Connect with Us

Nga Astrit Patozi/ Është më mirë që po vijojnë të kacafyten si më parë

Politikë

Nga Astrit Patozi/ Është më mirë që po vijojnë të kacafyten si më parë

Publikuar

-

Që kur Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli gjendjen e pandemisë, janë të shumtë ata udhëheqës apo njerëz te famshëm, që e konsiderojnë luftë përballjen globale me korona virusin. Dhe e tillë duhet të jetë, po të kesh parasysh se shumë fenomene, që na janë rishfaqur tani, kishin ndodhur për herë të fundit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ndërkaq, rreth 200 vjet më parë, Klauzeviçi shkruante se lufta nuk është gjë tjetër, veçse vazhdimi i politikës me mjete te tjera.

Në rast se do t’i besonim atij, i bie që janë të kota thirrjet apo klithmat e shumë mjekëve, infermierëve apo njerëzve të thjeshtë për t’i lënë mënjanë debatet politike në këtë kohë qameti.

E para, sepse është e sigurt që nuk do t’i bindet kush, ngaqë Shqipëria me shumë gjasa është shembull fanarndriçues në planet për këtë çështje. Një shtet, ku çdo gjë vijon njësoj si më parë. Ndaj edhe asnjeri nuk ka ka pse investohet në një nismë, e cila e ka zero mundësinë e suksesit.

Por, më e rëndësishmja, sepse po të ndalej zulma e zakonshme e kacafytjes së shpifur politike, atëherë shqiptarët e futur në karantinë, mund të mendonin vertetë se në këtë vend po afrohej apokalipsi. Dhe atëherë mund të futeshin realisht në një panik të paparashikueshëm.

Ndaj edhe ustallarët e vjetër të këtij zanati duhen lënë të bëjnë punën e tyre të përhershme, tamam sikur sot të ishim duke e festuar Ditën e Verës mes valleve dhe ballokumeve në rrugët e Elbasanit. Më shumë se konfirmim për thënien proverbiale të Klauzeviçit, është një provë tjetër e rëndësishme se nuk na kanë zhgënjyer asnjëherë, si në luftë, ashtu edhe në paqe.

Por ata thjesht nuk duhen dëgjuar dhe përfillur, duke mos shpenzuar asnjë sekondë dhe asnjë grimë energji për “shqetësimet” e tyre, të cilat nuk vijnë për shkak të izolimit dhe nuk kanë të bëjnë fare me luftën botërore dhe shqiptare ndaj COVID 19.

Shpëtimtarët tanë në këto ditë të vështira duhet të jenë mjekët, librat dhe NETFLIX-i.

1 Koment

1 Koment

  1. t

    15 Mars, 2020 at 1:02 am

    E vertetove qe je koqe fare!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Qeveria merr të tjera vendime/ Çfarë ndodh me qarkullimin nga dita e hënë

Publikuar

-

Nga

Qeveria ka marrë të tjera vendime në lidhje me lëvizjen e automjeteve që nga dita e hënë.

Pas konsultimeve në distancë me qeverinë, kryeministri Rama njofton se automjetet e atyre që lëvizin për punë do të mund të qarkullojnë deri në orën 8:00 të mëngjesit dhe nga ora 16:00 në 17:00 të pasdites.

“Të gjithë ata që ditën e hënë dhe në vijim do të jenë të angazhuar për punë, në sektorin publik apo privat, do të mund të qarkullojnë me automjete vetëm deri në orën 08.00 të mëngjesit dhe nga ora 16.00 deri në orën 17.00 të pasdites

Qarkullimi i automjeteve që nuk janë pjesë e shërbimeve shtetërore në lëvizje apo shërbimeve private që e kanë të domosdoshme lëvizjen, do të jetë e ndaluar rreptësisht për çdo automjet tjetër jashtë fashave të lejuara për vajtja/ardhje në punë

Shkelja e regjimit të qarkullimit të imponuar nga kushtet e luftës me armikun e padukshëm që kërkon pengje në familjet tona, do të ndëshkohet me heqjen e patentës së drejtimit per 3 vjet!

Qeveria do të publikojë nesër aktin – normativ për masat e veçanta administrative që do të hyjnë në fuqi menjëherë, deri në përfundimin e kësaj lufte për të mbrojtur sa më fort jetën e çdo shqiptari

frikë aspak, kujdes po!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish deputeti i PD-së ironizon Ramën/ “Edhe Macron doli para francezëve, por nuk foli për larje duarsh”

Publikuar

-

Nga

Ish Deputeti i Partisë Demokratike, Gent Strazimiri ka ironizuar me kryeministrin Rama dhe rolin që ai ka marrë prej ditësh, ku futet pothuajse çdo orë live dhe kshillon qytetarët, se si duhet të kujdesen për higjienën, të lajnë duart, të ajërosin ambjentin dhe të mos dalin jasht.

Duke bërë dhe një paralelizëm mes presidentit frances Emanuel Macron Strazimiri shkruan se edhe ky i fundit foli para popullit frances për emergjencën sanitare, por nuk ka thënë asnjë fjalë për larje duarsh, por ka premtuar se kjo emergjencë nuk do të shoqërohet me një tjetër emergjencë, social-ekonomike sic rrezikon Shqipëria.

“SADO QË TË KUSHTOJË” !

Ka dalë edhe Macron në TV para francezëve sapo ka shpallur emergjencën sanitare, dhe u ka thënë:
– Emergjenca sanitare nuk do të shoqërohet me emergjencë social-ekonomike.

– Do rimbursohen sipërmarrjet shtetërore dhe private.
– Do rimbursohen dhe punonjësit e tyre, madje edhe profesionistët e lirë.
– Do ndihmohen të papunët dhe familjet në nevojë.
– Do paguhet edhe prindi që mban fëmijët në shtëpi ndërkohë që shkollat janë të mbyllura.
SADO QË TË KUSHTOJË!

S. Asnjë fjalë për “larje duarsh”, “hapje dritaresh”…
Nuk ka “përqafuar nga larg” askënd!!
KAQ!

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

5 deputetë të PS i bashkohen stafit shëndetësor/ Balla thirrje mjekëve e infermierëve të licensuar

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i është bashkuar thirrjes së Ministrisë së Shëndetësisë për të gjithë mjekët dhe infermierët e licensuar.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Balla thotë se mjekët dhe infermierët janë vendosur në vijën e parë të betejës, por krahas kësaj thekson se çdo ndihmë shtesë që mund t’i vijë sot sistemit shëndetësor është padiskutim, e dobishme si kurrë më parë.

Numri 2 i PS-së bën me dije se deri më tani aplikuesit e parë që janë përgjigjur pozitivisht janë pesë deputetët socialistë Klodiana Spahiu, Edlira Bode, Arben Kamami, Ilir Pendavinji dhe Florenc Spaho.

“Kush është i të gatshëm të kontribuojë në menaxhimin e situatës, sot është pikërisht dita për ta dhënë atë kontribut dhe ky kontribut mund të jepet me veprime konkrete. Për llafe dihet kë kemi.

Situata e krijuar nga COVID-19 është padiskutim një sfidë e një natyre të veçantë, që ka në zemër të saj bashkëpunimin e shumëanshëm me çdo individ. Në këtë çast, sistemi shëndetësor është i mobilizuar për të përballuar këtë situatë të pazakontë.

Çdokush që mendon se mund t’i japë një dorë sistemit shëndetësor është i lutur të aplikojë sa më parë sepse sa më parë ta fitojmë këtë betejë, aq më shpejt do mund t’i rikthehemi rutinës dhe normalitetit të jetëve tona”, deklaron Balla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE