Connect with Us

Biznesi në panik/ Qeveria asnjë masë

Politikë

Biznesi në panik/ Qeveria asnjë masë

Publikuar

-

Koronavirusi vijon të përhapet me shpejtësi në shumë vende të botës, ndërsa tashmë edhe në vebndin tonë janë konfirmuar 15 rastet e para.

Qeveria ka ndërmarrë masa drastike, ndërkohë janë akorduar edhe një fond prej 400 milion lekësh, për marrjen e masave për plotësimin e nevojave paraprake për infeksionin e shkaktuar nga COVID-19. Që në fakt janë shumë pak, por gjithësesi është një hap i parë.

Janë marrë masa ekstreme e ndoshta deri diku të lavdërueshme, sepse në raste të caktuara ndërhyrja e fortë jep efekte më të mira.

Por, përjashtuar nga kjo është biznesi. Janë baret, restorantet, hoteleria. Kjo e fundit është goditur e para sepse janë anulluar të gjitha rezervimet e kësaj kohe. Dhe nëse punonjësit mbyllen në shtëpi vendet e punës do ngelen bosh, por nga ana tjetër duhet të paguhen pastrueset, sportelistët, kamarierë e banakierë, duhet të paguajnë taksat në shtet, e të tjera si këto. Pa folur pastaj për dritat, ujin, qeratë, kreditë etj.

Mbyllja e një restoranti lë pa punë kamarierë e kuzhinierë, ndërkohë që shumë produkte që mund të jenë në gjendje nëpër magazina mund të hidhen.

Pra, është një nevojë urgjente që qeveria të ndërhyjë për bizneset. Një qeveri e përgjegjshme krahas masave që merr për të izoluar vatrën duhet të reagojë edhe ndaj biznesit.

Janë me mijëra e mijëra të punësuar. Asgjë nuk zgjidhet nëse një biznes pushon nga puna punonjësit apo të gjithë bizneset ngrenë shoqatën e tyre, mbyllin dyert dhe nxjerrin në rrugë gjithë punonjësit.

Qeveria duhet të ndërhyjë, jo vetëm t’iu bëjë thirrje njerëzvve mos dilni nga shtëpia, qeveria duhet të zgjidhë një problematikë. Sepse bizneset kanë edhe kredi, kanë këste për të paguar. Vjen fundi i muajit faturat duhen paguar. Duhet gjetur një zgjidhje për pagat e punonjësve të cilët këta duhet t’i çojnë në shtëpi.

Mirë i hoqën nga puna. Por çfarë do të ndodhë më tej. Ekonomia do të shkojë në kolaps.

Do t’i largojnë nga puna, do tentojnë disa t’i marrin, disa do të ikin, disa mund të mos i kthejnë, kur të rihapet biznesi do të ketë shumë më pak punë. Me mijëra njerëz mund të ngelin rrugëve.

Biznesi vetë nuk mundet ti mbajë punonjësit, që të rrinë në shtëpi dhe t’i paguajë. Masat drastike të qeverisë duhet të shkojnë paralel dhe me masat lehtësuese ndaj ekonomisë dhe biznesit. Duhen parë disa rrugë, siç janë: ulja e kontributit të sigurimeve shoqërore ose pagimi nga shteti i këtyre për të mos i larguar nga puna, pagesa e një përqindje për njerëzit që nuk do punojnë fare, të ketë një kontribut simbolik, etj.

LEXO EDHE:  Trump pezullon të gjitha fluturimet nga Evropa për në SHBA, për 30 ditë 

Pa folur më tej pastaj që të ketë një ndërhyrje te palët përsa i përket kredive për të zgjatur afatet ose për të reduktuar pagesat mujore për shkak të kësaj situate, e cila është një situatë emergjente.

Mjafton të shikojmë se çfarë ndodhi me tërmetin në Durrës dhe të kuptojmë se ajo çfarë ka ndodhur me biznesin në Durrës, është një katastrofë e pakorrigjueshme.

Ndërkohë, qeveria i bën thirrje popullatës të mos dalin nga shtëpia, dhe nga ana tjetër s’ka asnjë masë për biznesin.

Po ashtu qeveria duhet të ndërhyjë edhe për mbylljen e fasonerive dhe call centerat. E në rast se pronarët kundërshtojnë le të ndërhyjë edhe me polici dhe me ushtri, por duhet t’iu garantojë punonjësve dhe vetë firmave se do të ketë një lloj marrëdhënie, do të ketë lehtësira. Duhet një kontribut nga ana e shtetit.

Pronarët e fasonerisë mund të kenë porositë e tyre, por nuk mund të rrezikojnë njerëzit për një porosi të caktuar.

Kështu që është një situatë alarmante me të cilën përballet biznesi dhe ndërhyrja e qeverisë është e domosdoshme.

Biznesi sot ka nevojë më shumë se kurrë për ndihmën e shtetit. Dhe duhet parë si partneri kryesor i tij dhe jo si armiku që këtë duhet ta rrjepim, ti marrim këtij sa të kemi mundësi dhe qeveria ta tregojë veten sikur është pronari i vetëm i shtetit dhe biznesmeni më i madh i vendit.

Mbështetja ndaj biznesit është ndoshta e vetmja mënyrë për t’i dhënë një frymë ekonomisë, për ta ndihmuar që ajo të mos marrë një goditje si ajo që mori pas tërmetit, e cila do ta çonte në një gjendje të parikuperueshme dhe pasojat do të ndiheshin shumë fort.

Qeveria duhet t’i japë shpresë biznesit të vogël, të mesem, por edhe atij të madh. Në të gjitha nivelet kudo ku ka restorante hoteleri, kudo ku ka pasoja që vijnë nga kjo situatë kaq emergjente. Nuk mund të marrë masa drastike, pa shkuar paralelisht me një ndihmë ndaj biznesit dhe zbutjes së pasojave që ata mund të kenë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha “bojkoton” Ramën/ Nuk pranon të përgjigjet për ftesën

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës Lulzim Basha i është pyetur për ftesën e kryeministrit Edi Rama dhe ka folur për kritikat e këtij të fundit.

Basha refuzoi të japë një përgjigje dhe dha një mesazh solidariteti për qytetarët. Lideri i demokratëve vuri theksin te shqetësimi që opozita ka, që sipas tij është shëndeti i qytetarëve.

“Është rast unik ta nisim me sulmin e kryetarit të qeverisë dhe fajësimi nga kryetari i qeverisë për opozitën, kur në fakt përgjegjësia kryesore për përballimin e krizës, është e qeverisë. Por më lejoni ta nis ashtu siç duhet duke i shprehur bashkëqytetarëve të mi kudo që janë gjithë solidaritetin tim personal dhe duke iu falenderuar për të gjithë masat që keni marrë këto ditë dhe duke shprehur mbështetjen time dhe shqetësimin tim që këtë kohë ta kalojnë me sa më pak pasoja. Jam i vetëdijshëm që Shqipëria ka mangësi të mëdha, të pakrahasueshme me Italinë, siç është mungesa e ujit të rrjedhshëm, i donosdoshëm për higjenën personale, pamundësia e mbi 50 përqind të shqiptarëve për të siguruar ushqimet bazë. Shqetësimi kryesor i yni, shqetësimi kryesor i opozitës është shëndeti, siguria dhe mirëqenia në tërësi e shqiptarëve”, u shpreh ai në emisionin “Opinion”.

Basha kritikoi qeverinë se nuk ka reaguar në kohë dhe e fajësoi për ardhjen e koronavirusit në vendin tonë.

“Kriza kërkon jo vetëm t’i përgjigjesh, por të ecësh një hap përpara. Intestiteti i masave nuk mund të fillojë pas shfaqjes së krizës sepse shfaqja e virusit në Kinë na dha 45 ditë kohë. Këtë ka kërkuar opozita, këtë kam kërkuar unë prej datës 2 shkurt, prej datës 7 shkurt. Personalisht prej datës 24 shkurt që të marrë masa. Ndoshta edhe nga kompleksi që shfaqi zoti Rama edhe tani, pse ia kërkoj publikisht, nuk i ka ndërmarrë këto masa”, tha kryedemokrati, ndërsa u pyet nëse do të ulej në tryezë me Ramën.

LEXO EDHE:  Trump pezullon të gjitha fluturimet nga Evropa për në SHBA, për 30 ditë 

LEXO EDHE:  Masat për festat e fundvitit/ Policia sekuestron mjetet piroteknike në Tiranë e Vlorë

“Mendoj që duhet të kalojmë përtej fasadës. Tani na duhen mendje esëll, këmbë në tokë, vendime të forta, na duhet një plan dhe transparenca, ku të gjithë të dinë se çfarë do bëjnë dhe çfarë pritet prej gjithsecilit. Mjekët të kenë pajisjet e mjaftueshme për t’i kuruar pacientët  kur të shtohet vala, dhe sigurisht që do të shtohet të kenë pajisjet e nevojshme për t’i kuruar. Kemi vetëm 120 njësi respiratore, do të presim derisa të mbushen korridoret? Duhet të ishin marrë masat para 2 javësh, tre javësh, dhe nëse nuk marrim masat sot, do t’i kemi njerëzit pa pajisjet bazë për t’i trajtuar. Mjekët duhet të ketë pajisje mbrojtëse, tamponë testimi “, nënvizoi Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Spaho kritika të forta qeverisë/ “Nuk na dëgjuat, masat të vonuara”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho ka kritikuar ashpër qeverinë lidhur me masat për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Në një lidhje me “Ilva Noë”Spaho theksoi se masat  janë shumë të vonuara, duke shtuar se kriza shëndetësore që sapo ka filluar, do të shoqërohet me një krizë të rëndë ekonomike.

“Përgjatë gjithë kësaj periudhe që po ndeshemi me këtë epidemi, PD është përpjekur të jetë sa më konstruktive për ta kaluar sa më lehtë dhe të kursejë jetë njerëzore, madje nuk duam as kredite politike kur qeveria zbaton një pjesë apo të gjitha propozimet që kemi bërë për të lehësuar situatën.

Nuk e kritikojmë Ramën pse ka rënë coronavirusi, asnjë qeveri e majtë apo e djathë nuk do ta ndalonte dot, e kritikojmë pse po bën pak, me vonesë dhe përpiqet të mbulojë me propagandë në vend që të marrë masa. Kriza sapo ka filluar. Kemi shumë punë përpara që të korrigjojmë çfarë s’është bërë“/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

A tremben nga koronavirusi?/ Ja si përgjigjet Rama dhe Basha

Publikuar

-

Nga

Të gjithë shqiptarët janë frikësuar nga konfirmimi i disa rasteve me koronavirus në vendin tonë, por si po e përjetojnë dy krerët e dy partive më të mëdha politike.

Gjatë një lidhje live me emisionin “Opinion”, Edi Rama dhe Lulzim Basha u pyetën nga gazetari Blendi Fevziu nëse kanë frikë nga virusi.

Kreu i qeverisë deklaroi se nuk është i frikësuar dhe bëri apel që qytetarët të kenë sa më shumë kujdes.

“Frikë jo, as unë nuk duhet të kem frikë, as qyetarët, por duhet të kemi super super kujdes. Duhet të kujdeseni të mos merrni në qafë veten dhe familjarët tuja, nëse vjen edhe pse ti kujdesesh kjo është punë tjetër”, tha Rama, ndërkohë lideri i demokratëve nënvizoi se është i shqetësuar.

LEXO EDHE:  Trump pezullon të gjitha fluturimet nga Evropa për në SHBA, për 30 ditë 

LEXO EDHE:  “Me atë forcë do ishin 300 viktima"/ Sizmiologu italian ngre alarmin: Toka do dridhet për muaj dhe vite

“Nuk është koha për panik. Natyrisht që kam shqetësim. Kam shqetësim për prindërit e mi, që janë në moshë. Kam shqetësim për të afërm në gjendje të sëmurë, për miq me shëndet të rënduar, siç do të kishte secili prej nesh”, theksoi Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE