Connect with Us

Ambasadorja amerikane mbështet masat kundër koronavirusit/ Anulon vizitën në Shkollën e Magjistraturës

Politikë

Ambasadorja amerikane mbështet masat kundër koronavirusit/ Anulon vizitën në Shkollën e Magjistraturës

Publikuar

-

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka anuluar takimin në shkollën e Magjistraturës, duke konfirmuar kështu mbështetjen ndaj masave drastike të qeverisë, kundër përhapjes së koronavirusit.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë ambasada e SHBA, e cila në një postim në rrjetet sociale, ka shpërndarë mesazhin e Yuri Kim, ku thekson se mbështet rregullat për Covid-19.

“Nuk mund të vizitoj Shkollë e Magjistraturës ashtu si ishte paracaktuar – Ambasada e SHBA mbështet rregullat e qeverisë për COVID-19, por doja të falënderoja drejtorin Sokol Sadushi dhe ekipin e tij për punën e tyre të shkëlqyer me programin Drejtësi për të gjithë të USAID/Albania dhe partnerët e tjerë ndërkombëtarë, në zbatimin e reformës në drejtësi.

Lajm i mirë që Shkolla e Magjistraturës ka një kurrikulë të plotë për Administrimin e Gjykatave dhe një model modern të sallës së gjyqit për trajnimin e gjykatësve të rinj. “ – thuhet në njoftimin e ambasadës amerikane.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shkon në 33 numri i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se numri i personave të prekur nga koronavirusi në vendin tonë ka arritur në 33 .

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha se në 24 orët e fundit nga ana e Institutit të Shëndetit Publik në bashkëpunim me epidemiologët e Njësive Vendore të Kujdesit Shëndetësor, ka vazhduar pa u ndalur puna në terren, për gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara tashmë me Covid-19, për të cilët ju kemi informuar në daljet e mëparshme.

Mira Rakacolli, deklaroi se në 24 orët e fundit janë realizuar edhe 159 testime të reja dhe kjo e çon numrin total të testimeve të kryera në 457.

“Deri në këto momente janë konfirmuar pozitivë me COVID-19, 33 raste, nga të cilat:

8 prej të cilëve janë të shtruar në spitalin Infektiv (nga Tirana, Durrësi, Fieri dhe Rrogozhina)

25 raste janë të vetëizoluar në gjendje të mirë shëndetësore në shtëpi.

Nga rastet e konfirmuara pozitivë:

Tiranë 19 raste

Durrës 5 raste (njëri prej të cilëve ka ndërruar jetë)

Lushnje 1 rast

Elbasan 2 raste

Fier 4 raste

Rrogozhinë 2 raste

Siç ju kemi bërë të ditur në daljet e mëparshme, pas testimit të kampionit të parë të 50 mjekëve dhe infermierëve në spitalin e Durrësit të cilët rezultuan negativë, ISHP ka vazhduar me gjurmimin e kontakteve, marrjen dhe testimin e mostrave të reja të stafit mjekësor në Spitalin Rajonal Durrës.

Në bazë të rezultateve që tashmë kanë dalë, nga kampioni i dytë i mostrave të marra, 39 mostra të mjekëve, infermierëve dhe pacientëve, vetëm 1 mjek rezulton pozitiv, i cili nuk ka simptoma, aktualisht është i vetëizoluar dhe po hulumtohet më tej. Gjithsej janë kryer 89 testime në spitalin e Durrësit.

Nga numri total i të prekurve nga COVID-19 janë 25 persona të vetëizoluar në gjendje të mirë shëndetësore dhe 177 të vetëkarantinuar.

Dua tju bëj thirrje edhe një herë të gjithë qytetarëve, të respektojnë rregullat e reja dhe të qëndrojnë në shtëpi. Të kufizojmë rrezikun sa më shumë të jetë e mundur!”-tha zv.inistrja.

Nderkohë, shefja e Departamentit të Epidemiologjisë dhe Kontrollit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se tashmë që OBSH ka shpallur pandeminë na koronaviriusi masat që janë marrë duhet të merren seriozisht.

“OBSH ka shpallur pandeminë nga koronavirusi i ri që do të thotë se bota ka transmetim komunitar në më shumë se 2 kontinente. Kjo është një situatë që duhet vlerësuar me seriozitet dhe masat që janë marrë për distancimin social duhet të merren me seriozitet. Ne do të vazhdojmë me gjurmimin e rasteve në terren dhe nuk është e nevojshme që çdo person të testohet”, tha Bino./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Krenarë për të gjithë ju”/ Meta falenderon personelin mjekësor: Ju jeni heronjtë tanë

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka shprehur mirënjohje dhe falenderim për të gjithë personelin mjekësor, i cili po përballet me luftën kundër koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan se ata janë heronjtë tanë, ndërsa shton se ndihet krenar për të gjithë.

“Mjekët, infermierët, sanitarët dhe personeli mbështetës janë sot në vijën e parë të përballjes me pandeminë 🔴 #COVID19.😷
Mirënjohje të thellë dhe falenderim për përkushtimin, profesionalizmin dhe sakrificat, edhe të familjeve të tyre.🙏
Ju jeni heronjtë tanë në këtë betejë për mbrojtjen e shëndetit të çdo qytetari të vendit!
Krenarë për të gjithë ju!”-shkruan Meta.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama iu kërkon falje qytetarëve/ Ndjesë 1000 herë po kjo luftë nuk fitohet ndryshe

Publikuar

-

Nga

Një ditë më parë qeveria mori masa drastike duke kufizuar qarkullimin e mjeteve deri mesnatën e së dielës, kundër përhapjes së koronavirusit.

Ndërkohë, sot kreu i qeverisë, Edi Rama iu ka drejtuar një mesazh qytetarëve, ku kërkon ndjesë për masat, por thekson se kjo luftë nuk fitohet ndryshe.

“ Super start i kësaj dite të parë në mbrojtje të vetes, familjes dhe njëri-tjetrit në një luftë të paparë nervash, ku të vetmet armë që kemi janë mirëkuptimi, solidariteti dhe durimi, durimi, durimi

-Policia e Shtetit vijon të sigurojë regjimin e mosqarkullimit së bashku me policinë ushtarake

– Ndjesë 1000 herë po kjo luftë nuk fitohet ndryshe

#respekt” –shkruan Rama.

LEXO TE PLOTE