Connect with Us

“Paralizohet” e gjithë Shqipëria/ Të gjitha lokalet, baret dhe restorantet të mbyllur deri në 3 prill

Sociale

“Paralizohet” e gjithë Shqipëria/ Të gjitha lokalet, baret dhe restorantet të mbyllur deri në 3 prill

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka njoftuar mbylljen e të gjitha bareve, restoranteve, lokaleve dhe fast food-eve, në kuadër të masave për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, dëri më 3 prill.

Ndërkohë, është vendosur që përjashtim do të bëjnë disa kategori ku përfshihen shërbimi në banesë por konform rregullave higjenike, shërbimi vetëm për qytetarët e akomoduar ndërsa ndalohet shërbimi për qytetarët që nuk janë klientë.

Dokument/ “Paralizohet” e gjithë Shqipëria nga

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Ajo që fshihet është 10 herë më e madhe”/ Mjeku infeksionist bën thirrjen e fortë

Publikuar

-

Nga

Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero, teksa ka folur për situatën nga koronavirusi, ka bërë sërish apel për kujdes, qytetarët të zbatojnë këshillat dhe urdhërat e vendosur nga qeveria pasi nëse sot kemi 33 raste të prekur, “ajo që fshihet duhet të jetë 10 herë më e madhe”, u shpreh ai.

Dr.Pipero, tregoi gjithashtu për “Repolitix”  se kjo situatë do të vijojë në rastin më të mirë deri në gjysmën e parë të majit, kur mund të fillojë të bjerë numri i rasteve.

Gjithashtu, mjeku tha se pavarësisht se të fëmijët, gratë dhe të rinjtë sëmundja kalon pa shenja klinike, janë më shumë te moshat e vjetra dhe të sëmurët klinikë.

Doktor si është gjendja e të infektuarve?
33 raste nuk janë pak, por është vetëm fillimi i pandemisë, jemi në ditët e para pas konfirmimit të rasteve të para, është vetëm fillimi.

Janë më shumë burra apo gra, kë prek më shumë?
Unë nuk kam të dhëna të sakta përpara për të thënë janë burra apo gra, këtu virusi ka respektuar të njëjtën, më shumë se 70% të rasteve janë meshkuj.

Këtu përfshihet edhe gruaja që ka humbur jetën?
Natyrisht është e përfshirë

Sa janë në shtëpi?
Tetë persona janë të shtruar në spital, tre janë me formë të lehtë të sëmundjes, pesë të tjerë me një gjendje të mesme, por asnjëri nuk është i intubuar, një pjesë ndihmon me oksigjen, janë koshientë, pra janë stabël dhë nën trajtim dhe kujdes maksimal mjekësor.

Po përsa i përket 24 personave të tjerë të vetëizoluar, si bëhet kontrolli i tyre?
Ata ndiqen nga shërbimet e tjera mjekësore, nuk ndiqen nga ne, nuk mund të jap asnjë të dhënë për situatën e tyre.

Ju thatë se është fillimi, si parashikohet sa mund të shkojë, kur mund të arrijë pikun?
Nëse i referohemi një studimi që ime bijë ma dërgoi nga Italia dje dhe që po merret në konsideratë, ne ende shohim vetëm majën e ajsbergut. Studimi që kam në duar dhe kolegët dëshmon që praktikisht, ne njohim vetëm rastet që kanë pasur shenja.

LEXO EDHE:  “Ajo që fshihet është 10 herë më e madhe”/ Mjeku infeksionist bën thirrjen e fortë

LEXO EDHE:  Numrat IMEI të celularëve do të rregjistrohen, por vetëm për…tatimpaguesit

Në rast se Kina në 21 Janar kishte 100 raste të verifikuara në realitet ka pasur 1500. Në këtë aspekt parashikimet për këtë epidemi nuk janë optimiste prandaj është shumë e rëndësishme që ta kufizojmë dhe ta zgjasim në kohë, të ulim numrat e rasteve të reja për njësi kohe dhe e vetmja mënyrë është që të shmangim kontaktet, nuk ka masë tjetër më efektive.

Nëse kemi 33 raste deri tani së paku, por ajo që fshihet duhet të jetë 10 herë më e madhe, këtë e them për të shtuar kujdesin në radhë të parë nga pensionistët, duhet të dalin sa më pak nga shtëpia, po ashtu edhe të rinjtë, që mund ta transmetojnë tek të tjerët.

Askush nuk ka imunitet, pavarësisht se të fëmijët, gratë dhe të rinjtë sëmundja kalon pa shenja klinike, komplikacione, që janë më shumë te moshat e vjetra dhe të sëmurët klinikë. Me rritjen e temperaturave duhet të ulet transmetimi, presim që të bjerë edhe numri i rasteve, por disa studime të fundit dëshmojnë që këtë radhë virusi nuk i është bindur, prandaj duhet të përgatitemi për një periudhë relativisht të gjatë për t’u përballuar.

Përtej muajit prill?
Unë besoj se do të jetë përtej prillit, në rastin më të mirë gjysma e parë e majit do të fillojë të bjerë numri i rasteve.  Nëse qytetarët do i binden këtij urdhri dhe do të rrinë më shumë në shtëpi, ndoshta nuk do të shkojmë te skenari kinez apo italian, që qytetarëve nuk u lejohet të dalin nga shtëpia. Me kusht që qytetarët të dëgjojnë urdhrin e kryeministrit dhe këshillat tona. Nuk kemi asnjë mënyrë tjetër për ta kufizuar vetëm duke dëgjuar këshillat, të harrojmë lokalet e natës, parqet. Pensionistët nuk duhet të dalin. Ndaj besoj që masa e marrë nga qeveria është drastike por jo ekstreme.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Foto-lajm/ Tregu Çam si asnjëherë më parë

Publikuar

-

Nga

Qytetarët e Tiranës duket se kanë një ndërgjegjësim në lidhje me situatën e koronavirusit në Shqipëri si dhe zbatimin e masave të marra nga qeveria.

Pjesa më e madhe e subjekteve në qytetet e Tiranës kanë vetëmbyllur aktivitetin.

Më poshtë sjellim disa foto të tregut Çam, i mbyllur dhe i boshatisur.

Për më tepër shikoni galerinë e fotove të mëposhtme:

LEXO EDHE:  Penguan fjalën e Ballës për mediat/ Mehmetaj fajëson qeverinë

LEXO EDHE:  Penguan fjalën e Ballës për mediat/ Mehmetaj fajëson qeverinë

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

ISHSH kontrolle për zbatimin e masave kundër koronavirusit/ Qytetarët i binden rregullave

Publikuar

-

Nga

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor, ISHSH, në zbatim të planit të masave për përballimin e COVID – 19, bën të ditur se ka kryer inspektime të pandërprera në terren për verifikimin dhe respektimin nga subjektet e masave të posaçme të përcaktuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për situatën në vend.

Sipas ISHSH, në datat 12 dhe 13 mars 2020 janë kryer 43 inspektime dhe 1625 monitorime.

Gjatë inspektimeve, ISHSH thekson se u konstatua se pjesa më e madhe e subjekteve në qytetet e Tiranës dhe Durrësit kishin vetëmbyllur aktivitetin. Në qytetet e tjera, subjektet të cilat vazhdonin aktivitetin respektonin masat e posaçme për situatën.

Në qytetin e Vlorës, më datë 13 mars 2020, është kapur në shkelje një subjekt fasonerie i cili vazhdonte aktivitetin pavarësisht Urdhrit të Kryeministrit për ndërprerje në kushtet e emergjencës. ISHSH, dega rajonale Vlorë, bllokoi menjëherë aktivitetin e subjektit me përfaqësues A. S. NIPT L66412202O dhe gjithashtu vendosi dhe gjobë sipas legjislacionit në fuqi.

LEXO EDHE:  Dhurimi i ikonës “Ngjallja e Llazarit”/ Specialistët kundërshtojnë vendimin e Qeverisë

LEXO EDHE:  Rëndohet bilanci në Itali/ Shkon në 1016 numri i viktimave, 12839 të infektuar

ISHSH bën të ditur se do të jenë në terren gjatë gjithë kohës për të kontrolluar respektimin e rregullave për parandalimin e COVID-19.

LEXO TE PLOTE