Connect with Us

Horoskopi i ditës, 12 mars 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 12 mars 2020

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Mundohuni te jeni me te kuptueshëm dhe me tolerante me atë qe keni ne krah sot nëse doni qe gjerat te shkojnë mire. Do e shihni qe shume shpejt harmonia do te mbizotërojë ne lidhjen tuaj. Beqaret do dalin ne takime, por nuk do mund te nisin dot një lidhje serioze ashtu si e kane ëndërruar. Tregohuni largpamës ne planin financiar. Edhe pse buxheti do jete i mire mendoni edhe për te ardhmen.

DEMI 21. prill – 21. maj

Gjate ditës se sotme do i mendoni me mire gjerat ne lidhjen tuaj dhe do merrni disa vendime. Flisni për gjithçka me partnerin ne mënyrë qe edhe ai te jete ne dijeni. Beqaret do takohen me dike i cili nuk bën për ta. Kujdes sepse ai mund te përfitojë nga ju dhe t’iu lëndojë. Mos bëni asnjë transaksion te nxituar financiar sepse situata do jete goxha e ndërlikuar. Beni edhe pak durim.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Nuk do ndiheni mire sot pranë atij qe keni ne krah. Flisni me te dhe mos e mbani këtë lidhje vetëm për t’i bere qejfin. Mendoni pak me shume për veten tuaj. Dita duket premtuese për beqaret. Bëjini sytë katër dhe shfrytëzoni çdo mundësi qe do iu jepet për te dale. Financat do jene te mbrojtura. Nuk do keni probleme kështu qe përfitoni për te bere ndonjë shpenzim me tepër.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Ju të dashuruarit nuk do jeni shumë shprehës sot dhe kjo gjë mund të sjellë probleme me partnerin. Gjërat nuk kanë për t’iu ecur aspak siç keni dashur. Beqarët do vazhdojnë ta kenë të vështirë gjetjen e partnerit ideal kështu që do mbeten sërish të vetmuar edhe sot. Në planin financiar yjet do ju ndihmojnë të gjeni zgjidhje për problemet, por gjendja sërish ka për të qene delikate.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Do lindin keqkuptime të shumta sot ndërmjet jush dhe atij që keni në krah kështu që shumicën e kohës do jeni të mërzitur. Beqarët më mirë të mos tentojnë fare sot për ta ndryshuar statusin e tyre sepse yjet nuk do i kenë në favor. Gjendja e financave do jetë shumë më problematike nga më parë dhe do gjendeni në vështirësi edhe për shpenzimet më të vogla.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Ditë pozitive do jetë kjo e sotmja për të dashuruarit. Në shumë momente do ndiheni mirë me partnerin dhe do mendoni të hidhni edhe hapa më tej me të. Beqarët do kenë një ditë goxha të animuar dhe të mbushur me takime impresionuese. Financat kanë qenë edhe më të mira më parë kështu që sot duhet bërë çdo shpenzim me shumë përkujdes dhe maturi.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Ka rrezik që sot të ketë konflikte e debate mes jush dhe atij që keni në krah. Do jeni të palogjikshëm të dyja palët dhe mund të thoni gjëra vërtet të gabuara për njëri-tjetrin. Beqarët po nuk takuan persona interesantë deri ne pasdite, nuk duhet të shpresojnë në orët më të vona. Në planin financiar keni për të pasur fat me shumicë dhe mund të arrini më në fund ta stabilizoni gjendjen.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Klima në jetën tuaj ne çift do jetë shumë e ngrohtë sot. Do i shihni gjërat me një sy tjetër dhe do i pranoni më në fund gabimet tuaja. Kjo është më e rëndësishmja nga të gjitha në fakt. Beqarët nuk do jene me fat për ta takuar princin e tyre të kaltër, por nuk do brengosen për këtë gjë, Buxhetin do dini si ta mbani të stabilizuar gjatë gjithë kohës dhe nuk do ju dalin aspak probleme.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Dita e sotme nuk do jetë aq e qëndrueshme sa ju do kishit dashur sot, megjithatë probleme serioze nuk do keni në asnjë moment. Bëjini sytë katër në çdo moment dhe jepini rëndësinë e duhur partnerit. Beqarët mundet edhe të zhgënjehen nga disa persona kështu që duhet të shohim mirë ku do shkelin. Me shpenzimet, por u treguat vigjilentë nuk keni për të pasur aspak vështirësi.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Sot do jetë një ditë shumë e ekuilibruar për gjithë ju të dashuruarit. Do jeni shumë të logjikshëm e të kuptueshëm kështu që gjithçka me partnerin do ecë më së miri. Edhe ata që kanë pasur zënka më parë do ndihen më të qetë. Beqarët do kenë shumë kërkesa dhe nuk do mund ta gjejnë personin e duhur. Në planin financiar, me pak ekonomi do arrini ta kaloni ditën pa probleme.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Do ndiheni shume mire pranë partnerit tuaj sot kështu që mund të ndiheni gati edhe për te filluar projekte interesante së bashku. Këto të fundit do ju bashkojnë edhe më shumë dhe do ju bëjnë të njiheni nga një tjetër këndvështrim. Beqarët do ja lënë gjërat kohës dhe do kenë më shumë fat. Në planin financiar do bëni çdo gjë që ta mbani situatën sa më të stabilizuar.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Ambienti ne çift do jete i zymte. Mos flisni me partnerin për ndonjë te fshehte qe mund t’i keni mbajtur sepse atmosfera do te ndizet me tepër dhe do keni mosmarrëveshje te mëdha. Beqaret do kenë mundësi me shumice për te joshur. Disa do afrohen mjaft me një mik te vjetër. Tregohuni me te kujdesshëm me financat dhe menaxhojeni me kujdes buxhetin tuaj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Aviacioni Civil njoftim të rëndësishëm/ Ja mënyrat e kompensimit për biletat e anuluara

Publikuar

-

Nga

Autoriteti Aviacionit Civil (AAC) ka dhënë në njoftim të rëndësishëm për pasagjerët e prekur nga anulimi i fluturimeve në kuadër të masave parandaluese kundër koronavirusit.

Autoriteti i Aviacionit Civil informon të gjithë pasagjerët e prekur nga anulimi i fluturimeve se kanë të drejtën e një itinerari të ri (një bilete të re të mëvonshme) nga ana e kompanisë.

Gjithashtu bëhet me dije se nëse qytetarët nuk dëshirojnë një biletë të re, kanë të drejtën e rimbursimit të çmimit të plotë të blerjes së biletës nga ana e kompanisë me të cilën kanë prerë biletën.

AAC sugjeron pasagjerët që të kontaktojnë me kompaninë ajrore me email ose telefon dhe në rastet kur ato nuk përgjigjen, qytetarët kanë të drejtë t’i drejtohen Autoritetit të Aviacionit Civil, në cilësinë e autoritetit kompetent për zbatimin e udhëzimit të të drejtave të pasagjerëve.

LEXO EDHE:   Horoskopi i ditës, 25 qershor 2018

LEXO EDHE:   Horoskopi i ditës, 25 qershor 2018

AAC thekson se pas marrjes së denoncimit, do të marrë menjëherë masa të nevojshme për të siguruar respektimin e të drejtave të tyre dhe do të mbajë çdo pasagjer të informuar për statusin e çështjes së tyre.  Adresa ku duhet të kontaktohet me autoritetin është [email protected] / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Çfarë është pandemia?

Publikuar

-

Nga

Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli koronavirusin e ri pandemi. Ky është një moment gjerësisht simbolik, për shkak se shtetet duhet të vijojnë të ndërmarrin të njëjtat masa si ishin rekomanduar të ndërmerrnin para se OBSH të përdorte termin më të frikshëm në terminologjinë e saj. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, deklaroi në Gjenevë:

“Pandemia nuk është një fjalë që mund të përdoret me lehtësi apo pa kujdes”.

Megjithatë ai shtoi se të gjitha vendet janë ende në kohë për të ndryshuar rrjedhën e ngjarjeve përmes masave parandaluese apo ngadalësuese të përhapjes së sëmundjes.

Po çfarë është pandemia?

Ky është përkufizimi i OBSH-së:

Pandemia është një përhapje e një sëmundjeje të re në shkallë botërore.

Një pandemi gripi ndodh kur një virus i ri gripi shfaqet dhe përhapet nëpër botë ndërkohë që shumica e njerëzve nuk kanë imunitet prej tij. Viruset që kanë shkaktuar pandemi në të shkuarën zakonisht kanë pasur origjinë nga gripet e kafshëve.

Disa aspekte të pandemisë së gripit mund të jenë të ngjashme me gripin sezonal ndërsa karakteristikat e tjera mund të jenë shumë të ndryshme. Për shembull, si gripi sezonal ashtu edhe ai pandemik mund të shkaktojë infeksione në të gjitha grupmoshat dhe shumica e rasteve do të rezultojë në sëmundje të kufizuara në të cilat personi merr veten plotësisht pa trajtim mjekësor. Por nga ana tjetër, zakonisht gripi i stinës shkakton shumicën e vdekjeve mes të moshuarve ndërsa raste të tjera të rënda ndodhin më së shumti mes njerëzve me kushte të tjera mjekësore, shkruan Reporter.al.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 10 dhjetor 2017

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 12 korrik 2018

Ndryshe nga kjo, pandemia H1N1 shkaktoi sëmundje më të rëndë dhe më fatale mes më të rinjve, si mes atyre me kushte të tjera kronike ashtu edhe mes personave të shëndetshëm dhe shkaktoi më shumë raste pneumonie virale se sa shikohet zakonisht në gripin sezonal.

Si për gripin sezonal ashtu edhe për atë pandemik, numri total i njerëzve që sëmuren rëndë mund të jetë i ndryshëm. Gjithsesi, impakti apo rëndesa ka tendencë të jetë më e lartë te pandemitë, pjesërisht për shkak se një numër shumë më i madh njerëzish nuk ka imunitet paraprak ndaj virusit të ri. Kur një pjesë e madhe e popullsisë infektohet, edhe nëse pjesa e atyre që infektohen dhe që zhvillojnë sëmundje të rëndë është e vogël, sërisht rastet e rënda mund të jenë goxha të numërta.

Si për gripin sezonal ashtu edhe për atë pandemik, kulmi pritet të ndodhë në sezonin e zakonshëm të gripit. (Në zonat me klimë të ftohtë kjo zakonisht ndodh në muajt e dimrit). Por siç kemi parë me pandeminë H1N1, pandemitë mund të kenë tipare të pazakonta epidemiologjike dhe shpërthime të mëdha mund të ndodhin edhe në muajt e verës.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Masat ndaj koronavirusit/ Ndërpritet plotësisht transporti publik në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj bëri me dije se transporti publik të Tiranë do të ndërpritet plotësisht si një tjetër masë drastike e ndërmarrë nga qeveria për të shmangur përhapjen e mëtejshme të coronavirusit.

“Menjëherë sapo të shkëpus lidhjen me ju do të nënshkruaj urdhrin për ndërprerjen e plotë të transportit publik në Tiranë. Jemi në një situatë ku fluksi i lëvizjeve me urban ka rënë me 70%, me duam që të bjerë dhe 30 % që ka mbetur. unë nuk jam shkencëtar por dihet që virusi ka një kurbë të vetën që bie në proporcion me masat që ndërmerren. Preken më pak banorë në kohë më të shkurtër nëse minimizohet lëvizja e njerëzve”, tha kryebashkiaku i Tiranës në një lidhje live me Euro News.

Teksa e cilësoi një masë jo popullore, por të nevojshme Veliaj tha se do të firmoste urdhrin për ndërprerjen e transportit publik menjëherë pas intervistës pas konsultimit që kishte pasur me kryeministrin.

“Kështu që do t’i besojmë shkencës, fakteve, realiteteve të ngjashme që kanë përballuar krizën që thonë se janë ca masa jo popullore, është jo popullore t’u thuash fëmijëve mos luaj në këndin e lojërave, t’u thuash të moshuarve mos luani domino dhe t’u thuash të tjerëve që duhet të ecin, nëse është absolutisht e nevojshme në këmbë apo me biçikletë, siç bëjmë shpesh ne në Bashkinë e Tiranës, e di që është një masë jo popullore, por na rezulton që qytetet të cilët e kanë marrë që javën e parë e kanë pasur më të shkurtër periudhën e prekjes dhe më të ngushtë hartën e kontaminimit.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 12 korrik 2018

LEXO EDHE:   Horoskopi i ditës, 25 shtator 2018

Ndaj do ta marrim këtë masë. Edhe kam qenë në konsultim me kryeministrin dhe menjëherë me të mbaruar këtë interviste ne do të firmosim urdhrin për ndërprerjen e transportit publik si një masë jo popullore, por absolutisht e nevojshme për momentin”, u shpreh ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE