Connect with Us

Dikush ti thotë Lulit: BOLL

Politikë

Dikush ti thotë Lulit: BOLL

Publikuar

-

Shqipëria është në një moment alarmi për shkak të një virusi i cili po shqetëson gjithë botën. Është shpallur pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, dhe për herë të parë COVID-19 është një virus i cili shihet me të panjohura të mëdha.

Mungesa e vaksinës ndaj tij apo të dhëna të plota për kurimin krijojnë panik.

Por, përtej panikut dhe shqetësimit që kanë qytetarët, duhet edukimi, reagimi i qetë ndaj tyre, një këshillim, një mesazh për të qetësuar shumë shpirtëra të trazuar, apo dhjetëra e mijëra pensionistë, njerëz në moshë që rrezikojnë më shumë. Apo edhe këta të rinjtë e kafeve të cilët duhet të mbledhin mendjen dhe nuk duhet ta shikojnë veten si të paprekshëm.

Por, përtej çdo këshille që mund të jepet, mesazhi që duhet të na japë politika dhe qetësimi i shpirtërave të vrerosur të opozitarëve, qeveritarëve e të tjerëve me radhë, duhet të jetë hapi i parë.

Ndoshta Petrit Vasili e shikon veten më të mirë se Ogerta Manastirliu, por kur ishte ministër Shëndetësie,  nuk ka qënë as më i mirë as më i keq se ajo, apo e kundërta.

Tritan Shehu ndoshta mendon se ia kalon Petrit Vasilit, por të dy bashkë janë më të këqinj apo më të mirë se Ogerta. Këta nuk di ta thotë kush. Fakti është një dhe vetëm një. Ministrja e Shëndetësisë është në detyrë në një situatë emergjente, në një situatë të panjohur më parë, kur po të ishte Tritani, Petriti apo vetë doktor Berisha që ka qënë mjek, do të kërkonin solidaritet. Do të kërkonin qetësi dhe do të kërkonin mbështetje dhe përkrahje nga çdo njeri.

Por, Titi me shokë apo Tritani me shoqe kanë zgjedhur të bëjnë politikë, panik, zhurmë, të pavërteta, të vërteta, lëmsh e të tjera.

Asnjëri prej jush nuk është më i mirë, asnjëri prej jush nuk është më i keq. Asnjë nuk është i shenjtë. Të gjithë njerëzit janë mëkatarë. Askush nuk është i pagabueshëm, por të gjithë jemi të korigjueshëm. Ka ardhur koha për të thënë BOLL. Të gjithë duhet të heshtin, të gjithë duhet të solidarizohen me mjeket dhe qeverinë. Me komitetin e ngritur prej saj. Të shkojnë dhe të çojnë përfaqësuesit e tyre për të dhënë mendimet dhe jo për të krijuar kaos e për të shkaktuar problematika. Por, për të këshilluar, për të dhënë opsionet e tyre në tryezë.

Kjo është ajo që duhet sot. Rama dhe Basha duhet të japin mesazhe të njëjta. Në këtë kohë të trazuar duhet të përçojnë të gjitha palët, presidenti, lideri i opozitës, ministrat, kryetari i Kuvendit, çdo strukturë shtetërore, e gjithë piramida e shtetit shqiptar, duhet të japë sinjale pozitive paqetimi dhe mbështetje ndaj qytetarëve, për të qetësuar shpirtrat e tyre të trazuar.

Duhet të japin të njëjtat këshilla. Duhet të japin të njëjtat udhëzime. Duhet të mbështesin të gjitha masat, qofshin ato edhe më ekstremet. Politika vdiq dhe ajo nuk mund të ringjallet në këto kohë të trazuara plagësh të mëdha për shoqërinë shqiptare.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Paloka paralajmëron dhunë?

Një shoqëri e tërë ndjehet e panikuar. Mesazhe gënjeshtra abuzime, politkë, shpifje, të pavërteta dhe gjithçka ndodh në këto media tona.

Por, ka ardhur koha që të heshtin të gjithë. Duhet të flasin vetëm dhe vetëm specialistët. Mesazhet e tyre duhet të përçohen edhe nga klasa politike.

Meselera me xhixhilera, koha ka marë fund. Ato le ti përkasin së nesërmes pasi të kalohet kriza, apo ti qëndrojë të djeshmes, kur filloi kjo situatë. Shqipëria ndodhet në një situatë të vështirë. Ka një situatë kritike që çdo njeri i përgjegjshëm e kupton.

Është një Itali, një superfuqi e shtatë në botë e cila ka probleme thelbësore, po krijon masa ekstreme. Në Shqipëri masat po merren më shpejt se në Itali dhe kjo është për t’u përshëndetur. Dhe sistemi italian shëndetësor, një sistem europian tregoi se kishte problematika dhe ishte i dobët përballë kësaj situate, jo më ne si Shqipëri.

E po në Itali, as në Gjermani apo Francë ende nuk kemi dëgjuar që të flasin opozitat apo të flasin ca të “çmendur” rrugëve kot së koti e të ngrenë panik e të gënjejnë. Jo!

Reagohet në mënyrë qytetare. Reagohet në solidaritet. Reagohet si shtetar.

Një opozitë që kërkon që nesër të vijë në pushtet duhet të jetë e përgjegjshme. Duke u sjellë si e papërgjegjshme sot, kur qytetarët e saj ndodhen të trembur në padije dhe të panikosur nga mosnjohja e asaj që mund të vijë, opozita duhet të jetë më e përgjegjshme se kurrë ndonjëherë.

Opozita duhet të jetë edhe më e përgjegjshme se në momentin e tërmetit, për një arsye të thjeshtë. Duhet të tregojë se di më shumë sesa një opozitë llafazane dhe e paaftë për të ecur përpara. Por, di të tregojë se hesht kur duhet të heshtë dhe flet kur duhet të flasë. Di të jetë me shqiptarët dhe kombin kur ky i fundit ka nevojë edhe për opozitën.

Qeveria është e Edi Ramës, masat e marra nuk janë për Edi Ramën.

Edi Rama mund të mbyllet në bunkerin e tij dhe të shikojë jetën pa asnjë lloj problemi. Sot masat e marra janë për çdo qytetar shqiptar.

Janë për gjyshërit, janë për prindërit, janë për fëmijët, për të rinjtë e për të rejat. Janë për këdo, për çdo shqiptar.

Prandaj dhe opozita duhet ta shikojë si të tillë dhe t’i lërë broçkullat duke ngjallur panik me denoncime politike, a thua se jemi në kulmin e një situate normale.

Koha për solidaritet, mbështetje dhe mirkuptim. Boll është boll! Politikë bëni nesër, sot shqiptarët kanë nevojë për mbështetje dhe mesazhe qetësie, jo për pallavra politike./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Orët dhe ditët në vijim janë vendimtare”/ Ministri i Brendshëm del me deklaratën e fortë: Do thellojmë masat

Publikuar

-

Nga

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, u ka bërë sërish thirrje të gjithë qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi, sipasojë e situatës nga koronavirusi.

Lleshaj thekson së orët në vijim do të jenë vendimtare për frenimin e përhapjes së virusit në vend, ndëraa paralajmëron që masat do të thellohen.

“Situata përballohet kur secili bën pjesën e tij. Ndërkohë që punonjësit e shëndetësisë, të policisë, ushtarakët e të tjerë duhet të mbajnë barrën kryesore, të tjerët duhet të bëjnë një gjë më të thjeshtë, por po aq të rëndësishme: të qëndrojnë në shtëpi.

Policia, e mbështetur nga ushtria, vijon kontrollin e gjerë për kufizimin e lëvizjeve në të gjithë vendin.

Orët dhe ditët në vijim janë vendimtare për frenimin e përhapjes së virusit në vend. Ndaj ky angazhim do të njohë thellim të mëtejshëm, me bindjen se qytetarët do të bashkëpunojnë dhe mbështesin strukturat e vijës së parë”/CNA.al

Situata përballohet kur secili bën pjesën e tij. Ndërkohë që punonjësit e shëndetësisë, të policisë, ushtarakët e të tjerë duhet të mbajnë barrën kryesore, të tjerët duhet të bëjnë një gjë më të thjeshtë, por po aq të rëndësishme: të qëndrojnë në shtëpi. Policia, e mbështetur nga ushtria, vijon kontrollin e gjerë për kufizimin e lëvizjeve në të gjithë vendin. Orët dhe ditët në vijim janë vendimtare për frenimin e përhapjes së virusit në vend. Ndaj ky angazhim do të njohë thellim të mëtejshëm, me bindjen se qytetarët do të bashkëpunojnë dhe mbështesin strukturat e vijës së parë 🇦🇱

Gepostet von Sander Lleshaj am Donnerstag, 12. März 2020

LEXO TE PLOTE

Politikë

Klodian Tomorri thirrje qeverisë për masa drastike/ “Mbyllni gjithçka”

Publikuar

-

Nga

Gazetari, Klodian Tomorri, ka kritikuar ashpër masat e ndërmarra nga qeveria për parandalimin e situatës së krijuar nga koronavirusi.

Tomorri shprehet se institucionet që duhet të mbronin shëndetin publik dështuan në mënyrë spektakolare të parandalojnë infektimin e paralajmëruar të Shqipërisë, ndërsa bën thirrje urgjente për marrjen e masave drastike.

“Masat gjysmake jane katastrofike. Ky virus luftohet me masa ekstreme qe ne fillim.

Qeveria shqiptare u soll ne menyre totalisht te papergjegjshme nga data 25 shkurt deri dy dite me pare duke lejuar levizjen e lire te udhetareve nga Italia. Institucionet qe duhet te mbronin shendetin publik deshtuan ne menyre ekzemplare, por edhe te neveritshme te ndalojne infektimin e paralajmeruar te Shqiperise.

Por pasi gabuan ne fillim dhe lejuan infektimin e vendit, autoritetet jane duke gabuar serish me masat gjysmake qe po ndermarrin.

Kjo situate kerkon dore te hekurt dhe masa drastike. Masat gjysmake ne keto raste jane katastrofike.

Shqiperia duhet te vendose urgjentisht karantinen e detyrueshme per te gjithe udhetaret qe vijne nga jashte. Nuk eshte vetem Italia e infektuar. Epidemia po perhapet me shpejtesi ne France, Spanje, Gjermani, Austri, Zvicer dhe kudo. Mbyllja vetem e Italise ne kushtet kur udhetaret nga vendet e tjera lejohen te hyjne dhe levizin lirisht eshte totalisht e padobishme.

LEXO EDHE:  Foto/ Të rinjtë e PD-së “prangosin” kryeministrin Rama

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Paloka paralajmëron dhunë?

Pas sigurimit te kufijve, duhet urgjentisht te thellohen me shume madat e distancimit social ne vend. Eshte e pafalshme se si lejohen ende hapur fabrikat e medha, Call Centerat, bankat. Tashme duhet mbyllur cdo gje pervec farmacive dhe bizneseve qe prodhojne apo tregtojne te mirat primare te domosdoshme per popullaten.

Qeveria duhet te marre persiper nga buxheti nje pjese te kostove per pagesen e rrogave te punonjesve, te pakten per nje periudhe dy javore. Mund te duket me kosto te larte ne fillim. Por eshte e sigurte qe kjo kosto, nuk eshte asgje me faturen qe do te shkaktohet nese infeksioni perhapet masivisht.

Bejeni sot. Bejeni tani dhe lutuni qe te mos jete duke ndodhur sakaq transmetim masiv komunitar.

Kjo nuk eshte kohe per te hezituar,” shkruan Tomorri në faqen e vet në rrjetet sociale/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Thirrja e fortë e ish deputetit/ “Strategjia e qeverisë kundër koronavirusit po na çon në kolaps!”

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i Partisë Demokratike,  Tritan Shehu, është shprehur kritik, lidhur me strategjinë e qeverisë kundër përhapjes së koronavirusit.

Në një reagim në rrjetet sociale ai liston arsyet se ku, sipas tij, është gabuar dhe çfarë duhet të ishte bërë ndryshe për të ndaluar përhapjen.

Jo per “panik”, kjo “strategji” po na con ne kolaps, kujdes!
Katerciperisht jo i pershtatshem qendrimi ndaj kornavirusit ne vendin tone, qe prej janarit me humbje kohe, ammulli ne strategji e terren; duhet ndryshuar kursi sa nuk eshte teper vone (vone jemi).
Aktualisht shpallja e “pandemise” nuk do te thote te ndryshoje qendrimi ndaj dedektimit e trajtimit te cdo rasti, te lehte apo te rende, kjo nuk ka te beje me betejen ne terrenin tone, ajo ka te beje me perhapjen boterore te infeksionit, cdo vend merr masat e tij ne lufte, pra:
— Mos u fshihni mbas OBSh e ketyre percaktimeve, direktivat e saj jane shume te pergjitheshme e bazale, qe te jene te vlefeshme edhe per Afriken Qendrore edhe per Gjermanine, mekanizmat, strategjite, taktikat lidhen me secilin.
—Krijoni menjehere qendra laboratorike edhe jashte e larg ISHP, vetem ajo nuk po e perballon dot e do te gaboje, pajisini ato me aparature e kite.
Termi pandemi nuk ka te beje me reduktimin e ekzaminimeve ne raport me perhapjen, eshte shume e gabuar ta interpretoni keshtu, perkundrazi.
—Mos u bazoni vetem te 127, po ben kolaps, nuk ka kapacitet per kete “loje” kaq te madhe. Fusni ne “loje” lojtarin kryesor, mjekun e familjes e paresorin, duke e instruktuar, pajisur me mjetet mbrojtese e klinike, me kapacitet e transportit e komunikimit per 24 ore me pacientet.
—Pandemi nuk do thote qe te lesh te infektuarit ne shtepi e as te koncentroheni vetem ne Tirane ku kolapsi na pret, pra aktivizoni repartet infektive me 25-30 ne cdo qark e sa me poshte.
—Pandemi nuk do te thote te heqesh dore nga karantinimi shteteror, pra te shpallesh kolapsin e shtetit, duke pasur vetem nje te tille ne Durres qe do “pelcase”, do te thote qe te krijojme nje rjet te tille ne te gjithe territorin.
—Ndoshta me e rendesishmja per fazat qe do te arrijne eshte “Fuqizoni Terapite Intensive” kapacitet e varfera te te ciles jane aktualisht te ezauruara, aktivizoini ato jo vetem ne Tirane, qe nuk do te mund te perballoje nevojat mbas pak (qofsha i gabuar), duke importuar urgjent se paku pajisjet e plota per mbi 200 poste te dedikuara.
Perseritja e ketyre nuk demton, perdorja kercenueses e akuzes “panik”, jo vetem nuk garanton asgje, perkundrazi te le te biesh ne…”, shkruan ish ministri, Tritan Shehu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE