Connect with Us

Video/ Basha prezanton planin 8 pikësh dhe i bën thirrjen urgjente qeverisë

Politikë

Video/ Basha prezanton planin 8 pikësh dhe i bën thirrjen urgjente qeverisë

Publikuar

-

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dalë sërish në një deklaratë për mediat lidhur me situatën nga koronavirusi në vendin tonë.

Ai i bëri thirrje qeverisë të rishikojë buxhetin e vitit 2020 për të shmangur krizën ekonomike.

Basha kërkoi gjithashtu marrjen e masave urgjente për të mbrojtur jetën e personelit shëndetsor, si dhe paisjen me numër të mjaftueshëm të kiteve dhe tamponave testues për të bërë të mundur analizat për këdo që dyshohet se është i prekur nga virusi.

“Dua ta nis fjalën time këtë të dielë në mbrëmje, me një mirënjohje dhe falenderim për të gjithë ju bashkqytetarë të dashur dhe me urimin tim nga zemra për ju dhe të dashurit tuaj, që të jeni mirë dhe ta kalojmë sa më lehtë këtë kohë të vështirë.

Një urim të vecantë kam për shërim sa më të shpejtë për të 41 bashkëqytetarët tanë që janë konfirmuar të prekur nga virusi COVID-19 dhe që po trajtohen nga personeli ynë i shkëlqyer shëndetësor.

Jam plot me shpresë se me përkushtimin dhe kujdesin e mjekëve dhe infermierëve tanë, do arrini ta mposhtni këtë virus.

Ndaj dua të përsëris edhe sot mirënjohjen nga zemra për cdo mjek, për cdo infermier, për çdo punonjës të shëndetësisë që është në krye të detyrës.

Personeli mjekësor me kapacitet të plotë është i domosdoshëm në këtë periudhë, ndaj dhe dua ta bëj të qartë:

Qeveria duhet të marrë masa për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e mjekëve dhe infermierëve. Ti pajisë pa asnjë vonesë me të gjitha mjetet e nevojshme të mbrojtes. Cdo vonesë dhe neglizhencë e mëtejshme në këtë drejtim është e pafalshme dhe me pasoja shumë të rënda për shëndetin e tyre dhe për pasojë të të gjithë shqiptarëve.

Po kaq urgjente është pajisja me numër të mjaftueshëm të kiteve dhe tamponave testues për të bërë të mundur analizat për këdo që dyshohet se është i prekur nga virusi. Kjo jo vetëm do të qetësonte qytetarët që jetojnë me dyshimin se mund të jenë të prekur, por do të bënte të mundur edhe izolimin në kohë të atyre që janë prekur, duke frenuar përhapjen e virusit.

Sot ekonomia shqiptare ka nevojë për garanci dhe mbështetje! Qeveria shqiptare duhet të ndërmarrë urgjentisht masa të forta dhe të shpejta për të kompensuar impaktin negativ të Koronavirusit në ekonominë tonë.

Ne duhet t’i paraprijmë patjetër kësaj krize, dhe jo ta ndjekim pas, në të kundërt do rrezikojmë shumë.

Në cdo vend të prekur nga koronavirusi, paralelisht me masat ekstreme për të parandaluar përhapjen, janë përcaktuar edhe masa të forta mbështetëse, financiare dhe fiskale, për qytetarët dhe për bizneset.

Për këtë arsye, ne kemi propozuar prej datës 11 mars, disa masa të vecanta në mbështetje të ekonomisë dhe të qytetarëve. Situata si kjo që po kalojmë kanë impakt të thellë në ekonomi. Frika dhe pamundësia për të mos përballuar financiarisht furnizimin me ushqime apo faturat e ujit dhe të dritave si dhe mbyllja e bizneseve do të sjellin rënien e konsumit. Me mijëra biznese të mbyllura sot do të thotë më pak punë e më pak të ardhura si për qytetarët, ashtu edhe për sipërmarrjen shqiptare.

LEXO EDHE:  Basha i kthen “reston” Ramës/ Është artist i mashtrimit

Nuk ka më kohë për të pritur. Ndaj i bëj thirrje qeverisë që pa asnjë vonesë të rishikojë buxhetin e shtetit për vitin 2020 dhe të ndërmarrë këto masa në mbështetje të qytetarëve, të të punësuarve dhe të bizneseve te vogla, të mesme dhe sipërmarrjes në tërësi:

Të pezullohen pagesat e kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore për një periudhë 3-mujore (shlyerja e këtyre pagesave të bëhet me këste 12-mujore në periudhat pasardhëse).

Në rast nevoje, kur biznesi shfaq pamundësi financiare, të paguhen nga buxheti i shtetit pagat e punonjësve për një periudhë 2-mujore, sipas kritereve të mirëpërcaktuara për të shmangur abuzimin.

Përjashtimin nga tatim fitimi për 6-mujorin e parë të vitit dhe të pezullohet tatim fitimi për pjesën e mbetur të vitit (e cila të paguhet me 4 këste gjatë vitit 2021).

Pezullimin dhe fshirjen e pagesave të faturave të energjisë dhe të ujit për të gjithë konsumatorët (familjarë nën minimumin jetik dhe biznese të vogla e të mesme) në zonat (bashkitë) ku virusi Covid-19 është shfaqur.
Gjithashtu, të pezullohet shkëputja e furnizimit me ujë dhe energji elektrike në rast të mospagesës së detyrimeve për periudhat pararendëse deri në tejkalimin e kësaj gjendje.

Të përjashtohen nga kamatvonesat dhe gjobat për një periudhë 3 mujore.

Përjashtim nga taksa e pronës dhe nga të gjitha taksat dhe tarifat vendore për një periudhë 3-mujore në zonat (bashkitë) ku virusi Covid-19 është shfaqur.
Sa i përket mbështetjes për shtresat në nevojë ku Bankës Botërore, në Shqipëri janë të paktën 300.000 familje që në kushte normale nuk sigurojnë dot ushqim të mjaftueshëm. Këtyre u shtohen edhe mijëra qytetarë të tjere që si pasojë e tërmetit jetojnë në kushte të vështira, në cadra pra në pamundësi për të siguruar ushqim dhe materiale higjeno-sanitare.

LIVE – Komunikim me qytetarët

LIVE – Komunikim me qytetarët

Gepostet von Lulzim Basha am Sonntag, 15. März 2020

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Situata është serioze”/Pipero thirrje qytetarëve: Është koha për të respektuar këshillat

Publikuar

-

Nga

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero, ka reaguar sërish në lidhje me situatën nga koronavirusi në vendin tonë.

Në një lidhje me News 24, Dr.Pipero foli lidhur me medikamentet që përdoren në botë për të trajtuar simptomat e pacientëve të infektuar me COVID-19, ndërsa  tha se ato po përshtaten edhe për Shqipërinë, por këshilloi qytetarët të mos përdorin medikamente pa lejen e mjekut specialist.

“Situata është serioze në të gjitha aspektet, si në numra edhe raste të shtuara, problematikave apo të përjetimit dhe përgjigjes së popullatës në mënyra të ndryshme.

Asnjë mjek nuk bën eksperiment me ilacet, kolegët në Kinë, Itali apo vende të tjera kanë përdorur medikamente të ndryshme, qoftë ato me natyrë antivirale, si Tamiflu, apo klorofina apo imunodepresor apo një medikament antiremautizmal, Tocilizumab, me rezultate të kënaqshme.

Të gjitha medikamentet janë bazuar në eksperiencën e gjatë të mjekëve respektivë, apo në principin e tyre aktiv, por duhet të dini që deri tani ende nuk kemi një medikament të aprovuar kundër COVID19, kështu duhet të jemi të kujdesshëm për trajtimet.

LEXO EDHE:  Kulluri u nxjerr “bojën” Ramës dhe Bashës/ Janë shërbëtorë të të njëjtës skemë

LEXO EDHE:  Basha përfundon takimin me delegacionin e Venecias/ Kemi 2 rrugëdalje

Dimë që trajtimi i këtij virusi është suportiv është simptomatik, oksigjenoterapia luan rolin kryesor, dhe imuniteti bën kërkesën e rëndësishme në përballimin e sëmundjes. Është edhe një medikament që përdoret në trajtimin e HIV/AIDS që është përdorur me sukses nga kolegët, ndaj në vijimësi të eksperiencave të kolegëve tanë edhe ne po përshtasim këto mjekime.

Gjej momentin t’i këshilloj qytetarët të mos përdorin medikamente pa lejen e mjekut të familjes. Është koha për të respektuar këshillat e nëse kanë probleme apo histori udhëtimi të kontaktojnë autoritetet. Pra, nëse kanë temperaturë të lartë, kollë e vështirësi në frymëmarrje të marrin 127, për ti vajtur ndihma apo këshilla në shtëpi.” /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

I gjithë vendi në karantinë/ Ngjela del me deklaratën e papritur

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edu Rama deklaroi sot se duke nisur nga e marta e gjithë Shqipëria do të futet në karantinë sipasojë e pandemisë së koronavirusit, ku deri më tani në vendin tonë janë shënuar 42 të prekur.

Ndërkaq, specialistët e shëndetësisë bëjnë vazhdimisht apel për kujdes, zbatimin e rregullave të higjenës dhe qëndrimin brenda në shtëpi.

Por një deklaratë e papritur ka ardhur nga avokati i njohur Spartak Ngjela i cili teksa ka postuar dhe një foto në rrjetet sociale, shkruan se shqiptarëve nuk i ndodh asgjë nga epidemitë, pasi sipas tij dielli i Adriatikut i ka mbrojtur paq në histori Ilirët, Arbërit dhe Shqiptarët.

LEXO EDHE:  Braçe ironizon Bashën e Kryemadhin/ I bllokojnë rrugët popullit jo Ramës, po Presidenti është dakord?

LEXO EDHE:  Basha, takime me drejtuesit më të lartë të shtetit dhe qeverisë së Kosovës

“Asgjë nuk na ndodh ne shqiptarëve nga epidemitë, po presim diellin për 20 ditë: dielli i Adriatikut i ka mbrojtur paq në histori Ilirët, Arbërit dhe Shqiptarët… Priteni diellin me këngë, vals dhe rok nëpër shtëpitë tuaja!”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama “jep shpresë” për bizneset/ “Do kemi një plan ekonomik, bëni durim!”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar sërish në rrjetet sociale, teksa i jep përgjigje disa nga shqetësimeve të shumta të qytetarëve gjatë këtyre ditëve ku çdo gjë është paralizuar.

Rama premton se do të ketë një plan ekonomik për daljen nga kjo krizë humanitare, por se çdo gjë duhet bërë hap pas hapi.

“Duke ndjekur komentet tuaja u them të gjithë atyre që pyesin për planin ekonomik të daljes nga kjo krizë humanitare që të bëjnë pak durim! na duhen edhe disa ditë, ju lutem durim!

Ju kujtoj tërmetin dhe ju përsëris: t’i bëjmë gjërat hap pas hapi që të mund të shkojmë në destinacion! kini besim se çfarë është në mundësitë e kësaj toke, nuk do të mbetet pa u bërë!

Ndërsa kujt ankohet për gjobat e rënda të aktit normativ i them se gjobat nuk janë për popullin, po për shkelësit e rregullave të kësaj lufte dhe nuk janë për të mbledhur shteti para, po për të mbrojtur popullin nga shkeljet që në këtë situatë lufte kërcënojnë shëndetin e tij!

LEXO EDHE:  Basha, takime me drejtuesit më të lartë të shtetit dhe qeverisë së Kosovës

LEXO EDHE:  Basha vijon marrëveshjen me Ramën/ Kërkon qeveri si në 2017-ën

Sa për një shembull: shkeljet sot kanë qenë afër zeros!

Të vazhdojmë siç e kemi nisur, të bëjmë durim, të mos kërkojmë në një situatë lufte të zgjidhim brenda tre ditësh, të gjtha problemet e pasluftës!” shkruan Rama.

 

LEXO TE PLOTE