Connect with Us

Rezultoi me koronavirus pas kthimit nga Italia/ Izolohet një fshat i tërë në Kosovë

Kosova & Rajoni

Rezultoi me koronavirus pas kthimit nga Italia/ Izolohet një fshat i tërë në Kosovë

Publikuar

-

Kosova ka konfirmuar sot dy rastet e para me koronavirus.

Njëri prej të prekurve, 77-vjeçari kishte 8 ditë që kishte ardhur nga Italia.

Ai është nga fshati Stubëll i Vitisë dhe kryetari i Komunsës Sokol Haliti ka bërë me dije se 15 persona të stafit mjekësor që mjekuan fillimisht të moshuarin janë futur në karantinë.

Më vonë pritet që të futet në karantinë i gjithë fshati Stubëll.

LEXO EDHE:  Pendohen terroristët/ Rrëfehen për “sulmin ndaj Izraelit”

“Aktualisht në karantinë janë 15 punëtorë të shëndetësisë. Kam kërkuar që të furnizohen policët dhe punëtorët te shëndetësisë me maska, dorëza e pajisje tjera, pasi që nuk kanë”, ka thënë Haliti për Gazetën Express.

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Konfirmohen dy rastet e para me koronavirus në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Janë konfirmuar dy rastet e para me koronavirus në Kosovë.

Lajmi është bërë i ditur nga Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferencë të jashtëzakonshme.

Sipas ministrit bëhet fjalë për një vajzë të moshës 20 vjeçare, shtetase e Italisë dhe një burrë të moshës 77  vjeçe, nga Komuna e Vitisë.

Ndërkaq, numri i prekurve në Shqipëri ka arritur në 33.

LEXO EDHE:  Pendohen terroristët/ Rrëfehen për “sulmin ndaj Izraelit”

LEXO EDHE:  E tmerrshme çfarë po ndodh në tokën shqiptare/Policia jep alarm

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Koronavirusi shënon viktimën e parë në Greqi

Publikuar

-

Nga

Mëngjesin e sotëm, koronavirusi ka shënuar viktimën e parë edhe në Greqi.

Mediat greke bëjnë të ditur se një 66-vjeçar, i cili ishte konfirmuar që në dy mars se ishte prekur nga Covid-19, ka ndërruar jetë.

Po ashtu, mediat theksojnë se 6-vjeçari kishte edhe sëmundje të zemrës.

“Koronavirusi i ri, Covid-19, ka shënuar viktimën e parë në vendin tonë. Ai është një qytetar grek 66-vjeçar, i cili u pranua në njësinë e trajtimit intensiv të FPI në Patra, më 2 mars.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Ku ka të drejtë “krimineli” Albin Kurti?

LEXO EDHE:  Teknologjia dhe ideologjitë ekstremiste në Kosovë

Në mëngjesin e 10 marsit, pacienti pësoi një përkeqësim të ndjeshëm, i cili përparoi dhe ndërroi jetë në 12 Mars 2020 në 03:15.”-thuhet në njoftimin e ministrisë së Shëndetësisë në Greqi.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Greqia më e prekura në Ballkan nga koronavirusi/ Dy spitale shtetërore në Athinë kthehen në karantina

Publikuar

-

Nga

Tashmë koronavirusi ka mbërritur edhe në Ballkan, ndërsa Mediat raportojnë se në Greqi, janë konfirmuar deri tani 89 raste të infektuara nga koronavirusi.

Ndërkohë, po ashtu raportohet se dy spitale shtetërore të Athinës në fillim ”Sotiria” dhe më pas edhe ”Alexandra” janë kthyer në karantinë pasi janë konfirmuar rastet.

Nga ana tjetër, një ditë më parë, ministri i Shëndetësisë Vassilis Kikilias deklaroi se të gjitha institucionet përfshirë ato arsimore, administrata etj do të mbylleshin për 2 javë.

LEXO TE PLOTE