Connect with Us

Bilanci i të prekurve në Itali/ Në 24 orë 175 viktima nga koronavirusi

Bota

Bilanci i të prekurve në Itali/ Në 24 orë 175 viktima nga koronavirusi

Publikuar

-

Është rritur sërish nurmi i viktimave nga koronavirusi në Itali.

Mësohet se brenda 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 175 persona, duke e dërguar numrin e viktimave në 1441.

Raportohet se që nga fillimi i pandemisë, në shtetin fqinj janë konfirmuar 17,750 persona të infektuar. Gjithashtu “Corriere della Serra” raporton se edhe numri i të shëruarve është rritur. Nga dita e djeshme deri më sot janë shëruar 527 pacientë dhe në total 1,966./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Donald Trump bën testin për koronavirusin/ Në pritje të përgjigjes

Publikuar

-

Nga

Presidenti i SHBA, Donald Trump i është nënshtruar testit për koronavirusin.

Lajmin e konfirmoi vetë ai gjatë një konferencë për shtyp pasditen e të shtunës.

Trump i është nështruar testit të premten mbrëma me orën lokale dhe është në pritje të përgjigjeve.

Siç raporton Fox News, Trump tha se mjekët i kishin matur temperaturën dhe ai ndjehej shumë mirë.

Kujtojmë që Trump më parë kishte refuzuar të izolohej ose të testohej, ndonëse kishte patur takime së fundmi me dy zyrtarëve brazilianë që më vonë rezultuan pozitivë për virusin.

LEXO EDHE:  Arrestohet shqiptari me droge ne Itali

LEXO EDHE:  Video/ Ja cilët janë heronjtë e veçantë në Genova

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Korea e Jugut drejt izolimit të koronavirusit/ Ulet numri i të infektuarve, ja strategjia e përdorur

Publikuar

-

Nga

Korea e Jugut po vjen drejt uljes së numrit të të prekurve me koronavirus, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Koreja e Jugut e cila është një nga vendet më të prekura jashtë Kinës, ka regjistruar sot më pak raste të prekurish dhe më shumë pacientë të shëruar nga virusi që ka alarmuar botën.

Që nga 20 janari kur u konfirmua rasti i parë me koronavirus e deri më sot janë regjistruar 74 viktima, 5 nga të cilët humbën jetën në 24 orët e fundit. Gjithashtu autoritetet bëjnë me dije se sot janë identifikuar 107 të prekur, ndërsa janë shëruar 204 pacientë.

Kjo për shkak se Korea e Jugut po e lufton koronavirusin e ri (COVID-19) duke u mbështetur në fortesën e tij teknologjike. Vendi ka një platformë dixhitale të përparuar për të dhënat. Së bashku me inteligjencën artificiale (AI) koreanët po udhëheqin përparësinë teknologjike.

Koreja e Jugut tashmë ka arritur të marrë situatën nën kontroll brenda një kohe të shkurtër. Platforma e të dhënave të mëdha të drejtuara nga qeveria ruan informacione për të gjithë qytetarët dhe shtetasit e huaj rezidentë dhe integron të gjitha organizatat qeveritare, spitalet, shërbimet financiare, operatorët celularë dhe shërbimet e tjera në të.

Koreja e Jugut po përdor analizën, informacionin dhe referencat e dhëna në kohë reale dhe informacionet e prodhuara nga platforma u përcillen menjëherë njerëzve me aplikacione të ndryshme të bazuara në AI.

LEXO EDHE:  Arrestohet shqiptari me droge ne Itali

LEXO EDHE:  Po kalonte rrugën me biçikletë/ Makina përplas për vdekje shqiptarin në Itali

Kur dikush del pozitiv me COVID-19, të gjithë personat pajisen me detajet e udhëtimit të personit të infektuar, aktivitetet dhe hartat e udhëtimit për dy javët e mëparshme përmes njoftimeve në celular.

Shërbimet shëndetësore të drejtuara nga qeveria marrin informacione për kontaktet e personit, duke e bërë më të lehtë gjurmimin e atyre që ai ka takuar gjatë asaj kohe, dhe i marrin nën vëzhgim duke i kryer edhe teste mjekësore.

Koreja e Jugut gjithashtu teston koronavirusin me mostrat e mbledhura në makinë dhe merr rezultatet e provës brenda disa minutave. Nëse zbulohet se janë të infektuar, ato izolohen menjëherë dhe dërgohen në ambiente të specializuara të trajtimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

“Luftë” botërore kundër Covid-19/ Gjermania mbështetje të fortë biznesit, miliarda euro për kompanitë

Publikuar

-

Nga

Ndërsa e pothuajse e gjithë bota po përballet me Covid-19, Gjermania ka ndërmarrë masa për të mbështetur ekonominë dhe biznesin.

Mediat gjermane raportiojnë se Berlini ka lëshuar paketën më të madhe për të ndihmuar ekonominë gjermane duke ofruar plot 550 miliard euro për të mbajtur kompanitë, duke ofruar kështu një kredi të pakufizuar për të mbajtur bizneset në jetë.

Garancitë, ekuivalente me 614 miliardë dollarë, ishin thjesht “për fillestarët”, tha Ministri i Ekonomisë Peter Altmaier.

“Ne premtuam se nuk do të dështojmë për shkak të mungesës së parave dhe vullnetit politik. Kjo do të thotë se asnjë kompani e shëndetshme, asnjë punë nuk duhet ta gjejë veten në telashe. Ne do t’i rimarrim armët nëse është e nevojshme”, tha Altmaier.

Ministrat sinjalizuan gjithashtu se Berlini ka fonde të mjaftueshme në thesarin e tij për një betejë të gjatë. “Nëse zgjat më shumë, ne mund të vazhdojmë më gjatë,” tha Scholz.

Mesazhi për kompanitë është se: “Ju mund të jeni të guximshëm, rreziqet do të barten nga ne”.

Paketa, edhe në fazën e parë, është më e madhe se ndihma prej 500 miliardë eurosh, e ofruar nga qeveria gjermane gjatë krizës financiare të vitit 2008.

Nga ana tjetër, kancelarja Angela Merkel u zotua të Mërkurën që të bënte atë që duhet për të zbutur krizën e koronavirusit, duke sinjalizuar që ajo madje ishte e gatshme të pezullojë parimet e mbajtjes së ekuilibruar të buxhetit të Gjermanisë.

“Është një situatë e jashtëzakonshme, ne do të bëjmë atë që është e nevojshme dhe për fat të mirë Gjermania është relativisht e fortë … Ne do të bëjmë atë që mundemi për ta kaluar mirë këtë situatë dhe do ta shohim në fund të asaj ku qëndron buxheti ynë,” ajo tha, duke theksuar se përfundimi i krizës së virusit “vjen së pari”.

LEXO EDHE:  PD i nxjerr videon Ramës/ Çfarë deklaronte para dhe pas konfirmimit të koronavirusit

LEXO EDHE:  Arrestohet shqiptari me droge ne Itali

Masat e ndërmarra nga qeveria gjermane, janë pjesë e një sërë masash të marra nga qeveritë dhe rregullatorët në të gjithë Evropën dhe SHBA, të orientuara për të siguruar biznesin dhe tregjet e qëndrueshme, mes frikës se pandemia mund të shkaktonte një krizë të rëndë kredie dhe recensioni global.

Presidenti i Komisionit Evropian, paralajmëroi se kriza e koronavirusit po i jepte një “tronditje të madhe” ekonomive të BE-së dhe u zotua t’iu japë vendeve anëtare mjaft rrugë për të rritur shpenzimet në përgjigje.

Po sipas mediave gjermane, Scholz tha se qeveria do të sigurojë ndihmë të pakufizuar të likuiditetit për kompanitë gjermane të goditura nga pandemia, e cila ka luajtur shkatërrim me zinxhirët e furnizimit dhe çoi në një seri ndalesash të prodhimit në të gjithë vendin.

Paketa e zbuluar të Premten parashikon një zgjerim masiv të kredive të dhëna nga KFË, Banka Shtetërore e Zhvillimit. Kompanitë gjithashtu do të lejohen të shtyjnë miliarda euro në pagesa tatimore. “Kjo është bazooka, dhe ne do ta përdorim atë për të bërë çfarëdo që të duhet,” u tha z. Scholz gazetarëve në Berlin. Ai tha se nuk ka “kufi të sipërm mbi sasinë e kredive që KfË mund të lëshojë”. Peter Altmaier, ministër i ekonomisë, tha se masat ishin “të pashembullta në historinë e pasluftës së Gjermanisë”, duke i quajtur ato “ndihma më gjithëpërfshirëse dhe efektive dhe garancitë që kanë qenë ndonjëherë në një krizë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE