Connect with Us

Tirana e Durrësi në shtetrrethim/ Spahiu mesazh të fortë kryeministrit Rama

Politikë

Tirana e Durrësi në shtetrrethim/ Spahiu mesazh të fortë kryeministrit Rama

Publikuar

-

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, ka reaguar lidhur me masat e marra nga qeveria për situatën nga koronavirusi.

Sipas Spahiut, policia dhe ushtria që ka zbritur në terren duhet të shpërndajë bukë dhe ujë për familjet e varfra dhe jo për kontroll patentash dhe trafiku rrugor.

Ndërsa thekson se vetëizolimi në shtëpi,ndryshe nga italianët, nuk mund të përballohet nga familjet shqiptare .

LEXO EDHE:  Rama si Fyhreri/ Nuk zgjidhet por shpallet “Lider”

“Mbi një milion shqiptarë nuk kanë as një kursim dhe as ushqime të izolohen një muaj…Policinë dhe ushtrinë përdoreni që të ndajë bukë dhe ujë për familjet e varfra dhe jo për kontroll patentash dhe trafiku rrugor! Shqipëria e varfër nuk krahasohet me familjet italiane!”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Orët dhe ditët në vijim janë vendimtare”/ Ministri i Brendshëm del me deklaratën e fortë: Do thellojmë masat

Publikuar

-

Nga

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, u ka bërë sërish thirrje të gjithë qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi, sipasojë e situatës nga koronavirusi.

Lleshaj thekson së orët në vijim do të jenë vendimtare për frenimin e përhapjes së virusit në vend, ndëraa paralajmëron që masat do të thellohen.

“Situata përballohet kur secili bën pjesën e tij. Ndërkohë që punonjësit e shëndetësisë, të policisë, ushtarakët e të tjerë duhet të mbajnë barrën kryesore, të tjerët duhet të bëjnë një gjë më të thjeshtë, por po aq të rëndësishme: të qëndrojnë në shtëpi.

Policia, e mbështetur nga ushtria, vijon kontrollin e gjerë për kufizimin e lëvizjeve në të gjithë vendin.

Orët dhe ditët në vijim janë vendimtare për frenimin e përhapjes së virusit në vend. Ndaj ky angazhim do të njohë thellim të mëtejshëm, me bindjen se qytetarët do të bashkëpunojnë dhe mbështesin strukturat e vijës së parë”/CNA.al

Situata përballohet kur secili bën pjesën e tij. Ndërkohë që punonjësit e shëndetësisë, të policisë, ushtarakët e të tjerë duhet të mbajnë barrën kryesore, të tjerët duhet të bëjnë një gjë më të thjeshtë, por po aq të rëndësishme: të qëndrojnë në shtëpi. Policia, e mbështetur nga ushtria, vijon kontrollin e gjerë për kufizimin e lëvizjeve në të gjithë vendin. Orët dhe ditët në vijim janë vendimtare për frenimin e përhapjes së virusit në vend. Ndaj ky angazhim do të njohë thellim të mëtejshëm, me bindjen se qytetarët do të bashkëpunojnë dhe mbështesin strukturat e vijës së parë 🇦🇱

Gepostet von Sander Lleshaj am Donnerstag, 12. März 2020

LEXO TE PLOTE

Politikë

Klodian Tomorri thirrje qeverisë për masa drastike/ “Mbyllni gjithçka”

Publikuar

-

Nga

Gazetari, Klodian Tomorri, ka kritikuar ashpër masat e ndërmarra nga qeveria për parandalimin e situatës së krijuar nga koronavirusi.

Tomorri shprehet se institucionet që duhet të mbronin shëndetin publik dështuan në mënyrë spektakolare të parandalojnë infektimin e paralajmëruar të Shqipërisë, ndërsa bën thirrje urgjente për marrjen e masave drastike.

“Masat gjysmake jane katastrofike. Ky virus luftohet me masa ekstreme qe ne fillim.

Qeveria shqiptare u soll ne menyre totalisht te papergjegjshme nga data 25 shkurt deri dy dite me pare duke lejuar levizjen e lire te udhetareve nga Italia. Institucionet qe duhet te mbronin shendetin publik deshtuan ne menyre ekzemplare, por edhe te neveritshme te ndalojne infektimin e paralajmeruar te Shqiperise.

Por pasi gabuan ne fillim dhe lejuan infektimin e vendit, autoritetet jane duke gabuar serish me masat gjysmake qe po ndermarrin.

Kjo situate kerkon dore te hekurt dhe masa drastike. Masat gjysmake ne keto raste jane katastrofike.

Shqiperia duhet te vendose urgjentisht karantinen e detyrueshme per te gjithe udhetaret qe vijne nga jashte. Nuk eshte vetem Italia e infektuar. Epidemia po perhapet me shpejtesi ne France, Spanje, Gjermani, Austri, Zvicer dhe kudo. Mbyllja vetem e Italise ne kushtet kur udhetaret nga vendet e tjera lejohen te hyjne dhe levizin lirisht eshte totalisht e padobishme.

LEXO EDHE:  Raporti i DASH për ekonominë/ Rama i përgjigjet opozitës

LEXO EDHE:  Korçari i famshëm i rrjeteve sociale nuk lë "të qetë" Ramën/ Eni Çobani dhe Ardit Gjebrea...

Pas sigurimit te kufijve, duhet urgjentisht te thellohen me shume madat e distancimit social ne vend. Eshte e pafalshme se si lejohen ende hapur fabrikat e medha, Call Centerat, bankat. Tashme duhet mbyllur cdo gje pervec farmacive dhe bizneseve qe prodhojne apo tregtojne te mirat primare te domosdoshme per popullaten.

Qeveria duhet te marre persiper nga buxheti nje pjese te kostove per pagesen e rrogave te punonjesve, te pakten per nje periudhe dy javore. Mund te duket me kosto te larte ne fillim. Por eshte e sigurte qe kjo kosto, nuk eshte asgje me faturen qe do te shkaktohet nese infeksioni perhapet masivisht.

Bejeni sot. Bejeni tani dhe lutuni qe te mos jete duke ndodhur sakaq transmetim masiv komunitar.

Kjo nuk eshte kohe per te hezituar,” shkruan Tomorri në faqen e vet në rrjetet sociale/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Thirrja e fortë e ish deputetit/ “Strategjia e qeverisë kundër koronavirusit po na çon në kolaps!”

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i Partisë Demokratike,  Tritan Shehu, është shprehur kritik, lidhur me strategjinë e qeverisë kundër përhapjes së koronavirusit.

Në një reagim në rrjetet sociale ai liston arsyet se ku, sipas tij, është gabuar dhe çfarë duhet të ishte bërë ndryshe për të ndaluar përhapjen.

Jo per “panik”, kjo “strategji” po na con ne kolaps, kujdes!
Katerciperisht jo i pershtatshem qendrimi ndaj kornavirusit ne vendin tone, qe prej janarit me humbje kohe, ammulli ne strategji e terren; duhet ndryshuar kursi sa nuk eshte teper vone (vone jemi).
Aktualisht shpallja e “pandemise” nuk do te thote te ndryshoje qendrimi ndaj dedektimit e trajtimit te cdo rasti, te lehte apo te rende, kjo nuk ka te beje me betejen ne terrenin tone, ajo ka te beje me perhapjen boterore te infeksionit, cdo vend merr masat e tij ne lufte, pra:
— Mos u fshihni mbas OBSh e ketyre percaktimeve, direktivat e saj jane shume te pergjitheshme e bazale, qe te jene te vlefeshme edhe per Afriken Qendrore edhe per Gjermanine, mekanizmat, strategjite, taktikat lidhen me secilin.
—Krijoni menjehere qendra laboratorike edhe jashte e larg ISHP, vetem ajo nuk po e perballon dot e do te gaboje, pajisini ato me aparature e kite.
Termi pandemi nuk ka te beje me reduktimin e ekzaminimeve ne raport me perhapjen, eshte shume e gabuar ta interpretoni keshtu, perkundrazi.
—Mos u bazoni vetem te 127, po ben kolaps, nuk ka kapacitet per kete “loje” kaq te madhe. Fusni ne “loje” lojtarin kryesor, mjekun e familjes e paresorin, duke e instruktuar, pajisur me mjetet mbrojtese e klinike, me kapacitet e transportit e komunikimit per 24 ore me pacientet.
—Pandemi nuk do thote qe te lesh te infektuarit ne shtepi e as te koncentroheni vetem ne Tirane ku kolapsi na pret, pra aktivizoni repartet infektive me 25-30 ne cdo qark e sa me poshte.
—Pandemi nuk do te thote te heqesh dore nga karantinimi shteteror, pra te shpallesh kolapsin e shtetit, duke pasur vetem nje te tille ne Durres qe do “pelcase”, do te thote qe te krijojme nje rjet te tille ne te gjithe territorin.
—Ndoshta me e rendesishmja per fazat qe do te arrijne eshte “Fuqizoni Terapite Intensive” kapacitet e varfera te te ciles jane aktualisht te ezauruara, aktivizoini ato jo vetem ne Tirane, qe nuk do te mund te perballoje nevojat mbas pak (qofsha i gabuar), duke importuar urgjent se paku pajisjet e plota per mbi 200 poste te dedikuara.
Perseritja e ketyre nuk demton, perdorja kercenueses e akuzes “panik”, jo vetem nuk garanton asgje, perkundrazi te le te biesh ne…”, shkruan ish ministri, Tritan Shehu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE