Connect with Us

Rama jep lajmin/ “Nga sot në mesditë nuk ka transport urban në Tiranë dhe Durrës “

Politikë

Rama jep lajmin/ “Nga sot në mesditë nuk ka transport urban në Tiranë dhe Durrës “

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një lajm për qytetarët që jetojnë në Tiranë dhe Durrës.

Në një postim në rrjetet sociale, kreu i qeverisë bën me dije se nga mesdita nuk do të ketë më transport urban në këto dy qytete, ndërsa tregon se për mjekët dhe infermierët do të ketë një transport të posaçëm.

“Nga sot në mesditë nuk ka transport urban në Tiranë dhe Durrës. Po bëjmë gati transportin e dedikuar për mjekët dhe infermierët”, shkruan Rama./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Koronavirusi/ Bashkia Durrës pezullon shërbimin e transportit publik

Publikuar

-

Nga

Pas Bashkisë së Tiranës edhe Bashkia e Durrësit ka vendosur pezullimin e shërbimit të transportit publik.

Në një njoftim të Bashkisë së Durrësit thuhet se për shkak të koronavirusit, duke filluar nga data 12 mars, do të pezullohet shërbimi i transportit publik në qytetin bregdetar.

“Në vijim të masave mbrojtëse për parandalimin e përhapjes së koronavirusit COVID 19, Bashkia Durrës njofton qytetarët se prej datës 12 mars, do të pezullohet shërbimi i transportit publik për një afat të pacaktuar.

Prej orës 08.00 të datës 12 mars, këto linja do të ndërpriten deri në një njoftim të dytë:

-Shërbimi i transportit qytetas -linjat brenda qytetit të Durrësit

LEXO EDHE:  Aksident tragjik në mes të qytetit/ Makina përplas për vdekje një person

LEXO EDHE:  Rama prezanton platformën për mësuesit / Ja pse duhen ndihmuar

-Shërbimi i transportit rrethqytetas, -linjat që lidhin qytetin me njësitë administrative ish-komuna

-Shërbimi i transportit ndërqytetas ushqyes -linjat që lidhin bashkinë Durrës me bashkinë e Krujës dhe bashkinë e Shijakut

Bashkia Durrës kërkon mirëkuptimin e qytetarëve për pezullimin e përkohshëm të shërbimit të transportit publik, si një masë të domosdoshme për të parandaluar përhapjen e COVID 19.”-thuhet në njoftim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ujku, ujku, po çakejtë bëjnë kërdinë”/ Olli tregon çfarë është më i “frikshëm” se virusi

Publikuar

-

Nga

Anëtari i bordit drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ka reaguar në lidhje me raportin e DASH, ku ndër të tjera  thuhet se korrupsioni dhe pandëshkueshmëria janë probleme serioze për Shqipërinë.

Në një postim në rrjetet sociale, Olli shkruan se ky virus sado i frikshëm të jetë do ikë një ditë, por problemet me të cilat përballen qytetarët shqiptarë do të vijojnë të mbeten aty.

“Ky virusi sado i “frikshëm” të jetë do ikë më shpejt nga sa besohet, po këtij virusit të gjatë, që ka 7 vjet që po vdes vendin e kombin kur do i japim dërrmën…. Se sikundër thotë shprehja vjetër: Ujku, ujku, po çakejtë bëjnë kërdinë…. Më troç nuk ka si thuhen gjërat…. Po si duket për interes të tyre e bëjnë edhe këtë amerikanët….”-shkruan Olli.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Masat kundër koronavirusit/ Ish-zëdhënësja e PD-së leksion Veliajt dhe Ramës, mesazhi për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Ish-zëdhënësja e PD-së, Oriela Nebijaj ka reaguar në lidhje me masat e marra nga Bashkia e Tiranës dhe qeveria, kundër përhapjes së koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Nebijaj komenton pezullimin e transportit urban, ndërsa thekson se nuk është kjo zgjidhja, por do duhej të bëhej dezinfektimi i tyre.

“Pezullojme transportin publik ne menyre qe punonjesit e fasonerive dhe call centerave te shkojne ne pune ne kembe. Keshtu e kemi me ne kontroll situaten se mos infektohen rruges ata dhe kursejme leket e dezinfektimit.”-shkruan Nebijaj.

Më tej, ajo i jep një leksion edhe qeverisë në lidhje me mbylljen e bizneseve të vogla, ku shkruan se do duhej të kishte një plan për paketat fiskale, qeratë, tatimet.

“Mbyllim bizneset e vogla po as qe na plas fare te kemi nje vendim per paketat fiskale, qerate, tatimet, taksat. E kujt i duhen keto. Pezullojme jeten ne qytetet e prekura, japim urdhra dhe direktiva se si te lahen duart gjithe diten, mbyllim njerzit ne shtepi po se vrasim mendjen hic se si te menaxhohet situata e Pezullimit te jetes ekonomike dhe sociale te vendit per te shpetuar dhe ndihmuar realisht situaten. Dy muaj qe e prisnim kete situate, spatet kohe te mendonit per nje plan konkret.”.

LEXO EDHE:  Këshilltarja e PD-së denoncon skandalin e Erion Veliaj-t

LEXO EDHE:  Gazetari ironizon kryeministrin/ T’ka ardh fundi, Fatos Nano s'ta fal

Më tej, ajo ka edhe një mesazh për qytetarët, të cilëve u kërkon të ruajnë veten, dhe iu kujton sesi na vjedhin çdi dotë nëpërmjet faturave të ujit dhe dritave.

“Ruani veten o njerez, kujdesuni per familjaret, dhe Zoti na ruajt te gjitheve! Ata  #bashke do ia dalin kjo eshte pak po e sigurte.

**Nderkohe vijojme paguajme per pasojat e termetit nepermjet faturave te energjise dhe ujit te pishem, po nejse se asaj pune ia hodhen me sukses me gjithe leket qe u mblodhen e fondet qe u dhane nga BE. Te majt e jotja thote populli.”-përfundon postimin Nebijaj.

LEXO TE PLOTE