Connect with Us

5 deputetë të PS i bashkohen stafit shëndetësor/ Balla thirrje mjekëve e infermierëve të licensuar

Politikë

5 deputetë të PS i bashkohen stafit shëndetësor/ Balla thirrje mjekëve e infermierëve të licensuar

Publikuar

-

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i është bashkuar thirrjes së Ministrisë së Shëndetësisë për të gjithë mjekët dhe infermierët e licensuar.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Balla thotë se mjekët dhe infermierët janë vendosur në vijën e parë të betejës, por krahas kësaj thekson se çdo ndihmë shtesë që mund t’i vijë sot sistemit shëndetësor është padiskutim, e dobishme si kurrë më parë.

Numri 2 i PS-së bën me dije se deri më tani aplikuesit e parë që janë përgjigjur pozitivisht janë pesë deputetët socialistë Klodiana Spahiu, Edlira Bode, Arben Kamami, Ilir Pendavinji dhe Florenc Spaho.

“Kush është i të gatshëm të kontribuojë në menaxhimin e situatës, sot është pikërisht dita për ta dhënë atë kontribut dhe ky kontribut mund të jepet me veprime konkrete. Për llafe dihet kë kemi.

LEXO EDHE:  Balla hedh poshtë dëshminë e Albert Veliut: Mashtrues i rëndomtë

Situata e krijuar nga COVID-19 është padiskutim një sfidë e një natyre të veçantë, që ka në zemër të saj bashkëpunimin e shumëanshëm me çdo individ. Në këtë çast, sistemi shëndetësor është i mobilizuar për të përballuar këtë situatë të pazakontë.

Çdokush që mendon se mund t’i japë një dorë sistemit shëndetësor është i lutur të aplikojë sa më parë sepse sa më parë ta fitojmë këtë betejë, aq më shpejt do mund t’i rikthehemi rutinës dhe normalitetit të jetëve tona”, deklaron Balla./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Edi jam”/ Rama i mëson qytetarëve si lahen duart me video humoristike

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video humoristike, ku i mëson qytetarëve si të lajnë duart për tu mbrojtur nga koronavirusi.

Kreu i qeverisë kujton kohën e tërmetit dhe thotë se me pak humor bëhen më pikante momentet e vështira.

“Ashtu si në kulmin e hallit të tërmetit kishte momente humori, që faktikisht gjithnjë bëhet më pikant në periudhat më të vështira, ka pasur edhe në këto ditët e vetëburgosjes tonë kolektive goxha humor nëpër rrjete! Jam matur disa herë t’i ndaj këtu ca perla humori me telefonatat ku dilte zëri im, po këtë s’e mbajta dot pa e ndarë me ju dhe bravo kujt e ka bërë”, shkruan Rama në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Janë heronjtë e vërtetë të betejës”/ Berisha urime dhe mirënjohje për punonjësit e shëndetësisë

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë një urim dhe ka shprehur mirënjohje të pakufishme për mjekët, infermierët e sanitarët e vendit.

Berisha fton qytetarët të urojnë përzemërsisht dhe të perulen me mirënjohje të pakufishme ndaj punonjësve të shëndetësisë, të cilët janë sot heronjtë e vërtetë të kësaj beteje të vështirë kombëtare.

Ish-lideri i demokratëve ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama dhe ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliut, të cilët i bën përgjegjës për situatën aktuale.

“CCdo ditë ata përballen me raste të infektuara me koronavirus dhe në këtë betejë ka prej tyre, siç është rasti i mjekut infeksionist të Durrësit dhe të tjerë, që kanë marrë nga të sëmuret e tyre sëmundjen, të tjerë janë në testim e sipër. Të dashur miq, personeli ynë shëndetësor punon në kushtet e një braktisje të plotë nga narkoshteti dhe Edvin Çekap Maska e Ndrikull Hajni Maska, punon në kushtet e mungesës totale të mjeteve elementare të mbrojtjes, por edhe të kurtheve kriminale që pacientë të veçantë ju bëjnë atyre duke mos ju treguar kontaktet e tyre me individë apo zona me koronavirus dhe duke ju transmetuar kështu atyre pabesisht infeksionin”, shkruan Berisha në rrjetet sociale ndër të tjera./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Agim Xhafka/ Mjeku im, heroi im!

Publikuar

-

Nga

Doktor Blerimit para tre muajsh i trokiti te kabineti i tij përgjegjësi i qendrës shëndetësore.

-E mbushe moshën, duhet të dalësh në pension se nuk të paguaj dot nga sot e tutje. Ti e kupton, shteti kështu e ka rregullin.

-E di, e di. Po kam 40 vjet punë këtu e se si do më duket të mos vij më çdo mëngjes, – psherëtiu Blerimi.

-Ah, sa mirë të të kishim akoma nga që mjek veç ti dhe unë mbetëm. Të tjerët ikën në Tiranë ose në Gjermani.

Mblodhi veglat e ca blloqe recetash, palosi përparësen e bardhë e eci drejt shtëpisë. Rrugës e përshëndetnin të gjithë se qyteza aq banorë kish, por edhe që thuajse të gjithë i kishte vizituar. Ua dinte dhimbjet dhe historinë e sëmundjeve.

Gruaja e priste e gëzuar.

-Javën që vjen ikim te Sokoli në Amerikë. E kemi nxjerrë vizën qysh vjet dhe mbetëm këtu. Na ka marrë malli për djalin.

Besimi tundi kokën dhe po shihte kot nga televizori. Sa mbaruan drekën i ra celulari.

-Po nuk punoj më, dola në pension, -i fliste dikujt.- Po mirë sille te ambulanca e po shoh.

-Ishte Gaqo, ka nipin me temperaturë të lartë. Po iki ta vizitoj, – i foli gruas.

Dhe kështu si padashur thuajse çdo ditë shkonte te puna e vet. Te ajo dhomë, me atë rutinë, me ato halle të njerëzve. Veç tani nuk paguhej, kjo ishte e veçanta. Po nuk mërzitej. Mjafton që u zgjidh halle njerëzve, mendonte.

Vajtjen në Amerikë e shtyu pa datë. Javët po ecnin shpejt, nuk kuptonte se kishte dalë në pension. E ndjente kur shkonte te barakja e postës të tërhiqte pagën. Ishte pak, shumë pak, po djali niste ca dollarë me wester union. Dhe jetonin normal. Të qetë e te dobishëm për njerëzit. Deri sa një ditë shefi hyri si vjedhurazi te dhoma e vizitave dhe i foli me sytë përdhe:

LEXO EDHE:  E konfirmojnë mjekët/Ja cila është mosha ideale për të pasur fëmijë

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi/ KQZ TË NDALË URGJENTISHT KËTË SULM MBI PROCESIN ZGJEDHOR TË 30 QERSHORIT

-Duhet mos e ndezësh këtë furnelën elektrike. Nuk kemi buxhet për të.

-Po fëmijët mbërdhijnë se zhvishen kur i vizitoj.

-E di, e di, por…-dhe doli.

U nxeh e vendosi të nesërmen mos të vinte fare, të rrinte në shtëpi. Ashtu bëri deri nga ora dhjetë. Pastaj luajti vendit e doli të ç’pinte këmbët. Ato e çuan nga ambulanca. Te dera po e prisnin në radhë mbi tetë veta. Burra, gra, më shumë fëmijë. Shkoi me vrap dhe nisi punën. Po furnelën e ndezi.

E ngrohu dhomën.

Të nesërmen ishte dita e marrjes së pensionit. Sa futi në kuletë ato pak lekë shkoi te dyqani i Mitit. Bleu një sobë me gaz, një bombol dhe e çoi te klinika. Bëri provë, u gëzua si atëherë kur blenë televizorin, që shtruan darkë me shoqërinë se ishte ngjarje e madhe.

Në shtëpi e shoqja po e shihte nga duart. Priste pensionin se e dinte ditën. Po Blerimi ia priti:

-Do na i vonojnë ca ditë. Ka pasur corona virusi e qarkullimi, e di vetë ti se e ke parë te lajmet.

Ndjente kaq lumturi sa soba i dukej më e rëndësishme se televizori. U shtri sa të dremiste pak, pasdite do bënte vizita, por dhe do i shkruante sms të birit.

Na i dërgo një javë më parë paratë e muajit se bleva një sobë për ambulancën.

LEXO TE PLOTE