Connect with Us

Shkon në 23 numri i personave të prekur nga koronavirusi

Sociale

Shkon në 23 numri i personave të prekur nga koronavirusi

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se ka shkuar në 23 numri i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri.

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se tetë rastet e reja, janë dy në Tiranë, tre në Durrës, dy në Elbasan dhe një në Rrogozhinë.

“Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 145 raste për COVID-19 dhe në total janë gjithsesj 298 raste të testuara. Deri në këto momente 23 raste kanë rezultuar pozitiv për COVID-19”.-tha zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli.

Po ashtu, ajo theksoi se pesë prej të infektuarve ndodhen në spitalin Infektiv në Tiranë (3 rastet nga i identifikuari i parë me COVID-19, një rast tjetër, 31 vjeçari me banim në Tiranë, me histori udhëtimi me Italinë dhe një grua 45-vjeçare nga Rrogozhina, me histori udhëtimi me Italinë). Gjendja e tyre deri në këto momente është e stabilizuar. Ndërsa 18 raste të tjera që kanë rezultuar pozitiv janë të vetëizoluar në shtëpi pa probleme të veçanta.

Sipas MSH, shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19 është si vijon:

Tiranë – 16 raste

Durrës – 3 raste

Lushnje – 1 rast

Elbasan – 2 raste

Rrogozhinë – 1 rast

Të gjitha rastet kanë pasur histori udhëtimi me Italinë.

“Sikundër e përmendëm 5 prej këtyre personave nga Tirana dhe Rrogozhina ndodhen të shtruar në spitalin Infektiv. Pjesa tjetër ndodhen të vetëizoluar në shtëpi. 2 rastet e reja të Durrësit janë pacientë që kanë patur kontakt me spitalin (të ndjerën), por nuk kanë shenja të sëmundjes dhe janë të vetëizoluar në shtëpi.
Lidhur me mjekët dhe infermiërët e Durrësit 50 testet nga kampioni i parë i kryer në Durrës rezultuan negativë. Do të vijojmë me gjurmimin e rasteve.
Numri i personave në vetëizolim është 18. Numri i personave në vetëkarantimim është 134.”-deklaroi zv.ministrja./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Merret vendimi/ Banka e Shqipërisë shtyn për 3 muaj pagesat e kredive

Publikuar

-

Nga

Banka e Shqipërisë vendos të shtyjë për 3 muaj pagesat e kësteve të kredive të marra nga qytetarët, në kushtet e situatës në vend.

Këshilli i Mbikëqyrjes së Bankës së Shqipërisë është mbledhur ditën e sotme dhe ka dalë me këtë vendim që favorizon qytetarët dhe bizneset.

Në vendim theksohet se kreditë nuk do të falen, por do të shtyhet afati i pagesës së tyre për 3 muaj, deri në nomalizimin e situatës.

Kujtojmë se një ditë më parë kryetari i opozitës Lulzim Basha e parashtroi këtë si një kërkesë që duhej marrë në kushte të menjëhershme, ndërsa kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat tha se kreditë po rishikohen.

Sakaq, pritet që Banka e Shqipërisë të dalë me një njoftim publik për të dhënë më shumë detaje rreth vendimmarrjes së tyre në bashkëpunim me bankat e nivelit të dytë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

AMA ultimatum mediave/ “Mbroni personelin dhe publikun”

Publikuar

-

Nga

Autoriteti i Mediave Audiovizive ka bërë një apel të fortë për mediat, lidhur me situatën e koronavirust në vendin tonë, i cili ka prekur 15 persona.

AMA i kërkon mediave t’i kushtojnë më shumë vëmendje mbrojtjes së publikut dhe personelit në studio televizive dhe redaksitë e informacionit.

Ajo kërkon që subjektet audiovizive që të kujdesen me përgjegjësi maksimale për personelin dhe urdhëron të ndalohet prezenca e publikut të përqendruar në programe televizive direkte ose të regjistruara.

“Në formatet informative apo forum, të mos ketë më shumë se 2 persona të pranishëm, duke respektuar distancat apo standardet që janë përfshirë dhe në udhëzimet që ka bërë publike së fundmi Ministria e Shëndetësisë, për parandalimin e përhapjes së infeksionit të shkaktuar nga COVID-19. Shtimi i lidhjeve direkte, në distancë, mënjanon rreziqet e transmetimit të virusit.

Angazhimi dhe puna voluminoze e redaksive audio dhe audiovizive për raportimin dhe mbulimin e zhvillimeve në terren, duhet të marrë parasysh dhe shëndetin e personelit gazetaresk dhe mbështetës, për të mënjanuar efektet e padëshiruara nga raste të përhapjes së infeksionit të shkaktuar nga COVID-19. Duke vlerësuar shëndetin e qytetarit mbi gjithçka, AMA, nga data 12.03.2020 do të monitorojë transmetimet audiovizive dhe për rastet e evidentuara të neglizhencave apo shkeljeve të kërkesave të mësipërme do të fillojë procedurat administrative”, thuhet ndër të tjera në reagimin e AMA-s./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Besimtarët marrin masa ndaj koronavirusit/ Dioqeza Katolike pezullon çdo aktivitet pas KMSH-së

Publikuar

-

Nga

Dioqeza Katolike ka pezulluar sot të gjithë aktivitetin e saj në Shqipëri, për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi që ka mbërritur prej disa ditësh tashmë në vendin tonë.

Nëpërmjet një njoftimi për mediat, Dioqeza bën me dije se ka pezulluar të gjitha kremtimet liturgjike, përfshirë edhe Meshën e Shenjtë, katekizmin, aktivitetet e programuara si për fëmijë e të rritur dhe kurset e formimit pranë qendrave komunitare.

Mësohet se ky vendim do të hyjë në fuqi ditën e nesërme dhe aktivitetet do të pezullohen deri në datën 3 mars.

Ky vendim i Dioqezës Katolike vjen një ditë pas atij të Komunitetit Mysliman Shqiptar, i cili po ashtu pezulloi çdo aktivitet në kuadër të masave të marra pë t’u mbrojtur nga koronavirusi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE