Connect with Us

Është vlerësuar me titujt “Artist i merituar” dhe “Mjeshtër i Madh”/ Jeta dhe veprat e aktorit Birçe Hasko

Kultura

Është vlerësuar me titujt “Artist i merituar” dhe “Mjeshtër i Madh”/ Jeta dhe veprat e aktorit Birçe Hasko

Publikuar

-

Aktori dhe pedagogu Birçe Hasko lindi në fshatin Dukat, rrethi i Vlorës, më 15 mars. Me 1961, mbaroi shkollën e mesme pedagogjike “Jani Minga”, punoi disa vite mësues dhe drejtor shkolle në fshatrat Amanikaj, Nivice të rrethit të Tepelenes dhe të rrethit të Vlorës, deri në vitin 1965. Kreu studimet për aktor 1965-1969 ne Institutin e Lartë të Arteve* dhe nga viti 1969 e në vijim punon si pedagog i mjeshtërisë së aktorit në Akademinë e Arteve*. Ka kryer detyrën e dekanit të Fakultetit të Artit Skenik* në këtë Akademi (1989-1994).

Natyrë vetiu që mundëson aspekte “komike” dhe “fshatarake” (nga vete menyra e reagimeve, fizionomia, te folurit etj.), ai ndërfuti në rolet e tij në teatër një qasje interpretative të veçantë, vetjake,vështirë të përsëritshme sa i përket ojnave dhe përshtatjes. Individualiteti i tij u formësua më së tepërmi në kinematografi, posacërisht në role të dyta e që njëmendësojnë tipa të veçantë, me një origjinalitet plastik e foljor të shprehur në mënyrë të këndshme.

Ka realizuar 32 role, ku spikat ne filmat “Kur zbardhi nje dite”, 1970, (ballisti Sulo), “Malet me blerim mbuluar”, 1971, “Njeriu me top”, 1977, (Tosun Baci), “Koncert ne vitin 1936”(Tellalli), “Radiostacion”, 1979, (Mete Aliu), “Dhe vjen nje dite”, 1986, (daje Alushi), “Perralle nga e kaluara”, 1987, (plaku i serte), “Shkelqim i perkohshem”, 1988, (babai), ku ka fituar cmimin e dyte ne festivalin e filmit; “Parullat”, 2000 (Sekretari i Partise), “I dashur armik”, 2005 (tregtari cifut) etj.

Loja e tij përshkohet nga ndjenja e një humori të çlirët, spontan; është aktor që skicon karaktere të gjalla, tipa popullore, origjinale, me një prerje shpesh burleske, plastikisht i veçantë, me mimikë shprehëse, i mëvetësishëm e spontan ne gjeste, me ndjenjën e kudogjendshme të ritmit të brendshëm dhe të vërtetësisë.

Portreti dhe nuri komik, ojnat, të folurit tejet konkret e shpotitës, prania gjerazi e intonacioneve foljore të zhargonit të laberishtes, mënyra e sjelljes ndaj rolit, marrëdhëniet e natyrshme me dhe përballë personazhit tjetër (shpesh si me “karshillek”, e llojit “mburracak”), vërtetësia e komunikimit me partnerin në lojë, janë cilësi të tjera të vlerësuara të aktrimit të tij.

Hasko ka gjithashtu një punë të gjerë si pedagog në përgatitjen e studentëve për aktore duke inskenuar shumë etyde, fragmente, si dhe 18 vepra dramatike të plota. Me 13 nëntor 1989 i është dhënë titulli “Artist i merituar”. Me 10 prill 1995, ka fituar titullin universitar “Profesor” dhe më vonë titullin “Mjeshtër i madh”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

Ernest Hemingway dhe brezi i humbur shqiptar!

Publikuar

-

Nga

Nga Dr. Bledar Kurti

21 Korriku është datëlindja e shkrimtarit të madh amerikan Ernest Hemingway! Lexuesit e veprave të tij pluskojnë bashkë me të përtej kohërave dhe hapësirës në frymën e artit, aventurës, kulturës, fjalës, sfidës, jetës, luftës, vdekjes dhe humbjes.

Nuk është e rastësishme që lexuesit dhe admiruesit e tij në Shqipëri janë të shumtë. Kjo nuk ka të bëjë as me Lamtumirë Armë, Plaku dhe Deti, as me Kopshti i Edenit, apo vepra të tjera, ka të bëjë edhe me shpirtin e Hemigway-t, me rrugëtimin e tij për të gjetur lumturinë dhe prehjen. Ka të bëjë me aventurat e tij të jetës; përpjekjet për të parë dritën përtej ferrit të dy luftërave botërore; me ngjyrat e mrekullueshme të peizazheve të ndryshme ku ai jetoi; me shijet e ëmbla, hidhëta e tharta të alkoolit që pinte në aventurat e tij në mbarë botën; me ajrin e lirisë afrikane, parisiene, spanjolle apo kubane me të cilin ai mbushte mushkëritë dhe zemrën e trishtuar nga makthet botërore të shekullit të njëzetë, i cili, për ironi, edhe pse ishte shekulli më modern dhe më i emancipuar i mbarë historisë së njerëzimit, prodhoi luftërat më të mëdha të të gjitha kohëve dhe mori tre herë më shumë jetë sa të gjitha luftërat e mëparshme të njerëzimit.

Përse e pëlqejnë Hemigway-n intelektualët dhe rinia shqiptare? A jemi edhe ne brez i humbur sikurse ai? Absolutisht po! Ata që kanë lindur në komunizëm e dinë fare mirë që ai regjim na injektoi vaksinën kundër shpresës! Sot, është bërë e modës të pimë ndonjë koktej gjatë darkave por ne që lindëm gjatë atij terri na u injektua në gjak një koktej helmesh, për të patur frikë, për të mos guxuar, për ta kthyer gjithmonë kokën pas sepse gjithmonë është dikush që të ndjek, dikush që të përgjon, është vdekja që të pret dhe jo jeta që nuk ekziston. Frika ishte qumështi i gjirit, dhe makthi ishte abetarja jonë.

Të rinjtë shqiptarë që lindën pas ferrit komunist, nuk arritën të shpëtojnë, sepse post-komunizmi shqiptar nuk solli liri por vetëm purgator. Në vend të ninullave të rinjtë dëgjuan fjalimet e komunistëve me maska progresistësh, të cilët vazhdojnë edhe sot në çdo hapësirë të jetës shqiptare. Duke depërtuar deri në kthinat më të thella të shpirtit.

Kësisoj, të rinjtë e dinë se jetojnë në një vend të humbur, që janë një brez i humbur, ndaj edhe përdorin veprat e Hemigway-t të fluturojnë përtej kontinenteve, të ulen përmes librit në një bar në Venecia, Paris, Barcelonë, apo të pinë një Papa Doble në Havana, të brohorasin Ole në një ndeshje demash në Piazza del Toro, të zgjohen më pamjen madhështore të Kilimanxharos, apo të gjuajnë për peshk në ujërat e kristalta të Karaibeve.

Të rinjtë shqiptarë janë biologjikisht të rinj por pleq në mendje, shpresa e shpirt. Ashtu si Santiago, edhe ata luftojnë me peshkaqenët për të siguruar bukën e gojës dhe për të ruajtur krenarinë. Peshkaqenët shqiptarë, ata që e kanë shkatërruar vendin prej tre dekadash, e do vazhdojnë ta shkatërrojnë deri sa brezi ynë, dhe të rinjtë tanë do vdesin, janë edhe më të egër se sa ata të veprës Plaku dhe Deti, sepse këta tanët janë kanibalë ndjenjash dhe varrmihës ëndrrash.

“Jeta e çdo njeriu mbaron njëlloj për të gjithë”, ka thënë Hemingway, “Janë vetëm detajet e jetës së tij, se si jetoi dhe se si vdiq, ato që e dallojnë njërin nga tjetri”. Shqiptarët e dinë që kanë lindur në një oturak, dhe vazhdojnë të notojnë në këtë oturak, ndaj edhe shumë intelektualë dhe të rinj refuzojnë të lindin dhe vdesin në këtë qoshe të pashpresë të globit. Ata e pranojnë të jenë nënshtetas shqiptarë, por zgjedhin të jenë qytetarë të botës. Ata refuzojnë retorikën dhe mentalitetin arkaik të atyre që mbajnë çelësat e këtij oturaku ballkanik, por zgjedhin të udhëtojnë në kohë, hapësirë dhe imagjinatë, përmes jetës tejet aventureske dhe veprave të jashtëzakonshme të Hemingway-t.

“Njeriu nuk është bërë për t’u mposhtur” shkruan ai te Plaku dhe Deti, “Njeriu mund të shkatërrohet por jo të mposhtet”. Edhe brezi i humbur shqiptar, të lindur gjatë ferrit komunist, të skllavëruar nga purgatori i tranzicionit tridhjetë vjeçar, e di që mund të shkatërrohet nga bastardët e historisë, por nuk mund të mposhtet kurrë nga ata, sepse ndonëse e gjithë Shqipëria mbetet e pushtuar nga varfëria, konsumohet nga babëzia, ku në vend të reve të shpresës pikon dhimbje ndërshekullore, në një rresht apo fletë të Hemingway-t mund ta mundësh barbarinë shqiptare, të shpëtosh nga mjegulla e kotësisë, dhe si me magji të transportohesh diku me atë, atje ku ajri është art dhe jo një erë kërme që të kujton se jeton në një tokë të shkretuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

Voskopojë, rrezikohet Kisha e Shën Thanasit/ Drejtoria e Monumenteve të Kulturës jep alarmin

Publikuar

-

Nga

Kisha e Shën Thanasit në Voskopojë u dëmtua nga reshjet e shiut ditën e djeshme. Kisha është ndërtuar në 1724, dhe është një nga kishat më të vjetra dhe më me vlerë të fshatit turistik, me një ansambël të pasur pikturash murale. Dëmtimet janë shënuar në çatinë e Kishës, në pjesën veriore, gati 30% e shembur, ndërsa 90% e çatisë është e amortizuar.

Pas dëmtimit pritet një ndërhyrje e përkohshme nga drejtoria e Monumenteve të Kulturës edhe pse kjo nuk është një zgjidhje për të shpëtuar Kishën.

Madje stina e rreshjeve rrezikon të thellojë dëmet. Edhe pse problematika është konstatuar më herët dhe degradimi i çatisë është bërë i njohur, ka qenë e pamundur të sigurohen financime, ndërsa punimet e kryera çdo vit për mirëmbajtje, kanë qenë të pamjaftueshme për të shmangur shembjen.

Drejtori i monumenteve në Korçë, Gjergji Koki thotë se Kisha e Shën Thanasit është një nga objektet në Voskopojë  e cila  ka më shumë nevojë për ndërhyrje emergjente.

Vitin e kaluar më saktë në periudhën e verës ne kemi evidentuar këtë situatë e cila ka agravuar. Për shkak të reshjeve të dimrit që sapo kaluam dhe kemi përditësuar edhe projektin e restuataurimit i cili është miratuar në Këshillin Kombëtar të restaurimit vitin e kaluar, duke evidentuar të gjitha problematikat, që ne i kemi paraprirë për të mos ndodhur kjo situata e sotme.

Për shkak të prioriteteve që ka pasur Ministria e Kulturës dhe Qeveria shqiptare për shkak të tërmeteve të shumta që ranë dhe ka pasur objekte të tjera më “SOS”,  se Kisha e Shën Thanasit ,është parë e arsYeshme që të financohen objekte të tjera që kanë qenë më prooritare”, është shprehur Koki.

Kryesisht në këtë objekt janë bërë ndërhyrje restauruese mirbajtjeje per rreth 6 vite, në hajat dhe në çati dhe rreth 90 % e çatisë është e degraduar si dhe janë kalbur gjithë elementët e drurit në brendësi të saj, ka açedim të rasave.

Pavarësisht ndërhyrjes së herëpashershme me vlera të vogla financiare  është shtyrë më tej, kjo situatë, por për shkak të rreshjeve është shembur pjesa veriore e Kishës, e cila është në gjendje SOS.

Kisha e Shën Thanasit është një nga objektet më të rendesishme që ne kemi në Voskopojë në administrim, pasi piktuara murale në brendësi të saj e pikturuar në 1741 është në gjendje më të mirë nga të gjotja objektet e tjera.

Pasi në vitin 2010 është restauruar çatia me njq fond nga Kisha ortodokse dhe ka pasir me 0ak lagështi se cdo në Voskopojë paraqitet shumë e mirë piktura murale.

Për shkak të kushteve atmosferike, të reshjeve çatia është shembur në masën 30 % të masës mbuluese. Ne sot do të kryejme mirëbajtje provizore, një shtresë mbuluese për të shmangur depërtimin e ujit në brendësi të Kishës, por ajo do një zgjidhje të përhershme, restaurimin e gjithë çatisë. Projekti është realizuar, do e përditësojmë me situatën aktuale dhe  presim një financim nga ana e Ministrisë së Kulturës pasi situata këtu është SOS” është shprehur më tej Drejtori i Monumenteve Kulturore në Korçë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

Festivali i Filmit në Kanë/ Ja kush e rrëmbeu çmimin “Palma e Artë”

Publikuar

-

Nga

Në Festivalin e 74-t të Filmit në Kanë, “Titani” i regjisores franceze Julia Ducournau është shpallur fituesi i “Palmës së Artë”.

Ky është rasti i parë që prej vitit 1993 që çmimin për filmin më të mirë e fiton një regjisore femër.

Filmi, cili konsiderohej edhe favoriti kryesor, “Drive my car” i regjisorit japonez Ryusuke Hamaguchi, mori çmimin për skenarin më të mirë, ndërsa Caleb Landry Jones u shpall “Aktori më i mirë” për rolin në filmin “Nitram”.
Aktorja më e mirë u shpall Renate Reinsve me rolin e saj në filmin “Personi më i keq në botë”, ndërsa çmimi i jurisë shkoi për për thrilerin psikologjik “Haberech” të një regjisori izraelit./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: