Connect with Us

Adrian Gurma mesazh mbështetjeje stafit shëndetësor/ “E sigurt që do ta gjunjëzojmë COVID-19”

Politikë

Adrian Gurma mesazh mbështetjeje stafit shëndetësor/ “E sigurt që do ta gjunjëzojmë COVID-19”

Publikuar

-

Kryebashkiaku i Sarandës Adrian Gurma ka dhënë një mesazh mbështetjeje kolegët e tij që iu janë bashkuar stafit mjekësor dhe punonjësve të shëndetësisë që janë në front të betejës me koronavirusin.

Gurma i ka përshëndetur mjekët dhe politikanët me bluza të bardha me këngën e Anita Takes dhe Agim Prodanit “Kënga e Mjekut”.

“Për të gjithë kolegët e mi mantelbardhë, për të gjithë punonjësit e shëndetësisë, që me vetëmohim e sakrificë janë rreshtuar si përherë, në vijën e parë të kësaj lufte të egër me një armik të padukshëm. Të gjithë së bashku, është e sigurt që do ta gjunjëzojmë. Ju jeni luftëtarët për jetën, heronjtë e të gjithëve! Krenarë për ju”, shkruan socialisti në rrjetet sociale./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ish-ministri i Shëndetësisë këshilla qytetarëve/ “Mos u vetëmjekoni, kontaktoni me mjekun”

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Shëndetësisë, aktualisht nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka publikuar një videomesazh, duke marrë shkas nga mesazhi i shefit të Urgjencës Skënder Brataj.

Nënkryetari i LSI këshillon qytetarët që të mos vetëdiagnostifikohen dhe vetëmjekohen

“Jam i shqetësuar nga mesazhi që një përgjegjës urgjence u ka komunikuar njerëzve të mi. Mesazhi i tij ka pasur të bëjë me vetëdignostifikimin dhe vetëmjekimin e të sëmurëve. Të nderuar miq, asnjëherë, as në kohë të zakonshme mos tentoni të vetëdiagnostifikohen dhe të vetëmjekoheni. kjo është e rëndë në ditë të zakonshme, por është jashtëzakonisht e rëndë dhe kritike në kohë pandemie. Jua them këtë se diferencimi i një sëmundje nga një sëmundje tjetër nuk është e lëhtë as për mjekun, në mënyrë të veccantë në një kohë pandemie. është shumë e gabuar për veten dhe të tjerët të marrësh përsipër të vetdiagnostifikohesh në një kohë pandemie e cila paraqet edhe të panjohurat e saj. Ndaj të nderuar miq në ccdo rast drejtohuni vetëm mjekut”, deklaron Vasili.

LEXO EDHE:  Troshani kthehet “Kardinal” në Shqipëri/ Mesazhi: Shëndet e mend për të mirën e të gjithë vëllezërve

LEXO EDHE:  Troshani kthehet “Kardinal” në Shqipëri/ Mesazhi: Shëndet e mend për të mirën e të gjithë vëllezërve

Ish-ministri thekson se të gjitha këshillat për vetëizolimin, për kufizimin e lëvizjeve dhe forcimin e jashtëzakonshëm të higjenës duhen respektuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

1200 mjekë e infermierë i bashkohen thirrjes së Manastirliut/ Rama premton shpërblim

Publikuar

-

Nga

497 mjekë dhe 706 infermierë i janë përgjigjur thirrjes së ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliut për t’iu bashkuar stafit mjekësor në betejën kundër koronavirusit.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama gjatë një videolive nga vila e tij në Surrel.

Rama tha se këta mjekë dhe infermierë vullnetarë do të shpërblehen me 1 mijë euro në muaj, ashtu sikurse stafi mjekësor që po lufton kundër këtij koronavirusi të ri.

“Lajmi i mirë sot është se thirrjes së Ogertës i janë bashkur 497 mjekë dhe 706 infermierë, që janë gati të sakrifikojnë për të shpëtuar plagë dhe jetë. Mirënjohje, mirënjohje! Pagës së muajit mars do ti shtohet  një bonus prej 1 mijë eurosh, edhe të gjithë vullnetarëve që do të thirren në front. Është më e pakta që mund të bëjnë”, deklaroi kreu i qeverisë./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nishani “ia numron një më një” Ramës/ “Nuk qeveriset nga shtëpia por nga fusha e betejës”

Publikuar

-

Nga

Ish-presidenti Bujar Nishani ka reaguar me tone të ashpra për situatën në të cilën ndodhet vendi dhe për kjëtë fajëson qeverinë.

Nishani thotë se është socialistët kanë demostruar paaftësi totale, papërgjegjshmëri, papregatitje, dhunë dhe karagjozllëqe edhe në situatën emergjente të rradhës mbi Shqipërinë.

Ish-Kreu i Shtetit thotë se detyra e Qeverisë nuk është vetëm forca dhe penalizimi por edhe lehtësimi dhe shërbimi.

“Çdo masë dhe urdhër i dhënë duhet shoqëruar paralelisht me ndihmesë, lehtësime, shërbime ekstra në mënyrë që strategjia e mbrojtjes të funksjonojë. Sakrifica nuk mund të jetë vetëm e qytetarit por më e para, më e madhja e shtetit dhe qeverisë. Qeveritari nuk mund të qeverisë nga shtëpia por nga fusha e betejës (meqë rilindasi na thotë se kemi hyrë në luftë).

Është shumë e lehtë të urdhërosh qytetarin të mbyllet në shtëpi, por qeveria ka detyrën të dezinfektojë çdo ditë rrugët dhe ambjentet publike. Këtë rilindasi nuk e bën dot! Eshtë shumë e lehtë të urdhërosh mjekët, infermjerët dhe studentët e mjekësisë, të shërbejnë 24/24, por qeveria duhet të ofrojë shërbime ekstra për familjet e tyre. Këtë rilindasi nuk e bën dot!

LEXO EDHE:  104-vjetori i Pavarësisë/ John Kerry mesazh urimi për Shqipërinë

LEXO EDHE:  Kënga shqiptare “Te Molla” kalon kufijtë, kënga hit drejt statusit “Platinium” në Rusi..

Eshtë shumë e thjeshtë të kërcënosh, dhunosh e shkarkosh mjekët kurajoz e me integritet, por t’u japësh atyre maska mbrojtëse të skaduara është kriminale. Kjo është vepra e rilindasit ! Eshtë e thjeshtë të urdhërosh karantinë masive të popullatës, por qeveria duhet të ofrojë shërbim ambulator lëvizës 24/24 për të gjithë të moshuarit mbartës të sëmundjeve kronike. Këtë rilindasi nuk e bën dot!”, shkruan ish-presidenti në rrjetet sociale.

“Është e thjeshtë të sekuestrosh me urdhër qeverie, spitalet private, por qeveria duhet të miratojë dhe deklarojë buxhetin financiar të pagesës për pronën private. Kultura fashistoide nuk e përfillë këtë! Krekosja nga maja e “plehut” të paaftësisë nuk është qeverisje, karagjozllëku virtual me kamera personale e ka emrin rilindas! Shqiptarët do të zbatojnë me përgjegjësi maksimale këshillat e mjekëve dinjitoz e me integritet dhe protokollet e këtij rasti të mbrapshtë. Jeta dhe shëndeti i seicilit prej tyre është shumë i çmuar edhe për të ringritur Shqipërinë, pas kësaj”, nënvizon më tej Nishani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE