Connect with Us

Kini besim tek puna jonë!/ Mesazhi emocionues i mjekëve dhe infermierëve në shërbimin infektiv

Sociale

Kini besim tek puna jonë!/ Mesazhi emocionues i mjekëve dhe infermierëve në shërbimin infektiv

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka pasur një “video call” direkte nga zyra e saj me ekipin e mjekëve dhe infermierëve që në këto momente po shërbejnë në Spitalin Infektiv tek pacientët e konfirmuar me COVID-19. 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Foto-Koronavirusi u parashikua?/ Filmi që tregon efektet e frikshme të Covid-19

Publikuar

-

Nga

Të shumta janë teoritë konspirative që tregojnë sesi shkrimtarë apo shkenctarë të caktuar e kanë parashikuar infektivimin e njerëzve nga një virus që do të pushtojë mbarë botën.

Por, aq sa të çuditshme tingëllojnë ato aq edhe reale duken në këtë situatë të jashtëzakonshme që po kalojnë shumë vende të botës e në ditë si këto kur virusi është shpallur si “pandemi” nga OBSH (Organizata Botërore e Shëndëtësisë).

Tashmë që koronavirus ka mbërritur dhe Shqipëria ka shënuar viktimën e parë dhe 15 të infektuar nga COVID-19, njerëzit po ndërgjegjësohen çdo ditë e më shumë për të qëndruar në shtëpi. E në mesin e aktiviteteve që mund të bëjmë në shtëpi , një ndër sugjerimet më me vlerë është të shohësh filma. E ai që në erdhi në mendje kur nisëm një listë me filma ishte “Contagion”, thrilleri amerikan i Steven Soderbergh.-shkruan Tema.

Ndonëse i realizuar 9 vite më parë, në 2011-ën “Contagion” një thriller i përqëndruar në kërcënimin që vjen nga një sëmundje vdekjeprurëse e që ka për protagonistë një kast të mrekullueshëm aktorësh duket më aktual se kurrë!

LEXO EDHE:  Dita Botërore e Shëndetit/ Manastirliu: 24% më shumë qytetarë përfituan Kontrollin Mjekësor Bazë

LEXO EDHE:  Manastirliu lajmëron investime madhore në shëndetësi

Në film, gjithçka fillon me shfaqjen e një virusi vdekjeprurës dhe mundësitë e një grupi doktorësh dhe shkencëtarësh që të ndalojmë përhapjen e tijë, që mund të drejtojë në zhdukjen e rracës njerëzore. Mjekë profesionistë, zyrtarët e qeverisë dhe njerëzit e zakonshëm e gjejnë veten në mes të një epidemie në mbarë botën ndërsa luftohet për të gjetur një kurë.

Nëse nuk keni çfarë të shihni sot, ndaloni patjetër te “Contagion” që të kuptoni më mirë efektin e Koronavirusit të ri!

LEXO TE PLOTE

Sociale

Gazetari bën thirrjen e fortë/ Liria pas vdekjes nuk vlen

Publikuar

-

Nga

Gazetari Klodian Tomorri ka bërë një thirrje të fortë për të zbatuar masat kundër përhapjes së koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Tomorri i quan absurditet deklarata të tilla, që i cilësojnë masat e qeverisë si cënim të lirisë.

“Seriozisht nuk i kuptoj keta qe ngrene zerin kunder Rames dhe qeverise pse po merr masa shtrenguese duke cenuar lirine e njerezve. Une mendoj se normalisht qeverise duhet ti behet presion qe te marre sa me shume masa. Edhe kjo teza e cenimit te lirise eshte absurditet total. Liria pas vdekjes nuk vlen.

LEXO EDHE:  “Ka marrë 5 plumba”/ Mjekët flasin për të plagosurit në Vlorë

LEXO EDHE:  “Urime nga zemra kolegë”/ Vasili përgëzon mjekët: Ndodhi për herë të parë në Shqipëri

Megjithate kjo dynja eshte ceshtje zgjedhjesh te lira. Kush eshte trim dhe ka qejf te marre fryme me tub ne spital eshte i lire ta beje, por pa marre ne qafe te tjeret.”-shkruan gazetari.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Po bëjnë betejën e jetës së tyre nën atë çati”/ Rama mesazh për mjekët dhe infermierët e Infektivit

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama iu ka drejtuar një mesazh falenderimi mjekëve dhe infermierëve të spitalit Infektiv në Tiranë.

Ndërsa shpërndan një video-live të ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu me stafin e spitalit, Rama shkruan se nën atë cati po bëhet beteja e jetës.

“Mirënjohja s’ka fund për heronjtë e spitalit infektiv, që jo vetëm po bëjnë betejën e jetës së tyre nën atë çati, por po tregojnë një aftësi të admirueshme profesionale në çdo aspekt🙏

Krenar për ogertën që po udhëheq me përkushtim të madh, qartësi e vendosmëri mbresëlënëse në një front, ku çdo orë është një sfidë më vete dhe ku fundi i tunelit është ende larg🙏

LEXO EDHE:  Manastirliu lajmëron investime madhore në shëndetësi

LEXO EDHE:  Manastirliu në kampin e Thumanës/ Shërbim mjekësor 24 orë për qytetarët e strehuar në çadrat e emergjencës

Me këta njerëz jini të bindur se shqipëria do të bëjë më të mirën e mundshme”-shkruan Rama.

LEXO TE PLOTE