Connect with Us

Tritan Kalo mesazh të fortë qytetarëve/ Ne do ta fitojmë këtë luftë, kjo është ajo që duhet të bëni

Lajme

Tritan Kalo mesazh të fortë qytetarëve/ Ne do ta fitojmë këtë luftë, kjo është ajo që duhet të bëni

Publikuar

-

Mjeku i njohur, profesor Tritan Kalo vjen iu ka drejtuar sërish sot një mesazh të fortë të gjithë qytetarëve, të cilët po kalojnë momente të vështira për shkak të rasteve të paraqitura në Shqipëri me koronavirus.

Në një postim në rrjetet sociale, profesor Kalo shkruan se qëndrimi në shtëpi kërkon padyshim disa sakrifica, por bëhet për të përforcuar të drejtat për jetën dhe triumfin ndaj rrezikut që kanos ky virus.

Sipas Kalos, vetëndërgjegjësimi ishte dhe do të mbetet ‘kyçi i artë’ për të përballuar këtë sëmundje.

Ai thekson se ne do ta fitojmë këtë luftë, por ajo që duhet të bëjmë është zbatimi i rregullave.

NUK është sakrificë…NUK është asnjë shkelje e të drejtave tuaja themelore….QËNDRIMI në shtëpi është vetëm e vetëm përforcim i të drejtave tuaja për JETËN, për triumfin e saj ndaj rrezikut vdekjeprurës, që MUNDET t’ju vijë në këto momente të Epidemisë së Covid-19…..VETNDËRGJEGJËSIMI ishte, është dhe do të mbetet “kyçi i artë” për përballjen me këtë sëmundje…..NUKU është aspak vetëflijim për ju por vetëm e vetëm për Mjekët, Infermierët, Imazheristët, Farmacistët, Sanitaret dhe i gjithë stafi mbështetës në Shërbimin e Sëmundjeve Infektive, i cili vigjilon për jetët tuaja….NA NDIHMONI që të kemi mundësinë t’ju ndihmojmë brenda kapaciteteve tona në betejën kundër Covid-19, duke mos u rrezikuar të infektoheni me shkeljen e shumë rregullave të arta të vetëizolimit, kufizimit të lëvizjeve, mos grumbullimit në mjedise publike, kujdesit ndaj higjienës personale dhe asaj kolektive, përkujdesit ndaj të moshuarve dhe të sëmurëve kronikë si më të ekspozuarit dhe më të kërcënuarit, ushqehuni shëndetshëm, uji, çaji apo lëngjet e ndryshme duhet t’a mbajnë kurdoherë të njomë fytin tuaj, mos teshtini apo pështyni pa e kufizuar hedhjen e tyre në mjedisin rrethues…KUPTONI e ZBATONI me korrektesë udhëzimet e mjekëve dhe te Autoriteteve Ligjzbatuese….MOS u panikoni dhe krijoni mbingarkesë të panevojshme për kapacitet e Shërbimeve Mjekësore Publike….JEMI së bashku në këtë betejë për vijimësinë e jetës…..Si MANTELBARDHË Ju duam dhe Ju mirëkuptojmë, POR edhe Ju duhet të na mirëkuptoni dhe të respektoni ato çka Ju këshillojmë….Ëe ëill ëin that ëar!!!”-shkruan profesor Kalo.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Largimi i qytetarëve drejt Korçës/ Pëllumb Pipero bën thirrjen e fortë

Publikuar

-

Nga

CNA.al raportoi mbrëmjen e sotme se qytetarët kryesisht nga Tirana, kanë filluar të zhvendosen, menjëherë pasi qeveria vendosi masa drastike dhe janë nisur drejt Korçës.

Për këtë papërgjegjshmëri të qytetarëve ka folur edhe mjeku Pëllump Pipero mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”.

Mjeku tha se dhe ai kishte informacione për këtë që po ndodh, duke konfimuar lajmin e cna.al.

Ai e cilësoi si një gabim shumë të madh të qytetarëve dhe bëri një thirrje të fortë.

“Me qindra automjete apo shqiptarë kanë udhëtuar nga Tirana  në drejtim të Korçës apo Shkodrës dhe Lezhës për fundjavë. Besoj se po bëjnë një gabim shumë të rëndë dhe është gabimi që bëri dhe Italia që në fazat e parë të kësaj epidemie, duke lejuar që veriun të ikte në jug. Përmes jush bëj një thirrje tjetër. Mirë që kanë vajtur po të paktën të jepet një urdhër i prerë që nesër të mos hapet asnjë shërbim. Është një gabim shumë i madh në këtë situatë. Gjysma e Tiranës mund të jetë në Pogradec nesër, është shumë gabim”, deklaroi Pipero./ CNA.al

Papërgjegjshmëri shqiptare/ Tirana “vërsulet” në Korçë

LEXO TE PLOTE

Lajme

Mund të telefonosh babin por të del Rama/ Pas mesazheve, kryeministri regjistrim zanor: Alo Edi jam!

Publikuar

-

Nga

Pas mesazheve sensibilizuese nëpër telefona dërguar nga kryeministri Edi Rama, tashmë nëpër telefonat e të gjithëve vjen edhe mesazhi zanor nga kreu i shtetit.

Nëse provoni të merrni dikë në telefon, fillimisht do t’u dalë një mesazh zanor nga kreu i qeverisë, i cili përsërit edhe njëherë të gjitha rregullat që duhen ndjekur sipas OBSH-së.

“Edi jam! Të lutem laj duart shpesh. Mos lëviz nga shtëpia për qejf. Hap dritaret sa te mundesh. Ruaju nga informacioni i rreme. Mos ki frikë, po bëj shumë kujdes. Për çdo shenjë merr 127. Të përqafoj nga larg!,“-shprehet kryeministrit.

LEXO EDHE:  Qytetarët kryqëzojnë Bashën: Tradhtar, nuk ke lidhje me PD-në

LEXO EDHE:  “Braktisi qytetarët”/ Meta shuplakë Bashës

Ndërkohë që i njëjti mesazh i ka ardhur në celular qytetarëve edhe me anë të mesazheve në telefonat e tyre.
Thirrja e përbashkët e të gjitha institucioneve është që qytetarët të qendrojnë brenda në shtëpitë e tyre duke reduktuar kontaktet me persona të tjerë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Përhapja e koronavirusit/ Ambasada e SHBA merr vendimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Ambasada amerikane në Tiranë ka bërë një njoftim të rëndësishëm lidhur me masat e marra për parandalimin e koronavirusit.

Në mbështetje të përpjekjeve të qeverisë së Shqipërisë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të COVID-19 duke kufizuar grumbullimet publike dhe praktikimin e largësisë midis personave, Ambasada e SHBA ka anuluar të gjitha intervistat e paracaktuara për Viza Jo-Emigruese deri më 3 prill, 2020.

Gjatë kësaj kohe, Ambasada do të procesojë vetëm takimet urgjente për Viza Jo-Emigruese. Procesimi i Vizave Imigruese dhe shërbimet për qytetarët amerikanë do të vazhdojnë pa ndërprerje. Në përputhje me përpjekjet e qeverisë së Shqipërisë për të zvogëluar përhapjen e COVID-19, Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka vendosur të shtyjë ose anulojë të gjitha aktivitetet dhe mbledhjet e ardhshme publike deri në 3 Prill 2020.

LEXO TE PLOTE