Connect with Us

Donald Trump bën testin për koronavirusin/ Në pritje të përgjigjes

Bota

Donald Trump bën testin për koronavirusin/ Në pritje të përgjigjes

Publikuar

-

Presidenti i SHBA, Donald Trump i është nënshtruar testit për koronavirusin.

Lajmin e konfirmoi vetë ai gjatë një konferencë për shtyp pasditen e të shtunës.

Trump i është nështruar testit të premten mbrëma me orën lokale dhe është në pritje të përgjigjeve.

Siç raporton Fox News, Trump tha se mjekët i kishin matur temperaturën dhe ai ndjehej shumë mirë.

Kujtojmë që Trump më parë kishte refuzuar të izolohej ose të testohej, ndonëse kishte patur takime së fundmi me dy zyrtarëve brazilianë që më vonë rezultuan pozitivë për virusin.

LEXO EDHE:  Presidenti Trump do të mbyllë llotarinë amerikane

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Korea e Jugut drejt izolimit të koronavirusit/ Ulet numri i të infektuarve, ja strategjia e përdorur

Publikuar

-

Nga

Korea e Jugut po vjen drejt uljes së numrit të të prekurve me koronavirus, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Koreja e Jugut e cila është një nga vendet më të prekura jashtë Kinës, ka regjistruar sot më pak raste të prekurish dhe më shumë pacientë të shëruar nga virusi që ka alarmuar botën.

Që nga 20 janari kur u konfirmua rasti i parë me koronavirus e deri më sot janë regjistruar 74 viktima, 5 nga të cilët humbën jetën në 24 orët e fundit. Gjithashtu autoritetet bëjnë me dije se sot janë identifikuar 107 të prekur, ndërsa janë shëruar 204 pacientë.

Kjo për shkak se Korea e Jugut po e lufton koronavirusin e ri (COVID-19) duke u mbështetur në fortesën e tij teknologjike. Vendi ka një platformë dixhitale të përparuar për të dhënat. Së bashku me inteligjencën artificiale (AI) koreanët po udhëheqin përparësinë teknologjike.

Koreja e Jugut tashmë ka arritur të marrë situatën nën kontroll brenda një kohe të shkurtër. Platforma e të dhënave të mëdha të drejtuara nga qeveria ruan informacione për të gjithë qytetarët dhe shtetasit e huaj rezidentë dhe integron të gjitha organizatat qeveritare, spitalet, shërbimet financiare, operatorët celularë dhe shërbimet e tjera në të.

Koreja e Jugut po përdor analizën, informacionin dhe referencat e dhëna në kohë reale dhe informacionet e prodhuara nga platforma u përcillen menjëherë njerëzve me aplikacione të ndryshme të bazuara në AI.

LEXO EDHE:  Rama thumbon Bashën/ “Për lekë pyesni atë mikun”

LEXO EDHE:  Akuzat e Donald Trump ndaj John McCain

Kur dikush del pozitiv me COVID-19, të gjithë personat pajisen me detajet e udhëtimit të personit të infektuar, aktivitetet dhe hartat e udhëtimit për dy javët e mëparshme përmes njoftimeve në celular.

Shërbimet shëndetësore të drejtuara nga qeveria marrin informacione për kontaktet e personit, duke e bërë më të lehtë gjurmimin e atyre që ai ka takuar gjatë asaj kohe, dhe i marrin nën vëzhgim duke i kryer edhe teste mjekësore.

Koreja e Jugut gjithashtu teston koronavirusin me mostrat e mbledhura në makinë dhe merr rezultatet e provës brenda disa minutave. Nëse zbulohet se janë të infektuar, ato izolohen menjëherë dhe dërgohen në ambiente të specializuara të trajtimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

“Luftë” botërore kundër Covid-19/ Gjermania mbështetje të fortë biznesit, miliarda euro për kompanitë

Publikuar

-

Nga

Ndërsa e pothuajse e gjithë bota po përballet me Covid-19, Gjermania ka ndërmarrë masa për të mbështetur ekonominë dhe biznesin.

Mediat gjermane raportiojnë se Berlini ka lëshuar paketën më të madhe për të ndihmuar ekonominë gjermane duke ofruar plot 550 miliard euro për të mbajtur kompanitë, duke ofruar kështu një kredi të pakufizuar për të mbajtur bizneset në jetë.

Garancitë, ekuivalente me 614 miliardë dollarë, ishin thjesht “për fillestarët”, tha Ministri i Ekonomisë Peter Altmaier.

“Ne premtuam se nuk do të dështojmë për shkak të mungesës së parave dhe vullnetit politik. Kjo do të thotë se asnjë kompani e shëndetshme, asnjë punë nuk duhet ta gjejë veten në telashe. Ne do t’i rimarrim armët nëse është e nevojshme”, tha Altmaier.

Ministrat sinjalizuan gjithashtu se Berlini ka fonde të mjaftueshme në thesarin e tij për një betejë të gjatë. “Nëse zgjat më shumë, ne mund të vazhdojmë më gjatë,” tha Scholz.

Mesazhi për kompanitë është se: “Ju mund të jeni të guximshëm, rreziqet do të barten nga ne”.

Paketa, edhe në fazën e parë, është më e madhe se ndihma prej 500 miliardë eurosh, e ofruar nga qeveria gjermane gjatë krizës financiare të vitit 2008.

Nga ana tjetër, kancelarja Angela Merkel u zotua të Mërkurën që të bënte atë që duhet për të zbutur krizën e koronavirusit, duke sinjalizuar që ajo madje ishte e gatshme të pezullojë parimet e mbajtjes së ekuilibruar të buxhetit të Gjermanisë.

“Është një situatë e jashtëzakonshme, ne do të bëjmë atë që është e nevojshme dhe për fat të mirë Gjermania është relativisht e fortë … Ne do të bëjmë atë që mundemi për ta kaluar mirë këtë situatë dhe do ta shohim në fund të asaj ku qëndron buxheti ynë,” ajo tha, duke theksuar se përfundimi i krizës së virusit “vjen së pari”.

LEXO EDHE:  SHBA sulm me raketa mbi Siri/Trump: T’i japim fund kësaj masakre e gjakderdhjeje në Siri

LEXO EDHE:  Presidenti Trump do të mbyllë llotarinë amerikane

Masat e ndërmarra nga qeveria gjermane, janë pjesë e një sërë masash të marra nga qeveritë dhe rregullatorët në të gjithë Evropën dhe SHBA, të orientuara për të siguruar biznesin dhe tregjet e qëndrueshme, mes frikës se pandemia mund të shkaktonte një krizë të rëndë kredie dhe recensioni global.

Presidenti i Komisionit Evropian, paralajmëroi se kriza e koronavirusit po i jepte një “tronditje të madhe” ekonomive të BE-së dhe u zotua t’iu japë vendeve anëtare mjaft rrugë për të rritur shpenzimet në përgjigje.

Po sipas mediave gjermane, Scholz tha se qeveria do të sigurojë ndihmë të pakufizuar të likuiditetit për kompanitë gjermane të goditura nga pandemia, e cila ka luajtur shkatërrim me zinxhirët e furnizimit dhe çoi në një seri ndalesash të prodhimit në të gjithë vendin.

Paketa e zbuluar të Premten parashikon një zgjerim masiv të kredive të dhëna nga KFË, Banka Shtetërore e Zhvillimit. Kompanitë gjithashtu do të lejohen të shtyjnë miliarda euro në pagesa tatimore. “Kjo është bazooka, dhe ne do ta përdorim atë për të bërë çfarëdo që të duhet,” u tha z. Scholz gazetarëve në Berlin. Ai tha se nuk ka “kufi të sipërm mbi sasinë e kredive që KfË mund të lëshojë”. Peter Altmaier, ministër i ekonomisë, tha se masat ishin “të pashembullta në historinë e pasluftës së Gjermanisë”, duke i quajtur ato “ndihma më gjithëpërfshirëse dhe efektive dhe garancitë që kanë qenë ndonjëherë në një krizë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi/ Jetë pa kontakte sociale?

Publikuar

-

Nga

Gati katër javë avantazh ka Gjermania kundrejt Italisë në luftën kundër virusit Corona, thonë virologët. Por ky avantazh kohor po rrezikohet. Jeta publike duhet të kufizohet edhe më tej. A po bën Gjermania sa duhet?

Tabelë e vendosur në bankën Sparkasse, Dortmund: “Nisur nga situata aktuale u dhurojmë të gjithëve një buzëqeshje, por nuk ju japim dorën.”

Tabelë e vendosur në bankën Sparkasse, Dortmund: “Nisur nga situata aktuale u dhurojmë të gjithëve një buzëqeshje, por nuk ju japim dorën.”

Një e-mail pason tjetrin pa rreshtur. Punëdhënësi: i ka anuluar për javën e ardhëshme të gjitha konferencat. Organizatorët e koncerteve njoftojnë se artisti i preferuar nuk do të performojë në fundjavë. Gjyshërit do t’i shtyjnë vizitat tek nipërit. Gjithçka nisur nga frika dhe për të kontribuuar në pengimin e përhapjes së virusit Corona.

E-maila apo mesazhe në celular me përmbajtje të ngjashme marrin këto ditë shumë gjermanë. Gradualisht jeta publike në Gjermani ka nisur rrugën drejt pezullimit. Nisur që nga bankinat e zbrazura të Bundesligës, sheshet e lojërave bosh, trenat e mensat, zakonisht të tejmbushura gjatë këtyre ditëve kanë vende të lira me bollëk. Duket se ndërkohë është vetëm një çështje kohe, derisa të mbyllen të gjitha shkollat, universitetet, restaurantet e kinematë ashtu si në Itali.

Kontaktet sociale: të padëshiruara

“Ne e dimë ndërkohë saktë, që në fazën aktuale të pandemisë praktikisht duhet t’i ndalojmë të gjitha kontaktet sociale, që të  kemi edhe një shans ta mbajmë sa më të ulët numrin  e infeksioneve”, thotë Patrick Larscheid. Mjeku i bashkisë në Berlin-Reinickendorf i ka kërkuar senatit të Berlinit të marrë disa hapa vendimtare për ndalimin e përhapjes së virusit Corona. Jeta publike duhet të kufizohet sa më shumë në mbrojtje të popullsisë.

Patrick Larscheid: “Pritja mund të kushtojë jetë njerëzitsh”

Vendimi për ndalimin e aktiviteteve me mbi 1000 vizitorë, është pak. Gjithçka, ku mblidhen njerëz, duhet të mbyllet. “Në rast të kundërt ne nuk do të mund ta konrollojmë dot më situatën”, këshillon Larscheid. Kontakti social tek e fundit nuk është vetëm baza e të qenit të lumtur – Afërsia mund edhe të të sëmurë, nëse viruset qarkullojnë nga njeri prreson tek tjetri.

Italia ka reguar, por me vonesë

A rrezikon pra që në Gjermani të krijohen situata si në Itali? Si masë kundër përhapjes së virusit në Itali janë mbyllur të gjitha dyqanet me përjashtim të farmacive dhe supermarketeve. Madje edhe baret, restaurantet dhe parukeritë gjithashtu janë mbyllur.

“Para pak ditësh ju luta që të ndryshoni zakonet tuaja e të qendroni në shtëpi”, tha kryeministri Giuseppe Conte në një mesazh me video: “Unë isha i vetëdijshëm që ky ishte hapi i parë dhe nuk do të ishte i fundit. Eshtë koha të bëjmë hapin tjetër.” Kësisoj jeta publike në Itali është paralizuar tërësisht.

LEXO EDHE:  Trump dhe Clinton, favoritë në 5 shtete verilindore

LEXO EDHE:  SHBA sulm me raketa mbi Siri/Trump: T’i japim fund kësaj masakre e gjakderdhjeje në Siri

Edhe në Gjermani nuk jemi larg hapit pasues. Kur virologu Alexander Kekulé para dhejtë ditësh bëri thirrje për vendosjen e pushimeve dy javë për të gjithë për shkak të virusit Corona në Gjermani, për ta ndërprerë zinxhirin e infeksionit të epidemisë në fazën fillestare, shumë studiues nuk e morën seriozisht atë.

Ministri i Shëndetësisë në landin e Renanisë Veriore-Vestfalisë Karl-Josef Laumann u përgjigj atëherë, se politika nuk duhet të marrë masa, “që janë disproporcionale dhe shkaktojnë histeri”. Ndeshja e Bundesligës mes Borussia Mönchengladbach dhe Borussia Dortmund, vetëm 40 km larg qytetit më të prekur prej infeksionit Heinsberg, u zhvillua edhe në fundjavë para 50.000 spektatorëve.

Realiteti me virusin ndryshon çdo ditë

Vetëm pak ditë më vonë situata ndryshoi tërësisht dhe eventet sportive me publik janë tani të paimagjinueshme. Askush nuk flet më tani për disproporcionalitet: madje po në Mönchengladbach u zhvillua e para ndeshje pa tifozë me ekipin e 1.FC Këln, Liga gjermane e Hokey-t në akull e mbylli para kohe sezonin.

Në shumë kinema gjermane ndërkohë vendet midis spektatorëve janë të zbrazura, shumë gjermanë u shmangen kinemave edhe nga frika prej ngjitjes së virusit. Landet vendosën mbylljen e shkollave nisur nga e hëna (16.03), landi Baden-Vyrtemberg e ka shtyrë fillimin e semestrit të verës në universitete. Veprimtaritë kulturore si festivali tradicional i Beethovenit në Bon, po ashtu si edhe shumë panaire janë anuluar. Jeta publike gradualisht po zbehet, por ende me ritme të ngadalta.

A ka angazhim të mjaftueshëm?

Numri i pasagjerëve në aeroportin e Frankfurtit që nga java e fundit e shkurtit ka rënë me 14,5 përqind. Dega e taksive njofton për humbje deri në 40 përqind, dhe propozon, që të gjithë ata që posedojnë abone për shërbimin urban mund të përdorin taksitë tani me gjysmën e çmimit të zakonshëm. Kush hipën në autobus në Berlin duhet të hipë vetëm nga dera e pasme për të mos rrezikuar shoferin. Trenat e distnacave të largëta pastrohen tani në intervalin brenda dy orëve, punë kjo që normalisht bëhet çdo katër orë.  Dyert, dorezat e dyerve dhe vendet e bagazheve desinfektohen rregullisht.

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, kritikoi shumë vende se nuk po marrin sa duhet masa për ta kufizuar pandeminë e virusit Corona. “Jemi shumë të shqetësuar, që disa vende nuk po i përgjigjen me angazhimin e duhur politik këtij kërcënimi, në mënyrë që të jetë nën kontroll situata”, dekalroi ai në Gjenevë. Se cilat vende kishte ai parasysh, kjo mbeti e paqartë. Ndoshta kjo kritikë ka qenë edhe në adresë të Gjermanisë./ DW

LEXO TE PLOTE