Connect with Us

Bilanc i frikshëm nga koronavirusi në Greqi/ 103 raste të reja vetëm sot

Bota

Bilanc i frikshëm nga koronavirusi në Greqi/ 103 raste të reja vetëm sot

Publikuar

-

Ka shkuar  në 331 numri i personave të prekur nga koronavirusi në Greqi.

Sipas mediave vendase 103 raste të reja janë shënuar vetëm sot, nga të cilët 8 janë në gjendje të rëndë.

Ndërkaq, numri i viktimave, ashtu sicc u raportua dhe më herët, ka arritur në katër. Viktima e sotme ishte një burrë 53-vjeçar që ishte shtruar në spital në Selanik.

Ndërkohë kujtojmë se ditën e djeshme humbën jetën dy pacientë, një 67-vjeçar në Spitalin e Përgjithshëm Zakynthos dhe një 90-vjeçar në Spitalin e Përgjithshëm Ptolemais. Viktima e parë në shtetin fqinj u regjistrua tre ditë më parë./CNA.al

LEXO EDHE:  Koronavirusi prek një nga biznesmenët më të mëdhenj

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Koronavirusi/ Gjermania paralajmëron mbylljen e të gjithë kufijve

Publikuar

-

Nga

Gjermania ka paralajmëruar mbylljen e të gjithë kufijve të saj (Francën, Austrinë dhe Zvicrën) duke nisur nga e hëna.

Sipas  gazetës gjermane Bild lëvizja e lirë e mallrave do të vazhdojë, derisa udhëtarët do të jenë në gjendje të kalojnë kufijtë vetëm për të shkuar në punë.

Mbyllja e kufijve nuk shihet vetëm si vendim për t’u stopuar pandemia Covid-19, por edhe për të parandaluar blerjet nga të huajt në marketet gjermane, e cila siç duket po shkaktonte probleme të furnizimit në zonat përreth kufijve.

Sipas shifrave zyrtare në Gjermani deri tani raportohet per  5,426 raste me  koronavirus dhe 11 viktima.

Berlini dhe Këlni vendosën të shtunën të mbyllnin të gjitha baret, klubet, kinematë, teatrot dhe sallat e koncerteve me efekt të menjëhershëm në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  E rëndë/ 3 shqiptarë vranë një 19-vjeçar për 170 euro

LEXO EDHE:  Basha mesazhe të forta qytetarëve, stafit mjekësor dhe policëve/ 7 pyetje për qeverinë

Kancelarja Angela Merkel u ka kërkuar njerëzve që të zvogëlojnë kontaktin social, përfshirë fëmijët që ndalojnë së vizituari gjyshërit e tyre.

“Të gjithë mund të kontribuojnë me sjelljen e tij ose të saj personale … në mënyrë që shpejtësia me të cilën njerëzit të infektohen të ngadalësohet në mënyrë që sistemi ynë i kujdesit shëndetësor të mos mbingarkohet,” tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Italia me dekret të ri/ Mbështetje ekonomike për këdo, nga këstet e kredisë, te qiratë e rimbursimet

Publikuar

-

Nga

Në përpjekje për të parandaluar përhapjen e Covid-19, qeveria italiane vijon me masa drastike. Dekreti i fundit parashikon masa në aspekte të ndryshme, por thelbi qëndron te shtyrja e kësteve të kredive, shtyrja e pagesës së taksave, bllokimi i punës së autoriteteve fiskale, pezullimin e sesionit të diplomimeve, të parashikuar për në qershor, shtyrjen e kolaudimit të makinave, fatura dritash, uji, etj, të riduktuara, rimbursim të biletave të humbura tashmë, si spektakël apo gara sportive, etj, etj.

Një pjesë e rëndësisishme e dekretit i dedikohet sipërmarrjes, dhe pezullimit të pagesave fiskale të parashikuara për muajin mars. Sa i përket familjeve, dekreti parashikon një kupon prej 600 eurosh për prindërit që punojnë dhe të cilët me mbylljen e shkollave apo kopshteve janë të detyruar të rrijnë në shtëpi me fëmijët. Me 600 euro kupon synohet t`i vihet në ndihmë duke punësuar një baby-sitter, shkruan Scan.

Për profesionistët e lirë po vlerësohet mundësia e një rimbursimi mes 500 dhe 600 euro. Për familjet por edhe për sipërmarrjen pritet një moratorium për këstet e kredive, me afat 18-mujor, për shtëpinë e parë. Pritet edhe një mbështetje për ata që nuk paguajnë dot qiranë e shtëpisë. Kolaudimi i makinave do të shtyhet me 3 muaj, ndërkohë që shumë e shumë fonde parashikohen edhe për sektorë të caktuar, kryesisht të ekonomisë

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Gjermani/ Ashpërsohen masat në disa shtete

Publikuar

-

Nga

Numri i viktimave nga koronavirusi në Gjermani ka shkuar në 9. Ditën e sotme ka humbur jetën një grua 86-vjeçare nga Bavaria.
Ndërkohë të gjitha shtetet po ashpërsojë masat për të parandaluar përhapjen e COVI-19.
Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz njofton se masat do të forcohen përsëri në mënyrë të konsiderueshme. Ai deklaron se nuk duhet të takohen më shumë se pesë njerëz menjëherë në një vend.
Masa drastikë janë duke u marrë edhe në Evropë. Spanja ka shpall “gjendjen e emergjencës”, Danimarka, Polonia, Republika Czecheke dhe Estonia kanë mbyllur kufijtë, Berlini ka mbyllur lokalet, e ndërsa Franca ka mbyllur restorantet dhe dyqanet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE