Connect with Us

Ushtria zbret në terren/ Masa të rrepta kontrolli për të ardhurit nga Italia

Lajme

Ushtria zbret në terren/ Masa të rrepta kontrolli për të ardhurit nga Italia

Publikuar

-

Duke filluar nga dita e nesërme policia dhe ushtria do të zbresë në terren për të marrë masa të rrepta për të gjithë personat që shkelin rregullin e vetëkarantiminimit.

Të gjithë personat që kthehen nga zona të kuqe ose ata që aktualisht janë konfirmuar me koronavirus nuk duhet të dalin në ambiente publike.

Bëhet me dije se policia dhe ushtria nesër do të ngrejë postblloqe në disa pika kyçe të vendit, kryesisht në hyrje dhe dalje të qyteteve.

LEXO EDHE:  Derbi Tirana-Partizani, policia kontrrolle gjatë hyrjes në stadium

Gjithashtu mësohet se për shkelësit e vetëkarantinimit do të ketë gjoba dhe do të detyrohen me forcë që të izolohen./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

‘Fshehën rastin e Durrësit”/ Berisha akuza qeverisë: Mjekët e morën vesh nga mediat

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka ngritur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama dhe ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, për të cilët thotë se bënë gjithçka për të fshehur rastin e Durrësit.

Berisha thotë se mjekët e morën vesh nga mediat dhe jo nga taskforca se pacientja që ata mjekonin ishte me koronavirus.

“Kështu ata i lanë pa asnjë masë mbrojtëse personelin mjekësor por edhe të sëmurët e tjerë që mjekoheshin nga mjekët që kujseseshin për të sëmurën.
Këtë qendrim çnjerëzor dhe kriminal Edvin Çekapi dhe Ndrikull Hajnia e mbajtën sepse duket menduan të fshihin rastin pasi rrezonte për të tretën herë mashtrimin e tyre të paskrupullt për rastin zero. Akoma sot në mëngjes nuk kanë dërguar mejtin me resperator për të sjellë të sëmuren në repartin e reanimacionit të spitalit infektiv për shërbim të specializuar”, shkruan Berisha.

LEXO EDHE:  Dy masa e dy vendime për të njëjtën vepër penale

LEXO EDHE:  Operacioni “Lulet e pranverës”/ Jepet masa për 6 nga të arrestuarit

Ish kryeministri thotë se denon me ashpërsinë më të madhe qendrimet e papërgjegjshme te qeveërisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

U nis drejt Tiranës/ Mjekët rikthejnë në spitalin e Durrësit të moshuarën me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Gruaja e infektuar me koronavirus në Durrës u bë gati pë tu transportuar drejt Infektivit në QSUT në Tiranë.

Në mënyrë krejt të papritur,  mjekët  e kanë nxjerrë menjëherë nga ambulanca dhe e kanë rikthyer sërish brenda ambienteve të spitalit të Durrësit. Nuk dihet ende pse autoambulanca nuk u nis dhe pse pas disa minutash gruaja e moshuar u nxorr për t’u futur sërish në ambientet e spitalit të Durrësit.

Me herët zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha se e moshuara ishte në terapi intensive.

LEXO EDHE:  Dy masa e dy vendime për të njëjtën vepër penale

LEXO EDHE:  Ndeshkimet kundër evazionit. PD: Masa represive

76- vjeçarja kishte qenë në Itali nga kishte importuar dhe koronavirusin por është shtruar në spitalin infektiv të Durrësit me probleme të rënda me frymëmarrjen dhe ka qëndruar për një javë e shtruar aty ndërsa dyshohet se mund të ketë infektuar mjekët dhe infermierët që i kanë shërbyer./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Nuk ka vend për panik”/ Rakacolli: Kemi miliona maska oksigjeni

Publikuar

-

Nga

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha se nuk ka vend për panik, pas nuk ka mungesë të maskave të oksigjenit apo të aparatëve respiratorë.

“Maska oksigjeni ka me miliona. Aparatura oksigjenimi ka në çdo spital. Janë totalisht të mjaftueshme. I kemi marrë masat, se duke e ditur që në fillim si zhvillohet sëmundja kemi qenë të ndërgjegjshëm, që problemi do të ishte me sigurimin e respiratorëve. Kemi parë sa kemi në total dhe jemi në rregull. Qëveria ka vënë në dispozicion 400 milionë lekë për koronavirusin”, bën me dije Ministria e Shëndetësisë.

Gjithashtu Rakacolli tha se marrja e të dhënave të të gjithë udhëtarëve kur fluturimet me Italinë ishin të shërbejnë për të identifikuar rrugëtimin që ka bërë një person që mund të rezultojë sot me koronavirus.

LEXO EDHE:  Kosovë, FSK do të shndërrohet në ushtri pa ndryshuar Kushtetutën

LEXO EDHE:  Rrëzohet avioni/ Stërvitja e ushtrisë greke kthehet në tragjedi

“Lëvizja ka qenë e lirë, kanë ardhur të shëndetshëm dhe pa shenja. Ne që në fillim kemi kërkuar skedat e udhëtarëve me numrat e kontaktit. Ato janë marrë për këto ditë, jo për atëherë. Që nëse një person del i prekur, të vlerësonim skedën e tij për të zbuluar historikun e udhëtimit edhe vendin nga vjen”, tha Rakacolli./CNA.al

LEXO TE PLOTE