Connect with Us

Nga Prof. Dr. Arben Gjata/Koronavirusin nuk e mund injoranca, të gjithë bashkë triumfojmë mbi të

Sociale

Nga Prof. Dr. Arben Gjata/Koronavirusin nuk e mund injoranca, të gjithë bashkë triumfojmë mbi të

Publikuar

-

Te dashur studente, kolege, miq, te njohur e te panjohur!

Shqiperia eshte në prag te nje epidemie, e cila ka prekur mbare globin dhe ka trokitur zhurmshem në dyert e Europes!

Shtete te fuqishme dhe me sisteme shendetesore te avancuara e kane pare vehten në prag kolapsi shendetesor!

Po Shqiperia jone, me shume Halle e Siklete cfare mund te beje në kete situate, kur edhe superfuqi ekonomike kane patur veshtiresi pa fund!

Jam i bindur, se si gjithnje në kohe krizash, Punonjesit e Shendetit, nga sanitari dhe barela-mbajtesi me i thjeshte e deri te Profesori apo Mjeku me i nderuar, do te jemi bashke, në frontin e pare, per te bere me te miren në lufte per jeten e cdo bashkeatdhetari, duke sfiduar rrezikun dhe privacionet, duke haruar familjet e hallet e perditeshme, si dikur në 97, si në epidemi e tragjedi te tjera, si gjate termetit, duke vertetuar dhe u rikujtuar edhe nje here te gjitheve, dhe sidomos atyre qe harrojne shpejt se:

Ky eshte shpirti, zemra dhe profesionalizmi i Trupes Mjekesore Shqiptare!

Po Ju miq e te njohur te shumte jo te sferes mjekesore, po ju qytetare te thjeshte a mund te kontribuoni në keto situata emergjence mjekesore për mbare kombin?!

Ka vetem nje pergjigje:

Na ndihmoni duke na kursyer punen, mundin e riskun!

LEXO EDHE:  Rama publikon letrën e javës/Ja vlen të lexohet!

Perballimi i kesaj situate kerkon qytetari ekstreme, coronavirusi nuk vritet as me pushke as me raki, as me trimeri injorante, nuk e vret asnje parti e asnje shoqate, asnje gazete apo portal!

Fati i perballimit te kesaj situate eshte në rradhe te pare në doren tuaj!

Pa panik por shume kujdes!

Zbatoni masat epidemiologjike e sanitare qe Ju rekomandohen!

Lani duart, ruani distacen, mos u perqafoni e mos i jepni doren askujt, por mbi te gjitha qendroni në shtepi!

2 jave në shtepi do te na kursenin me mijera ore pune dhe do te shpetonin me dhjetra jete!

Mbroni vehten, femijet
dhe prinderit tuaj!

Kemi fatin te prekemi me vone se te tjeret dhe kemi mesuar nga pervojat e tyre te dhimbshme apo te suksesshme se mundesia e vetme ta perballosh me sukses kete sfide jeni Ju!

Mendoni dhe veproni qe pranvera e vera qe vjen pas t’ju gjeje te shendetshem te gjitheve, Ju, Femijet tuaj, Prinderit tuaj, bashkekombasit tuaj!

Jeni mbeshtetja me e madhe qe mund te kemi në kete beteje qe na pret perpara!

Na jepni nje dore qe ta festojme se bashku dhe sa me shpejt fitoren!

Vetem sebashku mund dhe do t’ja dalim!

*Rektor i Universitetit të Mjekësisë, Tiranë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Masat për koronavirusin/ Pezullohet puna në fasoneri dhe call centera

Publikuar

-

Nga

Puna në fasoneri dhe call centera do të pezullohet duke nisur nga nesër në kuadër të masave për parandilimin e koronavirusit.

Kështu u shpreh kryeministri Rama në një konferencë për mediat, ku bëri me dije se nga inspektimet bizneset nuk kanë ruajtur distancat mes punonjësve prej më shumë se 1 metër larg dhe nuk kanë përmbushur rregullat e higjienës.

“Kjo masë e skajshme për ta ngadalësuar shtrirjen e armikut në organizmat tona do të pasohet nga të tjera. Sot kemi ndërmarrë një sërë inspektimesh në kompanitë fason dhe call center, të cilat do të jenë të mbyllura nesër dhe deri në fund të këtij afati, por janë të detyruara të respektojnë të gjitha distancat teknike të sigurisë, dhe të gjithë elementët e sigurisë për çdo punonjës. Në rast se kur të fillojnë aktivitetin do të konstatohen se nuk kanë kryer detyrimet për të mbrojtur punonjësit, do të mbyllen dhe do të marrin përsipër kompanitë çdo kosto të kësaj mbyllje se në këtë rast është neglizhenca e tyre, dhe jo një mbyllje për një forcë maxhore, të paktën në këtë fazë të planit për zmbrapsjen e këtij armiku që na kërcënon”, tha Rama.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ish-kryeministri mesazh optimist/ Meksi: Përhapja e “flamës” virus varet prej nesh!

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri, Aleksandër Meksi, ka adresuar një thirrje të sinqertë shqiptarëve lidhur me rregjimin karantinës që duhet vlerësuar si një masë e detyrueshme për të shmangur përhapjen e virusit “Korona” që po shokon botën me panikun.

Në mesazhin e publikuar nga faqja e tij në rrjetet sociale ish Kryeministri e vlerëson si sakrificë mbylljen nëpër shtëpia dhe braktisjen e pirjes së kafes tradicionale  e takimet me miq e shok, ndërsa konkludon se përhapja e kësaj “Flame”, sikurse ai e etiketon koronavirusin, “varet prej nesh”.

“Vëllezër e Motra bashkëkombës !!!
Ju drejtohem si qytetar, si të gjithë Ju, miq e të panjohur në këto ditë të vështira.

Thirrja e ime është që të përmbaheni e të duroni vetminë e mbylljes në shtëpi duke qenë se deri dje dalja në rrugë, kafeja tradicionale e takimet me miq, shokë e të afërm ishin pjesë e dobishme e jetës sonë të përditshme.

E kuptoj se është e vështirë për mënyrën tonë të jetesës dhe se në shumicën e rasteve dhe për kushtet e banimit jo të përshtatshme për izolim. Por, pa këtë vetizolim paraprak shmangni përhapjen e kësaj flame dhe njëherësh shmangni dëmtimin tuaj dhe të familjarëve. Dhe kjo varret prej nesh.

LEXO EDHE:  Video/ Mesazhi i Kryepiskopit Anastas me rastin e Krishtlindjes 2016

LEXO EDHE:  Video/ Mesazhi i Kryepiskopit Anastas me rastin e Krishtlindjes 2016

Edhe njëherë mbylluni në shtëpi, shmangni tërësisht kontaktet dhe daljen në rrugë vetëm për nevoja të domosdoshme (dyqane ushqimesh dhe farmaci), zbatoni me bindje dhe rreptësi rregullat e higjienës për këtë rast, po ashtu dhe këshillat e mjekëve. Le të shpresojmë që në të njëjtën shkallë të mobilizohen dhe ata që me vullnetin e lirë të tyre kanë marrë përsipër detyrën të na sigurojnë mbrojtjen e jetës dhe shëndetit tonë dhe për sakrificat e tyre tu jemi mirënjohës.

Uroj që të kemi të gjithë bashkë fat !!” shkruan ish kryeministri Aleksandër Meksi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rëndohet bilanci në Itali/ Shkon në 1016 numri i viktimave, 12839 të infektuar

Publikuar

-

Nga

Bilanci i të prekurve dhe viktimave nga koronavirusi në Itali po rritet në mënyrë të fikshmë.

Shifrat e fundit flasin për 1016 të vdekurve, pra 198 viktima më shumë se dje.

Gjithashtu të infektuar janë 12839, 2249 më shumë se dje.

Numri i pacientëve në terapi intensive është 1153.

6650 po kurohen në struktura spitalore e 5036 në kushte shtëpie.

LEXO EDHE:  Lali Eri, neveri e përditshme …!/Qytetarja i plas të vërtetën në sy, ja çfarë i bën Veliaj

LEXO EDHE:  Lali Eri, neveri e përditshme ...!/Qytetarja i plas të vërtetën në sy, ja çfarë i bën Veliaj

Numri i personave të shëruar është 1258.

LEXO TE PLOTE