Connect with Us

Beteja me COVID-19/ Koha për të thirrur në ndihmë studentët

Lajme

Beteja me COVID-19/ Koha për të thirrur në ndihmë studentët

Publikuar

-

Koronavirusi, i njohur tashmë si COVID-19, po mban në alarm shumë vende të botës. Përhapja globale e virusit ka arritur tani në nivelin e një pandemie në përmasa të mëdha. Shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, deklaroi një ditë më parë se organizata e tij e ka vlerësuar papushim 24 orë përhapjen dhe tani duhet bërë fjalë për një pandemi. Në dy javët e fundit numri i rasteve me COVID-19 jashtë epiqendrës, Kinës, është 13-fishuar.

Në të gjithë botën heronjtë që po përballen me këtë betejë janë mjekët dhe infermierët që po punojnë me orare të gjata pa pushim, për tiu ardhur në ndihmë të infektuarve.

Tashmë COVID-19 ka mbërritur edhe në vendin tonë, ku janë konfirmuar 15 rastet e para.

Por, ndërkohë që vendi përballet me këtë betejë, ajo çfarë duhet të bëjë qeveria shqiptare është të thërrasë në apel studentët. Në qoftë se do të shohim në Itali, Francë dhe Gjermani, por edhe në vende të tjera, edhe në rastin e Kinës apo Koresë së Jugut, ajo që ka ndodhur është që qeveritë kanë thirrur në apel studentët.

Pra, të gjithë studentët të cilët janë në fakultetin e infermierisë, mjekësisë apo edhe ato të stomatoligjisë, janë thirrur dhe janë trajnuar në pak kohë në mënyrë të shpejtë dhe pastaj janë përdorur në këtë situatë emergjence.

Cilat janë mënyrat sesi janë përdorur?!

Janë vendosur çadra në ambiente publike, ku këta studentë të veshur me mjete mbrojtëse kanë matur temperaturën e njerëzve ose iu kanë bërë analizat në rrugë. Kanë shikuar edhe njerëzit në hyrjet e spitaleve. Pra, nuk lejohet që turma e njerëzve të hyjë nëpër spitale, apo persona të sëmurë. Por, ata kanë një kontroll paraprak në një ambient tjetër, që mund të jetë një çadër ose një ambien tjetër i ngritur posaçërisht për të kryer këto kontrolle.

LEXO EDHE:  Debati për Arsimin/ Berisha: Noriega dhe ndrikulla-Nikolla, sulmojnë elitën e kombit

Dhe për këto kontrolle nuk ka nevojë të ketë ekspertë, por studentët e mjekësisë dhe të infermierisë, të cilët janë me mijëra në Shqipëri mund të asistojnë së shumti në Tiranë dhe në Durrës, sidomos për të ulur panikun tek qytetarët, dhe që të sensibilizojnë njerëzit që të bëjnë kontrolle.

Mjafton që ata të jenë me mjete mbrojtëse dhe sipas protokollit, për të bërë të mundur një ndihmë të madhe në lidhje me shumë njerëz, të cilët dyshohen se mund të kenë koronavirus apo të tjerë që mund të kenë thjeshtë viroza stonore apo të tjera problematika që nuk kanë lidhje me Covid-19.

Do të ishte një ndihmë e madhe kjo për qytetarët nëse qeveria do të ndërmerrte këtë hap sa më shpejt. Duhet të fillojë trajnimi në mënyrë urgjente për ta, dhe pastaj t’i nxjerrësh në terren.

Ndoshta policia dhe ushtria është e lehtë të nxirren në rrugë, sepse ata janë të trajnuar dhe dinë ta bëjnë mirë detyrën, kurse studentët e infermierisë dhe mjekësisë, sidomos ata që kanë mbaruar vitin e parë, mund të trajnohen për të matur temperaturën dhe për të bërë analiza të thjeshta në rrugë.

E në këtë rast mund të futet në funksion të këtyre analizave dhe këtyre ndihmave momentale edhe kompania koncesionare e analizave, dhe Check-up. Gjithçka duhet të jetë në shërbim të kësaj situate. Kuptohet që qeveria duhet t’iu paguajë edhe detyrimet apo t’i thërrasë si ndihmës apo të vendosë shpërblim për ta që ti motivojë sa më shumë që të japin kontributin e tyre për situatën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Dosja Santo”/ Top Story fsheh Irfan Hysenbelliun, Grida Dumën dhe telefonatën e fundit

Publikuar

-

Nga

“Santo file”/ Top Story hides Irfan Hysenbelliu, Grida Duma, and the last phone call

Emisioni Top Story në Top Channel, tentoi dje të hidhte në opinion publik një gjoja investigim dhe zbardhje të plotë të ‘dosjes Santo’, mbi ngjarjen kriminale të qershorit 2014, ku pas një atentati mbeti i vrarë bankieri Artan Santo.

CNA.al po sjell disa të dhëna dhe fakte të cilat Top Story dje i fshehu. Në fakt po ta ndjekësh me vëmendje emisionin nuk ka asnjë të re dhe të panjohur për publikun apo institucionet që kanë kryer hetimin. Emisioni është në fakt një përsëritje e investigimit të gazetarit Artan Hoxha, të cilit i janë shtuar disa dëshmi të miqve të Santos, që nuk thonë asgjë për të zbardhur ngjarjen. Thjesht u morrën me viktimën. Të gjithë personazhet apo pistat e treguara janë thënë disa herë nga gazetarët në media. Për më tepër emisioni ka filluar përgatitjen shumë muaj më parë, por transmetimi i tij ishte pezulluar për t’u dhënë dje, duke mos pasur asgjë thelbësore dhe investigative.

Top Story dje nuk bëri gjë tjetër vetëm tregoi çfarë kishte bërë Prokuroria me këtë hetim, pra tregoi disa dëshmi, të cilat nuk kanë çuar agjëkundi. Por me apo pa qëllim fshehu edhe disa dëshmi dhe personazhe të tjerë të cilët janë pyetur në lidhje me vrasjen e bankierit Santo. Emisioni Top Story dje tregoi qartazi se përtej zbardhjes të së vërtetës kishte një tjetër mision.

Më poshte janë tre detaje të rëndësishme nga dosja hetimore që Top Story në Top Channel nuk guxoi t’i përmendte.  Të parët janë dy personazhe publikë si  Irfan Hysenbelliu dhe Grida Duma, miq dhe bashkëpunëtorë të vjetër me njëri-tjetrin por edhe të afërt me bankierin Artan Santo. Dy janë personazhe dhe dataji i tretë është telefonata e fundit.

Irfan Hysenbelliu

Irfan Hysenbelliu

Së pari Top Story diku shkaraz tregon një dokument ku flitet për faktin se bankieri kishte vendosur shitjen e aksioneve të Fokus Grup, për shakak se ortaku nuk shlyerte rregullisht kredinë, bëhet fjalë për një kredi disa miliona eurio.

Fokus Grup ku hyn Balkan Web, News24, Gazeta Shqiptare dhe Radio RASH është kompani me disa media dikur në pronësi të dy Santos dhe biznesmenit Irfan Hysnebelliu. Në atë kohë flitej për një konflikt të hapur midis dy biznesmenëve, 50% të aksioneve të bankierit Santo më pas u blenë nga Irfan Hysenbelliu. Në qarqet mediatike diskutohej edhe për sms kërcënuese e përplasje të forta. Dosja e prokurorisë ka shumë detaje që Top Story në Top Channel u kujdes të mos i tregonte.

LEXO EDHE:  Jo më “një masë për të gjithë”/ Apeli i fortë i Erion Dashos: Është koha për veprim!

LEXO EDHE:  Nuk respektohen masat kundër Covid-19/ Paralajmëron Skënder Brataj: Në fund të muajit shihen rezultatet

Grida Duma

Artan Santo, Grida Duma dhe drejtues të UET

Top Story në fashikujt që pretendon se i disponon ka edhe një personazh politik mjaft të njohur, por nuk jep asnjë fjalë.

Ajo është Grida Duma e cila ka qenë një njeri i afërt me artan Santon për më tepër të dy janë parë në shoqërinë e njëri tjetrit dhe janë fotografuar gjithashtu.

Duma njihet si një mike e bankierit Santo dhe ditën e atentatit ka qenë një nga personat që ka kërkuar të mbrohet nga shteti. Fillimisht ajo ka shkuar në kryeministri dhe më pas ka qëndruar për gati 3 orë në zyrën e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Ky i fundit asnjëherë nuk ka bërë publik faktin se përse atë ditë Grida Duma “u dorëzua” në zyrën e tij, por në një përlasje televizive Tahiri i kërkoi Dumës të fliste publikisht në lidhje më mënyrën sesi e kishte drejtuar ministrinë e Brendshme. Fakt që e tronditi Dumën, por në qarqet politike dhe mediatike ëshjtë konfirmuar nga disa burime që Grida Duma pas vrasjes së Santos ka qenë për shumë orë në zyrën e Tahirit.

Telefonata e fundit

Një tjetër detaj nga emisioni është zbardhja e telefonatës të fundit apo telefonatave të fundit të bankierit të ndjerë Artan Santo. telefoni i bankierit, sms-të apo thirrjet do tregonin shumë për opinionin publik.

Emisioni u përpoq të theksonte se nuk ishte vërtetuar që të ishte Saimir Tahiri telefonata e fundit, por nuk tregoi se kush ishte ajo, për faktin se duke pasur dosjen e plote të prokurorisë siç dhe pretendohet, kanë edhe fashikujt ku flitet qartë kush është telefonata e fundit e Santos./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Lajme

108 vjetori i Policisë së Shtetit/ Hoxha kujton sakfiricën e 224 burrave për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Operacioni italo-shqiptar me 37 të arrestar/ Artan Hoxha zbulon si u shit politikisht

Gazetarei Artan Hoxha ka kujtuar themelimin e policisë së Shtetit Shqiptar, më 18 janar 1913.

Përmes një postimi në rrjtet sociale, Hoxha shkruan se 224 burra sakrifikuan jetën e tyre për këtë vend gjatë 30-të viteve të postkomunizmit. Gazetari thekosn se sot, ata janë yje mbi një memorial te zi, duke na dhënë shpresë, se ky komb, ende nuk është mposhtur nga krimi.

“Me 13 janar 1913, vetem nje muaj e gjysem pas shpalljes se pavarsise, qeveria e Ismail Qemalit vendosi te themeloje Policine e Shtetit Shqiptar. 108 vite me pas, nje memorial i zi, vendosur ne oborrin e Ministrise se Brendeshme, perkujton 224 “Deshmoret e Atdheut”, te rene ne krye te detyres gjate 30-te viteve te postkomunizmit. 224 BURRA qe sakrifikuan jeten e tyre per kete vend. Shume prej tyre i kam njohur nga afer, kam marre pjese ne operacione te organizuar dhe drejtuar prej tyre. Kam ngrene buke me ta, ne mencat e varfera te komisariateve te Shqiperise, nga Tropoja ne Sarande. Kam ndare bashke me ta, sukseset e aksioneve dhe me kane lene te vetem, te derdh lot hidherimi ne funeralet e tyre. Sot, ATA jane YJE mbi ate memorial te zi, duke na dhene shprese, se ky komb, ende nuk eshte mposhtur nga krimi… E paharruar qofte sakrifica juaj…”, shkruan Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Pesë mësime që na japin filmat klasikë të Krishtlindjeve

Publikuar

-

Nga

Pesë mësime që na japin filmat klasikë të Krishtlindjeve

Ajo që na shoqëron gjatë gjithë muajit dhjetor, ose siç e njohim ndryshe, muajit të festave, janë filmat festivë me Krishtlindje.

Por përveçse zbavitës, këto filma na japin 5 mesazhe shumë të vlefshme për gjithkënd.

Mos zgjidhni punën mbi njerëzit

Ky është një nga mesazhet më të forta që jepet në shumë filma, që mësojnë njerëzit të mos i japin përparësi parave të gatshme mbi lumturinë njerëzore.

Tensionet janë të pashmangshme

Ndonjëherë, pavarësisht se çfarë bëni, gjërat shkojnë pak keq. Shpeshherë vendosemi para situatave të pakëndshme, por ajo që duhet bërë është që të qetësohemi dhe të marrin situatën nën kontroll pa hapur panik dhe duke i parë gjërat me optimizëm.

Familja është ajo që ju e bëni atë

Ka të gjitha llojet e familjeve të ndryshme në botë. Miqtë tanë, personat me të cilët mund të kemi marrëdhënie të ngushta, bashkëpunëtorët tanë, madje edhe qentë tanë mund të jenë familjarë.

LEXO EDHE:  Negociatat me BE/ Zbulohet skandali i radhës i qeverisë

LEXO EDHE:  Jo më "një masë për të gjithë"/ Apeli i fortë i Erion Dashos: Është koha për veprim!

Disa filma Krishtlindjesh na zhvendosin rrënjësisht nga pritjet tona dhe na tregojnë me mënyra të ndryshme se çfarë nënkupton miqësia dhe besnikëria dhe sesi njerëzit mund të gjejnë ndjenjën e tyre jashtë kufijve të familjes.

“Vriteni” të keqen me mirësi

Nëse jeni mërzitur nga xhaxhai që vazhdon të diskutojë për politikën, nga tezja juaj që vazhdimisht ju ngacmon për të gjetur një partner dhe për tu martuar, nuk duhet të silleni vrazhdë me ta. Filmat festivë na japin një mësim, “t’i vrasim me mirësi”. Kështu mund të shmangni stresin e pushimeve dhe të jeni të qetë pa u bezdisur nga të tjerët.

Shpërndani pozitivitet

Vetëm shaka, premtime dhe optimizëm.  Ka një sërë filmash Krishtlindjesh ku mund të merrni pozitivitet.

LEXO TE PLOTE