Connect with Us

Covid 19, rrezikon të krijojë një emergjencë ushqimore tek të varfërit

Ekonomi

Covid 19, rrezikon të krijojë një emergjencë ushqimore tek të varfërit

Publikuar

-

Bardha, një nënë e re me dy fëmijë të mitur, burrin e papunë dhe shtëpinë me qira ka si të ardhur të vetme rrogën nga puna në një fabrikë fasoni, që në rastin më të mirë shkon në 25,000 lekë në muaj.

Ajo edhe tani është në borxhe për shkak të pamjaftueshmërisë së të ardhurave, por ndërkohë e ka krejt të pamundur për të përballur karantinën pa punë dhe pa ushqime. Rasti i saj është rasti i të paktën 600 mijë shqiptarëve që sipas INSTAT janë në kufirin relativ të varfërisë.

Shqipëria ofron pagat më të ulta nëEuropë dhe ka nivelin më të ulët të të ardhurave për frymë. Më shumë se 60 për qind e popullsisë nuk akses në banka e për pasojë, gjasat për kursime të pjesës së varfër të popullsisë nuk ekziston.

Por teksa masat po bëhen gjithnjë e më ekstreme për lëvizjen e popullsisë, familjet e varfra rrezikojnë të përjetojnë një emergjencë ushqimore.  Ministria e Shëndetësisë qëdrejton edhe funksionet publike të mirëqenies sociale në të periudhë i ka tëperqendruara energjitë në lutën kundër Covid 19, ndërkohë që burimet financiare dhe ato njerëzore për një emergjence sociale duke të pamundura në këto kushte.

Deri tani as qeveria dhe as shoqatat jo qeveritare nuk janë ofruar për furnizime ushqimore ndaj të varfërve në karantinë.

Në vendet e tjera, qëkaluan përvoja të tilla si Kina dhe Italia pati një organizim të qartë në këtë drejtim. Individëve të pamundur u shërbyen me ushqime dhe shërbime të tjera. Një pjesë e e këtyre shërbimeve u kryen në mënyrë vullnetare  nën koordinimin e pushtetit lokal.

LEXO EDHE:  Manastirliu qetëson qytetarët/ Kemi kapacitetet për çdo situatë të përballjes me koronavirusin

Ndërkohë shumë fabrika fason  dhe call center kanë reduktuar punën, për shkak se shumë punonjës kanë refuzuar të punojnë këto ditë. Të tjerët që nuk mundësi financiare do të duhet të ikin në punë megjithë frikën nga COVID, por punët me grumbullime kolektive po shkojnë drejt mbylljes dita ditës, edhe pas urdhrit të fundit të kryeministrit.

Dhoma e Tregtisë së Durrësit dhe Tiranës propozoi dje që punonjësit që do të rrinë në shtëpi për arsye të mbylljes së aktiviteteve, si dhe ato që do të vetekarantinohen, të trajtohen si të sëmurë dhe të paguhen nga Fondi i Sigurimeve Shoqërore e Shëndetësore, për një periudhë të paktën 1 mujore dhe pastaj sipas situatës.

Burimet nga Ministria e Financave pohuan se qeveria do të marrë vendimet për trajtime financiare në varësi të situatës./ Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Bizneset në kolaps nga koronavirusi/ Shoqatat e turizmit kërkesë Ramës, Klosit, Denajt e Veliajt

Publikuar

-

Nga

Pas konfirmimit të rasteve të para me koronavirus në Shqipëri, Shoqatat e Turizmit në vendin tonë ATA, ATU dhe ATOA i kanë dërguar një letër kryeministrit Edi Rama, ministrit të Turizmit Blendi Klosit, ministres së Financave Anila Denajt dhe kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliajn.

Ata ngrejnë alarmin se industria e Turizmit është në kolaps për shkak të anullimeve të udhëtimeve dhe se bizneset që mbahen nga turizmi janë drejt falimentimit.

Shoqatat e turizmit kërkojnë që qeveria të mbulojë 50% të rrogave të punonjësve, të falen pagesat e dritave, ujit, sigurimet, tatim fitimi, taksas e pronës, taksa vendore, etj, për një periudhë 3 deri 6 mujore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Koronavirusi “trondit” ekonominë/ “Turizmi, brenda ditës në kolaps”

Publikuar

-

Nga

Shfaqja e rasteve me koronavirus në Shqipëri ka ndikuar edhe në ecurinë e një prej sektorëve më të rëndësishëm të ekonomisë, turizmit.

Zak Topuzi nga Shoqata e Industrisë së Turizmit  i ftuar në emisionin “Përballë” tha se që prej të hënës situata e këtij sektori ka ndryshuar.

“Industria shkoi brenda ditës në kolaps. Ka patur anulime kontratash, bllokime, pa diskutuar anulimin e rezervimeve të muajit.

Ndikimi në turizëm do të jetë më i ndjeshëm edhe në pjesën e mbetur të vitit. Partnerët ndërkombëtar kërkojnë që këstet e dhëna për prenotimet e këtij viti t’i kalojnë për vitin tjetër. Pra, kanë një mendje të mbyllur që për këtë vit që Shqipëria të mos jetë treg për ta. Edhe të punësuarit në sektorin e turizmit do ta ndjejnë tkurrjen e kësaj indistrie. “Çdo turist fut në punë 8 veta dhe çdo turist që nuk vjen, lë pa punë 8 veta” , theksoi Topuzi./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Efektet e shumëfishta në ekonominë globale 

LEXO EDHE:  Shifrat/ 400 mijë shqiptarë në kushte ekstreme varfërie

 

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Coronavirus, një alarm për biznesin dhe ekonominë shqiptare

Publikuar

-

Nga

Nuk ka vend për panik, ka vend për përmbajtje, higjenë, kujdes dhe kontroll.

Por coronavirus më shumë se jetët e njerëzve po shpartallon ekonominë duke rrezikuar të çojë situatën në atë të krizës të vitit 2008.

Askush nuk është imun nga kriza e cila pasojat dhe goditjet mund t’i ketë më të forta sesa virusi. 63 bilionë dollarë humbje nga një qarkullim 113 bilion është dëmi i shkaktuar në këto javë tek kompanitë ajrore. Por kjo nuk shkon vetëm tek prodhimi zinxhir i produkteve në Kinë, por po godet turizmin globalisht. Italia ka probleme të mëdha që po i shfaqen me anullimet e fluturimeve, të cilat për pasojë kanë efekt zinxhir, hoteleria me mijëra qindra mijë anullime, restorantet, konsumimi i përgjithshëm, e të tjera.

Faktorë që kanë një kosto kolosale mbi ekonominë italiane. Kriza e saj është edhe krizë e Shqipërisë. Mund të mos kemi ende raste pasi vetëm 60 analiza janë kryer, por ekonomia po goditet ashpër, biznesi ka problem të mëdha, jo vetëm për shkak të situatës ekonomike por si pasojë e marrëdhënieve tregtare me Kinën apo Italinë. Janë dy nga partnerët kryesorë të biznesit në Shqipëri që po goditen dhe bizneset shqiptare të lidhura me to po vuajnë, që nga importi i lëndëve të para deri tek eksportet apo marrdhëniet e ndryshme tregtare.

LEXO EDHE:  A po e bëjnë rrjetet sociale më të frikshëm Koronavirusin, nga sa është vërtet?

LEXO EDHE:  Masat për koronavirusin/ KLGJ: Pezullohen të gjitha seancat gjyqësore

Përballë tyre janë edhe shërbimet, hoteleria në Shqipëri këto ditë po merr goditje, kanë filluar anullimet e rezervimeve, ka më pak fluturime dhe kjo po godet edhe një fushë tjetër të biznesit. Bizneseve të ndryshme të lidhura me sektorët e sipërpërmendura po u ndizen sirenat. Llampa e kuqe e krizës mund të japë pasoja të rënda për ekonominë shqiptare, dhe ky është momenti që shteti, qeveria duhet të ndërhyjë sa më parë e sa më fort, duke i ndihmuar, stimuluar apo orientuar, ndryshe shumë shpejt ekonomia do goditet keq nga disa sektorë që kanë punësuar dhjetëra mijë njerëz siç është fasoneria, hoteleria, importi i mallrave, shërbimet etj.

Pasojat do jenë të mëdha dhe të pakorrigjueshme!
Shqipëria goditje të tilla nuk mund të përballojë dot, pas braktisjes së vendit goditja e biznesit dhe të punësuarve në shumë sektorë aktivë do jepte pasoja që do ja kalonin krizës së vitit 2008. Sirenat po bien, qeveria duhet të hapë veshët t’i degjojë!/CNA.al

LEXO TE PLOTE