Connect with Us

Autoriteti i Konkurrencës thirrje qytetarëve/ “Denonconi me fatura çdo abuzim të farmacive”

Sociale

Autoriteti i Konkurrencës thirrje qytetarëve/ “Denonconi me fatura çdo abuzim të farmacive”

Publikuar

-

Autoriteti i Konkurrencës ka reaguar sërish lidhur me abuzimet e dyqaneve apo farmacive, të cilat kanë rritur ndjeshëm çmimin e maskave, dezinfektantëve apo ushqimeve, duke përfituar nga situata aktuale.

AK ka drejtuar një thirrje, këtë radhë drejtuar qytetarëve, të cilëve i kërkon të denoncojnë me fatura dhe prova çdo rast abuzimi në farmaci.

“Autoriteti i Konkurrencës kërkon bashkëpunimin e konsumatorëve dhe të subjekteve nëpërmjet denoncimit të rasteve të vendosjes së çmimeve abuzive ndaj produkteve farmaceutike dhe parafarmaceutike: ilaçe, suplemente, xhel dezinfektues dhe maska mbrojtëse.

LEXO EDHE:  Arrestimi i Gjuriç/ Presidenti Vuçiç i bën thirrje serbëve të Veriut

Nëse dispononi fatura ose prova të tjera, jeni të lutur t’i dërgoni në adresën tonë zyrtare:
[email protected]“, thuhet në njoftimin e Autoritetit të Konkurrencës, i cili gjithashtu bën me dije se mbledhjet e Komisionit të Konkurrencës dhe seancat dëgjimore të planifikuara gjatë periudhës 17 mars – 31 mars, do të shtyhen për në muajin prill./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Skënder Brataj tregon kur duhet telefonuar 127/ Kritikon qytetarët për ikjen drejt Korçës

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka folur për largimin në masë të qytetarëve nga Tirana e Durrësi drejt Korçës.

Brataj tha se kjo gjë mund të sjellë rritjen e numrit të infektuarve, ndaj dhe bëri apel që qytetarët të zbatojnë të gjitha këshillat.

“Duke parë eksperiencën në Kinë dhe eksperiencën në Itali, konkretisht në Itali që ikën nga veriu në jug dhe u përhap numri i të infektuarve, e njëjta gjë ndodh edhe në vendin tonë duke pasur parasysh se kemi një lëvizje shumë të madhe. Numri normal që do të rritet dhe është në rritje për shkak të shkaqeve që thamë pak më parë”, u shpreh ai në një lidhje për Report Tv.

Brataj dha dhe disa këshilla për qytetarët se si duhet të veprojnë kur kanë temperaturë apo shenja të tjera viroze.

LEXO EDHE:  Video-‘Zjarr kundër qenve’/ Thirrje kundër shqiptarëve në Bularat

LEXO EDHE:  Erion Veliaj sulmon Ilir Metën

“Për kollën duhet të marrin produkt për qetësimin e kollës, në rast se i  kanë të dyja këto simptoma, duhet të marrin vitaminë B dhe C, duhet të konsumojnë shumë fruta dhe perime, nëse këto qytetarë kanë vështirësi në frymëmarrje atëherë duhet të konsultohen me mjekun e familjes për të marrë antibiotikë, nëse frymëmarrja përkeqësohet marrin 127 dhe shoqërohen në spital. Nëse personat do të kenë ethe nuk duhet të mbulohen shumë, por duhet të masin temperaturën dhe ta trajtojnë me antibiotikë dhe nëse kanë temperaturë duhet të përdorin kompresa të ftohta në ballë dhe në qafë”, deklaroi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Beteja me koronavirusin/ Ministria e Shëndetësisë thërret në ndihmë studentët

Publikuar

-

Nga

Ndërkohë që Shqipëria po vijon betejen kundër koronavirusit, Ministria e Shëndetësisë ka thirrur në ndihmë studentët e Mjekësisë dhe Infermierisë.

Në një komunikim publik, Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se çdokush që ka lidhje me mjekësinë, sot është dita për të dhënë kontributin e tij.

“Sistemi ynë shëndetësor është i mobilizuar në përballimin e kësaj situate. Mjekët dhe infermierët janë në vijën e parë të betejës, mpërkushtim dhe vetëmohim që meriton vetëm respekt dhe mirënjohje nga të gjithë ne. E megjithatë çdo nndihmë shtesë e dobishme si kurrë më pare. Iu bëj çdo njeriu që ka lidhje me mjekësinë, veçanërisht studentëve të Fakultetit të Mjekësisë, sot është dita për të dhënë kontributin tuaj më shumë se kurrë”.-tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Erion Veliaj sulmon Ilir Metën

LEXO EDHE:  Thirrja e fortë e Bashës për socialistët/ “Mos u bëni palë me Ramën”

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Mësimi në RTSH edhe pas 23 marsit”/ Shahini: Një orë shtesë për maturantët, nuk ka pse të shtyhen provimet

Publikuar

-

Nga

Pavarësisht situatës së krijuar për shkak të koronavirusit, ministrja e Arsimit Besa Shahini ka deklaruar sot se nuk është marrë asnjë vendim për shtyrjen e provimeve të maturës pasi nuk ka arsye.

Në një komunikim public, Shahini tha se mësimi në RTSH do të vijojë edhe pas 23 marsit thotë, ndërsa theksoi se ka kërkuar një orë shtesë për maturantët.

“Jemi në diskutim me RTSH për mënyrën më të mirë për të vazhduar përtej datës 23 mars. Ju me dije se deri tani nuk ka asnjë vendim për shtyrjen e provimeve të maturës për shkak se s’ka arsye.”-tha Shahini.

Më tej, ajo tha se “Përtej këtyre 2 orareve që na i ka dhënë RTSH në dispozicion për të transmetuar leksione dhe përtej leksioneve të lëndëve të caktuara, ideja është që të bëjmë shumë më shumë dhe të kemi edhe programe të tjera që janë edhe argëtuese, edhe edhe edukative”.

LEXO EDHE:  Video-‘Zjarr kundër qenve’/ Thirrje kundër shqiptarëve në Bularat

LEXO EDHE:  Binzesmeni Neranxi thirrje bizneseve: Të derdhemi rrugëve deri sa…

Në fund të video-mesazhit të sotëm, Ministrja Shahini shprehet se transmetimi i leksioneve do të vijojë edhe të hënën, paçka se në kushte të zakonshme e hëna do të kishte qenë pushim për shkak të Ditës së Verës.

“Ngaqë jemi në kushte të jashtëzakonshme dhe nxënësit i kemi nëpër shtëpi, ne do të vazhdojmë transmetimin e zakonshëm nga ora 10:30-12:00 dhe nga ora 18:00-19:30. Për çdo leksion që humbisni në këto 2 orare, ju lutem vizitoni kanalin youtube të Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë”, mbyll mesazhin e saj Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë.

LEXO TE PLOTE