Connect with Us

Koronavirusi/ Jetë pa kontakte sociale?

Bota

Koronavirusi/ Jetë pa kontakte sociale?

Publikuar

-

Gati katër javë avantazh ka Gjermania kundrejt Italisë në luftën kundër virusit Corona, thonë virologët. Por ky avantazh kohor po rrezikohet. Jeta publike duhet të kufizohet edhe më tej. A po bën Gjermania sa duhet?

Tabelë e vendosur në bankën Sparkasse, Dortmund: “Nisur nga situata aktuale u dhurojmë të gjithëve një buzëqeshje, por nuk ju japim dorën.”

Tabelë e vendosur në bankën Sparkasse, Dortmund: “Nisur nga situata aktuale u dhurojmë të gjithëve një buzëqeshje, por nuk ju japim dorën.”

Një e-mail pason tjetrin pa rreshtur. Punëdhënësi: i ka anuluar për javën e ardhëshme të gjitha konferencat. Organizatorët e koncerteve njoftojnë se artisti i preferuar nuk do të performojë në fundjavë. Gjyshërit do t’i shtyjnë vizitat tek nipërit. Gjithçka nisur nga frika dhe për të kontribuuar në pengimin e përhapjes së virusit Corona.

E-maila apo mesazhe në celular me përmbajtje të ngjashme marrin këto ditë shumë gjermanë. Gradualisht jeta publike në Gjermani ka nisur rrugën drejt pezullimit. Nisur që nga bankinat e zbrazura të Bundesligës, sheshet e lojërave bosh, trenat e mensat, zakonisht të tejmbushura gjatë këtyre ditëve kanë vende të lira me bollëk. Duket se ndërkohë është vetëm një çështje kohe, derisa të mbyllen të gjitha shkollat, universitetet, restaurantet e kinematë ashtu si në Itali.

Kontaktet sociale: të padëshiruara

“Ne e dimë ndërkohë saktë, që në fazën aktuale të pandemisë praktikisht duhet t’i ndalojmë të gjitha kontaktet sociale, që të  kemi edhe një shans ta mbajmë sa më të ulët numrin  e infeksioneve”, thotë Patrick Larscheid. Mjeku i bashkisë në Berlin-Reinickendorf i ka kërkuar senatit të Berlinit të marrë disa hapa vendimtare për ndalimin e përhapjes së virusit Corona. Jeta publike duhet të kufizohet sa më shumë në mbrojtje të popullsisë.

Patrick Larscheid: “Pritja mund të kushtojë jetë njerëzitsh”

Vendimi për ndalimin e aktiviteteve me mbi 1000 vizitorë, është pak. Gjithçka, ku mblidhen njerëz, duhet të mbyllet. “Në rast të kundërt ne nuk do të mund ta konrollojmë dot më situatën”, këshillon Larscheid. Kontakti social tek e fundit nuk është vetëm baza e të qenit të lumtur – Afërsia mund edhe të të sëmurë, nëse viruset qarkullojnë nga njeri prreson tek tjetri.

Italia ka reguar, por me vonesë

A rrezikon pra që në Gjermani të krijohen situata si në Itali? Si masë kundër përhapjes së virusit në Itali janë mbyllur të gjitha dyqanet me përjashtim të farmacive dhe supermarketeve. Madje edhe baret, restaurantet dhe parukeritë gjithashtu janë mbyllur.

“Para pak ditësh ju luta që të ndryshoni zakonet tuaja e të qendroni në shtëpi”, tha kryeministri Giuseppe Conte në një mesazh me video: “Unë isha i vetëdijshëm që ky ishte hapi i parë dhe nuk do të ishte i fundit. Eshtë koha të bëjmë hapin tjetër.” Kësisoj jeta publike në Itali është paralizuar tërësisht.

LEXO EDHE:  Rritet në 811 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Edhe në Gjermani nuk jemi larg hapit pasues. Kur virologu Alexander Kekulé para dhejtë ditësh bëri thirrje për vendosjen e pushimeve dy javë për të gjithë për shkak të virusit Corona në Gjermani, për ta ndërprerë zinxhirin e infeksionit të epidemisë në fazën fillestare, shumë studiues nuk e morën seriozisht atë.

Ministri i Shëndetësisë në landin e Renanisë Veriore-Vestfalisë Karl-Josef Laumann u përgjigj atëherë, se politika nuk duhet të marrë masa, “që janë disproporcionale dhe shkaktojnë histeri”. Ndeshja e Bundesligës mes Borussia Mönchengladbach dhe Borussia Dortmund, vetëm 40 km larg qytetit më të prekur prej infeksionit Heinsberg, u zhvillua edhe në fundjavë para 50.000 spektatorëve.

Realiteti me virusin ndryshon çdo ditë

Vetëm pak ditë më vonë situata ndryshoi tërësisht dhe eventet sportive me publik janë tani të paimagjinueshme. Askush nuk flet më tani për disproporcionalitet: madje po në Mönchengladbach u zhvillua e para ndeshje pa tifozë me ekipin e 1.FC Këln, Liga gjermane e Hokey-t në akull e mbylli para kohe sezonin.

Në shumë kinema gjermane ndërkohë vendet midis spektatorëve janë të zbrazura, shumë gjermanë u shmangen kinemave edhe nga frika prej ngjitjes së virusit. Landet vendosën mbylljen e shkollave nisur nga e hëna (16.03), landi Baden-Vyrtemberg e ka shtyrë fillimin e semestrit të verës në universitete. Veprimtaritë kulturore si festivali tradicional i Beethovenit në Bon, po ashtu si edhe shumë panaire janë anuluar. Jeta publike gradualisht po zbehet, por ende me ritme të ngadalta.

A ka angazhim të mjaftueshëm?

Numri i pasagjerëve në aeroportin e Frankfurtit që nga java e fundit e shkurtit ka rënë me 14,5 përqind. Dega e taksive njofton për humbje deri në 40 përqind, dhe propozon, që të gjithë ata që posedojnë abone për shërbimin urban mund të përdorin taksitë tani me gjysmën e çmimit të zakonshëm. Kush hipën në autobus në Berlin duhet të hipë vetëm nga dera e pasme për të mos rrezikuar shoferin. Trenat e distnacave të largëta pastrohen tani në intervalin brenda dy orëve, punë kjo që normalisht bëhet çdo katër orë.  Dyert, dorezat e dyerve dhe vendet e bagazheve desinfektohen rregullisht.

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, kritikoi shumë vende se nuk po marrin sa duhet masa për ta kufizuar pandeminë e virusit Corona. “Jemi shumë të shqetësuar, që disa vende nuk po i përgjigjen me angazhimin e duhur politik këtij kërcënimi, në mënyrë që të jetë nën kontroll situata”, dekalroi ai në Gjenevë. Se cilat vende kishte ai parasysh, kjo mbeti e paqartë. Ndoshta kjo kritikë ka qenë edhe në adresë të Gjermanisë./ DW

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Koronavirusi/ Shkon në tre numri i viktimave në Greqi

Publikuar

-

Nga

Mediat greke bëjnë të ditur se numri i personave që ka ndërruar jetë nga koronavirusi në Greqi, tashmë ka arritur në tre.

Pak më parë u raportua se një 92-vjeçar, i cili ishte shtruar në Spitalin Bodosakeio, ka ndërruar jetë.

Ndërkohë, mësohet se ka ndërruar jetë edhe një tjetër pacient. Bëhet fjalë për një 67-vjeçar, i cili ishte i shtruar në spital në Zakynthos.

Kujtojmë këtu se vetëm dy ditë më parë, koronavirusi shënoi  viktimën e parë në Greqi.

LEXO EDHE:  Azilkërkuesit sulmojnë kalimtarët/ Plagosen  12 persona 

LEXO EDHE:  Rritet në 811 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Mediat greke bëjnë të ditur se një 66-vjeçar, i cili ishte konfirmuar që në dy mars se ishte prekur nga Covid-19, ka ndërruar jetë.

Po ashtu, mediat theksojnë se 66-vjeçari kishte edhe sëmundje të zemrës.

LEXO TE PLOTE

Bota

Lajm i mirë nga Kina/ Vetëm katër raste me koronavirus në epiqendrën e pandemisë

Publikuar

-

Nga

Kina, vendi i parë ku i shfaq koronavirusi, tashmë po del nga kthetrat e Covid-19.

Mediat shkruajnë se dje në Ëuhan, epiqendra e pandemisë, janë shënuar vetëm katër raste.

Komisioni sanitar kombëtar kinez, thotë se bëhet fjalë për nivelin më të ulët të personave të prekur, që kur nga janari filloi mbledhja e statistikave.

Të premten, Kina ka shënuar 11 raste të reja me koronavirus dhe 13 të vdekur, të gjitha në Hubei, provinca epiqendër e epidemisë. Sipas autoriteteve, ka pasur dhe 17 raste të dyshuara, 1430 persona kanë lënë spitalet.

LEXO EDHE:  Vullneti politik duhet konvertuar në investime

LEXO EDHE:  Tirana bosh/ Qytetarët reflektim për koronavirusin

Po ashtu ka pasur edhe një rënie të pacientëve në gjendje kritike, ndërsa përqinja e personave të shëruar është rritur në 81%.

Kompania Apple ka mbyllur të gjitha dyqanet jashtë Kinës, në gjithë botën. CEO Tim Cook tha se Apple ka rihapur të premten 42 dyqane në Kinë, të vetmet që do të qëndrojnë të hapura./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Ato punonin në spital dhe u infektuan me koronavirus/ Historia e dhimbshme e dy 29-vjeçareve kineze që nuk patën të njëjtin fat

Publikuar

-

Nga

Profesionistet e reja të mjekësisë, të cilat punuan me orë të gjata në vijat e frontit në Wuhan, së pari kishin ethe. Brenda disa javësh, të dyja ishin në shtretërit e spitalit.

Dy nënat e reja nuk u thanë fëmijëve të tyre se kishin coronavirus. “Mamaja po punon shumë”, thanë ata, “për të shpëtuar njerëz të sëmurë”.

Në vend të kësaj, Deng Danjing dhe Xia Sisi ishin duke luftuar për jetën e tyre në të njëjtat spitale ku ato punuan.

Pak javë më parë, shkruan The New York Times, ato kishin shkuar si profesionistë të shëndetshëm në linjat e para të epidemisë në Wuhan, Kinë, te pacientët me coronavirus në gjendje kritike.

Bota është ende duke luftuar për të kuptuar plotësisht virusin e ri, simptomat e tij, përhapjen dhe burimet.

Për disa, mund të ndjehet si një ftohje e zakonshme. Për të tjerët, është një infeksion vdekjeprurës që shkatërron mushkëritë dhe shtyn sistemin imunitar në mbingarkesë, duke shkatërruar edhe qelizat e shëndetshme.

Dallimi midis jetës dhe vdekjes mund të varet nga shëndeti, mosha dhe qasja e pacientit në kujdes – megjithëse jo gjithmonë.

Virusi ka infektuar më shumë se 132,000 globalisht. Shumica dërrmuese e rasteve kanë qenë të buta, me simptoma të kufizuara.

Por përparimi i virusit mund të jetë i shpejtë, paralajmërohet në shkrim. Rreth 68,000 njerëz janë shëruar, ndërsa afro 5,000 kanë vdekur.

Fati i znj. Deng dhe Dr. Xia pasqyrojnë natyrën e paparashikueshme të një virusi që prek të gjithë ndryshe, ndonjëherë duke kundërshtuar mesataret statistikore dhe kërkimet shkencore.

Ndërsa viti i ri u hap në Kinë, gratë po bënin jetë të ngjashme. Të dyja ishin 29 vjeçe. Të dyja ishin të martuara, secila me një fëmijë të vogël.

Zonja Deng, një infermiere, kishte punuar për tre vjet në spitalin Wuhan No. 7, në qytetin ku ajo u rrit dhe ku filloi pandemia e coronavirusit.

Edhe nëna e saj ishte infermiere. Aktiviteti i preferuar i zonjës Deng ishte të luante me dy kotelet e saj.

Ndërsa, dr. Xia, një gastroenterologe, gjithashtu vjen nga një familje e profesionistëve mjekësorë.

Si fëmijë i vogël, ajo kishte shoqëruar nënën e saj, një infermiere, për të punuar.
Ajo iu bashkua Spitalit Union Jiangbei të Wuhan në vitin 2015 dhe ishte më e reja në departamentin e saj.

Kolegët e saj e quajtën atë “Sisi i Vogël” ose sepse ajo gjithmonë kishte buzëqeshje për ta. Ajo e donte shumë pjatën Sichuan, një pjatë e famshme për supën e saj me erëza.

Kur një virus i ri misterioz goditi qytetin, gratë filluan të punojnë me orë të gjata, duke trajtuar një përmbytje në dukje të pafund të pacientëve, shkruan The New York Times, përcjell Telegrafi.

Ato morën masa paraprake për të mbrojtur veten e tyre. Por iu nënshtruan infeksionit, virusit shumë ngjitës që gërmon thellë në mushkëri, duke shkaktuar ethe dhe pneumoni. Në spital, secila mori një kthesë për të keq. Njëra u shërua. Tjetra, për fat të keq jo. Simptomat erdhën papritmas

Doktor Xia kishte përfunduar ndërrimin e saj të natës më 14 janar kur ajo u thirr përsëri për të marrë pjesë te një pacient – një burrë 76-vjeçar me coronavirus të dyshuar. Asaj i binte shpesh për ta kontrolluar.

Pesë ditë më vonë, ajo filloi të ndjehej keq. E rraskapitur, ajo mori një sy gjumë në shtëpi, pastaj kontrolloi temperaturën e saj, që ishte e lartë. Gjoksi i saj ndihej i shtrënguar.

Në anën tjetër, disa javë më vonë, në fillim të shkurtit, zonja Deng, infermiere, po përgatitej të hante darkë në zyrën e spitalit, kur nuk u ndje mirë. Ajo injoroi këtë, duke menduar se e kishte nga lodhja.

Zonja Deng, një vendase e Wuhan që i pëlqente grimi dhe u lidh me miqtë e saj në Starbucks, kishte punuar për tetë vjet si infermiere, duke ndjekur rrugën e karrierës së nënës së saj. Doktor Xia, i cili ishte e preferuara mes pacientëve të moshuar, kaloi orë të gjata në spital duke ndihmuar në trajtimin e personave që dyshoheshin se kanë virus.

Ajo kishte kaluar fillimin e shpërthimit duke vizituar familjet e pacientëve të konfirmuar dhe duke i mësuar ata të dezinfektojnë shtëpitë e tyre.

Pasi hëngri me vështirësi disa ushqime, Znj. Deng shkoi në shtëpi për një dush, dhe më pas, duke u ndier e lodhur, bëri një sy gjumë. Kur u zgjua, e kuptoi se kishte temperaturë.

Ethet janë simptoma më e zakonshme e coronavirusit, që vërehen në gati 90 për qind të pacientëve. Rreth një e pesta e njerëzve pësojnë gulçim, shpesh duke përfshirë një kollë dhe kongjestion. Shumë gjithashtu ndjehen të lodhur.

Të dy gratë nxituan të bëjnë një vizitë mjekësore. Skanimet e kraharorit treguan dëme në mushkëri, një shenjë treguese e coronavirusit që është e pranishme në të paktën 85 për qind të pacientëve, sipas një studimi.

Spitali nuk kishte hapësirë, kështu që zonja Deng rezervoi një hotel për të shmangur infektimin e burrit të saj dhe vajzës 5-vjeçare.

Ajo ishte djersitur natën. Në mëngjes, ajo u pranua në spital. Një test gjenetik konfirmoi që ajo kishte coronavirus.

Dhoma e saj në një repart të sapohapur të stafit ishte e vogël. Zonja Deng ishte në shtratin 28. Shoku i saj në dhomë ishte një koleg i cili gjithashtu ishte diagnostikuar me virusin.

Ndërkohë, në Spitalin Jiangbei, 18 milje larg, Dr. Xia po mundohej të merrte frymë. Ajo ishte vendosur në një repart izolimi, trajtuar nga mjekë dhe infermierë që mbanin rroba mbrojtëse dhe syze sigurie.
Dhoma ishte e ftohtë.

Kur zonja Deng u pranua në spital, ajo u përpoq të qëndronte “e fortë”. Ajo i shkruajti burrit të saj, duke i kërkuar që të vishte një maskë edhe në shtëpi, dhe të pastrojë të gjitha taset dhe shkopinjtë e tyre me ujë të valë ose t’i hedhë.

LEXO EDHE:  Azilkërkuesit sulmojnë kalimtarët/ Plagosen  12 persona 

LEXO EDHE:  Tahiri udhëtoi për në Gjermani, dy javë pasi i ati u kthye në Shqipëri

Burri i saj dërgoi një fotografi të njërës prej maceve të tyre në shtëpi. “Duke të pritur që të kthehesh”, tha ai.

“Unë mendoj se do të zgjasë 10 ditë, ose gjysmë muaj”, u përgjigj ajo. “Kujdesu për veten”.
Sipas shkrimit të The New York Times, nuk ka asnjë kurë të njohur për Covid-19, emri zyrtar për sëmundjen e shkaktuar nga coronavirusi.

Kështu që mjekët mbështeten në një koktej të ilaçeve të tjera, kryesisht ilaçe antivirale, për të lehtësuar simptomat.

Mjeku i Znj Deng ka përshkruar një regjim me arbidol, një ilaç antiviral i përdorur për trajtimin e gripit në Rusi dhe Kinë; Tamiflu, një ilaç tjetër i gripit më i njohur ndërkombëtarisht; dhe Kaletra, një ilaç HIV që mendohet se bllokon përsëritjen e virusit.

Zonja Deng po merrte të paktën 12 pilula në ditë, si dhe ilaçin tradicional kinez.
Me gjithë optimizmin e saj, ajo fillohej të ndjehej më dobët.

Nëna e saj i sillte ushqim nga jashtë spitalit, por ajo nuk kishte oreks.
Për ta ushqyer atë, një infermiere duhej të vinte në 8:30 çdo mëngjes për ta lidhur atë me një pikëz intravenoze me lëndë ushqyese.

Në një tjetër pikë pompoi antitrupa në rrjedhën e saj të gjakut, dhe ende një ilaç tjetër antiviral.
Edhe doktoresha Xia ishte e sëmurë rëndë, por dukej se po luftonte ngadalë me infeksionin.

Ethet e saj ishin qetësuar pas disa ditësh, dhe ajo filloi të marrë frymë më lehtë pasi “u bashkua” me një ventilator.

Shpirti i saj filloi të ndjehej më mirë. Më 25 janar, ajo u tha kolegëve të saj se po shërohej.
Në fillim të shkurtit, doktor Xia e pyeti burrin e saj, Wu Shilei, gjithashtu një doktor, nëse ai mendonte se mund ta hiqte terapinë e oksigjenit së shpejti.

“Merre shtruar. Mos u shqetëso shumë”, u përgjigj ai në WeChat. Ai i tha asaj që ventilatori mund të hiqet brenda javës tjetër.

Ajo kishte arsye të besonte. Në fund të fundit, shumica e pacientëve me coronavirus shërohen.
Më vonë, doktoresha Xia doli dy herë negativ për coronavirusin. Ajo i tha nënës së saj se priste të dilte nga spitali më 8 shkurt.

Ndërkohë, nga dita e katërt e zonjës Deng në spital, ajo nuk mund të pretendonte më se ishte e gëzuar. Ajo ishte duke vjell, kishte diarre dhe duke u dridhur pamëshirshëm.

Herët në mëngjesin e 5 shkurtit, ajo u zgjua për të kuptuar se ilaçi nuk kishte bërë asgjë për të ulur temperaturën e saj. Ajo qau. Ajo tha se ishte klasifikuar si e sëmurë kritike.

Ndjeu se kishte halucinacione. Ajo nuk mund të nuhaste dhe nuk kishte shije, dhe rrahjet e zemrës së saj u ngadalësuan në rreth 50 rrahje në minutë.

Në një telefonatë, nëna e zonjës Deng u përpoq ta siguronte atë se ishte e re dhe e shëndetshme, dhe se virusi do të kalonte si një ftohje e keqe. Por zonja Deng kishte frikë.

“Ndihesha sikur po ecja në buzë të vdekjes”, shkroi ajo në një postim në mediat sociale nga shtrati i saj në spital, ditën tjetër.

Kina e përcakton një pacient të sëmurë kritik si dikush me dështim të frymëmarrjes, tronditje apo dështim të organeve.

Rreth 5 për qind e pacientëve të infektuar u gjendën në gjendje kritike në Kinë, sipas një prej studimeve më të mëdha deri më tani të rasteve të coronavirusit.

Nga ata, 49 për qind vdiqën. (Këto norma përfundimisht mund të ndryshojnë kur rastet shqyrtohen në të gjithë botën).

Ndërsa Dr. Xia dukej se po shërohej, ajo ishte akoma e tmerruar nga vdekja. Testimi mund të jetë i gabuar dhe rezultatet negative nuk do të thotë se pacientët janë “të pastruar”.

Ajo e pyeti nënën e saj për një premtim: A mund që prindërit e saj të kujdesen për djalin e saj 2-vjeçar, nëse ajo nuk do t’ia dilte?

Duke shpresuar të largonte ankthin e saj me humor, nëna e saj, Jiang Wenyan, ia ktheu: “Ai është djali yt. Do ta rritësh ti”. Doktor Xia gjithashtu shqetësohej për burrin e saj.

Gjatë një bisede përmes videos, ajo i kërkoi që të vendoste pajisje mbrojtëse në spitalin ku ai punonte.

Pastaj erdhi thirrja.
Gjendja e Dr. Xia papritmas ishte përkeqësuar. Në orët e para të 7 shkurtit, burri i saj u nxitua në dhomën e urgjencës. Zemra e saj ishte ndalur.

Siç shkruan The New York Times, në shumicën e rasteve, trupi riparohet vetë. Sistemi imunitar prodhon mjaft antitrupa për të “pastruar” virusin, dhe pacienti rikuperohet.

Në fund të javës së parë të zonjës Deng në spital, ethet e saj ishin zvogëluar. Ajo mund të hante ushqimin që i dha nëna e saj.

Më 10 shkurt, ndërsa oreksi i saj u kthye, ajo shikoi në internet fotografi të mishit dhe i postoi me dëshirë në mediat sociale.

Më 15 shkurt, kishte një test negativ për virusin. Tre ditë më vonë, ajo përsëri doli negative.

Zonja Deng u takua me nënën e saj për pak kohë në hyrjen e spitalit. Pastaj, për shkak se Wuhan mbeti i mbyllur, pa taksi apo transport publik, ajo shkoi vetëm në shtëpi.

“Ndihesha si një zog i vogël”, kujtoi ajo. “Liria ime ishte kthyer tek unë”.

Ajo duhej të izolohej në shtëpi për 14 ditë. Burri dhe vajza e saj qëndruan me prindërit e saj.

Në shtëpi, ajo hodhi rrobat e saj, të cilat i kishte veshur për tërë kohën në spital. Madje, ajo planifikon të kthehet në punë, sapo spitali ta lejojë.

LEXO TE PLOTE