Connect with Us

Mjeku në Durrës preket nga Covid-19

Sociale

Mjeku në Durrës preket nga Covid-19

Publikuar

-

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli konfirmoi sot se një mjek i Spitalit të Durrësit rezulton të jetë i prekur nga Covid-19.

Në një deklaratë për mediat, ajo theksoi se gjendja shëndetësore e mjekut është e qëndrueshme dhe ai po qëndron në vetizolim.

“Siç ju kemi bërë të ditur në daljet e mëparshme, pas testimit të kampionit të parë të 50 mjekëve dhe infermierëve në spitalin e Durrësit të cilët rezultuan negativë, ISHP ka vazhduar me gjurmimin e kontakteve, marrjen dhe testimin e mostrave të reja të stafit mjekësor në Spitalin Rajonal Durrës.

LEXO EDHE:  LSI kundër Vangjush Dakos/Bashkon votat me PD-në për ...!

Në bazë të rezultateve që tashmë kanë dalë, nga kampioni i dytë i mostrave të marra, 39 mostra të mjekëve, infermierëve dhe pacientëve, vetëm 1 mjek rezulton pozitiv, i cili nuk ka simptoma, aktualisht është i vetëizoluar dhe po hulumtohet më tej. Gjithsej janë kryer 89 testime në spitalin e Durrësit.”-tha Mira Rakacolli.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Përkujtim në 55 vjetorin e fjetjes në Zotin të Imzot Theofan Nolit

Publikuar

-

Nga

Mё 13 mars tё vitit 1965 ndёrroi jetё njё ndёr personalitetet e ndritura pёr Kishёn Orthodhokse Autoqefale tё Shqipёrisё, Imzot Theofan S. Noli.

Luajti njё rol tё rёndёsishёm nё fillim shekullin e XX pёr adhurimin e Perёndisё nё gjuhёn shqipe, veҫanёrisht pas dorёzimit tё tij si klerik pёr komunitetin shqiptar nё Amerikё. Dorёzimi i tij nuk ishte njё rastёsi. Kjo vёrtetohet prej origjinёs sё familjes me tradita kishtare, formimit tё tij arsimor, angazhimeve si psalt, si mёsues i fesё dhe i muzikёs kishtare bizantine. Kishte njё ndёrgjegje tё thellё pёr shёrbesёn e klerikut, pёr sakrificat e kёsaj shёrbese. Hirësia e Tij Theofani shërbeu me dashuri dhe devotshmëri për shumë vite deri në fund të jetës si Kryepeshkop (Mitropolit) i Dioqezës së Diasporës shqiptare në Amerikë.

Imzot Theofani dhe pse nё thelb mbetet njeriu i fesё, nuk izolohet brenda tempullit. Veshja klerikale nuk do tё bёhej pengesё pёr tё folur dhe shkruar pёr situata tё ndryshme, duke iu pёrgjigjur nevojave tё kohёs. Veprimtaria e tij ёshtё dinamike, e njё personaliteti me vlera tё shquara intelektuale. Ato shfaqen nё prozё, poezi, publicistikё, nё ligjёrata oratorike tё sferave fetare, shoqёrore, politike, kulturore si dhe nё tregime biografike me plot argumente historike. Ai nxirrte nё pah vlerat shpirtёrore tё kёtij populli, duke synuar tё mishёrohej Ungjilli nё gjuhёn e tij.

LEXO EDHE:  Durrës/ Nuk i ofroi shërbimin mjekësor, pacientja denoncon mjeken

LEXO EDHE:  Kapet një tjetë i dyshuar për 700 kg kanabis

Edhe pse jetoi shumё pak nё Shqipёri, ai punoi me shumё energji dhe dinamizёm, duke dhёnё njё kontribut tё rёndёsishёm nё pёrpjekjet pёr Autoqefalinё e Kishёs Orthodhoksё Autoqefale tё Shqipёrisё. Jeta e tij ёshtё e mbushur me mundime dhe privime, duke ofruar veten pёr rilindjen shpirtёrore tё popullit dhe ridimensionimit tё shoqёrisё shqiptare nё tёrёsi nё periudhёn e lindjes dhe ngritjes sё shtetit shqiptar.

Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipёrisё nё traditën e saj liturgjike dhe historike, vazhdimisht i kujton hierarkёt e saj si dhe gjithё sa kanё kontribuar pёr Tё.

I pёrjetshёm qoftё kujtimi i tij!

————
Këtu paraqesim një pasqyrë të shkurtër të disa librave kryesorë liturgjikë të përkthyera nga Hirësia e Tij, Imzot Theofan Noli.
Janë libra që përbëjnë bazën e teksteve liturgjike në shqip, që këndohen deri më sot në të gjitha kishat orthodhokse të Shqipërisë./ Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipёrisё

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kujdes! “Lufta” më e madhe ndodh në kohë “paqeje/ Psikologia e njohur apel qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Psikologia e njohur Denata Toçe i ka drejtuar një apel të fortë qytetarëve, të bëjnë kujdes dhe të zbatojnë rregullat kundër përhapjes së koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Toçe thekson se gabimet priten të behën në kohë qetësie dhe rehatie dhe gjithësecili prej nesh tashmë duhet të jetë shembull për shoqërinë.

“Ju duket qete jashte shtepise? Rruget e Tiranes bosh? Doni te dilni te beni nje xhiro nga liqeni me kete diell te bukur? 🤨
KUJDEEES! “lufta” me e madhe ndodh ne kohe “paqeje.” Gabimet priten te behen ne kohe qetesie dhe rehatie. Pikerisht tani nuk duhet te dale askush se ky eshte qellimi praaaa. Le te behemi shembull edhe per shoqerite e tjera.  #qendroneshtepi  #mosdiljashte  #lexonjeliber  #luajmefemijet  #shikonjefilm  #gezohunimenjeritjetrin  #mbromoshenetrete”-shkruan Denata Toçe.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Video-Shqiptarët, këngë për koronavirusin/ Vargjet që nuk duhen humbur

Publikuar

-

Nga

E gjithë bota ndodhet në alarm nga përhapja në mënyrë të frikshme e koronavirusit.

Pas Kinës, Covid-19 duket se ka sjellë një situatë dramatike në Itali, ku numri i viktimave dhe të prekurve nga ky virus është rritur në mënyrë të frikshme, duke cuar kështu në humbjen e mijëra jetëve.

Por, koronavirusi ka mbërritur edhe në Shqipëri, ku tashmë janë 23 raste të konfirmuara me Covid-19.

Por, ndërkohë që gjithë bota ndodhet nën alarm për shkak të këtij virusi të panjohur dhe ekspertët vijojnë të japin mesazhe sensibilizimi për t’u mbrojtur nga Covid-19, shqiptarët i kanë kushtuar edhe këngë.

Vëllezërit LLeshi nga Mirditë i kanë kushtuar një këngë humoristike koronavirusit në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Vjedhja e bankës në Durrës, arrestohet autori i tretë

LEXO EDHE:  Durrës/ Nuk i ofroi shërbimin mjekësor, pacientja denoncon mjeken

Me nota humori, por edhe të një ironie të thellë me anë të vargjeve të këngës ato kanë pasqyruar një copëz të këtij realiteti që po jetojmë.

Për më tepër shikoni videon e mëposhtme:


LEXO TE PLOTE