Connect with Us

Beteja me koronavirusin/ Ministria e Shëndetësisë thërret në ndihmë studentët

Sociale

Beteja me koronavirusin/ Ministria e Shëndetësisë thërret në ndihmë studentët

Publikuar

-

Ndërkohë që Shqipëria po vijon betejen kundër koronavirusit, Ministria e Shëndetësisë ka thirrur në ndihmë studentët e Mjekësisë dhe Infermierisë.

Në një komunikim publik, Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se çdokush që ka lidhje me mjekësinë, sot është dita për të dhënë kontributin e tij.

“Sistemi ynë shëndetësor është i mobilizuar në përballimin e kësaj situate. Mjekët dhe infermierët janë në vijën e parë të betejës, mpërkushtim dhe vetëmohim që meriton vetëm respekt dhe mirënjohje nga të gjithë ne. E megjithatë çdo nndihmë shtesë e dobishme si kurrë më pare. Iu bëj çdo njeriu që ka lidhje me mjekësinë, veçanërisht studentëve të Fakultetit të Mjekësisë, sot është dita për të dhënë kontributin tuaj më shumë se kurrë”.-tha Manastirliu.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Mësimi në RTSH edhe pas 23 marsit”/ Shahini: Një orë shtesë për maturantët, nuk ka pse të shtyhen provimet

Publikuar

-

Nga

Pavarësisht situatës së krijuar për shkak të koronavirusit, ministrja e Arsimit Besa Shahini ka deklaruar sot se nuk është marrë asnjë vendim për shtyrjen e provimeve të maturës pasi nuk ka arsye.

Në një komunikim public, Shahini tha se mësimi në RTSH do të vijojë edhe pas 23 marsit thotë, ndërsa theksoi se ka kërkuar një orë shtesë për maturantët.

“Jemi në diskutim me RTSH për mënyrën më të mirë për të vazhduar përtej datës 23 mars. Ju me dije se deri tani nuk ka asnjë vendim për shtyrjen e provimeve të maturës për shkak se s’ka arsye.”-tha Shahini.

Më tej, ajo tha se “Përtej këtyre 2 orareve që na i ka dhënë RTSH në dispozicion për të transmetuar leksione dhe përtej leksioneve të lëndëve të caktuara, ideja është që të bëjmë shumë më shumë dhe të kemi edhe programe të tjera që janë edhe argëtuese, edhe edhe edukative”.

Në fund të video-mesazhit të sotëm, Ministrja Shahini shprehet se transmetimi i leksioneve do të vijojë edhe të hënën, paçka se në kushte të zakonshme e hëna do të kishte qenë pushim për shkak të Ditës së Verës.

“Ngaqë jemi në kushte të jashtëzakonshme dhe nxënësit i kemi nëpër shtëpi, ne do të vazhdojmë transmetimin e zakonshëm nga ora 10:30-12:00 dhe nga ora 18:00-19:30. Për çdo leksion që humbisni në këto 2 orare, ju lutem vizitoni kanalin youtube të Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë”, mbyll mesazhin e saj Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Më e keqja ende nuk ka ardhur”/ Rama ashpërson masat kundër koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama në një dalje publike rreth mesditës së sotme ka paralajëruar të tjera masa të ashpra kundër përhpjes së koronavirusit.

Rama theksoi se do të ndalohet hyrja te parku i liqenit, për të shmangur kontaktin e njerëzve.

Po ashtu ai paralajmëroi se më e keqja ende nuk ka ardhur, dhe se ai ka për detyrë të thotë të vërtetë.

Po ashtu Rama tha se përhapja e koronavirusit është e pashmangshme dhe se masat shtrënguese merren me qëllim që të ngadalësohet përhapja. Kjo sipas kreut të qeverisë bëhet që të fitojmë kohë, ndërsa bota po vijon kërkimet për të gjetur një kurë dhe të presim që ngritja e temperaturave ta zbusë virusin.

Gjithashtu ai tha se nëse nuk shtrëngohen masat numri i personave që do të kenë nevojë të shtrohen në spital do të jetë shumë herë më i lartë se numri i shtretërve.

“Mund ti mbajmë dritaret hapur për ajrosjen e të fikim kondicionerët. Po kjo nuk do të thotë të dalim xhiro, si dje apo sot, ku kishte mjaftueshëm njerëz për të cënuar rregullat, apo buz liqenit në Shkodër ku mbrëmë ishte si kohë pushimesh. Nuk kemi kohë të vijojmë me sensibilizime, ndaj do ndalojmë frekuentimin në zonën e liqenit dhe në parqet reakreative. Sot kemi 38 të prekur, dy prej tyre një reanimacion. Më e keqja s‘ka ardhur akoma. Nuk dua t’ju fusë frikën, por duhet t’ju informoj. Nuk ju them asgjë të pakonsultuar me ekspertët. Para komunikimit marr miratimin e tyre. E vërteta është përgjegjësi parësore, ndaj përhapja e koronës është e pashmangshme. Pavarësisht se shifrat nga Merkel e Boris Johson duken alarmante, duhet kuptuar thelbi.

Virusi prek shumë, pavrësisht nga masat, por duhet ngulitur se shumica do e kalojnë pa asnjë shenjë, e dyta, shumica do e kalojnë në shpi, e treta shumica e atyre që do bëhen për spital do shërohen. Masat shtrënguese janë të domosdoshme, sepse nëse nuk e ngadalësojmë përhapjen numri i atyre që do bëhen për spital do jetë shumë më I madh se sa shtretërit e këtë problem e kanë të gjithë”- u shpreh Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Kjo është formula e vetme”/ Mjeku këshillon qytetarët si të mposhtim koronavirusin, tre fjalët magjike

Publikuar

-

Nga

Profesionistët në Shqipëri vijojnë të japin mesazhe e këshilla për qytetarët në lidhje me situatën e krijuar për shkak të koronavirusit.

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero kujton formulën e vetme me të cilën e gjithë bota po lufon kundër një armiku të padukshëm si koronavirusi.

Në një postim në rrjetet sociale, Pipero i kujton të gjithëve rregullat bazë të higjienës, me tre fjalë që ai i quan magjike: Lani duart tuaja! Mjeku bën apel për kufizimin e lëvizjeve si dhe shton se paniku është aleati më i mirë i kësaj sëmundjeje!

Sot nuk eshte nje dite ndryshe!

Miremengjesi!

Sot per te gjithe ne nuk eshte nje dite ndryshe, ajo filloi dite me pare, filloi diten qe ne vendin tone u konfirmua rasti i pare me Coronavirus. Ishte apo nuk ishte i pari kjo ka pak rendesi, e rendesishme eshte qe ate e kemi tek ne si kudo tjeter ne europe dhe ne bote!

Degjoj shume pyetje qe fillojne me PSE! Mos pyesni ju lutem Pse?? Duhet se bashku ta veprojme sot, dhe te vazhdojme neser, neser e me tutje, deri sa ta mundim kete epidemi. Se bashku po, se bashku ja dalim!

Sot shume kush nga ju ka pyetur, cfar ndodhi mbreme, cfar ndodhi naten, cfar do ndodhe sot? E drejte! Njerezore eshte ! Mes nesh ka frike, por nuk duhet te kete kurre panik. Paniku eshte aleati me i mire i ketij virusi. Ky virus ka frike vetem kujdesin, vemendjen, maksimalizimin e kapaciteteve, mbeshtetjen e bluzave te bardha! E sidomos disiplinen!

Sot ju keni shume pyetje, dhe keni shume te drejte. Ne kemi folur cdo dite me ju, jua kemi thene te gjitha besoj! Nuk e di sa na keni kuptuar, nuk e di sa jua kemi spjeguar, nuk e di a na keni degjuar te gjithe, POR na besoni, nuk ju kemi fshehur asgje! Natyrisht rastet jane shtuar dhe do shtohen, eshte vetem fillimi, por mos u trembni nga shifrat, ato ju sherbejne statistikave, epidemite kane ligjesite e tyre, ne duhet te dime ti perballojme dhe te zvogelojme demin!

Mos na paragjykoni sot ju lutem, as ne bluzat e bardha dhe as institucionet tona, kini durim, se bashku do ja dalim. Ka kohe per te na gjykuar!

Sot nuk eshte nje dite ndryshe, edhe pse ndryshon shume nga dje, dhe ju vazhdoni te keni shume pyetje, per te cilat une kam vetem nje pergjigje:

Kufizoni levizjet, kufizoni takimet, kufizoni vizitat dhe respektoni tre fjale magjike, vetem tre: Lani. Duart. Tuaja!”-shkruan Pëllumb Pipero./ CNA.al

LEXO TE PLOTE