Connect with Us

1200 mjekë e infermierë i bashkohen thirrjes së Manastirliut/ Rama premton shpërblim

Politikë

1200 mjekë e infermierë i bashkohen thirrjes së Manastirliut/ Rama premton shpërblim

Publikuar

-

497 mjekë dhe 706 infermierë i janë përgjigjur thirrjes së ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliut për t’iu bashkuar stafit mjekësor në betejën kundër koronavirusit.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama gjatë një videolive nga vila e tij në Surrel.

Rama tha se këta mjekë dhe infermierë vullnetarë do të shpërblehen me 1 mijë euro në muaj, ashtu sikurse stafi mjekësor që po lufton kundër këtij koronavirusi të ri.

“Lajmi i mirë sot është se thirrjes së Ogertës i janë bashkur 497 mjekë dhe 706 infermierë, që janë gati të sakrifikojnë për të shpëtuar plagë dhe jetë. Mirënjohje, mirënjohje! Pagës së muajit mars do ti shtohet  një bonus prej 1 mijë eurosh, edhe të gjithë vullnetarëve që do të thirren në front. Është më e pakta që mund të bëjnë”, deklaroi kreu i qeverisë./ CNA.al

 

1 Koment

1 Koment

  1. Kocodhima

    15 Mars, 2020 at 4:19 pm

    Ore palle ramapropagende, keta 1200 ku ishin në rruge? Nuk ishin pjese e sistemit shendetesor?

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Policia e Shtetit bën njoftimin e rradhës/ Ja kur dhe si mund të lëvizni me mjetet tuaja

Publikuar

-

Nga

Në kuadër të masave kufizuese për parandalimin e përhapjes e coronaviruesit ”Covid 2019”, Policia e Shtetit sqaron opinionin publik se:

Do lejohet qarkullimi i mjeteve rrugore private të shtetasve me numër të kufizuar njerëzish 4+1 në të gjithë vendin për tu kthyer në vendbanimet e tyre, nga ora 00.00 deri në orën 08.00 të datës 16.03.2020, duke respektuar kufizimet higjeno-sanitare të situatës së krijuar. Nuk do lejohet qarkullimi i mjeteve të shërbimit publik, përjashtuar shërbimin taksi 4+1, brenda këtij orari.

Do të lejohet qarkullimi në oraret 06.00 deri në orën 08.00 në mëngjes dhe 16.00 deri 17.00 mbasdite i mjeteve (furgonçina, furgonë, minibuisë, autobusë) që do bëjnë transportin e personelit dhe punonjësve të bizneseve prodhuese/industriale/ bujqësore, duke marrë masa individuale mbrojtëse sipas kërkesave të dërguara dhe miratuara nga Policia e Shtetit, si dhe
qarkullimi i automjeteve për punonjësit e Policisë së Burgjeve, SHPSF-ve, si dhe personeli shëndetësor me mjetet e tyre private për vajtje ardhje në pune, në oraret e ndërrimit të turneve, kundrejt dokumentit të institucionit ku punojnë.

Do të lejohet lëvizja e mjeteve rrugore që kryejnë transporte të mallrave brenda dhe jashtë vendit për llogari të individëve, firmave dhe kompanive vendas dhe të huaja, furgonçina, furgonë, kamionë të cilët merren më furnizimin e me produkte ushqimore dhe blegtorale dhe që ofrojnë shërbime për qytetarët, mjetet që transportojnë bazë ushqimore për blegtorinë.

Jashtë këtij kufizimi, do të lejohet të qarkullojnë, mjetet rrugore që kryejnë shërbime të emergjencës, ambulanca, zjarrfikëse dhe mjetet e Policisë së Shtetit e ato ushtarake, punonjësit e medies me makina të loguara ose jo por të paisura me dokument identifikimi.

LEXO EDHE:  “Nuk e kuptoj dashurinë e Ramës”/ Godet Nard Ndoka

LEXO EDHE:  Deputeti i PD zbulon pazarin e Ramës me drejtësinë/Çfarë tregoi oferta

Autorizimet e mëparshme të lëshuar nga Policia e Shtetit me afat deri në datën 15 Mars, ju zgjatet afati

Me qëllim kthimin e përgjigjeve në kohë të kërkesave të qytetareve, të cilët kanë nevojë të komunikojnë për probleme të ndyshme ne nr 112/129 si dhe në numrat e dedikuar 0694122223 dhe 0694122224, sqarojmë pronarët dhe administratorët e subjekte që merren me shpërndaje të produkteve ushqimore, apo që ofrojnë shërbime të cilat përdorën Furgoncina, forgonë dhe kamionë se nuk kanë nevojë për autorizim për levizje,pasi ato jana të përfshira në kategorine e mjeteve që lejohen të qarkullojnë pa autorizim. Theksojmë se në këto automjete do qarkullojnë vetëm drejtuesit e këtyre automjeteve dhe jo familjarë apo pasagjërë të tjerë.

Policia e Shtetit gjen rastin për të apeluar edhe njëherë për të gjithë drejtuesit e automjeteve që të respektojnë me korrektësi kufizimet e vendosura pasi shkelja e tyre do ndëshkohet me masa të rrepta administrative të reja të vendosura nga Qeveria për shkak të situatës, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID 19.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video/ Burri nga Bulqiza del nga karantina, mbledh kanaçe për mbijetesë

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e Partisë Demokratike Dhurata Çupi, ka denoncuar historinë e një qytetari nga Bulqiza i cili është i detyruar të ‘thyejë” urdhërin e qeverisë duke mos qëndruar në karantinë, pasi i duhet të sigurojë bukën e fëmijëve.

Behet fjalë për Sabitin i cili jeton në Bulqizë duke mbledhur kanaçe tek mbetjet ushqimore në Qafë Buall.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale Çupi thekson se alternativa e Rames për më të varfrit është uria ose rreziku nga infektimi.

Mes të tjerash ajo theksoi se qeveria duhet të krijojë një paketë ndihme ekonomike dhe sociale për qytetarët nga qeveria siç propozon PD.

“Sabiti jeton në Bulqizë duke mbledhur kanaçe tek mbetjet ushqimore në Qafë Buall. Ai e ka të pamundur, në kuptimin e plotë të fjalës, të qendrojë në karantinë, sepse i duhet të zgjedhë mes mundësisë për të mos u infektuar dhe urisë së sigurtë të fëmijëve. Dita kur ai nuk do të dalë të mbledhë kanaçe për të fituar 3 mijë lekë të vjetra në ditë, do të jetë dita e urisë për familjen. Fatkeqësisht, familjet si ajo e Sabitit, janë me mijëra në Shqipëri. Ndryshe nga sa predikon kryeministri, ata as nuk bëjnë dot joga, as nuk kanë luksin të ushqehen dot 2 herë në ditë.

Duke mos marrë asnjë masë që i ndihmon ata, qeveria i ka lënë më të varfrit të përballen vetëm me 2 alternativa: me koronavirusin ose me urinë.”, shkruan Çupi krah videos./CNA.al

Sabiti jeton në Bulqizë duke mbledhur kanaçe tek mbetjet ushqimore në Qafë Buall. Ai e ka të pamundur, në kuptimin e plotë të fjalës, të qendrojë në karantinë, sepse i duhet të zgjedhë mes mundësisë për të mos u infektuar dhe urisë së sigurtë të fëmijëve. Dita kur ai nuk do të dalë të mbledhë kanaçe për të fituar 3 mijë lekë të vjetra në ditë, do të jetë dita e urisë për familjen. Fatkeqësisht, familjet si ajo e Sabitit, janë me mijëra në Shqipëri. Ndryshe nga sa predikon kryeministri, ata as nuk bëjnë dot joga, as nuk kanë luksin të ushqehen dot 2 herë në ditë. Duke mos marrë asnjë masë që i ndihmon ata, qeveria i ka lënë më të varfrit të përballen vetëm me 2 alternativa: me koronavirusin ose me urinë.

Gepostet von Dhurata Çupi Tyli am Sonntag, 15. März 2020

LEXO TE PLOTE

Politikë

Adrian Gurma mesazh mbështetjeje stafit shëndetësor/ “E sigurt që do ta gjunjëzojmë COVID-19”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiaku i Sarandës Adrian Gurma ka dhënë një mesazh mbështetjeje kolegët e tij që iu janë bashkuar stafit mjekësor dhe punonjësve të shëndetësisë që janë në front të betejës me koronavirusin.

Gurma i ka përshëndetur mjekët dhe politikanët me bluza të bardha me këngën e Anita Takes dhe Agim Prodanit “Kënga e Mjekut”.

“Për të gjithë kolegët e mi mantelbardhë, për të gjithë punonjësit e shëndetësisë, që me vetëmohim e sakrificë janë rreshtuar si përherë, në vijën e parë të kësaj lufte të egër me një armik të padukshëm. Të gjithë së bashku, është e sigurt që do ta gjunjëzojmë. Ju jeni luftëtarët për jetën, heronjtë e të gjithëve! Krenarë për ju”, shkruan socialisti në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE