Connect with Us

Pandemia e koronavirusit/ Epiqendra ‘zhvendoset’ në Evropë

Bota

Pandemia e koronavirusit/ Epiqendra ‘zhvendoset’ në Evropë

Publikuar

-

Epiqendra e pandemisë COVID-19, tashmë është Evropa thotë Organizata Botërore e Shëndetësisë.

“Tani më shumë raste raportohen në Evropë. Cdo ditë raportohen më shumë sesa në Kinë në kulmin e epidemisë së saj,” tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Dr. Tedros Adhanom në një konferencë për shtyp në selinë e organizatës në Gjenevë.

Zyrtarët e OBSH-së shpallën COVID-19 një pandemi globale të Mërkurën pasi virusi u përhap me shpejtësi në të gjithë botën nga Azia në Evropë, Lindjen e Mesme dhe tani pjesë të Shteteve të Bashkuara.

Italia aktualisht ka shumicën e rasteve jashtë Kinës me të paktën 15 113 infeksione, e ndjekur nga Spanja në 4,334, Gjermania në 3,156 dhe Franca në 2,882.

Zvicra aktualisht ka 1.125 raste, e ndjekur nga Suedia në 809, Hollanda në 804 dhe Danimarka në 788.

LEXO EDHE:  Vendimi për mbylljen e shkollave/ Bashkia e Tiranës: Vlen edhe për kopshtet dhe çerdhet

Shtetet e Bashkuara kanë të paktën 1.701 raste.

OBSH rekomandon që të gjithë personat që ndihen keq të qëndrojnë në banesë dhe të ndjekin udhëzimet e autoriteteve. Distancimi shoqëror sipas OBSH është frenimi më i mirë për përhapjen e koronavirusit.

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Masat kundër koronavirusit/ Gjermania mbyll shkollat

Publikuar

-

Nga

Qeveria gjermane ka vendosur të mbyllë të gjitha shkollat deri të mërkurën e javës që vjen, masë kjo kundër përhapjes së koronavirusit.

Kujtojmë këtu se disa dite më parë kancelarja Merkel u shpreh gjerësisht mbi krizën e virusit Corona. Ajo tha se kryesorja është të ngadalësohet përhapja e virusit. Merkeli gjithashtu bëri thirrje për përgjegjësi nga të gjithë.

“Virusi ka mbërritur në Evropë, ka ardhur. Të gjithë duhet ta kuptojmë këtë”, tha Angela Merkeli në fillim të konferencës së saj të shtypit. Për aq kohë që nuk është gjetur një vaksinë ose mundësi tjetër terapeutike, një përqindje e lartë e popullsisë do të infektohet me virusin Corona. Ekspertët thonë se nga kjo mund të preken rreth 60 deri në 70 përqind e njerëzve në vend, tha Merkel.

LEXO EDHE:  Masat drastike kundër koronavirusit/ Policia fillon ndëshkimet e para  

LEXO EDHE:  AMA ultimatum mediave/ “Mbroni personelin dhe publikun”

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Shpresë për Italinë në betejën me koronavirusin/ Mbërrin ekipi i ekspertëve kinezë dhe ndihma mjekësore

Publikuar

-

Nga

Kina, e cila ishte vendi i parë ku u shfaq koronavirusi, duket se tashmë po del nga kthetrat e virusit të rrezikshëm.

Por, ndërkohë tashmë është Italia e cila po përballet me një situatë mjaft të rëndë ku numri i personave të prekur dhe i atyre që kanë humbur jetën nga koronavirusi është rritur në mënyrë të frikshme.

Ndërkohë, Kina e cila u përball e para me virusin e panjohur, do të ndihmojë Italinë. Mediat raportojnë se një avion Airbus A-350 nga Kina,i nisur nga Shangai me një ngarkesë me ndihma mjekësore në bord ka zbarkuar në aeroportin e Fiumicino në Itali mbrëmjen e 12 marsit. Ky fluturim ishte njoftuar nga qeveritë e të dyja vendeve ditët e fundit.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Përfundon testimi i 3 rasteve të reja në Shqipëri

LEXO EDHE:  AMA ultimatum mediave/ “Mbroni personelin dhe publikun”

Ndërkohë, media kineze njofton se avioni me një ekip kinez të ndihmës mjekësore prej 9 vetash ka mbërritur në Romë, si pjesë e përpjekjeve të Kinës për ta ndihmuar Italinë në parandalimin e shpërthimit të koronavirusit të ri.

Ekipi kinez është organizuar nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë dhe Kryqi i Kuq i Kinës. Ky është ekipi i tretë i ekspertëve i dërguar nga qeveria kineze, pas atyre që kanë shkuar përkatësisht në Iran dhe Irak.

Ekipi ka sjellë mbi 700 pajisje mjekësore, si ventilatorë, monitorë dhe defibrilatorë.

Ekspertët dhe pajisjet mjekësore kineze mbërritën në Itali, teksa numri i konfirmuar i rasteve të COVID-19 në këtë vend ka arritur mbi 10 mijë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Kina drejt daljes nga “kthetrat” e koronavirusit/ Bie në mënyrë të ndjeshme numri i të prekurve

Publikuar

-

Nga

Ndonëse është vendi i parë ku u shfaq Covid-19, Kina tashmë duket se është drejt daljes nga kthetrat të këtij virusi.

Kështu, mediat raportojnë se çdo ditë ka ulje të nurmit të rasteve dhe të personave që ndërrojnë jetë si pasojë e koronavirusit të ri.

Sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit në Kinë, gjatë ditës së djeshme kanë ndërruar jetë 7 persona.

Po ashtu, të enjten u regjistruan vetëm 8 raste të reja me virusin, pesë prej të cilave ishin në Wuhan, epiqendrën e pandemisë.

Numri i rasteve të reja apo vdekjeje po ulet në mënyrë të ndjeshme nëse e krahasojmë situatën me një ose dy muaj më parë kur vendi po regjistronte mijëra raste në ditë.

LEXO EDHE:  Virusi i frikës, shumë më i rrezikshëm se koronavirusi

LEXO EDHE:  Rritet frikshëm shifra/ Arrin në mbi 900 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Deri më tani, Kina rezulton si vendi më i prekur nga Covid-19 me 80,814 persona të prekur dhe 3,177 që kanë humbur jetën.

Që prej fillimit të pandemisë, prej koronavirusit në Kinë janë shëruar 64,119 persona.

LEXO TE PLOTE