Connect with Us

Video-Shqiptarët, këngë për koronavirusin/ Vargjet që nuk duhen humbur

Sociale

Video-Shqiptarët, këngë për koronavirusin/ Vargjet që nuk duhen humbur

Publikuar

-

E gjithë bota ndodhet në alarm nga përhapja në mënyrë të frikshme e koronavirusit.

Pas Kinës, Covid-19 duket se ka sjellë një situatë dramatike në Itali, ku numri i viktimave dhe të prekurve nga ky virus është rritur në mënyrë të frikshme, duke cuar kështu në humbjen e mijëra jetëve.

Por, koronavirusi ka mbërritur edhe në Shqipëri, ku tashmë janë 23 raste të konfirmuara me Covid-19.

Por, ndërkohë që gjithë bota ndodhet nën alarm për shkak të këtij virusi të panjohur dhe ekspertët vijojnë të japin mesazhe sensibilizimi për t’u mbrojtur nga Covid-19, shqiptarët i kanë kushtuar edhe këngë.

Vëllezërit LLeshi nga Mirditë i kanë kushtuar një këngë humoristike koronavirusit në Shqipëri.

LEXO EDHE:  E frikshme/ Pse vdesin shqiptarët? Dy shkaktarët kryesorë që po bëjnë kërdinë

Me nota humori, por edhe të një ironie të thellë me anë të vargjeve të këngës ato kanë pasqyruar një copëz të këtij realiteti që po jetojmë.

Për më tepër shikoni videon e mëposhtme:

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Foto-Rrugët të zbrazura/ Shqipëria në “shtetrrethim” nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Rrugët e qyteteve kryesore në Shqipëri janë zgjuar sot të zbrazura si asnjëherë më parë. Në rrugë nuk shikon as automjete, por as qytetarë, gjë që duket se ka një ndërgjegjësim nga ana tyre, për vetëizolimin, një masë kjo kundër përhapjes së koronavirusit.

Shqiptarët që dhe për në kafe marrin makinën, duket se i janë dorëzuar masave të qeverisë kundër koronavirusit.

Nga Tirana, në Fier, në Lezhë e Dibër, rrugët e vendit janë të zbrazura.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ministria e Shëndetësisë mesazh banorëve të Korçës/ Nëse keni qënë në Greqi vetëkarantinohuni

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale iu ka drejtuar një mesazh banorëve të Korçës, të cilët mund të kenë vizituar së fundi Greqinë.

Në një njoftim në faqen zyrtare, Ministria iu bën thirrje qytetarëve që kanë qënë në Greqi, të vetëkarantinohen, një masë kjo kundër përhapjes së koronavirusit.

“Të dashur banorë të Korçës!

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale kërkon që edhe qytetaret që vijnë nga Greqia duhet të vetëkarantinohen!

LEXO EDHE:  E frikshme/ Pse vdesin shqiptarët? Dy shkaktarët kryesorë që po bëjnë kërdinë

LEXO EDHE:  Videoklipi plagjiaturë/Shqipëria rrezikon përjashtimin nga Eurosong

Kjo masë e marë për të gjithë vendin ka rëndësi edhe më të madhe për Korçën si qytet kufitar me Greqinë e ku për rrjedhojë lëvizja e qarkullimi i njerëzve me këtë shtet është më i madh.

Nëse keni qënë në Greqi VETËKARANTINOHUNI!!”-thekson Ministria e Shëndetësisë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

23 të infektuar nga koronavirusi në Shqipëri/ Tirana në “shtetrrethim”

Publikuar

-

Nga

Si asnjëherë më parë, rrugët e kryeqytetit janë zgjuar të zbrazura mëngjesin e sotëm. Prej orës 06:00 të mëngjesit të sotëm deri të dielen në mesnatë Tirana do të vijojë të jetë në shtetrrethim.

Të vetmit që lëvizin janë automjetet që kanë marrë leje. Një masë e tillë u mor dje nga pasi u konfirmuan 23 të prekur nga koronavirusi në vend.

Ndërkaq, që prej mbrëmjes së djeshme, në rrugë janë postblloqet e policisë, të cilë vijojnë me kontrollet.

Po ashtu vijojnë të jenë të mbyllura baret dhe restorantetet, palestrat, lokalet e natës, etj. E njëjta situata mbizotëron edhe në qytetet e tjera të vendit.

LEXO EDHE:  Arrestohet në Shkup kosovari, dy shqiptarë prangosen në Ohër

LEXO EDHE:  Rënie e madhe e aksioneve globale, nga frika ndaj koronavirusit/ Pse po ndodh një gjë e tillë?

Policia ka bërë me dije se do të ketë një masë shtrënguese për personat që marrin në automjetë edhe persona të tjerë.

LEXO TE PLOTE