Connect with Us

“Luftë” botërore kundër Covid-19/ Gjermania mbështetje të fortë biznesit, miliarda euro për kompanitë

Bota

“Luftë” botërore kundër Covid-19/ Gjermania mbështetje të fortë biznesit, miliarda euro për kompanitë

Publikuar

-

Ndërsa e pothuajse e gjithë bota po përballet me Covid-19, Gjermania ka ndërmarrë masa për të mbështetur ekonominë dhe biznesin.

Mediat gjermane raportiojnë se Berlini ka lëshuar paketën më të madhe për të ndihmuar ekonominë gjermane duke ofruar plot 550 miliard euro për të mbajtur kompanitë, duke ofruar kështu një kredi të pakufizuar për të mbajtur bizneset në jetë.

Garancitë, ekuivalente me 614 miliardë dollarë, ishin thjesht “për fillestarët”, tha Ministri i Ekonomisë Peter Altmaier.

“Ne premtuam se nuk do të dështojmë për shkak të mungesës së parave dhe vullnetit politik. Kjo do të thotë se asnjë kompani e shëndetshme, asnjë punë nuk duhet ta gjejë veten në telashe. Ne do t’i rimarrim armët nëse është e nevojshme”, tha Altmaier.

Ministrat sinjalizuan gjithashtu se Berlini ka fonde të mjaftueshme në thesarin e tij për një betejë të gjatë. “Nëse zgjat më shumë, ne mund të vazhdojmë më gjatë,” tha Scholz.

Mesazhi për kompanitë është se: “Ju mund të jeni të guximshëm, rreziqet do të barten nga ne”.

Paketa, edhe në fazën e parë, është më e madhe se ndihma prej 500 miliardë eurosh, e ofruar nga qeveria gjermane gjatë krizës financiare të vitit 2008.

Nga ana tjetër, kancelarja Angela Merkel u zotua të Mërkurën që të bënte atë që duhet për të zbutur krizën e koronavirusit, duke sinjalizuar që ajo madje ishte e gatshme të pezullojë parimet e mbajtjes së ekuilibruar të buxhetit të Gjermanisë.

“Është një situatë e jashtëzakonshme, ne do të bëjmë atë që është e nevojshme dhe për fat të mirë Gjermania është relativisht e fortë … Ne do të bëjmë atë që mundemi për ta kaluar mirë këtë situatë dhe do ta shohim në fund të asaj ku qëndron buxheti ynë,” ajo tha, duke theksuar se përfundimi i krizës së virusit “vjen së pari”.

Masat e ndërmarra nga qeveria gjermane, janë pjesë e një sërë masash të marra nga qeveritë dhe rregullatorët në të gjithë Evropën dhe SHBA, të orientuara për të siguruar biznesin dhe tregjet e qëndrueshme, mes frikës se pandemia mund të shkaktonte një krizë të rëndë kredie dhe recensioni global.

Presidenti i Komisionit Evropian, paralajmëroi se kriza e koronavirusit po i jepte një “tronditje të madhe” ekonomive të BE-së dhe u zotua t’iu japë vendeve anëtare mjaft rrugë për të rritur shpenzimet në përgjigje.

Po sipas mediave gjermane, Scholz tha se qeveria do të sigurojë ndihmë të pakufizuar të likuiditetit për kompanitë gjermane të goditura nga pandemia, e cila ka luajtur shkatërrim me zinxhirët e furnizimit dhe çoi në një seri ndalesash të prodhimit në të gjithë vendin.

Paketa e zbuluar të Premten parashikon një zgjerim masiv të kredive të dhëna nga KFË, Banka Shtetërore e Zhvillimit. Kompanitë gjithashtu do të lejohen të shtyjnë miliarda euro në pagesa tatimore. “Kjo është bazooka, dhe ne do ta përdorim atë për të bërë çfarëdo që të duhet,” u tha z. Scholz gazetarëve në Berlin. Ai tha se nuk ka “kufi të sipërm mbi sasinë e kredive që KfË mund të lëshojë”. Peter Altmaier, ministër i ekonomisë, tha se masat ishin “të pashembullta në historinë e pasluftës së Gjermanisë”, duke i quajtur ato “ndihma më gjithëpërfshirëse dhe efektive dhe garancitë që kanë qenë ndonjëherë në një krizë”./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Koronavirusi/ Jetë pa kontakte sociale?

Publikuar

-

Nga

Gati katër javë avantazh ka Gjermania kundrejt Italisë në luftën kundër virusit Corona, thonë virologët. Por ky avantazh kohor po rrezikohet. Jeta publike duhet të kufizohet edhe më tej. A po bën Gjermania sa duhet?

Tabelë e vendosur në bankën Sparkasse, Dortmund: “Nisur nga situata aktuale u dhurojmë të gjithëve një buzëqeshje, por nuk ju japim dorën.”

Tabelë e vendosur në bankën Sparkasse, Dortmund: “Nisur nga situata aktuale u dhurojmë të gjithëve një buzëqeshje, por nuk ju japim dorën.”

Një e-mail pason tjetrin pa rreshtur. Punëdhënësi: i ka anuluar për javën e ardhëshme të gjitha konferencat. Organizatorët e koncerteve njoftojnë se artisti i preferuar nuk do të performojë në fundjavë. Gjyshërit do t’i shtyjnë vizitat tek nipërit. Gjithçka nisur nga frika dhe për të kontribuuar në pengimin e përhapjes së virusit Corona.

E-maila apo mesazhe në celular me përmbajtje të ngjashme marrin këto ditë shumë gjermanë. Gradualisht jeta publike në Gjermani ka nisur rrugën drejt pezullimit. Nisur që nga bankinat e zbrazura të Bundesligës, sheshet e lojërave bosh, trenat e mensat, zakonisht të tejmbushura gjatë këtyre ditëve kanë vende të lira me bollëk. Duket se ndërkohë është vetëm një çështje kohe, derisa të mbyllen të gjitha shkollat, universitetet, restaurantet e kinematë ashtu si në Itali.

Kontaktet sociale: të padëshiruara

“Ne e dimë ndërkohë saktë, që në fazën aktuale të pandemisë praktikisht duhet t’i ndalojmë të gjitha kontaktet sociale, që të  kemi edhe një shans ta mbajmë sa më të ulët numrin  e infeksioneve”, thotë Patrick Larscheid. Mjeku i bashkisë në Berlin-Reinickendorf i ka kërkuar senatit të Berlinit të marrë disa hapa vendimtare për ndalimin e përhapjes së virusit Corona. Jeta publike duhet të kufizohet sa më shumë në mbrojtje të popullsisë.

Patrick Larscheid: “Pritja mund të kushtojë jetë njerëzitsh”

Vendimi për ndalimin e aktiviteteve me mbi 1000 vizitorë, është pak. Gjithçka, ku mblidhen njerëz, duhet të mbyllet. “Në rast të kundërt ne nuk do të mund ta konrollojmë dot më situatën”, këshillon Larscheid. Kontakti social tek e fundit nuk është vetëm baza e të qenit të lumtur – Afërsia mund edhe të të sëmurë, nëse viruset qarkullojnë nga njeri prreson tek tjetri.

Italia ka reguar, por me vonesë

A rrezikon pra që në Gjermani të krijohen situata si në Itali? Si masë kundër përhapjes së virusit në Itali janë mbyllur të gjitha dyqanet me përjashtim të farmacive dhe supermarketeve. Madje edhe baret, restaurantet dhe parukeritë gjithashtu janë mbyllur.

“Para pak ditësh ju luta që të ndryshoni zakonet tuaja e të qendroni në shtëpi”, tha kryeministri Giuseppe Conte në një mesazh me video: “Unë isha i vetëdijshëm që ky ishte hapi i parë dhe nuk do të ishte i fundit. Eshtë koha të bëjmë hapin tjetër.” Kësisoj jeta publike në Itali është paralizuar tërësisht.

Edhe në Gjermani nuk jemi larg hapit pasues. Kur virologu Alexander Kekulé para dhejtë ditësh bëri thirrje për vendosjen e pushimeve dy javë për të gjithë për shkak të virusit Corona në Gjermani, për ta ndërprerë zinxhirin e infeksionit të epidemisë në fazën fillestare, shumë studiues nuk e morën seriozisht atë.

Ministri i Shëndetësisë në landin e Renanisë Veriore-Vestfalisë Karl-Josef Laumann u përgjigj atëherë, se politika nuk duhet të marrë masa, “që janë disproporcionale dhe shkaktojnë histeri”. Ndeshja e Bundesligës mes Borussia Mönchengladbach dhe Borussia Dortmund, vetëm 40 km larg qytetit më të prekur prej infeksionit Heinsberg, u zhvillua edhe në fundjavë para 50.000 spektatorëve.

Realiteti me virusin ndryshon çdo ditë

Vetëm pak ditë më vonë situata ndryshoi tërësisht dhe eventet sportive me publik janë tani të paimagjinueshme. Askush nuk flet më tani për disproporcionalitet: madje po në Mönchengladbach u zhvillua e para ndeshje pa tifozë me ekipin e 1.FC Këln, Liga gjermane e Hokey-t në akull e mbylli para kohe sezonin.

Në shumë kinema gjermane ndërkohë vendet midis spektatorëve janë të zbrazura, shumë gjermanë u shmangen kinemave edhe nga frika prej ngjitjes së virusit. Landet vendosën mbylljen e shkollave nisur nga e hëna (16.03), landi Baden-Vyrtemberg e ka shtyrë fillimin e semestrit të verës në universitete. Veprimtaritë kulturore si festivali tradicional i Beethovenit në Bon, po ashtu si edhe shumë panaire janë anuluar. Jeta publike gradualisht po zbehet, por ende me ritme të ngadalta.

A ka angazhim të mjaftueshëm?

Numri i pasagjerëve në aeroportin e Frankfurtit që nga java e fundit e shkurtit ka rënë me 14,5 përqind. Dega e taksive njofton për humbje deri në 40 përqind, dhe propozon, që të gjithë ata që posedojnë abone për shërbimin urban mund të përdorin taksitë tani me gjysmën e çmimit të zakonshëm. Kush hipën në autobus në Berlin duhet të hipë vetëm nga dera e pasme për të mos rrezikuar shoferin. Trenat e distnacave të largëta pastrohen tani në intervalin brenda dy orëve, punë kjo që normalisht bëhet çdo katër orë.  Dyert, dorezat e dyerve dhe vendet e bagazheve desinfektohen rregullisht.

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, kritikoi shumë vende se nuk po marrin sa duhet masa për ta kufizuar pandeminë e virusit Corona. “Jemi shumë të shqetësuar, që disa vende nuk po i përgjigjen me angazhimin e duhur politik këtij kërcënimi, në mënyrë që të jetë nën kontroll situata”, dekalroi ai në Gjenevë. Se cilat vende kishte ai parasysh, kjo mbeti e paqartë. Ndoshta kjo kritikë ka qenë edhe në adresë të Gjermanisë./ DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Koronavirusi/ Shkon në tre numri i viktimave në Greqi

Publikuar

-

Nga

Mediat greke bëjnë të ditur se numri i personave që ka ndërruar jetë nga koronavirusi në Greqi, tashmë ka arritur në tre.

Pak më parë u raportua se një 92-vjeçar, i cili ishte shtruar në Spitalin Bodosakeio, ka ndërruar jetë.

Ndërkohë, mësohet se ka ndërruar jetë edhe një tjetër pacient. Bëhet fjalë për një 67-vjeçar, i cili ishte i shtruar në spital në Zakynthos.

Kujtojmë këtu se vetëm dy ditë më parë, koronavirusi shënoi  viktimën e parë në Greqi.

Mediat greke bëjnë të ditur se një 66-vjeçar, i cili ishte konfirmuar që në dy mars se ishte prekur nga Covid-19, ka ndërruar jetë.

Po ashtu, mediat theksojnë se 66-vjeçari kishte edhe sëmundje të zemrës.

LEXO TE PLOTE

Bota

Lajm i mirë nga Kina/ Vetëm katër raste me koronavirus në epiqendrën e pandemisë

Publikuar

-

Nga

Kina, vendi i parë ku i shfaq koronavirusi, tashmë po del nga kthetrat e Covid-19.

Mediat shkruajnë se dje në Ëuhan, epiqendra e pandemisë, janë shënuar vetëm katër raste.

Komisioni sanitar kombëtar kinez, thotë se bëhet fjalë për nivelin më të ulët të personave të prekur, që kur nga janari filloi mbledhja e statistikave.

Të premten, Kina ka shënuar 11 raste të reja me koronavirus dhe 13 të vdekur, të gjitha në Hubei, provinca epiqendër e epidemisë. Sipas autoriteteve, ka pasur dhe 17 raste të dyshuara, 1430 persona kanë lënë spitalet.

Po ashtu ka pasur edhe një rënie të pacientëve në gjendje kritike, ndërsa përqinja e personave të shëruar është rritur në 81%.

Kompania Apple ka mbyllur të gjitha dyqanet jashtë Kinës, në gjithë botën. CEO Tim Cook tha se Apple ka rihapur të premten 42 dyqane në Kinë, të vetmet që do të qëndrojnë të hapura./ CNA.al

LEXO TE PLOTE