Connect with Us

Arian Galdini letër prekëse për ditëlindjen e të birit në kohë karantine!

Lajme

Arian Galdini letër prekëse për ditëlindjen e të birit në kohë karantine!

Publikuar

-

Pedagogu dhe Kryetari i partisë Lëvizja e Re (LRE) Arian Galdini ka postuar ditën e sotme një letër drejtuar djalit të tij Martinit, i cili sot ka ditëlindjen dhe mbush 3 vjeç.

Kjo letër e Galdinit për të birin, është e mbushur me emocione të larta, sidomos në këto ditë të vështira kur bota është pllakosur nga pandemia e Covid 19.

Edhe Shqipëria po kalon ditë tejet të vështira ndërsa të gjithë shqiptarët po kërkohet të qëndrojnë të vetëizoluar në shtëpi.

Pikërisht në këto momente dhe nën këtë atmosferë ka ardhur edhe kjo letër e Arian Galdinit për të birin, një letër kjo që të mbush me emocione dhe duhet lexuar patjetër.

Ja edhe letra e plotë e Galdinit për të birin:

Lëtër tim biri Martinit për Ditëlindjen e tretë!

Martinatori i babit,

Ti ke lindur i veçantë.

Isha atë ditë në dhomën e spitalit kur ti pritej të vije mes nesh.

Orët kalonin e ti po vonoje.

Tensioni në sytë dhe bisedat nën zë të doktoreshës dhe mamisë që po të prisnin, dëftonin se diçka nuk po shkonte.

Na thanë se kordoni të ishte ngatërruar keq në qafë e duhej të konsultoheshin e mernin disa vendime.

Kur erdhi çasti, unë ndiqja me sy plot lëvizjet e doktoreshës dhe mamisë e vëreja se puna me ty nuk ishte edhe aq e lehtë.

Faleminderit Zotit, gjithçka shkoi shkëlqyeshëm.

Ti dole dhe unë të shoqërova në dhomën ku të pastruan për herë të parë dhe të bënë gati për takimin tënd me mami Xherinën.

Të mbajta në krahë dhe e ndjeva se ne të dy do të bëheshim po aq shokë të ngushtë sa unë isha bërë me vëllain tënd të madh Davidin.

Që nga ai 15 mars 2017, nuk ka pasur ditë të mos kesh bërë diçka prej Martini, ti.

E gjërat prej Martini janë çapkënërira që neve na habisin, gëzojnë, lodhin, rraskapisin, lumturojnë.

Ti je Biri i Tërbuar i babit, prandaj edhe unë të thërras Tërbiri.

Ti je Terminatori i babit, prandaj unë të thërras Martinatori.

Në 24 orë që ka një ditë, nuk ekziston 1 sekondë që ti të mund të jesh pa bërë diçka.

Ose do kërcesh, ose do shkosh të ndihmosh mamin apo babin kur lajnë enët dhe do të na i thyesh gjithmonë diçka, ose do shpërndash lodrat në çdo cep të shtëpisë duke e deklaruar si territorin tënd, ose do zhgarravitësh çdo mur e mobilje të mundshme, e të tilla gjëra, pafund.

Je i papërballueshëm Martinush, ama je bekimi i jetës sonë.

Kur të shoh këto ditë në shtëpi, 24 në 24, pa dalë asnjë sekondë, mendoj se sapo të mbarojë ky vetëqëndrimi ynë brenda për shkak të Koronavirusit, do të na duhet të mendojmë sesi të blejmë një shtëpi të re. 🤣🤣🤣🤣🤣

Po po, do të na duhet një shtëpi e re ose një rimobilim e ndreqje totale e shtëpisë, sepse Martini dhe Vetëizolimi janë si ato filmat që sheh ti në celularin tim birush ku Hulku hidhet mbi makinë dhe ulëret me sa ka në kokë : Smash (Do ta thyej fare), Smash, Smash.

Vetëizolimin nuk e thyejmë dot, kështu që ti ia ke nisur ta hedhësh shtëpinë në tokë.

E megjithatë, ti je mrekullia e Zotit në shtëpinë tonë.

Ti je i veçantë, zemra e vogël e babit.

LEXO EDHE:  "8 efektivë të prekur nga koronavirusi"/ Ardi Veliu flet për gjendjen e tyre shëndetësore

Sepse ti jeton me kaq shumë energji dhe liri brenda teje sa të duhet parreshtur të shprehesh.

E gjithë kjo harlisje e çdosekondshme që ti ke, rrëfen në sytë tanë një Martin magjik, plot imagjinatë dhe bukuri brenda tij.

Kur ne të shohim herë të habitur, e herë të shqetësuar, herë të mahnitur e herë të rraskapitur, që ti të jesh ti në çdo sekondë të çdo dite, ne nuk rreshtim gjithashtu së qenuri të lumtur dhe me dashuri pafund për ty.

Ti je i veçantë Martin.

Ndaj edhe këtë 3 vjetor e ke unik si pak njerëz në këto kohë karantine globale….

Ti doje të bëje një ditëlindje plot kaos me Minions dhe Hulk, me Spiderman dhe Pikimons (Mickey Mouse, çudi sepse ky është i vetmi personazh të cilit ti ke qejf ti vësh emrin sipas dëshirës tënde dhe e ke ndarë mendjen ta quash veç Pikimons).

Nuk do të mundemi sot.

Sepse ti je i veçantë.

Edhe kur nuk të plotësohen dëshirat, ndonjëherë thjesht do të thotë se je i veçantë.

Kur bota ka mijëra vjet që jeton me maska që nuk duken për të fshehur vetveten, ti e feston ditëlindjen në ato pak ditë kur të gjithë i vendosin maskat haptazi.

A nuk është e jashtëzakonshme kjo?

Kur bota ka mijëra vjet që i ka bërë njerëzit me 10 personalitete, 1 për shtëpi, 1 për punë, 1 për miqësi, 1 për sajdisje, 1 për dallfisje, 1 për Facebook, 1 për Instagram, e kështu me radhë, dhe kryesisht veten e lënë krejt vetëm e të strukur në shtëpi, për të dalë jashtë me personalitetet e tjera të tyre, ti e ke ditëlindjen në këto pak ditë kur të gjithë njerëzit bashkë me veten dhe gjithë personalitetet e tyre rrinë në shtëpi.

A nuk është magjike kjo?

Ndoshta këto ditë do të na shërbejnë të gjithëve për të njohur më mirë vetet tona e tu bëjmë e japim vendin që u takon veteve tona.

Sikur kjo të ndodhë, e pas karantinës, shumica e njerëzve të fillojnë të dalin me vetet e tyre nga shtëpia, a nuk do të kishim një botë të mrekullueshme?

Jam i sigurtë se ti nuk do ta harrosh kurrë këtë 3 vjetor.

Nuk ka Minions e as Pikomons, nuk ka lojëra e as njerëz për të festuar.

Ama jemi ne me vetet tona.

Duhet të mësojmë të festojmë për vetet tona dhe me vetet tona.

Është gjë rallë kjo kur ndodh.

A nuk mezi presim ne fundjavat që të rrimë pak bashkë me njëri tjetrin?

A nuk mezi presim ne festat e fundvitit që të rrimë pak bashkë me njëri tjetrin?

A nuk mezi presim ne pushimet e verës që të rrimë pak bashkë me njëri tjetrin?

Ja kështu duhet ti shohim edhe këto ditë vetëqëndrimi në shtëpi, si dhuratë që na bëhet nga kohë e ditë të vështira.

Është dhuratë.

Dhe ndonëse sot ti nuk do të hapësh dot dhurata për ditëlindjen tënde, ne besojmë se koha që po kalojmë bashkë si familje, këto ditë, është dhurata jonë e përbashkët.

E sheh që ti je i veçantë?

Edhe pse sot ti duhej të kishe dhurata veç për veten, ditëlindja jote është dhuratë për të gjithë ne, në ditë dhuratë për ne që ti kalojmë veç së bashku.

Gëzuar ditëlindjen birush.

Të dua pafund Tërbiri im i veçantë.

Babi/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Dy aplikacionet e lajmeve/ Informohu në kohe reale

Publikuar

-

Nga

Agjencia e Lajmeve CNA.al (City News Albania) vjen tek ju me dy aplikacione të reja, me anë të të cilave mund të informoheni në kohë reale për çdo informacion nga vendi, bota, rajoni, sport, show bizz, por edhe blogu.

Për të marrë çdo informacion në kohë reale CNA.al ofron dy aplikacione, të cilat mund ti shkarkoni në telefonin tuaj celular, IOS dhe Android.

Nëse keni një telefon Android, për të regjistruar aplikacionin e CNA.al, klikoni linkun:

https://play.google.com/store/apps/details?id=al.codeit.cna.

Ndërsa për të regjistruar aplikacionin e CNA.al në IOS, klikoni linkun:

https://apps.apple.com/al/app/cna-city-news-albania/id1483498279

CNA.al prej disa vitesh në tregun mediatik shqiptar sjell për ju një gamë të gjërë informacionesh, informim profesional dhe të paanshëm.

LEXO EDHE:  Kruja “merr frymë”/ Prej tre ditësh asnjë rast pozitiv me koronavirus

LEXO EDHE:  Ndërron jetë një tjetër person tek Infektivi/ Rritet numri i viktimave nga Covid-19

Me një sërë investigimesh City News Albania ka depërtuar tek qytetarët , duke u bërë zëri i tyre dhe duke i bërë ata njëherësh pjesë të tyre, me shqetësimet dhe problemet që ata denoncojnë.

Ne do të jemi përherë këtu, për tju informuar me saktësi, korrektësi dhe paanshmëri, duke pasur në çdo moment prioritet interesin e lexuesve tanë./

CNA.al” target=”_top” rel=”noopener noreferrer”>

CNA.al” target=”_top” rel=”noopener noreferrer” style=”color: #32373c;box-shadow: none;”>
CNA | City News Albania

City News Albania

CNA.al” target=”_top” rel=”noopener noreferrer” style=”position: relative;display: inline-block;padding-left: 35px;color: #82878c;box-shadow: none;”>
CNA

 

https://www.facebook.com/citynewsalbania/

LEXO TE PLOTE

Lajme

Situatë e rëndë te Infektivi/ Humbin jetën dy pacientë, 11 të tjerë në terapi intensive

Publikuar

-

Nga

Situatë e rëndë te Infektivi/ Humbin jetën dy pacientë, 11 të tjerë në terapi intensive

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se situata në Spitalin Infektiv vijon të jetë serioze.

Sipas njoftimit zyrtar, mësohet se në spitalin infektiv 11 pacientë ndodhen në terapi intensive, 5 prej te cileve ndodhen të intubuar.

Gjithashtu mësohet se dy pacientë të prekur nga Covid-19, kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit.

Bëhet fjalë për një 81-vjecar nga Shkodra dhe një 63-vjecar nga Elbasani.

“Situata në spitalin infektiv paraqitet serioze, me pacientë që trajtohen në terapi intensive por edhe pacientë të intubuar, një pjesë e tyre mosha të reja.

LEXO EDHE:  “8 efektivë të prekur nga koronavirusi”/ Ardi Veliu flet për gjendjen e tyre shëndetësore

LEXO EDHE:  Kruja “merr frymë”/ Prej tre ditësh asnjë rast pozitiv me koronavirus

Aktualisht janë të shtruar 81 pacientë në spital, 11 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 5 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rënde.
Fatkeqësisht dy qytetarë nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në spitalin infektiv. Një 81 vjeçar nga Shkodra dhe një 63 vjeçar nga Elbasani, të shtruar prej disa ditësh në spitalin infektiv në gjendje të rënduar, nuk kanë mundur të mbijetojnë, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.”-thuhet në njoftimin e Ministrise së Shëndetësisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Predikimi i pastorit në bllokun e vajzave Josifi/ Akil Pano: I prekur dhe i trishtuar

Publikuar

-

Nga

Predikimi i pastorit në bllokun e vajzave Josifi/ Akil Pano: I prekur dhe i trishtuar

Në emisionin “Open” në Top Channel është diskutuar makabriteti i jetuar brenda familjes Josifi për muaj me radhë.  Gazetari Andi Bora deklaroi se vazjat mbanin shënime që në viti 2006 dhe në atë kohë ato kishin shënuar disa pjesë nga një ligjirim i pastor Akil Panos. I ftuar në panel, Pano tha se nuk e kujtonte, por tha se ai ndihej i prekur dhe i trishtuar.

Gazetari: Ka disa shënime nga vajzat që mbajnë emrin tuaj. A i njihni këto vajza? I keni takuar ndonjëherë?

Pastori: Jo nuk i njoh. Nuk kam qenë kurrë në Përmet, as për turizëm.

Gazetari: Shënimet janë të bëra në vitin 2006.

Pastori: Unë që nga viti 2004 kam një emision në radio, nga e hëna deri të premten. Mund ta kenë dëgjuar në radio. Kam një plagë në shpirt kur shikoj që mesazhet e klerikut nuk shkojnë, për jetën por shkojnë edhe për të hapur plagë. Unë jam një person publik, kisha jonë është publike. As unë dhe asnjë nga udhëheqësit e kishës sonë nuk janë njohur personalisht me ne. Kjo e bën dhimbjen më të madhe tek unë, kur shikoj se një ligjërim i imi është pjesë e kujtimeve të atyre vajzave. Vajzat kanë qenë anëtare e një kishe për 3 vite në Tiranë, në fund të tre vjeçarit ato u shkëputën nga kisha Ungjillore.

LEXO EDHE:  Humb jetën i moshuari te Sanatoriumi/ Ministria e Shëndetësisë: U soll në gjendje të rëndë nga Shkodra

LEXO EDHE:  Arian Galdini mesazh Ramës nga “Çadra e Lirisë”/Je hajdut! Basha do jetë kryeministër

Ditari i gjetur në familjen Josifi

LEXO TE PLOTE