Connect with Us

Bllokoi qarkullimin edhe me mjete private/ Rama thirrje mediave

Politikë

Bllokoi qarkullimin edhe me mjete private/ Rama thirrje mediave

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama njoftoi pak më parë se Tirana dhe Durrësi do të vendoset në karantinë, si dhe do të pezullohet trasporti ndërqytetas dhe lëvizja me automjete private.

Mirëpo pas këtij vendimi, kreu i qeverisë i bën thirrje mediave televizive të akreditojnë automjetet e trupave të tyre që duhet të raportojnë nga qytete të ndryshme, pasi thekson se në të kundërt nuk do të lejohen.

LEXO EDHE:  Berisha sulmon Ramën për marrëveshjen me Greqinë

“Për të kryer shërbimet e tyre informative gjatë “shtet-rrethimit” të fundjavës brenda perimetrit Tr-Dr, mediat televizive duhet të akreditojnë automjetet e trupave të tyre, pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë Së Shtetit në Tiranë. Ndjesë 1000 herë po kjo luftë nuk fitohet ndryshe”, shkruan Rama në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

Tirana e Durrësi në karantinë/ Rama: Bllokohet qarkullimi i makinave private

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tirana e Durrësi në karantinë/ Rama: Bllokohet qarkullimi i makinave private

Publikuar

-

Nga

Qeveria vijon të ashpërsojë masat kundër përhapjes së koronavirusit.

Pas pezullimit të shërbimit të transportit urban, kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur sot një tjetër masë drastike.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se do të vendoset në karantinë Tirana dhe Durrësi.

“Ndjesë 1000 herë po kjo luftë nuk fitohet ndryshe

-Nga e premtja në 06.00 deri të dielën në mesnatë do të blindohet perimetri i qarqeve tiranë-durrës dhe do të mbyllet qarkullimi i automjeteve private e atyre të transportit ndërurban, drejt tiranës dhe durrësit apo anasjelltas nga tirana dhe durrësi drejt zonave të tjera të vendit

Nga e premtja në 06.00 deri të dielën në mesnatë do të mbyllet qarkullimi i automjeteve private në Tiranë e Durrës, si dhe transporti ndërurban mes Tiranës e Durrësit

-Nga e premtja në 06.00 deri të dielën në mesnatë do të mbyllet qarkullimi i automjeteve private dhe urbanëve në Shkodër,Lezhë, Elbasan, Lushnje, Fier dhe Vlorë.

-Qarkullimi në këto territore do të jetë i hapur vetëm për autoambulancat, automjetet që kryejnë funksione shërbimi shtetëror dhe ato që transportojnë mallra

-Këto masa ekstreme kufizimi të lirisë së qarkullimit janë domosdoshmëri për të mbrojtur çdo qytetar, çdo familje dhe vetë shqipërinë nga përshkallëzimi agresiv i sulmit të koronavirusit mbi ne dhe të afërmit e të njohurit tanë

– Ky është një “grip” që do të prekë shumë prej nesh! 80% e atyre që do të preken do ta kalojnë pa asnjë shenjë. kjo do të thotë se gjithkush nga ne mund ta ketë, prandaj edhe pse nuk ndjejmë asgjë, na takon të gjithëve të mbrojmë të moshuarit e të sëmurët rrotull nesh, sepse po e transmetuam tek ata u kemi “ bërë peshqesh” një hall të madh.

LEXO EDHE:  “Shpërthen” Altin Goxhaj/PD-së i kanë mbetur vetëm krimbat dhe vemjet!

LEXO EDHE:  Rama feston ditëlindjen në Elize/ Dhurata e Hollande dhe urimi i Kreut të Qeverisë

– Ndër ata që kanë shenja, janë shumë më pak ata që bëhen për spital, sepse shumica e kalon me sikletet e një gripi të zakonshëm dhe prej atyre që përfundojnë në spital shumica shërohen, por prapëseprapë askush nga ne nuk mund dhe nuk duhet të verë bast me probalitetin tejet të ulët që ai/ajo apo i afërmi i tij/saj të hyjë tek ata që mund të humbasin edhe jetën! në asnjë mënyrë jo. kurrën e kurrës!

– Frikë aspak, kujdes po! shumë fare madje!

-Kam besim dhe kini besim: nuk kemi në dorë ta vrasim armikun e padukshëm që na rrotullohet të gjithëve, duke kërkuar pengje në shtëpitë tona, po kemi në dorë ta lodhim derisa ta mundim duke ndihmuar njëri-tjetrin dhe me ndihmën e Zotit, të diellit e të rritjes së temperaturave!

-Përveç vetëdijësimit sa më të shpejtë, kufizimit sa më drastik të lëvizjeve të përditshme, respektimit të këshillave të autoriteteve shëndetësore dhe solidaritetit kombëtar, duke u bërë njësh shtet/qytetarë, asgjë tjetër s’na duhet dhe asgjë tjetër s’na ndihmon dot.

Besim motra e vëllezër besim, ne do ta mundim koronën dhe do të dalim më të fortë nga kjo luftë, siç dolëm nga goditja e tmerrshme e tërmetit!”-shkruan Rama.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fotot në kohë/ Kur Edi Rama ishte një “nxënës” i keq dhe kopjac

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama qeveris vendin, prej vitit 2013, kur e solli në pushtet Ilir Meta.

Tashmë në pothuajse shtatë vite qeverisje, rezultatet e të cilës i shohim dhe i prekim çdo ditë, Edi Rama të paktën një gjë ka mësuar ta bëjë mirë. Që është propaganda, dhe asgjë më shumë sesa kaq. Ekonomia shkon çdo ditë e më keq, ama Rama tashmë ka mësuar të flasë në publik edhe pa letër para.

Por, çfarë ndodhte shtatë vite më parë.

CNA.al iu sjell më poshtë disa foto, të bëra në mars të vitit 2013, kur Edi Rama kërkonte të sillte Rilindjen në pushtet. Sikurse shikohet nga fotot, Rama në atë kohë, edhe pse në fakt nuk kishte program hiç, që të mos harronte se çfarë duhej të deklaronte para qytetarëve, e shkruante në dorë si një nxënës i keq dhe kopjac.

LEXO EDHE:  Berisha sulmon Ramën për marrëveshjen me Greqinë

LEXO EDHE:  Rama feston ditëlindjen në Elize/ Dhurata e Hollande dhe urimi i Kreut të Qeverisë

Fotot janë bërë në muajin mars 2013, disa ditë para darkës me ngjala në Gjirin e Lalzit, kur ftonte Ilir Metën për bashkëqeverisje.

Darka e ngjalave më pas, u “kurorëzua” me marëveshjen e 1 prillit, mes Ilir Metës dhe Edi Ramës.

Meta, i cili kishte qenë për 4 vite pjesë e qeverisë Berisha, u largua nga posti i ministrit të Ekonomisë në Janar të 2011-ës, pas protestave të dhunshme në bulevard ku humbën jetën 4 protestues dhe në 1 prill 2013, bashkohet në koalicion me Ramën.

CNA.al do të vijojë të sjellë herë pas here foto në kohë, të cilat tregojnë moralin pa moral dhe fytyrën e vërtetë të politikanëve tanë./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Biznesi në panik/ Qeveria asnjë masë

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi vijon të përhapet me shpejtësi në shumë vende të botës, ndërsa tashmë edhe në vebndin tonë janë konfirmuar 15 rastet e para.

Qeveria ka ndërmarrë masa drastike, ndërkohë janë akorduar edhe një fond prej 400 milion lekësh, për marrjen e masave për plotësimin e nevojave paraprake për infeksionin e shkaktuar nga COVID-19. Që në fakt janë shumë pak, por gjithësesi është një hap i parë.

Janë marrë masa ekstreme e ndoshta deri diku të lavdërueshme, sepse në raste të caktuara ndërhyrja e fortë jep efekte më të mira.

Por, përjashtuar nga kjo është biznesi. Janë baret, restorantet, hoteleria. Kjo e fundit është goditur e para sepse janë anulluar të gjitha rezervimet e kësaj kohe. Dhe nëse punonjësit mbyllen në shtëpi vendet e punës do ngelen bosh, por nga ana tjetër duhet të paguhen pastrueset, sportelistët, kamarierë e banakierë, duhet të paguajnë taksat në shtet, e të tjera si këto. Pa folur pastaj për dritat, ujin, qeratë, kreditë etj.

Mbyllja e një restoranti lë pa punë kamarierë e kuzhinierë, ndërkohë që shumë produkte që mund të jenë në gjendje nëpër magazina mund të hidhen.

Pra, është një nevojë urgjente që qeveria të ndërhyjë për bizneset. Një qeveri e përgjegjshme krahas masave që merr për të izoluar vatrën duhet të reagojë edhe ndaj biznesit.

Janë me mijëra e mijëra të punësuar. Asgjë nuk zgjidhet nëse një biznes pushon nga puna punonjësit apo të gjithë bizneset ngrenë shoqatën e tyre, mbyllin dyert dhe nxjerrin në rrugë gjithë punonjësit.

Qeveria duhet të ndërhyjë, jo vetëm t’iu bëjë thirrje njerëzvve mos dilni nga shtëpia, qeveria duhet të zgjidhë një problematikë. Sepse bizneset kanë edhe kredi, kanë këste për të paguar. Vjen fundi i muajit faturat duhen paguar. Duhet gjetur një zgjidhje për pagat e punonjësve të cilët këta duhet t’i çojnë në shtëpi.

Mirë i hoqën nga puna. Por çfarë do të ndodhë më tej. Ekonomia do të shkojë në kolaps.

Do t’i largojnë nga puna, do tentojnë disa t’i marrin, disa do të ikin, disa mund të mos i kthejnë, kur të rihapet biznesi do të ketë shumë më pak punë. Me mijëra njerëz mund të ngelin rrugëve.

Biznesi vetë nuk mundet ti mbajë punonjësit, që të rrinë në shtëpi dhe t’i paguajë. Masat drastike të qeverisë duhet të shkojnë paralel dhe me masat lehtësuese ndaj ekonomisë dhe biznesit. Duhen parë disa rrugë, siç janë: ulja e kontributit të sigurimeve shoqërore ose pagimi nga shteti i këtyre për të mos i larguar nga puna, pagesa e një përqindje për njerëzit që nuk do punojnë fare, të ketë një kontribut simbolik, etj.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha: Çojuni Ramës e Bashës një cigare hashashi nga Laboratori i Skraparit!

LEXO EDHE:  Mesazhi i Johanes Hahn/Reagon menjëherë Edi Rama

Pa folur më tej pastaj që të ketë një ndërhyrje te palët përsa i përket kredive për të zgjatur afatet ose për të reduktuar pagesat mujore për shkak të kësaj situate, e cila është një situatë emergjente.

Mjafton të shikojmë se çfarë ndodhi me tërmetin në Durrës dhe të kuptojmë se ajo çfarë ka ndodhur me biznesin në Durrës, është një katastrofë e pakorrigjueshme.

Ndërkohë, qeveria i bën thirrje popullatës të mos dalin nga shtëpia, dhe nga ana tjetër s’ka asnjë masë për biznesin.

Po ashtu qeveria duhet të ndërhyjë edhe për mbylljen e fasonerive dhe call centerat. E në rast se pronarët kundërshtojnë le të ndërhyjë edhe me polici dhe me ushtri, por duhet t’iu garantojë punonjësve dhe vetë firmave se do të ketë një lloj marrëdhënie, do të ketë lehtësira. Duhet një kontribut nga ana e shtetit.

Pronarët e fasonerisë mund të kenë porositë e tyre, por nuk mund të rrezikojnë njerëzit për një porosi të caktuar.

Kështu që është një situatë alarmante me të cilën përballet biznesi dhe ndërhyrja e qeverisë është e domosdoshme.

Biznesi sot ka nevojë më shumë se kurrë për ndihmën e shtetit. Dhe duhet parë si partneri kryesor i tij dhe jo si armiku që këtë duhet ta rrjepim, ti marrim këtij sa të kemi mundësi dhe qeveria ta tregojë veten sikur është pronari i vetëm i shtetit dhe biznesmeni më i madh i vendit.

Mbështetja ndaj biznesit është ndoshta e vetmja mënyrë për t’i dhënë një frymë ekonomisë, për ta ndihmuar që ajo të mos marrë një goditje si ajo që mori pas tërmetit, e cila do ta çonte në një gjendje të parikuperueshme dhe pasojat do të ndiheshin shumë fort.

Qeveria duhet t’i japë shpresë biznesit të vogël, të mesem, por edhe atij të madh. Në të gjitha nivelet kudo ku ka restorante hoteleri, kudo ku ka pasoja që vijnë nga kjo situatë kaq emergjente. Nuk mund të marrë masa drastike, pa shkuar paralelisht me një ndihmë ndaj biznesit dhe zbutjes së pasojave që ata mund të kenë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE