Connect with Us

“Kush thyen rregullin, përballet me ligjin”/ Ndëshkohen 509 drejtues mjetesh

Kronika

“Kush thyen rregullin, përballet me ligjin”/ Ndëshkohen 509 drejtues mjetesh

Publikuar

-

509 drejtues mjetesh janë ndëshkuar nga policia për moszbatimin e rregullave, kundër koronavirusit.

Policia e shtetit bën të ditur se në zbatim të masave shtesë për të mos lejuar qarkullimin e mjeteve, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19, prej orës 06:00 të mëngjesit të sotëm, shërbimet e Policisë së Shtetit, në bashkëpunim me ato të ushtrisë, vijojnë kontrollin e zbatimit të këtyre masave shtesë.

Në këtë kuadër, prej orës 06:00, deri në orën 12:00, janë shoqëruar një numër i konsiderueshëm drejtuesish të mjeteve, të cilët nuk kanë respektuar urdhrin e dhënë për ndalim qarkullimi të automjeteve, në qytetet Tiranë, Durrës, Fier, Vlorë, Elbasan, Lezhë e Shkodër.

Konkretisht, janë evidentuar nga shërbimet e Policisë:

– në DVP Tiranë 171 drejtues mjetesh
– në DVP Durrës 77 drejtues mjetesh
– në DVP Fier 54 drejtues mjetesh
– në DVP Vlorë 53 drejtues mjetesh
– në DVP Lezhë 61 drejtues mjetesh
– në DVP Shkodër 45 drejtues mjetesh
– në DVP Elbasan 48 drejtues mjetesh.

Ndaj këtyre drejtuesve është vendosur kufizimi i lëvizjes, si dhe po kryhen veprimet administrative sipas parashikimeve të nenit 7, paragrafi 12 i Ligjit Nr. 8378, datë 22.07.1998, Kodi Rrugor i Republikës së Shqipërisë (i ndryshuar).

76 drejtues mjetesh janë të shoqëruar në ambientet e Komisariateve të DVP-ve, pasi kanë kundërshtuar punonjësit e Policisë për masën administrative, për thyerjen e urdhrit për ndalim qarkullimi të automjeteve dhe po këtyre drejtueseve u janë bllokuar edhe automjetet.

Policia e Shtetit apelon edhe njëherë për të respektuar kufizimin e lëvizjes sipas njoftimit, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19, pasi në të kundërt cilido që do shkelë këto urdhra, do përballet me sanksionet ligjore.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Shqipëria në “shtetrrethim” nga koronavirusi/ Policia vijon kontrollet, ndëshkohen 50 persona

Publikuar

-

Nga

Policia e Shtetit vijon kontrollet për zbatimin e urdhërave të qeverisë, për ndalimin e qarkullimit, masë kjo kundër përhapjes së koronavirusit.

Por edhe pse ndërgjegjësimi i qytetarëve ka qënë i madh ka edhe të tjerë që nuk i janë bindur shtetrrethimit.

Kështu, policia bën të ditur se ka shoqëruar mbi 50 persona, të cilët nuk i janë bindur urdhërit për të mos lëvizur me automjetet e tyre private.

Me gjithë thyerjet e vendimit, shumica e shqiptarëve i janë bindur masave, duke qëndruar në shtëpi për t’u mbrojtur nga koronavirusi.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zbardhet ngjarja e rëndë në Korçë/ Prangosen dy autorët e dyshuar

Publikuar

-

Nga

Policia e Korçës ka zbardhur ngjarjen e rëndë të ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku u plagos me mjet prerës një 38-vjeçar.

Policia e Korçës ka arrestuar në flagrancë dy autorët e dyshuar të ngjarjes për veprën penale “Plagosja e rëndë me dashje, kryer në bashkëpunim”.

Uniformat blu bëjnë të ditur se në vijim të punës për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të ngjarjes së ndodhur mbremjen e datës 12.03.2020, ku në lagjen nr. 8, është plagosur me mjet prerës (thikë) shtetasi E. P., 38 vjeç, banues në Korçë, specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Korçë, falë veprimeve të shpejta bënë të mundur identifikimin dhe kapjen e autorëve të dyshuar të ngjarjes.

Nga këto struktutra u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve R. Ç., 38 vjeç, (i dënuar më parë për “Vjedhje”) si dhe shtetasit I. A., 33 vjeç, të dy banues në Korçë.

Shtetasit e mësipërm në bashkëpunim midis tyre, pas një konflikti për motive të dobëta, dyshohet se kanë plagosur me thikë shtetasin E. P., i cili pas ndihmës së marrë në Spitalin e Korçës, u transportua në Tiranë për mjekim të specializuar, në gjendje të rëndë shëndetësore.

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprime të mëtejshme.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Masat drastike kundër koronavirusit/ Policia fillon ndëshkimet e para  

Publikuar

-

Nga

Pas urdhërit për pezullimin e lëvizjes për automjetet, si masa kundër përhapjes së koronavirusit, policia ka filluar ndëshkimet e para.

Kështu, mësohet se pesë persona janë shoqëruar nga policia e Durrësit, pasi nuk kanë respektin urdhrin për të mos lëvizur me mjete në qytet.

Policia e Durrësit deklaron se do merren masa ndëshkuese për këdo që del me makinë.

Asnjë mjet privat nuk lejohet në rrugë veç ambulancave dhe makinave shtetërore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE