Connect with Us

“Koronavirusi nuk ka pasaportë!” / Macron mbyll shkollat, kufinjtë mbeten të hapur

Bota

“Koronavirusi nuk ka pasaportë!” / Macron mbyll shkollat, kufinjtë mbeten të hapur

Publikuar

-

Presidenti francez Emmanuel Macron ka urdhëruar të mbyllen të gjitha shkollat ​​dhe universitetet në vend por ka hedhur poshtë idenë e mbylljes së kufijve kombëtar duke argumentuar se virusi nuk ka “pasaportë”.

“Ky virus nuk ka pasaportë. Ne padyshim që do të marrim masa për të mbyllur kufijtë, por vetëm kur është e rëndësishme”, tha Macron.

Macron deklaroi se Franca do të mbyllte të gjitha shkollat, universitetet, çerdhet dhe ditët e punës duke filluar javën e ardhshme në një përpjekje për të frenuar epideminë e koronavirusit.

Ai u bëri thirrje qytetarëve që të punojnë nga shtëpia nëse është e mundur dhe i këshilloi të moshuarit dhe të sëmurët që të izolohen.

LEXO EDHE:  Manastirliu flet për koronavirusin/ Do ashpërsohen masat në bazë të riskut

Macron gjithashtu bëri thirrje që francezët të kufizojnë udhëtimet, megjithatë transporti publik do të mbetet i hapur./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Qasja ndryshe e Koresë së Jugut ndaj koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Koreja e Jugut po i tregon botës se përhapja e koronavirusit mund të ngadalësohet pa përdorur masa strikte në bllokimet e lëvizjeve, siç shihet në Kinë, Itali dhe gjetkë.

Edhe pse Koreja e Jugut ka raportuar një ulje në numrin e infeksioneve të reja të koronavirusit gjatë javës së kaluar, askush këtu nuk po shpall fitoren.

Një nga pyetjet kryesore është nëse zona e Seulit, ku jeton gati gjysma e popullsisë së Koresë së Jugut, mund të shmangë një shpërthim të madh të virusit.

Në një zhvillim shqetësues, autoritetet këtë javë zbuluan më shumë se 100 infeksione të reja të lidhura me një kompani call center për sigurime në jugperëndim të Seulit – deri tani grupi më i madh i rasteve të shfaqura në kryeqytetin shumë të dendur me njerëz.

Edhe pse hetuesit po përpiqen të gjejnë hapat e të gjithë personave të lidhur me qendrën, burimi origjinal i infeksionit nuk është gjetur ende.

Koreja e Jugut ka raportuar rreth 8,000 raste të koronavirusit. Rreth 60 njerëz, kryesisht individë të moshuar me shqetësime të tjera mjekësore, kanë vdekur. Pothuajse të gjitha rastet kanë qenë në pjesën juglindore të vendit. Shumica janë të lidhur me një grup fetar.

Sidoqoftë, një “super tshpërndarje” në zonën e Seulit mbetet një kërcënim i madh, paralajmëroi të enjten Kryeministri i Koresë së Jugut Chung Sye-kyun.

Një shqetësim tjetër i madh janë 30,000 studentë kinezë që do të kthehen nga Kina, origjina e virusit.

Universitetet kanë vonuar fillimin e semestrit të pranverës dhe tani po krijojnë qendra shqyrtimi dhe lehtësira karantine ku shumë prej studentëve kinezë do të strehohen përkohësisht.

Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in ka hedhur poshtë thirrjet e konservatorëve dhe kritikëve të tjerë për të ndaluar kinezët të hyjnë në vend.

Qasje më e butë

Në vend të ndalimeve të imigracionit dhe kufizimeve të lëvizjes së brendshme, Koreja e Jugut ka ndërmarrë një qasje më të butë ndaj kontrollit të virusit.

Banorët zgjohen në mëngjes me mesazhe të personalizuar me tekst që tregojnë raste të reja të koronavirusëve pranë tyre. Ata mund të klikojnë në një lidhje që ofron informacion të detajuar se ku kanë udhëtuar pacientët e infektuar.

Qendra Koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka krijuar një linjë telefonike për koronavirusin, me përkthim për të huajt. Ajo jep dy herë përditësime, në anglisht dhe gjuhën koreane, në lidhje me rastet më të fundit të infektimit.

LEXO EDHE:  Koronavirusi në Itali/ Regjistrohet rasti i parë edhe në Siçili

LEXO EDHE:  Prostituta gjendet gjysmë e vdekur/ Kishte tatuazh emrin e një shqiptari

Nuk ka shenja paniku, por shumë koreano-jugorë, si shumë të tjerë në të gjithë botën, janë qartësisht të shqetësuar – provoni të kolliteni në një stacion autobusi dhe tdo ë shihni se çfarë ndodh.

Sidoqoftë, koreano-jugorët kanë më pak arsye për t’u shqetësuar, në pjesën më të madhe për shkak të një sistemi kombëtar të përballueshëm dhe efikas të kujdesit shëndetësor kombëtar, i cili ka lejuar një nga fushatat më agresive të testimit të koronavirusit në botë.

Koreja e Jugut ka testuar më shumë se 222,000 njerëz, dhe ka aftësinë për të testuar 15,000 njerëz në ditë. Nëse mjekët dyshojnë për një infeksion koronavirus, testi është falas.

Testimi është gjithashtu pa telashe. Rreth 50 klinika të testimit të koronavirusit janë ngritur në të gjithë vendin. Prova zgjat rreth 10 minuta; pacienti nuk ka nevojë as të dalë nga makina. Shumica e rezultateve kthehen brenda 24 orësh.

Duke testuar në mënyrë agresive, shpërthimi i koronavirusit në Korenë e Jugut mund të jetë shfaqur agresiv në fillim, por përfundimisht ndihmoi autoritetet të shpërndanin burimet në zonat më të goditura dhe të sigurojnë trajtim të hershëm për individët e infektuar.

Frika në Seul

Sidoqoftë, në Seul, shumë janë akoma duke u përgatitur për më të keqen.

“Ky është një qytet zyrash, kështu që është shumë i ndjeshëm ndaj infeksionit në grup,” tha Lee Sam-hwa, një prej rreth 200 personave që prisnin jashtë një farmacie për rreth një orë në lagjen qendrore të Gwanghwamun për të blerë dy maska një-përdorimëshe si pjesë e një programi qeveritar për racionimin e maskave.

“Do të përpiqem të blej sa më shumë maska,” tha Lee. “Sepse thjesht nuk e dimë kur do të përfundojnë të gjitha”.

Kjo, nga ana tjetër, ka ndihmuar të çojë në një nga nivelet më të ulët të vdekshmërisë së koronavirusit në botë. Nga afro 8,000 infeksione të konfirmuara në Korenë e Jugut, vetëm 60 njerëz kanë vdekur./VOA

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Qeveria italiane merr masa drastike/ Kushdo që nuk respekton karantinën, rrezikon 21 vite burg

Publikuar

-

Nga

Italia është një ndër shtetet më të prekura nga koronavirusi, ku deri më tani janë rregjistruar 1016 viktima dhe 12839 të infektuar.

Për parandalimin e pandemisë e cila tanimë duket se ka marrë përmasa të frikshme, autoritetet italiane kanë ndërmarrë masa të rrepta.

Kështu, kushdo që paraqet simptoma të koronavirus  të tilla si kollë dhe ethe, dhe refuzon karantinë rrezikon të dënohet me 21 burg, pasi konsiderohet si vrasje në tentativë.

Nëse një pacient i infektuar dhe i vetëdijshëm se është i infektuar, transmeton koronavirusin e ri te dikush tjetër ai mund të akuzohet për “vrasje të qëllimshme”, dhe ai mund të kalojë deri në 21 vjet pas hekurave.

LEXO EDHE:  Drejtoria e Transportit thirrje qytetarëve/ “Evitoni lëvizjet e panevojshme dhe udhëtimet”

LEXO EDHE:  Akuzat e PD për maskat/ Rama "i tregon dhëmbët" Bashës: Ti Lulzim ke rastin të dukesh si unë

Gjithashtu ata që mbajnë bizneset e tyre të hapura dhe kanë pasur kontakte me një pacient të infektuar mund të pësojnë dënimin e njëjtë, si dhe ata që nuk paralajmërojnë njerëz me të cilët kanë mbajtur kontakte.

Zyrtarët e qeverisë italiane kanë theksuar se kushdo që përpiqet të anashkalojë masat, të gënjejë për arsyet e udhëtimit ose të lëvizë  nën pretekste false mund të dënohet me burgim midis një dhe gjashtë vjet, përveç një gjobë që mund të arrijnë në 200 euro.

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi hyn në qeverinë spanjolle/ Infektohet ministrja, testohet gjithë kabineti

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi vijon të përhapet me shpejtësi në të gjithë botën, ndërsa në Spanjë ka mbërritur deri në qeveri.

Qeveria spanjolle bën të ditur se Ministrja për Barazinë Gjinore, Irene Montero rezultoi pozitive pas testit për koronavirusin.

Ndërkohë të gjithë anëtarët e tjerë të kabinetit, përfshirë edhe kryeministrin Sanchez, do të testohen.

Megjithatë, qeveria bën të ditur se ministrja, edhe pse pozitive ndaj COVID-19, është në gjendje të mirë shëndetësore dhe do të qëndrojë në shtëpi.

LEXO EDHE:  Montpellier, një Francë e vogël që ju pret

LEXO EDHE:  Koronavirusi në Itali/ Regjistrohet rasti i parë edhe në Siçili

“Bashkëjetuesi i saj, udhëheqësi i partisë radikale të majtë ‘Podemos’ dhe zëvendëskryeministri, Pablo Iglesias, është në karantinë”, shtoi qeveria në një deklaratë.

LEXO TE PLOTE