Connect with Us

Koronavirusi- Nga qendrat tregtare tek ecjet në rrugë/ Rama me “dorë të hekurt”: Mos na detyroni të përdorim forcën

Politikë

Koronavirusi- Nga qendrat tregtare tek ecjet në rrugë/ Rama me “dorë të hekurt”: Mos na detyroni të përdorim forcën

Publikuar

-

Në kushtet ku qeveria ka vendosur masa drastike për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, shumë qytetarë gjenden përballë një “paniku” së cfarë do të ndodhë me furrat e bukës, ushqimoret, farmacitë, apo edhe nëse do të ndalohet ecja në këmbë.

Në një konferëncë për mediat, kryeministri Rama u shpreh se nuk ka nevojë për panik, pasi në këtë drejtim nuk do të ndryshojë asgjë.

 “Në asnjë vend nuk është bllokuar aktiviteti prodhues, as në Itali. Ja çfarë thotë fjalë për fjalë edhe qarkoja e fundit e qeverisë italiane lidhur me fabrikat dhe kompanitë që ushtrojnë aktivitetin e tyre në mjedise prodhimi.

Të garantohet maksimal puna në distancë apo nga shtëpia. Atë pjesë të punës edhe fasonët mund ta japin për t’u bërë nga shtëpia nëse është e mundur.

Të merren protokollet e sigurisë kundër infektimit dhe kur nuk është e mundur të respektohet distanca ndërnjerëzore e 1 metri të bëhen shkurtimet e nevojshme brenda atij mjedisi. Pra nëse jemi në kushte kur nuk arrijnë distancat, duhen bërë shkurtime dhe të dezinfektohen vendet e punës dhe duhet kuptuar shumë qartë; kjo nuk do të thotë në asnjë mënyrë se Italia apo të gjitha vendet e tjera po bëjmë ndonjë ndarje klasash apo një trajtim diskriminues qoftë në call center apo fason.

Nëse mbyllim bare dhe lokale, nëse shmangim maksimalisht grumbullimet, atje ku ka sistem organizativ ku një shef është plotësisht e mundur të garantohemi se nuk infektohemi dhe nuk bëhemi përçues të virusit nga fakti që jemi detyruar të jemi së bashku.

LEXO EDHE:  Julian Deda zbulon "sekretin"/Ja kujt i telefonoi Rama në mëngjes

Aty ku është e mundur që puna të bëhet në distancë është gjëja më e mirë. Ka një pyetje për qendrat tregtare. Do të pezullohen të gjitha aktivitetet ku nuk lidhet për shërbimin ushqim apo farmaceutik. Dyqane rrobash apo parfumesh.

Edhe sikur bota të ketë mbaruar nesër mbrëma nesër paradite, furrat e bukës, ushqimoret, farmacitë do të jenë të hapura. Jini të qetë dhe në këtë drejtim nuk do të ndryshojë asgjë.

A do të pezullohet ecja në këmbë? Nuk pezullohet por nuk është e këshillueshme në grup dhe as familje të tëra të ngrihen dhe të grumbullohen tek Kodrat e Liqenit. Uroj që të mos përdorim forcën siç mund të ndodhë për festën e Ditës së Verës në Elbasan.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Koronavirusi zgjeron hartën e përfshirjes europiane/ Kancelares Merkel po i del parashikimi

Publikuar

-

Nga

Shtrirja e koronavirusit në Evropë po i zgjeron kufijtë, vetëm një ditë pasi kancelarja gjermane, Angela Merkel, paralajmëroi se prej saj mund të infektohet deri në 70% e popullsisë.

Siç njofton nga Londra, korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, në Britani, Ministrja e Shëndetësisë u diagnostikua me koronavirus ndërsa numri i të infektuarve i kaloi 450 persona, rritja më e madhe kjo brenda një dite.

Italia vazhdon të jetë vendi më i goditur në Evropë, ndërsa vendet fqinje i frikësohen një impakti të ngjashëm gjatë ditëve në vijim.

Epidemia në Itali filloi më pak se tre javë më parë. Tashmë ka infektuar dhjetëra mijëra njerëz, ka shkaktuar disa qindra viktima dhe ka detyruar një vend të tërë të izolohet. Në Lombardi, në Italinë veriore, spitalet janë të mbingarkuara. I gjithë vendi po mundohet të përllogarisë humbjet. Impakti ekonomik ndaj Italisë pritet të jetë brutal, me sistemet e transportit dhe bizneset e mbyllura, turistë që nuk udhëtojnë më dhe konsumatorët që qëndrojnë në shtëpi.

Ekspertët e shëndetësisë thonë se vendet e tjera do të pasojnë pas disa javësh Italinë, me epideminë që pritet të arrijë kulmin së shpejti. Liderët politikë po përpiqen të përballen me sfidën dhe të udhëheqin nëpërmjet shembullit të tyre. Udhëheqësit e BE-së e zhvilluan takimin e tyre të martën nëpërmjet videokonferencës.

LEXO EDHE:  “S’ka më fasada”/ Basha “i hedh dorashkën” Ramës për Vettingun në Politikë

LEXO EDHE:  Vasili i “përvishet” Ramës/ Sklerotik, jepe me 3D dhe dhunën në Jalë

Në Spanjë, Greqi dhe Republikën Çeke, universitetet dhe shkollat janë mbyllur për të paktën dy javë. Udhëheqësja e Gjermanisë bëri të mërkurën një paralajmërim të fortë.

“Duhet të kuptoni se nëse virusi është këtu dhe popullsia nuk ka imunitet ndaj tij, ndërsa nuk kemi ende një vaksinë apo terapi, një përqindje e lartë e ekspertëve thonë se 60 – 70% e popullsisë do të infektohet për sa kohë vazhdon kjo situatë”, tha kancelarja gjermane Angela Merkel.

“Corona”, virusi që filloi në një qoshe të Kinës është përhapur tashmë në mbarë botën dhe po transformon mënyrën e jetesës së qindra miliona njerëzve.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rindërtimi për Arsimin”/ Kryeministri nuk ndalet, firmos financimin e parë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri, Edi Rama, ka firmosur vendimin për financimin e parë të programit të rindërtimit për arsimin.
Nga përmbajtja e një postimi në rrjetet sociale, kuptohet se virusi “Korona” që ka pushtuar pjesën më të madhe të botës nuk do ta pengojë punën që ai ka nisur për ndërtimin e pasojave të lena nga tërmeti i 26 nëntorit.

“#TiNukDoJeshKurrëVetëm

LEXO EDHE:  Grabitja në Rinas/ Vëllai i administratorit të kompanisë, i arrestuar për bashkëpunim me krimin

LEXO EDHE:  Vasili i “përvishet” Ramës/ Sklerotik, jepe me 3D dhe dhunën në Jalë

Sapo u firmos Vendimi i Këshillit të Ministrave, për financimin e parë të Programit të Rindërtimit për Arsimin

#FuckingCorona nuk do t’i ndalë as do t’i zvogëlojë planet ambicioze të jetësimit të Programit të Rindërtimit të Shtëpive, Shkollave, Spitaleve e Qendrave Shëndetësore që u rrënuan nga tërmeti i 26 nëntorit”, shkruan Rama në faqen e vet në rrjetet sociale. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dikush ti thotë Lulit: BOLL

Publikuar

-

Nga

Shqipëria është në një moment alarmi për shkak të një virusi i cili po shqetëson gjithë botën. Është shpallur pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, dhe për herë të parë COVID-19 është një virus i cili shihet me të panjohura të mëdha.

Mungesa e vaksinës ndaj tij apo të dhëna të plota për kurimin krijojnë panik.

Por, përtej panikut dhe shqetësimit që kanë qytetarët, duhet edukimi, reagimi i qetë ndaj tyre, një këshillim, një mesazh për të qetësuar shumë shpirtëra të trazuar, apo dhjetëra e mijëra pensionistë, njerëz në moshë që rrezikojnë më shumë. Apo edhe këta të rinjtë e kafeve të cilët duhet të mbledhin mendjen dhe nuk duhet ta shikojnë veten si të paprekshëm.

Por, përtej çdo këshille që mund të jepet, mesazhi që duhet të na japë politika dhe qetësimi i shpirtërave të vrerosur të opozitarëve, qeveritarëve e të tjerëve me radhë, duhet të jetë hapi i parë.

Ndoshta Petrit Vasili e shikon veten më të mirë se Ogerta Manastirliu, por kur ishte ministër Shëndetësie,  nuk ka qënë as më i mirë as më i keq se ajo, apo e kundërta.

Tritan Shehu ndoshta mendon se ia kalon Petrit Vasilit, por të dy bashkë janë më të këqinj apo më të mirë se Ogerta. Këta nuk di ta thotë kush. Fakti është një dhe vetëm një. Ministrja e Shëndetësisë është në detyrë në një situatë emergjente, në një situatë të panjohur më parë, kur po të ishte Tritani, Petriti apo vetë doktor Berisha që ka qënë mjek, do të kërkonin solidaritet. Do të kërkonin qetësi dhe do të kërkonin mbështetje dhe përkrahje nga çdo njeri.

Por, Titi me shokë apo Tritani me shoqe kanë zgjedhur të bëjnë politikë, panik, zhurmë, të pavërteta, të vërteta, lëmsh e të tjera.

Asnjëri prej jush nuk është më i mirë, asnjëri prej jush nuk është më i keq. Asnjë nuk është i shenjtë. Të gjithë njerëzit janë mëkatarë. Askush nuk është i pagabueshëm, por të gjithë jemi të korigjueshëm. Ka ardhur koha për të thënë BOLL. Të gjithë duhet të heshtin, të gjithë duhet të solidarizohen me mjeket dhe qeverinë. Me komitetin e ngritur prej saj. Të shkojnë dhe të çojnë përfaqësuesit e tyre për të dhënë mendimet dhe jo për të krijuar kaos e për të shkaktuar problematika. Por, për të këshilluar, për të dhënë opsionet e tyre në tryezë.

Kjo është ajo që duhet sot. Rama dhe Basha duhet të japin mesazhe të njëjta. Në këtë kohë të trazuar duhet të përçojnë të gjitha palët, presidenti, lideri i opozitës, ministrat, kryetari i Kuvendit, çdo strukturë shtetërore, e gjithë piramida e shtetit shqiptar, duhet të japë sinjale pozitive paqetimi dhe mbështetje ndaj qytetarëve, për të qetësuar shpirtrat e tyre të trazuar.

Duhet të japin të njëjtat këshilla. Duhet të japin të njëjtat udhëzime. Duhet të mbështesin të gjitha masat, qofshin ato edhe më ekstremet. Politika vdiq dhe ajo nuk mund të ringjallet në këto kohë të trazuara plagësh të mëdha për shoqërinë shqiptare.

LEXO EDHE:  Julian Deda zbulon “sekretin”/Ja kujt i telefonoi Rama në mëngjes

LEXO EDHE:  Rama e la pa post/ Çfarë paralajmëron Ditmir Bushati

Një shoqëri e tërë ndjehet e panikuar. Mesazhe gënjeshtra abuzime, politkë, shpifje, të pavërteta dhe gjithçka ndodh në këto media tona.

Por, ka ardhur koha që të heshtin të gjithë. Duhet të flasin vetëm dhe vetëm specialistët. Mesazhet e tyre duhet të përçohen edhe nga klasa politike.

Meselera me xhixhilera, koha ka marë fund. Ato le ti përkasin së nesërmes pasi të kalohet kriza, apo ti qëndrojë të djeshmes, kur filloi kjo situatë. Shqipëria ndodhet në një situatë të vështirë. Ka një situatë kritike që çdo njeri i përgjegjshëm e kupton.

Është një Itali, një superfuqi e shtatë në botë e cila ka probleme thelbësore, po krijon masa ekstreme. Në Shqipëri masat po merren më shpejt se në Itali dhe kjo është për t’u përshëndetur. Dhe sistemi italian shëndetësor, një sistem europian tregoi se kishte problematika dhe ishte i dobët përballë kësaj situate, jo më ne si Shqipëri.

E po në Itali, as në Gjermani apo Francë ende nuk kemi dëgjuar që të flasin opozitat apo të flasin ca të “çmendur” rrugëve kot së koti e të ngrenë panik e të gënjejnë. Jo!

Reagohet në mënyrë qytetare. Reagohet në solidaritet. Reagohet si shtetar.

Një opozitë që kërkon që nesër të vijë në pushtet duhet të jetë e përgjegjshme. Duke u sjellë si e papërgjegjshme sot, kur qytetarët e saj ndodhen të trembur në padije dhe të panikosur nga mosnjohja e asaj që mund të vijë, opozita duhet të jetë më e përgjegjshme se kurrë ndonjëherë.

Opozita duhet të jetë edhe më e përgjegjshme se në momentin e tërmetit, për një arsye të thjeshtë. Duhet të tregojë se di më shumë sesa një opozitë llafazane dhe e paaftë për të ecur përpara. Por, di të tregojë se hesht kur duhet të heshtë dhe flet kur duhet të flasë. Di të jetë me shqiptarët dhe kombin kur ky i fundit ka nevojë edhe për opozitën.

Qeveria është e Edi Ramës, masat e marra nuk janë për Edi Ramën.

Edi Rama mund të mbyllet në bunkerin e tij dhe të shikojë jetën pa asnjë lloj problemi. Sot masat e marra janë për çdo qytetar shqiptar.

Janë për gjyshërit, janë për prindërit, janë për fëmijët, për të rinjtë e për të rejat. Janë për këdo, për çdo shqiptar.

Prandaj dhe opozita duhet ta shikojë si të tillë dhe t’i lërë broçkullat duke ngjallur panik me denoncime politike, a thua se jemi në kulmin e një situate normale.

Koha për solidaritet, mbështetje dhe mirkuptim. Boll është boll! Politikë bëni nesër, sot shqiptarët kanë nevojë për mbështetje dhe mesazhe qetësie, jo për pallavra politike./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE