Connect with Us

Kapen 613 kg drogë, një armë gjahu dhe 13 fishekë/ Arrestohen 2 persona në Kurbin

Kronika

Kapen 613 kg drogë, një armë gjahu dhe 13 fishekë/ Arrestohen 2 persona në Kurbin

Publikuar

-

Goditet një rast i tentativës së trafikimit të lëndëve narkotike dhe armëmbajtjes pa leje, në sajë të operacionit të koduar “Godull”.

Blutë raportojnë se kanë vënë në pranga shtetasit me iniciale S.Z., 60 vjeç, lindur në Durrës dhe banues në Kurbin dhe R.S., 28 vjeç, banues në fshatin Thumanë.

Gjatë kontrollit të ushtruar në një ambient në pronësi të 60-vjeçarit, forcat e policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 613 kg lëndë narkotike, e dyshuar cannabis sativa, si dhe në një ambient tjetër, po në pronësi të këtij shtetasi, gjetën dhe një gomone.

Gjithashtu, gjatë kontrollit të banesës së këtij shtetasi është gjetur dhe sekuestruar një armë gjahu dhe 13 fishekë.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen armë, municione dhe drogë/ Në pranga dy persona

Nga veprimet e para hetimore rezultoi se të dy këta persona, në bashkëpunim me njëri-tjetrin do trafikonin lëndën narkotike.

Ndërkaq, materialet procedurale i kaluan për ndjekje të mëtejshme, Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin, për veprat penale “Trafikim i narkotikëve”, kryer në bashkëpunim, mbetur në tentativë dhe “Mbajtja pa leje e armëve të gjuetisë”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Akuzat për shpërdorim detyre/ Kryebashkiaku kallëzohet në prokurori

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiaku i Memaliajt Gjolek Guci, është kallëzuar penalisht në prokurori për shpërdorim të detyrës.

Sipas BW, janë referuar materialet në Prokurorinë pranë Gjykatës Shkallës së Parë Gjirokastër, për shtetasin Gjolek  Guci, banues në Memaliaj, me detyrë Kryetar i Bashkisë Memaliaj.

Kjo sepse ka bërë kallëzim shtetasi Luan Bino, banues në Tiranë, se ka kryer shpërdorim detyre duke hapur rrugën e fshatit Luftinjë në pronën e tij, pa bërë vlerësimin dhe kompensimin përkatës.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Policia dhe ushtria vijojnë kontrollet në terren/ Identifikohen mbi 100 të kthyer nga Italia

Publikuar

-

Nga

Prej orës 05:00 të mëngjesit të sotëm, policia dhe ushtria kanë rinisur kontrollen në terren në mbarë vendin, për identifikimin e personave të kthyer nga vendet e prekura nga koronavirusi.

Mësohet se ata kanë ngritur gjithsej 70 pika të kontrollit dhe ndërkohë janë identifikuar mbi 100 të kthyer nga Italia pas 27 shkurtit.

Qytetarët që kontrollohen iu kërkohet ID ose pasaportë, dhe verifikohen në TIMS.

Në rastet kur verifikohet se personi vjen nga vendet me risk, policia i merr emër, mbiemër, numër telefoni dhe adresën si dhe e këshillon të qëndrojë në shtëpi dhe nëse shfaq probleme të telefonojë në numrin 127.

LEXO EDHE:  Grabitja në Rinas -Arrestohen 4 persona/ Gjendet paratë

LEXO EDHE:  Foto/ 8 Marsi në Shkodër festohet mes drogës

Në rast se kapen sërish nga patrullat, ata do të ndëshkohen në bazë të urdhërit të nxjerrë një ditë më parë nga ministria.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Drejtori i Rendit Publik jep detaje nga operacioni/ “Kemi ndaluar mbi 100 persona që kishin ardhur nga Italia”

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Rendit Publik Albert Dervishaj ka dhënë detaje nga operacioni i Policisë, që po i bashkohet edhe ushtria e Forcave të Armatosura, lidhur me parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Dervishaj tha se operacioni ka si qëllim që të ndërgjegjësojë qytetarët që vijnë nga shtetet e prekura me koronavirus të vetëkarantinohen.

Ai theksoi se që nga ora 5 e pasdites së sotme e deri më tani janë ndaluar më shumë se 100 persona të ardhur nga Italia, që lëviznin të lirë me makina, ndonëse i është kërkuar të vetëkarantinohen.

LEXO EDHE:  Grabitja në Rinas -Arrestohen 4 persona/ Gjendet paratë

LEXO EDHE:  Kush janë 3 "bosët" shqiptarë të drogës në Itali/Si u arrestuan

“Deri në këto momente, nga ora 17:00 dhe deri tani janë identifikuar mjaft persona që kanë ardhur nga Italia në periudhën 2-javore. Në Durrës, në Tiranë, në Fier, në Shkodër janë identifikuar persona nga këto kontrolle. Dhe është një numër që i kalon 100 persona. Durrësi, Tirana, Fieri, Shkodra dhe po t’i mbledhësh të gjitha janë 100 persona që kanë hyrë 2 javët e fundit nga Italia”, deklaroi Dervishaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE