Connect with Us

Marrja e ilaçeve anti-inflamatorë mund të përkeqësojë COVID-19

Sociale

Marrja e ilaçeve anti-inflamatorë mund të përkeqësojë COVID-19

Publikuar

-

/

Autoritetet franceze kanë paralajmëruar se njerëzit nuk duhet të përdorin ilaçe anti-inflamatore nëse kanë simptoma të ngjashme me koronavirusin sepse kjo mund të përkeqësojë gjendjen e tyre.

Ministri i shëndetësisë i vendit, Olivier Véran, i cili është një mjek dhe neurolog i kualifikuar, thotë se “Marrja e anti-inflamatorëve si ibuprofen apo kortizon,  mund të jetë një faktor në përkeqësimin e infeksionit. Ai këshillon që në rastin e etheve të përdoret paracetamoli.

Sipas ekspertëve të shëndetësisë ilaçet anti-inflamatore, në sëmundjet infective kanë tendecë të zvogëlojnë përgjigjen e sistemit imunitar të trupit.

Pacientët francezë janë detyruar të konsultohen me farmacitë që nga mesi i janarit nëse dëshirojnë të blejnë qetësues, përfshirë ibuprofen, paracetamol dhe aspirinë, për të kujtuar rreziqet.

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Mjeku publikon grafikun, këto janë qarqet me incidencën më të lartë

Jean-Louis Montastruc, drejtuesi i farmakologjisë në spitalin Toulouse, i tha radios RTL: “Ilaçet anti-inflamatore rrisin rrezikun e komplikimeve kur ka ethe ose infeksion.”

Ministria franceze e shëndetësisë njoftoi të premten në mbrëmje se numri i rastit të koronavirusit në vend ishte rritur me 800 brenda 24 orëve. Véran tha se kishte 3,661 raste të konfirmuara që kishin çuar në 79 vdekje. Nga të sëmurët, 154 persona janë në kujdes intensiv.

Véran tha në konferencën e tij të përditshme se evolucioni dhe përhapja e virusit ishte “e shpejtë dhe e vërtetë”, por që 98% e atyre që kishin testuar pozitivisht ishin shëruar, shkruan “The Guardian”/ CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Rriten temperaturat/ Kthesë e befasishme e motit

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për nesër

Dita nis me kthjellime dhe vranësira të lehta në të gjithë vendin tonë, ku në Luginat e lumenjve do ketë prezencë të dukshme të mjegullës.

Orët e mesditës vijojnë në të njëjtat kushte atmosferike për pjesën më të madhe të vendit vetëm zonën e Alpeve do kenë zhvillim të vranësirave dhe flokë dëbore.

Parashikohet që këto kushte atmosferike të mbeten deri mëngjesin e ditës së martë.

LEXO EDHE:  “Korça rrezikon të kthehet në vatër për COVID-19”/ Andi Përmeti thirrje urgjente qeverisë

LEXO EDHE:  Brataj: Jemi larg imunizimit, skenari më optimist pas 14 muajshSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes por rritje më të ndjeshme do ketë gjatë mesditës duke luhatur vlerat ditore nga -3°C deri në 15°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 38 km/h nga drejtimi verilindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vjen zgjidhja për vartësit e drogës/ Shkencëtarët nisin testimin e vaksinës, për çfarë bëhet fjalë

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët prej shumë vitesh kanë punuar për një “vaksinim” kundër opioideve. Por tani ata më në fund arritën në fazën e testimit të plotë.

Shkencëtarët e Universitetit të Kolumbisë prej disa vitesh po zhvillojnë një vaksinë që mbron nga zhvillimi i varësisë serioze ndaj opioideve.

Parimi i veprimit të ilaçit të tyre nuk është aq i ndërlikuar.

Vaksina parandalon bllokimin e oksikodonit në qendër të trurit që është përgjegjës për kënaqësinë.Si rezultat, një person humbet kuptimin e përdorimit të drogës dhe humbet varësinë prej tyre.

“Ideja e një vaksine është që pas njëfarë kohe pas administrimit, trupi do të fillojë të prodhojë antitrupa ndaj kësaj strukture kimike të veçantë ndaj opioideve. Nëse pacienti merr oksikodon, atëherë antitrupat do të lidhen menjëherë me molekulat e kësaj substance, duke e penguar atë të hyjë në tru”, është shprehur Sandra Comer, Profesor i neuroshkencës në Universitetin e Kolumbisë.

LEXO EDHE:  “Korça rrezikon të kthehet në vatër për COVID-19”/ Andi Përmeti thirrje urgjente qeverisë

LEXO EDHE:  Mijëra fluturime anulohen për Krishtlindje në mbarë botën/ Shkak varianti i ri i COVID

Aktualisht është duke u testuar te vullnetarët me çrregullime të abuzimit me substancat. Në të ardhmen, ata planifikojnë të zgjerojnë kërkimet e tyre për të përfshirë opioidë të tjerë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rritja e fëmijëve/ Gabimet e prindërve që i bëjnë ata më “egoistë”

Publikuar

-

Nga

Kur bëhet fjalë për rritjen e fëmijëve të suksesshëm, të kujdesshëm dhe të drejtë, gjithçka fillon me familjen. E rëndësishme është që zërat dhe ndjenjat e fëmijëve të jenë përparësi për prindërit.

Studimet tregojnë se në moshën tre vjeçare, fëmijët fillojnë të tregojnë dhembshuri dhe ndjeshmëri të vërtetë dhe janë në gjendje të kuptojnë se ndjenjat dhe përvojat e tyre mund të jenë të ndryshme nga ato të të tjerëve.

Si psikologe prindërimi, Traci Baxley ka treguar disa nga gabimet toksike të prindërimit që ka vënë re që mund t’i bëjnë fëmijët më egoistë dhe të mendojnë se “gjithë bota sillet rreth tyre” ndërsa rriten.

T’i thuash ‘po’ pothuajse çdo gjëje

Studimet tregojnë se fëmijët që rriten me prindër hipervigjilentë, gjë që sjell edhe mendimin e fëmijëve se janë më të mirët dhe qendra e botës, janë më të shqetësuar për veten, tregojnë më pak ndjeshmëri për të tjerët, nuk kanë një etikë të fortë pune dhe mund të sillen sikur rregullat nuk ekzistojnë.

Prandaj fëmijët duhet të dëgjojnë ndonjëherë dhe përgjigje negative.

Dhënia e pasojave për veprimet e gabuara të tyre do të mbështesë aftësinë e tyre për të parë situatat nga këndvështrime të ndryshme.

Dështimi për t’u krijuar situata ku mund të mësojnë

prindërit mund të mendojnë se ata nuk po i kushtojnë vëmendje, por fëmijët vëzhgojnë shumë dhe shohin gjithmonë se si prindërit reagojnë në situata të caktuara.

Edhe fëmijët më të vegjël mund të mësohen me idenë për ta vënë veten në vendin e dikujt tjetër por këtë e mësojnë vetëm duke parë prindërit.

Të mos u tregojnë se çfarë po ndodh në botëNë kohën kur fëmijët janë tetë vjeç, ata janë në gjendje të kuptojnë se ndjenjat e një personi mund të mos bazohen në atë që po ndodh me ta në këtë moment, por përkundrazi mund të jenë një nënprodukt i rrethanave të tyre të përgjithshme të jetës.

LEXO EDHE:  Brataj: Jemi larg imunizimit, skenari më optimist pas 14 muajsh

LEXO EDHE:  MPJD njofton diasporën për pritjet e gjata në kufi dhe masat kundër COVID-19

Gjatë kësaj periudhe zhvillimi, fëmijët gjithashtu zhvillojnë një kuptim dhe ndjeshmëri më konkrete për njerëzit. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të flisni me ta për atë që mund të shohin në lajme, dëgjojnë jashtë shtëpisë ose lexojnë në mediat sociale.

Prindërit mund t’i përdorin këto momente për tu treguar fëmijëve se si të tregojnë kujdes të vërtetë, mbështetje ose të flasin për të tjerët.

“Sa më shumë fara dhembshurie të mbillni, aq më shumë fëmijët tuaj do të korrin një jetë shërbimi për të tjerët”.

T’u japësh gjithçka pa u imponuar mirënjohje

Fëmijët mësojnë të jenë mirënjohës kur nuk marrin gjithçka që kërkojnë. Lejojini ata të duan ato gjërat shtesë. Mësojini të thonë “faleminderit” (edhe kur bëhet fjalë për një dhuratë që nuk e duan). Bëjini fëmijët të jenë mirënjohës për çdo person që mundohet tu dhurojnë diçka.

Mos futja e tyre në punë vullnetare

Ne nuk mund të përjetojmë gjithmonë atë që ka kaluar dikush tjetër, por ne mund të lidhemi në një nivel njerëzor përmes vullnetarizmit.

Të bëjë një punë vullnetare, sado e vogël të jetë ajo, është një hap i mirë për të lidhur fëmijën me komunitetin, për t’i treguar se interesi kolektiv është shumë i rëndësishëm.

Një punë vullnetare mund të jetë edhe të ndihmojnë një të moshuar për të zbritur shkallët thjeshtë duke i mbajtur dorën./si

LEXO TE PLOTE