Connect with Us

Bie në mënyrë drastike çmimi i Bitcoin/ Analistët fajësojnë koronavirusin

Bota

Bie në mënyrë drastike çmimi i Bitcoin/ Analistët fajësojnë koronavirusin

Publikuar

-

Çmimi i Bitcoin ka rënë në mënyrë drastike dhe ka humbur 20 përqind të vlerës së tij në më pak se një orë.

Vlera e Bitcoin ka rënë nën 6000 dollarë, duke shënuar vlerën e saj më të ulët që nga viti 2019.

Disa analistë të kriptocurrency kanë fajësuar shpërthimin e koronavirusit (COVID-19) , i cili ka pasur një ndikim të madh në tregjet tradicionale për këtë rënie drastike.

LEXO EDHE:  Vijon të rritet numri i personave të prekur nga koronavirusi/ Si paraqitet situata në të gjithë botën  

Virusi, i cili u shpall një pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetit të ditën e djeshme, ka pësuar humbje të vazhdueshme në javët e fundit.

Parashikuesi ekonomik, i cili paralajmëroi përplasjen financiare globale të vitit 2008, thotë se mund të ketë një tjetër përplasje.

Rënia e fundit do të thotë se më shumë se 50 miliardë dollarë tani janë fshirë nga vlera e përgjithshme e Bitcoin që nga fillimi i muajit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Mbyllen votimet në Maqedoninë e Veriut/ Dalin rezultatet paraprake

Publikuar

-

Nga

Mbyllen votimet në Maqedoninë e Veriut/ Dalin rezultatet paraprake

Në Maqedoninë  e Veriut në zgjedhjet  parakohshme parlamentare të mbajtura përgjatë 3 ditëve, kanë votuar 922 678 qytetarë apo 50.86 për qind e votuesve, sipas shifrave që raportojnë mediat vendase.

Nga ajo çfarë u del nga përpunimi i rezultateve në 566 vendvotime, apo 12% e vendvotimeve u vërejt se koalicioni “Mundemi” i udhëhequr nga LSDM-ja prin me 34% te votave e ndjekur nga VMRO-DPMNE me 33%, BDI 12% dhe koalicioni ASH-Alternativa 10%.

Megjithatë, pas mbylljes së procesit, përfaqësuesi i BDI-së, Bujar Osmani ka thënë në konferencë shtypi se Bashkimi Demokratik për Integrim është e kënaqur nga ajo si është zhvilluar procesi zgjedhor, duke shpallur në këtë mënyrë fitoren.

LEXO EDHE:  SHBA ndihma për Shqipërinë/ Palmer: Fonde për teste dhe pajisje mjekësore e dezinfektimi

LEXO EDHE:  “Gishti i Vitit”/ Çmimi për politikanin më të korruptuar

“Ne jemi të kënaqur dhe presim fitore në këto zgjedhje. Prej nesër presim të fillojmë negociata për formimin e qeverisë së re, ndërsa partive tjera u porosisim që të bashkohen”, ka thënë Osmani. 

 

Procesi i votimit në këto zgjedhje për herë të parë u zhvillua në 3 ditë për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).

Dy ditët e para votuan personat e infektuar me COVID-19 dhe ato në vetizolim, si dhe personat e sëmurë dhe të pafuqishëm, personat në shtëpi pleqsh, të burgosurit dhe personat e zhvendosur në Qendrën e Personave të Zhvendosur. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Video-Harron maskën në makinë/ Ministren franceze e zë paniku

Publikuar

-

Nga

Video-Harron maskën në makinë/ Ministren franceze e zë paniku

Ministrja e Francës për Industrinë, Agnès Pannier-Runacher ka pëjetuar momente paniku, pasi harroi maskën në makinë.

Ajo shkoi për festimet në Paris për Festën Kombëtare, por sapo zbriti nga makina, u kujtua se kishte harruar maskën dhe u kthye për ta marrë, por makina kishte ikur.

Ajo mbuloi menjëherë hundën dhe gojën me duar dhe kërkoi menjëherë një maskë. Në fakt, shumë prej personave që ishin afër saj as që kishin maskë apo mbanin distancë, por ajo këmbënguli që të kishte menjëherë një maskë.

LEXO EDHE:  “U gjobitën nga policia”/ Infermieri shqiptar tregon çfarë ndodhi në Itali

LEXO EDHE:  Qeveria shtrëngon masat/ Nga nesër mbyllen të gjitha hyrje-daljet me Greqinë

Tashmë maska është kthyer në një aset të domosdoshëm ndaj COVID-19 teksa OBSH thotë se është e vetmja armë për t’u mbrojtur dhe mos përhapur COVID-19. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Shkeli të drejtat e njeriut/ Pompeo: Sanksione kundër firmës kineze Huawei

Publikuar

-

Nga

Shkeli të drejtat e njeriut/ Pompeo: Sanksione kundër firmës kineze Huawei

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të vendosin kufizime vizash për kompani kineze si Huawei Technologies, të cilën ai e akuzoi se ka lehtësuar shkeljet e të drejtave të njeriut.

Sekretari Pompeo tha gjithashtu se kompanitë e telekomunikacionit kudo në botë paralajmërohen se nëse bëjnë biznes me firmën Huawei, “ata po bëjnë biznes me abuzuesit e të drejtave të njeriut.”

Zoti Pompeo tha në një konference për shtyp se Departamenti i Shtetit “do të vendoste kufizime vizash për punonjës të caktuar kompanish teknologjike kineze si Huawei të cilat ofrojnë mbështetje materiale për regjimet e përfshira në shkelje dhe abuzime të të drejtave të njeriut në shkallë globale.”

I pyetur për heqjen e kompanisë Huawei nga infrastruktura e telekomunikacionit britanik, zoti Pompeo tha se “sa më shpejt të ndodhë kjo, aq më mirë”.

Kryeministri britanik Boris Johnson ka urdhëruar që pajisjet e firmës Huawei të hiqen plotësisht nga rrjeti 5G i Britanisë deri në fund të vitit 2027.

Në një deklaratë tjetër, duke iu referuar shkeljeve të pretenduara kundër popullsisë myslimane pakicë të Kinës, zoti Pompeo tha se Huawei është “një mjet i shtetit mbikëqyrës të kontrolluar nga Partia Komuniste Kineze, që censuron disidentët politikë dhe mundëson ekzistencën e kampeve të internimit masiv në Sinkiang”.

“Disa punonjës të Huawei-t ofrojnë mbështetje materiale për regjimin e Partisë Komuniste Kineze që kryen shkelje të të drejtave të njeriut”, thuhet në deklaratë

Huawei mohon që spiunon për qeverinë kineze dhe thotë se Shtetet e Bashkuara synojnë ta sabotojnë rritjen e kompanisë, sepse asnjë firmë amerikane nuk e ofron të njëjtën teknologji me çmim konkurrues.

POMPEO KRITIKON HETIMIN E OBSH-SË NË KINË

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se ai pret që hetimi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për origjinën e koronavirusit në Kinë të jetë “plotësisht i deformuar”.

LEXO EDHE:  Shtohen sërish rastet me koronavirus në Shqipëri/ 34 raste të reja në 24 orë

LEXO EDHE:  “Gishti i Vitit”/ Çmimi për politikanin më të korruptuar

Rreth 580,000 njerëz në të gjithë botën kanë vdekur nga COVID-19 dhe më shumë se 13 milion janë infektuar pas shpërthimit që filloi në Wuhan të Kinës vitin e kaluar.

OBSH-ja me qendër në Gjenevë tha se po dërgonte një ekip në Kinë për të hetuar se si nisi shpërthimi i koronavirusit.

“Ky është një regjim që nuk e bëri të ditur informacionin që kishte për virusin, i cili ka vrarë mbi 100,000 amerikanë … dhe tani po lejon Organizatën Botërore të Shëndetësisë të shkojë për të kryer atë që unë jam i bindur se do të jetë një hetim plotësisht i deformuar”, u tha zoti Pompeo gazetarëve.

Shtetet e Bashkuara janë vendi më kritik ndaj OBSH-së, dhe kanë deklaruar largimin nga kjo agjenci e OKB-së.

Presidenti Donald Trump, i cili është kritikuar ashpër për reagimin e tij ndaj shpërthimit të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, që kanë numrin më të lartë të vdekjeve në botë, më shumë se 136,000 , është përpjekur të fajësojë Kinën.

“Shpresoj të jem i gabuar. Shpresoj të jetë një hetim i plotë që u shkon gjërave deri në fund, por unë kam parë sjelljen e Partisë Komuniste Kineze sa i përket virusit që u përhap nga Wuhani dhe ata thjesht kanë refuzuar”, tha zoti Pompeo.

“Ata kanë shkatërruar mostrat. Ata nuk i kanë lejuar gazetarët dhe mjekët që ishin gati të flisnin, për të bërë atë që duhet të bëjnë vendet të cilët kërkojnë të kenë rol të vërtetë në shkallë globale dhe në skenë globale: të jenë transparentë dhe të hapur, të komunikojnë dhe të bashkëpunojnë”, tha Sekretari amerikan i Shtetit./ VOA

LEXO TE PLOTE