Connect with Us

E rëndë/ Gjendet i pajetë në banesë një person

Kronika

E rëndë/ Gjendet i pajetë në banesë një person

Publikuar

-

Një 55-vjeçar është gjetur i pajetë mbrëmjen e sotme në banesën e tij në Memaliaj.

Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr.1 të qytetit, ndërsa viktima i identifikuar si Leonidha Duka, është gjetur nga komshinjtë.

Mësohet se një ditë më parë, 55-vjeçari i cili jetonte i vetëm ishte shtrua ne gjendje të përkeqësuar në Qendrën Shëndetësore në Memaliaj pasi kishte rënë pa ndjenja.

LEXO EDHE:  “Kur të vdes unë, dua të këndoni"/Aurela Gaçe humb personin e dashur në familje dhe bën postimin prekës

Paraprakisht, vdekja e tij dyshohet për shkaqe natyrale./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“S’iu bindën urdhrit”/ Policia ndëshkon 334 drejtues mjetesh, bllokohen dhe 8 makina

Publikuar

-

Nga

Gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin janë ndëshkuar me masë administrative, gjoba 334 drejtues mjetesh, si  dhe janë bllokuar 18 makina.

Po ashtu janë arrestuar në flagrancë 8 në gjendje të dehur, 2 për kundërshtim me dhunë të punonjësve të policisë dhe 4 të tjerë janë proceduar penalisht, për mosbindje të urdhrit të punonjësit të Policisë.

“Në Tiranë janë vënë në pranga 3 shtetas, pasi u konstatuan duke drejtuar automjetet në shkelje të ndalim qarkullimit, si dhe rezultuan duke drejtuar mjetet në gjendje të dehur, konkretisht shtetasi me iniciale S. M., në masën 0.83 mg/l., shtetasi me iniciale B. D., në masën 1.06 mg/l, si dhe shtetasi me iniciale K. M., në masën, 0.87 mg/l. Po në Tiranë, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve D. H., drejtues i mjetit dhe G. H., pasagjer i mjetit, pasi duke drejtuar mjetin tip “Fiat”, kanë kundërshtuar me dhunë dhe nuk i janë bindur urdhrit të punonjësve të Policisë, për verifikimin e dokumentacionit të mjetit, për shkak të shkeljes së ndalim qarkullimit.

Në Durrës, nga oficerët e Policisë Rrugore u procedua penalisht shtetasi A. B., pasi duke drejtuar mjetin në kundërshtim me urdhrin për ndalim qarkullimi, ka kundërshtuar për shkak të detyrës punonjësit e Policisë. Nga Drejtoria e Policisë Rrugore janë përpunuar dhe u është kthyer përgjigje 17123 shtetasve që kishin dërguar kerkesa  në adresën [email protected], kundrejt 25 mijë që kanë mbërritur gjithsej deri në këto momente. Gjatë 24 orëve të fundit janë pritur 1139 telefonata, të cilave iu është dhënë sqarimi ligjor, në lidhje me kërkesat e tyre” thuhet në komunikaten e policisë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Inspektoriati i Punës kontrolle në call center-a dhe fasoneri/ Pezullon 83 biznese

Publikuar

-

Nga

Në zbatim të masave parandaluese për përhapjen e infeksionit të shkaktuar nga COVID-19, Inspektoriati Shtetëror i Punës dhe Shërbimeve Shoqërore ka zhvilluar kontrolle në aktivitete ekonomike fasonë dhe call center .

Mësohet se janë kontrolluar, verifikuar dhe monitoruar, gjithsej 142 subjekte në terren nga të cilët 91 subjekte fason, 26 subjekte që ushtrojnë aktivitet call center dhe 25 subjekte të tjera kryesisht, telekomunikacion, furra buke, tregti, minerare, përpunim nafte etj.

Ministria e Financave bën me dije se numri i të punësuarve të kontrolluar në këto aktivitete arrin në 9,653, të cilët ishin prezent në punë, ndërsa subjekte të rëndësishme të aktivitetit minerar dhe përpunues nafte kanë reduktuar numrin e punonjësve ndjeshëm gjatë këtyre ditëve.

83 subjekte të verifikuara kanë pezulluar vetë përkohësisht aktivitetin e tyre në kuadër të situatës.

Nga kontrolli i 59 subjekteve, të cilët vazhdonin punën, ka rezultuar se 35 subjekte kishin marrë masat për punonjësit duke siguruar dizinfektimin e ambientit nga institucione apo subjekte të liçensuara, vënien në dispozicion të mjete mbrojtëse për punonjësit (si doreza, maska) dhe respektonin distancën e sigurisë mes punonjësve etj.

LEXO EDHE:  Plumb në kokë shoferit të Fatmir Xhafajt/ Zbardhen detajet e para

LEXO EDHE:  Nëse keni pranë një person të shenjës së Dashit, mos e largoni kurrë nga jeta juaj

Ndërsa 24 subjekte, ku ishin të punësuar 2,832 vetë, nuk respektonin të gjitha masat e detyruara për zbatim dhe për këtë inspektorët e punës kanë operuar me pezullimin e punës deri në marrjen e këtyre masave.

Ministria inkurajon çdo punëmarrës të njoftojë organet përgjegjëse nëse në vendin e tyre të punës nuk janë kushtet higjenike sipas standardeve të kërkuara./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Mbyllet pika e kalimit kufitar edhe në Kapshticë/ Policia: Asnjë person nuk hyn për në Greqi

Publikuar

-

Nga

Që prej orës 13.00 do të mbyllen të gjitha pikat e kalimit kufitar me Greqinë, konkretisht Kakavija, Qafë Bota dhe Kapshtica.

Ky vendim është marrë si masë për parandalimin e përhapjesë së metëjshme të COVID-19.

Policia kufitare raporton se nuk do të lejohet të hyjnë për në Greqi asnjë shtetas, përveç shtetasve grekë dhe atyre që kanë leje qëndrimi të përhershme në Greqi. Në pikat e kalimit me Greqinë do lejohen vetëm kamionët.

Gjithashtu  Policia Kufitare bën me dije se  edhe pikat e kalimit me Maqedoninë e Veriut, Bllata dhe Tushemishti si dhe aeroporti i Ohrit  janë mbyllur deri në një njoftim të dytë, ku nuk lejohet qarkullimi i mjeteve të vogla , autobusëve dhe udhëtarëve, ndërsa qafë Thana vijon lëvizja normalisht

LEXO EDHE:  Burri mbërrin i pajetë në spital/ Ka plagë të rënda në kokë

LEXO EDHE:  Nëse keni pranë një person të shenjës së Dashit, mos e largoni kurrë nga jeta juaj

Blutë kërkojnë mirëkuptimin e qytetarëve që të anulojnë lëvizjet e planifikuara dhe ata që ndodhen duke lëvizur në drejtim të këtyre pikave, të kthehen mbrapa, pasi nuk do lejohen të kalojnë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE