Connect with Us

Besimtarët marrin masa ndaj koronavirusit/ Dioqeza Katolike pezullon çdo aktivitet pas KMSH-së

Sociale

Besimtarët marrin masa ndaj koronavirusit/ Dioqeza Katolike pezullon çdo aktivitet pas KMSH-së

Publikuar

-

Dioqeza Katolike ka pezulluar sot të gjithë aktivitetin e saj në Shqipëri, për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi që ka mbërritur prej disa ditësh tashmë në vendin tonë.

Nëpërmjet një njoftimi për mediat, Dioqeza bën me dije se ka pezulluar të gjitha kremtimet liturgjike, përfshirë edhe Meshën e Shenjtë, katekizmin, aktivitetet e programuara si për fëmijë e të rritur dhe kurset e formimit pranë qendrave komunitare.

LEXO EDHE:  Nga nesër ushtria zbret në teren/ Kollçaku paralajmëron ashpërsim masash

Mësohet se ky vendim do të hyjë në fuqi ditën e nesërme dhe aktivitetet do të pezullohen deri në datën 3 mars.

Ky vendim i Dioqezës Katolike vjen një ditë pas atij të Komunitetit Mysliman Shqiptar, i cili po ashtu pezulloi çdo aktivitet në kuadër të masave të marra pë t’u mbrojtur nga koronavirusi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Punonjësit e fasonerisë përballë rrezikut/ Asnjë masë mbrojtëse kundër koronavirusit, si kërcënohen nga pronarët

Publikuar

-

Nga

Ndërkohë që 12 persona janë konfirmuar të prekur nga koronavirusi në vendin tonë, autoritetett kanë filluar edhe marrjen e masave të ashpra kundër përhapjes së këtij virusi.

Por, duket se janë lënë në “harresë” dy bizneset më problematike, siç janë biznesi fason dhe call centerat, pasi përqendrimi i njerëzve është shumë i madh dhe distanca mes tyre nuk respektohet.

Pavarësisht situatës, biznesi fason nuk është mbyllur, dhe për më tepër punonjësit që nuk pranojnë të futen në fabrikë kërcënohen me largim nga puna.

Kështu, rreth 2500 punëtorë kanë dalë sërish në protestë mëngjesin e sotëm pranë ambienteve të fasonërisë ku punojnë, për shkak se detyrohen nga eprorët e tyre që të hyjnë në fabrikë, edhe pse nuk ka asnjë masë parandaluese për marrjen e koronavirusit.

Mësohet se punonjësit që janë të punësuar, janë të lagjes Shkozë. Punonjësit thonë se pronarët dhe disa eprorë të kësaj fabrike janë kthyer nga Italia disa ditë më parë ndërsa punëtorët janë shprehur të shqetësuar pasi dyshojnë se mund të jenë të infektuar me koronavirus.

LEXO EDHE:  Manastirliu jep mesazhin e fortë/ Nuk ka vend për panik, referohuni vetëm informacioneve zyrtare

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Përhapje e vrullshme në Kinë, mbi 300 të vdekur

Punonjësit thonë se janë kërcënuar, duke iu thënë “O hyni brenda dhe nisni punën, ose merrni librezat edhe ikni”.

Po ashtu, mëngjesin e sotëm ka pasur protesta dhe në një fabrikë pranë ish-uzinës së metalurgjikut në Alidem, ku punonjësit nuk duan që të nisin punën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Surprizon moti/ Temperaturat pësojnë rritje të ndjeshme

Publikuar

-

Nga

Moti i kthjellët do të mbizotërojë për ditën e sotme mbi vendin tonë.
Era do të jetë nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare deri në 6m/sek.

Për shkak të orëve me diell temperaturat në vlerat e mesditës do të pësojnë një rritje të ndjeshme.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Në vendet malore 4°C deri në 19°C
Në vendet e ulëta 6°C deri në 22°C
Në vendet bregdetare 9°C deri në 21°C

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 12 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Mundohuni te jeni me te kuptueshëm dhe me tolerante me atë qe keni ne krah sot nëse doni qe gjerat te shkojnë mire. Do e shihni qe shume shpejt harmonia do te mbizotërojë ne lidhjen tuaj. Beqaret do dalin ne takime, por nuk do mund te nisin dot një lidhje serioze ashtu si e kane ëndërruar. Tregohuni largpamës ne planin financiar. Edhe pse buxheti do jete i mire mendoni edhe për te ardhmen.

DEMI 21. prill – 21. maj

Gjate ditës se sotme do i mendoni me mire gjerat ne lidhjen tuaj dhe do merrni disa vendime. Flisni për gjithçka me partnerin ne mënyrë qe edhe ai te jete ne dijeni. Beqaret do takohen me dike i cili nuk bën për ta. Kujdes sepse ai mund te përfitojë nga ju dhe t’iu lëndojë. Mos bëni asnjë transaksion te nxituar financiar sepse situata do jete goxha e ndërlikuar. Beni edhe pak durim.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Nuk do ndiheni mire sot pranë atij qe keni ne krah. Flisni me te dhe mos e mbani këtë lidhje vetëm për t’i bere qejfin. Mendoni pak me shume për veten tuaj. Dita duket premtuese për beqaret. Bëjini sytë katër dhe shfrytëzoni çdo mundësi qe do iu jepet për te dale. Financat do jene te mbrojtura. Nuk do keni probleme kështu qe përfitoni për te bere ndonjë shpenzim me tepër.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Ju të dashuruarit nuk do jeni shumë shprehës sot dhe kjo gjë mund të sjellë probleme me partnerin. Gjërat nuk kanë për t’iu ecur aspak siç keni dashur. Beqarët do vazhdojnë ta kenë të vështirë gjetjen e partnerit ideal kështu që do mbeten sërish të vetmuar edhe sot. Në planin financiar yjet do ju ndihmojnë të gjeni zgjidhje për problemet, por gjendja sërish ka për të qene delikate.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Do lindin keqkuptime të shumta sot ndërmjet jush dhe atij që keni në krah kështu që shumicën e kohës do jeni të mërzitur. Beqarët më mirë të mos tentojnë fare sot për ta ndryshuar statusin e tyre sepse yjet nuk do i kenë në favor. Gjendja e financave do jetë shumë më problematike nga më parë dhe do gjendeni në vështirësi edhe për shpenzimet më të vogla.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Ditë pozitive do jetë kjo e sotmja për të dashuruarit. Në shumë momente do ndiheni mirë me partnerin dhe do mendoni të hidhni edhe hapa më tej me të. Beqarët do kenë një ditë goxha të animuar dhe të mbushur me takime impresionuese. Financat kanë qenë edhe më të mira më parë kështu që sot duhet bërë çdo shpenzim me shumë përkujdes dhe maturi.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Ka rrezik që sot të ketë konflikte e debate mes jush dhe atij që keni në krah. Do jeni të palogjikshëm të dyja palët dhe mund të thoni gjëra vërtet të gabuara për njëri-tjetrin. Beqarët po nuk takuan persona interesantë deri ne pasdite, nuk duhet të shpresojnë në orët më të vona. Në planin financiar keni për të pasur fat me shumicë dhe mund të arrini më në fund ta stabilizoni gjendjen.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Klima në jetën tuaj ne çift do jetë shumë e ngrohtë sot. Do i shihni gjërat me një sy tjetër dhe do i pranoni më në fund gabimet tuaja. Kjo është më e rëndësishmja nga të gjitha në fakt. Beqarët nuk do jene me fat për ta takuar princin e tyre të kaltër, por nuk do brengosen për këtë gjë, Buxhetin do dini si ta mbani të stabilizuar gjatë gjithë kohës dhe nuk do ju dalin aspak probleme.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Dita e sotme nuk do jetë aq e qëndrueshme sa ju do kishit dashur sot, megjithatë probleme serioze nuk do keni në asnjë moment. Bëjini sytë katër në çdo moment dhe jepini rëndësinë e duhur partnerit. Beqarët mundet edhe të zhgënjehen nga disa persona kështu që duhet të shohim mirë ku do shkelin. Me shpenzimet, por u treguat vigjilentë nuk keni për të pasur aspak vështirësi.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Sot do jetë një ditë shumë e ekuilibruar për gjithë ju të dashuruarit. Do jeni shumë të logjikshëm e të kuptueshëm kështu që gjithçka me partnerin do ecë më së miri. Edhe ata që kanë pasur zënka më parë do ndihen më të qetë. Beqarët do kenë shumë kërkesa dhe nuk do mund ta gjejnë personin e duhur. Në planin financiar, me pak ekonomi do arrini ta kaloni ditën pa probleme.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Do ndiheni shume mire pranë partnerit tuaj sot kështu që mund të ndiheni gati edhe për te filluar projekte interesante së bashku. Këto të fundit do ju bashkojnë edhe më shumë dhe do ju bëjnë të njiheni nga një tjetër këndvështrim. Beqarët do ja lënë gjërat kohës dhe do kenë më shumë fat. Në planin financiar do bëni çdo gjë që ta mbani situatën sa më të stabilizuar.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Ambienti ne çift do jete i zymte. Mos flisni me partnerin për ndonjë te fshehte qe mund t’i keni mbajtur sepse atmosfera do te ndizet me tepër dhe do keni mosmarrëveshje te mëdha. Beqaret do kenë mundësi me shumice për te joshur. Disa do afrohen mjaft me një mik te vjetër. Tregohuni me te kujdesshëm me financat dhe menaxhojeni me kujdes buxhetin tuaj.

LEXO TE PLOTE