Connect with Us

Ish deputeti i PD-së ironizon Ramën/ “Edhe Macron doli para francezëve, por nuk foli për larje duarsh”

Politikë

Ish deputeti i PD-së ironizon Ramën/ “Edhe Macron doli para francezëve, por nuk foli për larje duarsh”

Publikuar

-

Ish Deputeti i Partisë Demokratike, Gent Strazimiri ka ironizuar me kryeministrin Rama dhe rolin që ai ka marrë prej ditësh, ku futet pothuajse çdo orë live dhe kshillon qytetarët, se si duhet të kujdesen për higjienën, të lajnë duart, të ajërosin ambjentin dhe të mos dalin jasht.

Duke bërë dhe një paralelizëm mes presidentit frances Emanuel Macron Strazimiri shkruan se edhe ky i fundit foli para popullit frances për emergjencën sanitare, por nuk ka thënë asnjë fjalë për larje duarsh, por ka premtuar se kjo emergjencë nuk do të shoqërohet me një tjetër emergjencë, social-ekonomike sic rrezikon Shqipëria.

LEXO EDHE:  Ndodh për herë të parë/ Konsullatë e përbashkët, Shqipëri-Kosovë në Milano

“SADO QË TË KUSHTOJË” !

Ka dalë edhe Macron në TV para francezëve sapo ka shpallur emergjencën sanitare, dhe u ka thënë:
– Emergjenca sanitare nuk do të shoqërohet me emergjencë social-ekonomike.

– Do rimbursohen sipërmarrjet shtetërore dhe private.
– Do rimbursohen dhe punonjësit e tyre, madje edhe profesionistët e lirë.
– Do ndihmohen të papunët dhe familjet në nevojë.
– Do paguhet edhe prindi që mban fëmijët në shtëpi ndërkohë që shkollat janë të mbyllura.
SADO QË TË KUSHTOJË!

S. Asnjë fjalë për “larje duarsh”, “hapje dritaresh”…
Nuk ka “përqafuar nga larg” askënd!!
KAQ!

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

5 deputetë të PS i bashkohen stafit shëndetësor/ Balla thirrje mjekëve e infermierëve të licensuar

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i është bashkuar thirrjes së Ministrisë së Shëndetësisë për të gjithë mjekët dhe infermierët e licensuar.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Balla thotë se mjekët dhe infermierët janë vendosur në vijën e parë të betejës, por krahas kësaj thekson se çdo ndihmë shtesë që mund t’i vijë sot sistemit shëndetësor është padiskutim, e dobishme si kurrë më parë.

Numri 2 i PS-së bën me dije se deri më tani aplikuesit e parë që janë përgjigjur pozitivisht janë pesë deputetët socialistë Klodiana Spahiu, Edlira Bode, Arben Kamami, Ilir Pendavinji dhe Florenc Spaho.

“Kush është i të gatshëm të kontribuojë në menaxhimin e situatës, sot është pikërisht dita për ta dhënë atë kontribut dhe ky kontribut mund të jepet me veprime konkrete. Për llafe dihet kë kemi.

LEXO EDHE:  Palajmëron ish këshilltari i Presidentit/ Historia dy ish-shokëve Rama- Meta do përfundojë keq

LEXO EDHE:  Rama kryqëzohet nga qytetarët për përmbytjet/ Një i sëmurë në krye të shtetit, institucionet flejnë gjumë

Situata e krijuar nga COVID-19 është padiskutim një sfidë e një natyre të veçantë, që ka në zemër të saj bashkëpunimin e shumëanshëm me çdo individ. Në këtë çast, sistemi shëndetësor është i mobilizuar për të përballuar këtë situatë të pazakontë.

Çdokush që mendon se mund t’i japë një dorë sistemit shëndetësor është i lutur të aplikojë sa më parë sepse sa më parë ta fitojmë këtë betejë, aq më shpejt do mund t’i rikthehemi rutinës dhe normalitetit të jetëve tona”, deklaron Balla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Edi jam”/ Rama i mëson qytetarëve si lahen duart me video humoristike

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video humoristike, ku i mëson qytetarëve si të lajnë duart për tu mbrojtur nga koronavirusi.

Kreu i qeverisë kujton kohën e tërmetit dhe thotë se me pak humor bëhen më pikante momentet e vështira.

“Ashtu si në kulmin e hallit të tërmetit kishte momente humori, që faktikisht gjithnjë bëhet më pikant në periudhat më të vështira, ka pasur edhe në këto ditët e vetëburgosjes tonë kolektive goxha humor nëpër rrjete! Jam matur disa herë t’i ndaj këtu ca perla humori me telefonatat ku dilte zëri im, po këtë s’e mbajta dot pa e ndarë me ju dhe bravo kujt e ka bërë”, shkruan Rama në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Janë heronjtë e vërtetë të betejës”/ Berisha urime dhe mirënjohje për punonjësit e shëndetësisë

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë një urim dhe ka shprehur mirënjohje të pakufishme për mjekët, infermierët e sanitarët e vendit.

Berisha fton qytetarët të urojnë përzemërsisht dhe të perulen me mirënjohje të pakufishme ndaj punonjësve të shëndetësisë, të cilët janë sot heronjtë e vërtetë të kësaj beteje të vështirë kombëtare.

Ish-lideri i demokratëve ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama dhe ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliut, të cilët i bën përgjegjës për situatën aktuale.

“CCdo ditë ata përballen me raste të infektuara me koronavirus dhe në këtë betejë ka prej tyre, siç është rasti i mjekut infeksionist të Durrësit dhe të tjerë, që kanë marrë nga të sëmuret e tyre sëmundjen, të tjerë janë në testim e sipër. Të dashur miq, personeli ynë shëndetësor punon në kushtet e një braktisje të plotë nga narkoshteti dhe Edvin Çekap Maska e Ndrikull Hajni Maska, punon në kushtet e mungesës totale të mjeteve elementare të mbrojtjes, por edhe të kurtheve kriminale që pacientë të veçantë ju bëjnë atyre duke mos ju treguar kontaktet e tyre me individë apo zona me koronavirus dhe duke ju transmetuar kështu atyre pabesisht infeksionin”, shkruan Berisha në rrjetet sociale ndër të tjera./ CNA.al

LEXO TE PLOTE