Connect with Us

Inspektoriati i Punës kontrolle në call center-a dhe fasoneri/ Pezullon 83 biznese

Kronika

Inspektoriati i Punës kontrolle në call center-a dhe fasoneri/ Pezullon 83 biznese

Publikuar

-

Në zbatim të masave parandaluese për përhapjen e infeksionit të shkaktuar nga COVID-19, Inspektoriati Shtetëror i Punës dhe Shërbimeve Shoqërore ka zhvilluar kontrolle në aktivitete ekonomike fasonë dhe call center .

Mësohet se janë kontrolluar, verifikuar dhe monitoruar, gjithsej 142 subjekte në terren nga të cilët 91 subjekte fason, 26 subjekte që ushtrojnë aktivitet call center dhe 25 subjekte të tjera kryesisht, telekomunikacion, furra buke, tregti, minerare, përpunim nafte etj.

Ministria e Financave bën me dije se numri i të punësuarve të kontrolluar në këto aktivitete arrin në 9,653, të cilët ishin prezent në punë, ndërsa subjekte të rëndësishme të aktivitetit minerar dhe përpunues nafte kanë reduktuar numrin e punonjësve ndjeshëm gjatë këtyre ditëve.

83 subjekte të verifikuara kanë pezulluar vetë përkohësisht aktivitetin e tyre në kuadër të situatës.

Nga kontrolli i 59 subjekteve, të cilët vazhdonin punën, ka rezultuar se 35 subjekte kishin marrë masat për punonjësit duke siguruar dizinfektimin e ambientit nga institucione apo subjekte të liçensuara, vënien në dispozicion të mjete mbrojtëse për punonjësit (si doreza, maska) dhe respektonin distancën e sigurisë mes punonjësve etj.

LEXO EDHE:  Presidenca e SHBA-ve/ Donald Trump heq dorë nga bizneset e tij

Ndërsa 24 subjekte, ku ishin të punësuar 2,832 vetë, nuk respektonin të gjitha masat e detyruara për zbatim dhe për këtë inspektorët e punës kanë operuar me pezullimin e punës deri në marrjen e këtyre masave.

Ministria inkurajon çdo punëmarrës të njoftojë organet përgjegjëse nëse në vendin e tyre të punës nuk janë kushtet higjenike sipas standardeve të kërkuara./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Mbyllet pika e kalimit kufitar edhe në Kapshticë/ Policia: Asnjë person nuk hyn për në Greqi

Publikuar

-

Nga

Që prej orës 13.00 do të mbyllen të gjitha pikat e kalimit kufitar me Greqinë, konkretisht Kakavija, Qafë Bota dhe Kapshtica.

Ky vendim është marrë si masë për parandalimin e përhapjesë së metëjshme të COVID-19.

Policia kufitare raporton se nuk do të lejohet të hyjnë për në Greqi asnjë shtetas, përveç shtetasve grekë dhe atyre që kanë leje qëndrimi të përhershme në Greqi. Në pikat e kalimit me Greqinë do lejohen vetëm kamionët.

Gjithashtu  Policia Kufitare bën me dije se  edhe pikat e kalimit me Maqedoninë e Veriut, Bllata dhe Tushemishti si dhe aeroporti i Ohrit  janë mbyllur deri në një njoftim të dytë, ku nuk lejohet qarkullimi i mjeteve të vogla , autobusëve dhe udhëtarëve, ndërsa qafë Thana vijon lëvizja normalisht

LEXO EDHE:  “Call Center-at”/ Sipërmarrësi italian: Takova një ministër, ishte aut fare

LEXO EDHE:  Aksioni kundër informalitetit/ Mbyllen 100 biznese

Blutë kërkojnë mirëkuptimin e qytetarëve që të anulojnë lëvizjet e planifikuara dhe ata që ndodhen duke lëvizur në drejtim të këtyre pikave, të kthehen mbrapa, pasi nuk do lejohen të kalojnë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

4 raste të tjera me koronavirus në Shqipëri/ Shkon në 42 numri i të infektuarve

Publikuar

-

Nga

4 raste të tjera me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Shqipëri.

Instituti i Shëndetit Publik raporton se janë testuar 27 persona të dyshuar, qytetarë dhe personel shëndetësor, prej të cilëve janë konfirmuar 4 raste të reja me COVID-19. Deri në këto momente janë testuar 532 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19 42 qytetarë, nga të cilët 26 prej tyre janë nga Tirana 5 nga Durrësi (njëri prej të cilëve ka ndërruar jetë), 2 nga Lushnja, 2 nga Elbasani, 5 nga Fieri dhe 2 nga Rrogozhina

17 persona janë të shtruar në spitalin Infektiv (nga Tirana, Durrësi, Fieri, Lushja dhe Rrogozhina), tre prej tyre janë në terapi intensive, një 66 vjeçar nga Lushnja dhe një 61-vjeçare nga Fieri dhe një 50 vjeçar nga Tirana, ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel qytetarëve që paraqiten në spitale të njoftojnë personelin shëndetësor nëse kanë udhëtuar jashtë vendit, ose nëse kanë një familjar ose të afërt që ka udhëtuar jashtë vendit.

LEXO EDHE:  Klodian Tomorri: Ministria e Ekonomisë si OJQ

LEXO EDHE:  Lamtumirë call center-ave/ 30 kompani pezulluan aktivitetin

“Njoftoni nëse keni patur kontakt me persona që kanë udhëtuar apo kanë shenja të sëmundjes. Mos vizitoni të afërmit në spitale sepse shkaktoni rrezik edhe për personelin shëndetësor. Ju lutem bashkëpunoni me mjekët dhe me autoritetet! Sot është detyrim që ne të mbrojmë personelin shëndetësor duke treguar ndërgjegje të lartë në raport me të vërtetën, atë që secili prej nesh duhet të bëjë: Shmangni vajtjet direkte në spitale. Telefononi 127 dhe ndiqni këshillat që merrni nga personeli shëndetësor”, thueht në thirrjen e Ministrisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Abuzuan me çmimet / Procedohen penalisht dy pronare farmacish në Durrës

Publikuar

-

Nga

Policia e Durrësit ka kryer kontrolle të befasishme në të gjitha farmacitë, për parandalimin e tregtimit të medikamenteve me çmime abuzive dhe fshehjes së të ardhurave.

Në sajë të operacionit të koduar “Medikamenti”, blutë kanë proceduar 2 pronare të farmacive, për veprën penale “Fshehja e të ardhurave”.

Bëhet fjalë për shtetaset me iniciale S. L., 32 vjeçe, banuese në Durrës dhe E. D., 40 vjeçe, banuese në Shijak, Durrës.

Gjatë kontrollit të ushtruar në farmacinë në lagjen Nr. 13, u gjetën dhe u sekuestruan një sasi disifektantësh për duart (xhela antibacterial), pa faturë tatimore, të cilët shiteshin me çmime abuzive, si dhe në farmacinë në lagjen Nr. 4, u konstatuan shitje pa kupon tatimor.

LEXO EDHE:  Aksioni kundër informalitetit/ Mbyllen 100 biznese

LEXO EDHE:  Klodian Tomorri: Ministria e Ekonomisë si OJQ

Policia paralajmëron se kontrollet e befasishme do vijojnë në të gjithë qarkun, për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë dhe përfitimit nga situata e krijuar duke abuzuar me çmimet jo vetëm të medikamenteve, por të çdo produkti për konsum nga qytetarët.

Ndërkaq, materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE