Connect with Us

Bllokoi qarkullimin edhe me mjete private/ Rama thirrje mediave dhe shërbimeve të transportit

Politikë

Bllokoi qarkullimin edhe me mjete private/ Rama thirrje mediave dhe shërbimeve të transportit

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama njoftoi pak më parë se Tirana dhe Durrësi do të vendoset në karantinë, si dhe do të pezullohet trasporti ndërqytetas dhe lëvizja me automjete private.

Mirëpo pas këtij vendimi, kreu i qeverisë i bën thirrje mediave televizive të akreditojnë automjetet e trupave të tyre që duhet të raportojnë nga qytete të ndryshme, pasi thekson se në të kundërt nuk do të lejohen.

“Për të kryer shërbimet e tyre informative gjatë “shtet-rrethimit” të fundjavës brenda perimetrit Tr-Dr, mediat televizive duhet të akreditojnë automjetet e trupave të tyre, pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë Së Shtetit në Tiranë. Ndjesë 1000 herë po kjo luftë nuk fitohet ndryshe”, shkruan Rama në një postim në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Dëbora zbardh Kukësin/ Trashësia arrin në 10-20 cm

Gjithashtu thirrje për regjistrimin e automjeteve është bërë edhe për sipërmarrjet që kryejnë shërbime transporti mallrash apo shërbime furnizimi.

“Sipërmarrjet që kryejnë shërbime transporti mallrash apo shërbime furnizimi me mallra ushqimore apo farmaceutike në perimetrin Tr-Dr, duhet të akreditojnë automjetet e transportit të punonjësve të tyre, si edhe vetë punonjësit, emër për emër, në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit”, thekson më tej kryeministri./ CNA.al

Tirana e Durrësi në karantinë/ Rama: Bllokohet qarkullimi i makinave private

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha përshëndet vendimin e Bankës së Shqipërisë/ Ftesë publike Ramës

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar për vendimin e Bankës së Shqipërisë për të shtyrë me 3 muaj afatin e shlyerjes së kredive për bizneset dhe qytetarët, pas thirrjes së bërë ditën e djeshme nga lideri i demokratëve.

Basha përshëndet vendimin dhe fton qeverinë që të zbatojë propozimet e bëra nga PD për hir të Shqiptarëve. Kryetari i PD thotë se duhet të jemi pranë qytetarëve dhe bizneseve të vogla, pasi koha nuk pret.

“Përshëndes Bankën e Shqipërisë për vendimin e pezullimit të pagesës së kredive, që është një nga masat e propozuara nga PD. Është e domosdoshme në këtë situatë të jemi pranë qytetarëve, operatorëve ekonomikë e sidomos biznesit të vogël!

LEXO EDHE:  Pakti Rama-Basha largon Fatmir Xhafajn/Ku ishte ministri kur mësoi lajmin

LEXO EDHE:  Biznesmeni: Nuk jam as i Saliut, as i Ramës

Situata emergjente kërkon masa emergjente! Ftoj qeverinë që në këtë kohë krize të mos ketë asnjë kompleks të zbatimit të masave ekonomike dhe sociale të propozuara nga PD por të veprojë pa humbur kohë dhe të adoptojë këto masa për hir të të gjithë shqiptarëve. Koha nuk pret!”, shkruan Basha në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nesër administrata shtetërore pushim”/ Rama njoftim të rëndësishëm për punonjësit

Publikuar

-

Nga

“Nesër administrata shtetërore do të jetë pushim”.

Lajmin e bën të ditur kryeministri Edi Rama, i cili tregon se kjo është një masë e marrë për të mbrojtur shëndetin e qytetarëve nga koronavirusi.

Rama deklaron se punonjësit e aeroportit apo të institucioneve të tjera shtetërore që e kanë të pamundur lëvizjen në këmbë, duhet të akreditohen në drejtorinë  e Policisë së Shtetit.

Kreu i qeverisë thotë se nuk duhen marrë në automjete familjarë përveç punonjësve të administratës, ndryshe paralajmëron se do të merren sanksione të rënda.

“Për kryerjen e detyrës në shërbimet shtetërore ose publike brenda perimetrit tr-dr, gjatë periudhës së “shtet-rrethimit” të fundjavës, punonjësit e aerportit apo të institucioneve të tjera shtetërore që kryejnë funksione të domosdoshme dhe e kanë të pamundur lëvizjen në këmbë, duhet të akreditohen pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, emër për emër.

LEXO EDHE:  Edi Rama uron mëngjesin me xhevahiret e vendit/ Komentuesit një lumë me kërkesa

LEXO EDHE:  Dëbora zbardh Kukësin/ Trashësia arrin në 10-20 cm

Marrja në automjetin e punës e personave të familjes apo personave të tjerë që s’kanë lidhje me detyrën shtetërore është rreptësisht e ndaluar dhe do të ndëshkohet me sanksione të rënda. Për vajtje – ardhjet nga aeroporti drejtuesi i automjetit duhet t’i tregojë post-bllokut, biletat e fluturimit të personave që do të largohen apo e personave që do të mbërrijnë”, shkruan kryeministri në rrjetet sociale, ndërsa thekson se duhet shumë kujdes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tirana e Durrësi në karantinë/ Rama: Bllokohet qarkullimi i makinave private

Publikuar

-

Nga

Qeveria vijon të ashpërsojë masat kundër përhapjes së koronavirusit.

Pas pezullimit të shërbimit të transportit urban, kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur sot një tjetër masë drastike.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se do të vendoset në karantinë Tirana dhe Durrësi.

“Ndjesë 1000 herë po kjo luftë nuk fitohet ndryshe

-Nga e premtja në 06.00 deri të dielën në mesnatë do të blindohet perimetri i qarqeve tiranë-durrës dhe do të mbyllet qarkullimi i automjeteve private e atyre të transportit ndërurban, drejt tiranës dhe durrësit apo anasjelltas nga tirana dhe durrësi drejt zonave të tjera të vendit

Nga e premtja në 06.00 deri të dielën në mesnatë do të mbyllet qarkullimi i automjeteve private në Tiranë e Durrës, si dhe transporti ndërurban mes Tiranës e Durrësit

-Nga e premtja në 06.00 deri të dielën në mesnatë do të mbyllet qarkullimi i automjeteve private dhe urbanëve në Shkodër,Lezhë, Elbasan, Lushnje, Fier dhe Vlorë.

-Qarkullimi në këto territore do të jetë i hapur vetëm për autoambulancat, automjetet që kryejnë funksione shërbimi shtetëror dhe ato që transportojnë mallra

-Këto masa ekstreme kufizimi të lirisë së qarkullimit janë domosdoshmëri për të mbrojtur çdo qytetar, çdo familje dhe vetë shqipërinë nga përshkallëzimi agresiv i sulmit të koronavirusit mbi ne dhe të afërmit e të njohurit tanë

– Ky është një “grip” që do të prekë shumë prej nesh! 80% e atyre që do të preken do ta kalojnë pa asnjë shenjë. kjo do të thotë se gjithkush nga ne mund ta ketë, prandaj edhe pse nuk ndjejmë asgjë, na takon të gjithëve të mbrojmë të moshuarit e të sëmurët rrotull nesh, sepse po e transmetuam tek ata u kemi “ bërë peshqesh” një hall të madh.

LEXO EDHE:  Meta heziton se Rama e arreston në sallën e Parlamentit …!

LEXO EDHE:  Dëbora zbardh Kukësin/ Trashësia arrin në 10-20 cm

– Ndër ata që kanë shenja, janë shumë më pak ata që bëhen për spital, sepse shumica e kalon me sikletet e një gripi të zakonshëm dhe prej atyre që përfundojnë në spital shumica shërohen, por prapëseprapë askush nga ne nuk mund dhe nuk duhet të verë bast me probalitetin tejet të ulët që ai/ajo apo i afërmi i tij/saj të hyjë tek ata që mund të humbasin edhe jetën! në asnjë mënyrë jo. kurrën e kurrës!

– Frikë aspak, kujdes po! shumë fare madje!

-Kam besim dhe kini besim: nuk kemi në dorë ta vrasim armikun e padukshëm që na rrotullohet të gjithëve, duke kërkuar pengje në shtëpitë tona, po kemi në dorë ta lodhim derisa ta mundim duke ndihmuar njëri-tjetrin dhe me ndihmën e Zotit, të diellit e të rritjes së temperaturave!

-Përveç vetëdijësimit sa më të shpejtë, kufizimit sa më drastik të lëvizjeve të përditshme, respektimit të këshillave të autoriteteve shëndetësore dhe solidaritetit kombëtar, duke u bërë njësh shtet/qytetarë, asgjë tjetër s’na duhet dhe asgjë tjetër s’na ndihmon dot.

Besim motra e vëllezër besim, ne do ta mundim koronën dhe do të dalim më të fortë nga kjo luftë, siç dolëm nga goditja e tmerrshme e tërmetit!”-shkruan Rama.

LEXO TE PLOTE