Connect with Us

Të mos bëjnë të “zgjuarin” me cmimet/ Rama paralajmëron ndëshkime të forta

Politikë

Të mos bëjnë të “zgjuarin” me cmimet/ Rama paralajmëron ndëshkime të forta

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar ndëshkime të forta për të gjithë ata që abuzojnë me rritjen e cmimeve gjatë kohës që Shqipëria po përballet me betejen kundër koronavirusit.

Në një lidhje live në rrjetet sociale, kreu i qeverisë theksoi se kushdo që abuzon me cmimet, qofshin markete apo farmaci do të humbasin përfundimisht të drejtën për të tregtuar.

“Mos të bëjnë të zgjuarin me cmimet. Kushdo që abuzon me cmimet, qofshin markete apo farmaci, do të humbasin përfundimisht të drejtën për të treguar. Po përgatisim sanksione te reja.”-tha Rama.

Po ashtu kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar të gjithë shoferët që të mos shkelin shtet rrethimin, pasi në të kundërtën do t’u hiqet  patenta dhe nuk do të lejohen që të rinisin kursin për disa vite. Një paralajmëruar ka shkuar edhe për dyqanet ushqimore dhe farmacitë, për të mos rritur çmimet e produkteve pasi do t’u hiqet licenca.

“Nëse nuk duam të bëhemi bashkëfajtor në lëndimin apo humbjen e tëafërmve tanë, do që ndrojmë në këtë rrugë, të luftojmë zakonet e jetës normale. Duke u armatosur deri në dhëmb me durim, duke gjendur mundësinë për të qëndruar në shtëpi pranë familjes. Sot numri i të prekurve ka ardhur në 33, dhe duhet të dimë që do të vazhdojë të prekur. Kurbën nuk kemi në dorë ta ndalim, por vetëm ta ngadalësojmë. Nga brenda shëtisë, jashtë në ballkon. Por edhe shoferët dhe truprojat nuk mund të dalin nga shtëpitë  tyre nëse asnjë urgjencë e jashtëzakonshme të punojë me ta. Unë jam mësuar që të punojë edhe online dhe përveç punës nuk me duket keq që të kalojë kohë me Zahon, që kur ka lindur se kemi pasur këtë mundësi. Më vjen mirë që shumica juaj e keni mirëpritur këtë shtet rrethim. Më vjen mirë që deri vlonjatët nuk janë bindur dhe nuk e kanë shkelur rregullin. Askush nuk e di dhe nuk e thotë dot sa do zgjas. Më shani dhe mallkoni mua sa të doni, por masat do të përshkallëzohet bashkë me shtrëngohen. Kush thyen emergjencës mund të humbasë patentë apo të ndalohet që futet në shkollë.”, tha Rama./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Biznesmen i suksesshëm në Gjermani/ Patozi prezanton kandidatin e Bindjes për Vlorën

Publikuar

-

Nga

Biznesmen i suksesshëm në Gjermani/ Patozi prezanton kandidatin e Bindjes për Vlorën

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka prezantuar kandidatin për qarkun e Vlorës, për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Bëhet fjalë për Arjan Devollaj, biznesmen i suksesshëm në Gjermani dhe në Shqipëri.

“Mirë se vjen Arjan Devollaj!

Ndjehem i nderuar që arjan devollaj do të jetë pjesë e skuadrës sonë të kandidatëve për qarkun e vlorës.

Një djalë i ri dhe i realizuar vlonjat, biznesmen i suksesshëm në gjermani dhe në shqipëri, ai synon të japë kontributin e vet për projektin tonë politik, që synon ndryshimin dhe jo thjesht rotacionin.

Arjan Devollaj, vlerë e shtuar e bindjes demokratike për Vlorën dhe Shqipërinë.”, shkruan Patozi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Votimi dhe numërimi elektronik/ KQZ ndryshon zonat e aplikimit

Publikuar

-

Nga

Votimi dhe numërimi elektronik/ KQZ ndryshon zonat e aplikimit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar projektihn pilot për numërimin dhe votimin elektronik në zgjedhjet e 25 prillit.

Në mbledhjen e sotme, KQZ ka vendosur të ndryshojë zonat se ku do të aplikohet projekti pilot.

Sipas KQZ votimi dhe numërimi elektronik do të aplikohet në zonën e administrimit numër 40, në Njësinë Bashkiake nr.10 në Tiranë.

Kujtojmë që pak kohë më parë PD dhe PS patën përplasje sa i takon aplikimit të projektit pilot.

LEXO EDHE:  Rama prezanton Portalin e Transparencës Universitare/ Mundësitë që ofron

LEXO EDHE:  Mini-shengeni Ballkanik/ Mbërrijnë në Tiranë Vuçiç dhe Zeav

PD propozoi Korçën dhe Fierin, ndërsa PS bie deri diku dakord me PD për Korçën, por e propozon si Bashki dhe jo si qarku, teksa në anën tjetër propozon edhe Bashkinë e Tiranës, vetëm në disa Njësi Administrative të saj.

Po ashtu, në mbledhjen e sotme, KQZ ka regjistruar edhe koalicionin opozitar, “Partia Demokratike-Aleanca për Ndryshim”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Iu kërkoj votën sepse…”/ Kush është kandidati i pavarur i qarkut të Beratit

Publikuar

-

Nga

"Iu kërkoj votën sepse..."/ Kush është kandidati i pavarur i qarkut të Beratit

Plarent Aleksi është kandidati i pavarur për qarkun e Beratit në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Përmes një postimi, Aleksi u ka kërkuar qytetarëve të  këtij qarku t’i besojnë votën, kundër aleancës së krimit, ashtu siç ai cilëson PD,PS dhe LSI.

Kandidati i pavarur Plarent Aleksi beson se ai është njeriu i duhur për të përfaqësuar vendin e tij me argumentin se ka studiuar në Perëndim dhe ka një jetë të pastër dhe pa rekorde kriminale.

Un jam Plarent Aleksi, Doktor në Shkenca Sociale dhe Filozofi: Kandidat për Deputet në Qarkun BERAT ( Kuçovë + Urë Vajgurore + Berat + Çorovodë) ju flas drejt dhe sinqerisht, ju kërkoj votën sepse vetëm kështu mund të përfundoj betejën që kam filluar kundër aleancës së krimit (PD+PS+LSI).

Un jam kandidati juaj më i mirë në Qarkun e Beratit nëse kërkoni një kandidat të shkolluar në Perëndim, pa CV kriminale, Atdhetar dhe me vullnet të fortë për të luftuar hajdutërinë në politikë. Un jam i sinqertë, mos u besoni më atyre që shkojnë pas politikës së Korruptuar në Shqipëri”, shkruan Plarent Aleksi./CNA.al

LEXO TE PLOTE