Connect with Us

“Mund të krijohet kolaps psikologjik”/  Dom Gjergj Meta mesazh mediave dhe qeverisë, çfarë sugjeron

Sociale

“Mund të krijohet kolaps psikologjik”/  Dom Gjergj Meta mesazh mediave dhe qeverisë, çfarë sugjeron

Publikuar

-

Dom Gjergj Meta ndërsa reagon në lidhje me situatën e krijuar për shkak të koronavirusit i drejton një mesazh të fortë mediave por edhe qeverisë.

Në një postim në rrjetet sociale, Dom Gjergj Meta shkruan se dy trauma njëra poas tjetrës, tërmeti dhe koronavirusi, mund ta cojnë vendin në kolaps psikologjik, prandaj duhen marrë masa.

Ai këshillon mediat të japin sa më pak pamje të rrugëve të braktisura, ndërsa Qeveritarët, thekson ai duhet të marrin masa që të mos mungojë sapuni dhe uji, kurse mjekët të japin këshilla se si dhe pse të lahen duart.

“Qeveritari sapunin, mjeku këshillën …

Po përjetojmë dy trauma njëra pas tjetrës: tërmeti dhe koronavirusi.
Në këtë pikë, përveç asaj trupore, ka shumë rëndësi higjena psiko-shpirtërore.

Prandaj, duke ndjekur me kujdes se si po administrohet situata nga mediat, por edhe nga ana e qeverisë, kam dy sygjerime modeste për mediat dhe për qeverinë që mund të rregullohen pa shumë mund.

Ju lutem mediave të transmetojnë sa më pak rrugë bosh, lokale të mbyllura, njerëz të frikësuar, sa më pak fjalë që shkaktojnë panik e terror.

T’i japin sa më pak hapësirë polemikave në këto momente. Ndikojnë negativisht në psiken dhe në humorin e njerëzve që janë tashmë të rënduara.

Ju lutem mediave gjithashtu mos i jepni hapësirë kërcënimit verbal qoftë edhe kur vjen nga qeveritarët, sepse panikut tashmë ekzistues i shtohet një lloj agresiviteti psikologjik i gjuhës. Nuk e keni idenë se sa negative është tek njerëzit dhe sa rëndon.

Ne nuk jemi një popull kriminelësh që nuk merr vesh. Po sillemi me shumë dinjitet. Pak të papërgjegjshëm nuk janë gjithë populli dhe këta mund të izolohen pa pasur nevojë të kërcënohen të gjithë.

LEXO EDHE:  Basha akuza të forta qeverisë/ Do rrisim pagën minimale në 400 euro

Jepuni hapësirë të dashur gazetarë këshillave të mjekëve duke i ftuar apo duke i intervistuar ato sa më shumë. Nuk mund të improvizohemi të gjithë mjekë as unë që jam prift e as qeveritarët.

Qeveritarët të marrin masa që të mos mungojë sapuni dhe uji, kurse mjekët të japin këshilla se si dhe pse të lahen duart.

I ftoj ata që udhëheqin: Merrni vendime zotërinj shtetarë, por pa pasur nevojë t’i komentoni me mimikë apo me fjalë boshe apo më keq akoma kërcënuese. Masa flet vetë nuk ka nevojë ta komentosh apo më keq akoma t’i shtosh kërcënimin verbal. Është edhe antijuridike, përveçse rëndon situatën psiko-shpirtërore të atyre njerëzve që janë të mbyllur e të izoluar nëpër shtëpitë e tyre.

Duhet të dini se njerëzit po e përballojnë me dinjitet situatën, por mund të krijohet një kolaps psikologjik i pariparueshëm nëse nuk kemi kujdes se çfarë transmetojmë e si flasim.

Tani kemi nevojë të ndjehemi një komb e të ndjehemi bashkë. Kemi nevojë për fjalë inkurajuese dhe që na japin shpresë dhe jo për propagandë. Nëse shkojmë edhe drejt kolapsit psikologjik do të jetë e vështirë më pas koha e rimarrjes. Ta kalojmë të gjithë bashkë.

Është koha për shpresë e përgjegjësi!

Kurajo!”shkruan Dom Gjergj Meta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Humbi 7 të afërm në tërmetin tragjik/ Evi Reçi kujton me mall njerëzit e dashur

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja dhe modertorja Evi Reçi ka kujtuar 7 të afërmit e saj që humbën jetën në tërmetin tragjik të 26 nëntorit.

Para një viti, Evi përloti njerëzit në rrjetet sociale me fjalët e ndjera ku u shpreh se po pranon të papranueshmen.

“Te pranosh te papranueshmen. Me ndodhi dhe mua. I ndodh kujtdo.
Sa e cuditshme! Ne momente te veshtira dhe te dhimbshme, te rikthehen ne mendje kujtimet me te bukura… ”,shkruante Evi para një viti.

Ditën e sotme Evi Reçi ka kujtuar të afërmit e saj dhe ka publikuar disa foto në Instastory.

LEXO EDHE:  Studentët “trokasin” derë më derë/ Ja thirrja e tyre

LEXO EDHE:  Paketa Anti-shpifje/ Ja kush i përçan gazetarët

Përkrah fotove moderatorja ka shkruar :“Më keni munguar shumë! Një vit pa ju!”. Familja e xhaxhait të Evit humbi jetën nën rrënoja. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Do bëhesha gjysh, por tani nuk jam më as baba”/ Rrëfimi rrëqethës i Albert Carës, si iu shua familja nga tërmeti tragjik

Publikuar

-

Nga

"Do bëhesha gjysh, por tani nuk jam më as baba"/ Rrëfimi rrëqethës i Albert Carës që iu shua familja nga tërmeti tragjik

Albert Cara, i vetmi i mbijetuar nga familja e tij pas tërmetit të 26 nëntorit, ka rrëfyer tragjedinë e familjes së tij dhe boshllëkune madh që i ka lënë ndatja nga jeta e familjarëve të tij.

Albert Cara ka rrëfyer momentet e tmerrit që përjetoi kur rrënojat e banesës e zunë poshtë së bashku me anëtarët e familjes. Me lot më sy ai tregon se priste të bëhej gjysh pasi nusja e tij ishte 2 muajshe shtatzënë, ndërsa tha se tani më nuk është as baba.

“Atë natë ra i pari i lehtë nga ora 8, Miri dhe nusja Stela ka ndenjur në kafe deri nga ora tre. Ajo që më ka ngelur pishman është pse u kthyen. Unë dola në koridor, kur ra tërmeti, nusja me djalin të përqafuar ishin në një kollonë, ndërsa dy fëmijët e vegjël nuk po ngriheshin dot në këmbë për shkak të lëkundjeve. Ka qenë tmerr e kujtoj nuk e di sesi po e përballoj. O zot thash u luta. Dy të vegjëlit më ikën para syve. Nga kati i pestë rash në katë të parë. Gruja më ka lënë sakat, e kisha shok kishim një marrëdhënie të jashtëzakonshme. Kur mendova se arrita gjithçka mu shkatarrua gjithçka. Do bëhesha gjysh, nusja ishte dy muajshe shtatzënë, por nuk jam as baba,” u shpreh për News24.

LEXO EDHE:  Schmidt kritika qeverisë/ Mban përgjegjësi për krizën

LEXO EDHE:  Basha akuza të forta qeverisë/ Do rrisim pagën minimale në 400 euro

Kujtojmë që nga tërmeti tragjik Albert Cara humbi tre fëmijët, gruan, të fejuarën e djalit, nusen e xhaxhait dhe mbesën. Ai u nis menjëherë pasi u nxorr nga rrënojat drejt Italisë, ku qëndroi për më shumë se dy muaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Covid-19 nuk njeh mëshirë/ Ndërron jetë ish-ushtaraku i lartë

Publikuar

-

Nga

Ka ndërruar jetë si pasojë e infektimit me koronavirus, ish- ushtaraku Petrit Myftiu.

Pas komplikacioneve më shëndetin e ti, Myftiu ka ndërruar jetën në spitalin “Shefqet Ndroqi”, ku ishte shtruar prej disa ditësh.

Lajmin e hidhur e ka bërë me dije nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale kapiteni Artur Meçollari.

Meçollari shkruan se Myftiu , la një trashëgimi të pasur për të gjithë brezat e detarëve me aftësitë e tij drejtuese dhe si një bashkëpunëtor i shkëlqyer.

“Me hidhërim të thellë mësova ndarjen nga jeta të detarit, ish-drejtuesit të lartë të FLD dhe Flotës Tregëtare, komandantit të talentuar, njeriut të ditur dhe mësuesit të palodhur Petrit Myftiu.

Komandant Petrit Myftiu, la një trashëgimi të pasur për të gjithë brezat e detarëve me aftësitë e tij drejtuese dhe si një bashkëpunëtor i shkëlqyer. Forca Detare dhe personeli i saj humben nje koleg dhe nje drejtues të shkëlqyer të saj. Si një autor i disa botimeve per FLD dhe drejtuesit e saj, komandant Petrit Myftiu na ka lënë një pasuri të çmuar për të gjithë personelin e Forcës Detare edhe për brezat e ardhshëm të detarëve.

Ngushëllimet më të thella dhe të sinqerta familjes dhe shokëve të tij. I paharruar kujtimi dhe trashëgimia e komandantit Petrit Myftiu. Talenti, dituria, pasioni dhe urtësia e komandantit do ta ndjekin Forcën Detare në historinë e saj.

Kapiten i rangut të parë (L) Artur Meçollari
Ish-zëvendëskomandant i Forcës Detare”, shkruan Meçollari./CNA.al

LEXO TE PLOTE