Connect with Us

“Krenarë për të gjithë ju”/ Meta falenderon personelin mjekësor: Ju jeni heronjtë tanë

Politikë

“Krenarë për të gjithë ju”/ Meta falenderon personelin mjekësor: Ju jeni heronjtë tanë

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta ka shprehur mirënjohje dhe falenderim për të gjithë personelin mjekësor, i cili po përballet me luftën kundër koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan se ata janë heronjtë tanë, ndërsa shton se ndihet krenar për të gjithë.

“Mjekët, infermierët, sanitarët dhe personeli mbështetës janë sot në vijën e parë të përballjes me pandeminë 🔴#COVID19.😷
Mirënjohje të thellë dhe falenderim për përkushtimin, profesionalizmin dhe sakrificat, edhe të familjeve të tyre.🙏
Ju jeni heronjtë tanë në këtë betejë për mbrojtjen e shëndetit të çdo qytetari të vendit!
Krenarë për të gjithë ju!”-shkruan Meta.

LEXO EDHE:  Zbardhet takimi/ Ja çfarë i tha Metës deputeti gjerman   

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama iu kërkon falje qytetarëve/ Ndjesë 1000 herë po kjo luftë nuk fitohet ndryshe

Publikuar

-

Nga

Një ditë më parë qeveria mori masa drastike duke kufizuar qarkullimin e mjeteve deri mesnatën e së dielës, kundër përhapjes së koronavirusit.

Ndërkohë, sot kreu i qeverisë, Edi Rama iu ka drejtuar një mesazh qytetarëve, ku kërkon ndjesë për masat, por thekson se kjo luftë nuk fitohet ndryshe.

“ Super start i kësaj dite të parë në mbrojtje të vetes, familjes dhe njëri-tjetrit në një luftë të paparë nervash, ku të vetmet armë që kemi janë mirëkuptimi, solidariteti dhe durimi, durimi, durimi

LEXO EDHE:  Meta takim me Meidanin/ Zbulohet çfarë u diskutua me ish presidentin

LEXO EDHE:  Testimi i Mjekëve/ Mjekët në Vlorë protestojnë pranë spitalit

-Policia e Shtetit vijon të sigurojë regjimin e mosqarkullimit së bashku me policinë ushtarake

– Ndjesë 1000 herë po kjo luftë nuk fitohet ndryshe

#respekt” –shkruan Rama.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha “bojkoton” Ramën/ Nuk pranon të përgjigjet për ftesën

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha, është pyetur për ftesën e kryeministrit, Edi Rama, dhe ka folur për kritikat e këtij të fundit.

Basha refuzoi të japë një përgjigje dhe dha një mesazh solidariteti për qytetarët. Lideri i demokratëve vuri theksin tek shqetësimi që opozita ka e që, sipas tij, është shëndeti i qytetarëve.

“Është rast unik ta nisim me sulmin e kryetarit të qeverisë dhe fajësimi nga kryetari i qeverisë për opozitën, kur në fakt përgjegjësia kryesore për përballimin e krizës, është e qeverisë. Por më lejoni ta nis ashtu siç duhet duke i shprehur bashkëqytetarëve të mi kudo që janë gjithë solidaritetin tim personal dhe duke iu falenderuar për të gjithë masat që keni marrë këto ditë dhe duke shprehur mbështetjen time dhe shqetësimin tim që këtë kohë ta kalojnë me sa më pak pasoja. Jam i vetëdijshëm që Shqipëria ka mangësi të mëdha, të pakrahasueshme me Italinë, siç është mungesa e ujit të rrjedhshëm, i donosdoshëm për higjenën personale, pamundësia e mbi 50 përqind të shqiptarëve për të siguruar ushqimet bazë. Shqetësimi kryesor i yni, shqetësimi kryesor i opozitës është shëndeti, siguria dhe mirëqenia në tërësi e shqiptarëve”, u shpreh ai në emisionin “Opinion”.

Basha kritikoi qeverinë se nuk ka reaguar në kohë dhe e fajësoi për ardhjen e koronavirusit në vendin tonë.

“Kriza kërkon jo vetëm t’i përgjigjesh, por të ecësh një hap përpara. Intestiteti i masave nuk mund të fillojë pas shfaqjes së krizës sepse shfaqja e virusit në Kinë na dha 45 ditë kohë. Këtë ka kërkuar opozita, këtë kam kërkuar unë prej datës 2 shkurt, prej datës 7 shkurt. Personalisht prej datës 24 shkurt që të marrë masa. Ndoshta edhe nga kompleksi që shfaqi zoti Rama edhe tani, pse ia kërkoj publikisht, nuk i ka ndërmarrë këto masa”, tha kryedemokrati, ndërsa u pyet nëse do të ulej në tryezë me Ramën.

LEXO EDHE:  Meta: Shqiptarët, faktor stabiliteti në rajon

LEXO EDHE:  ISP apel Kuvendit dhe Ilir Metës/ Zgjidhni urgjent kreun e KLSH, po pengoni kontrollin financiar të korrupsionit

“Mendoj që duhet të kalojmë përtej fasadës. Tani na duhen mendje esëll, këmbë në tokë, vendime të forta, na duhet një plan dhe transparenca, ku të gjithë të dinë se çfarë do bëjnë dhe çfarë pritet prej gjithsecilit. Mjekët të kenë pajisjet e mjaftueshme për t’i kuruar pacientët  kur të shtohet vala, dhe sigurisht që do të shtohet të kenë pajisjet e nevojshme për t’i kuruar. Kemi vetëm 120 njësi respiratore, do të presim derisa të mbushen korridoret? Duhet të ishin marrë masat para 2 javësh, tre javësh, dhe nëse nuk marrim masat sot, do t’i kemi njerëzit pa pajisjet bazë për t’i trajtuar. Mjekët duhet të ketë pajisje mbrojtëse, tamponë testimi “, nënvizoi Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Spaho kritika të forta qeverisë/ “Nuk na dëgjuat, masat të vonuara”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho ka kritikuar ashpër qeverinë lidhur me masat për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Në një lidhje me “Ilva Noë”Spaho theksoi se masat  janë shumë të vonuara, duke shtuar se kriza shëndetësore që sapo ka filluar, do të shoqërohet me një krizë të rëndë ekonomike.

“Përgjatë gjithë kësaj periudhe që po ndeshemi me këtë epidemi, PD është përpjekur të jetë sa më konstruktive për ta kaluar sa më lehtë dhe të kursejë jetë njerëzore, madje nuk duam as kredite politike kur qeveria zbaton një pjesë apo të gjitha propozimet që kemi bërë për të lehësuar situatën.

Nuk e kritikojmë Ramën pse ka rënë coronavirusi, asnjë qeveri e majtë apo e djathë nuk do ta ndalonte dot, e kritikojmë pse po bën pak, me vonesë dhe përpiqet të mbulojë me propagandë në vend që të marrë masa. Kriza sapo ka filluar. Kemi shumë punë përpara që të korrigjojmë çfarë s’është bërë“/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE