Connect with Us

Ushtria amerikane planifikon zbarkimin në Evropë

Bota

Ushtria amerikane planifikon zbarkimin në Evropë

Publikuar

-

Ushtria amerikane po planifikon vendosjen më të madhe të trupave në Evropë në 25 vjet, në kohën kur marrëdhëniet me Rusinë duket se sa po vijnë po tensionohen.

Ushtria amerikane po projekton të vendosë 20,000 trupa për të marrë pjesë në një stërvitje masive. Lajmin e ka dhënë gjenerali, Christopher Cavoli, komandanti i forcave tokësore amerikane në Evropë, i cili tha se trupat do të bashkohen vitin e ardhshëm me rreth 9,000 ushtarë të tjerë në Evropë.

“Rreth 37,000 trupa do të marrin pjesë në stërvitje në 10 vendet evropiane nga maji deri në qershor. Forcat me qendër amerikane do të fillojnë të lëvizin në shkurt, duke nisur me 13,000 pajisje, duke përfshirë tanke, artileri dhe automjete transporti, nëpër 2.500 milje (4,000 kilometra)”, deklaroi ai.

AFP shkruan se kjo do të jetë një sfidë logjistike, pasi hekurudhat në vendet e mëparshme sovjetike kanë matës më të vogël se vendet e Evropës Perëndimore dhe urat e tyre nuk janë ndërtuar për të mbajtur peshën e një rezervuari Abrams me 70 ton.

LEXO EDHE:  Si e ndryshoi historinë e luftërave, shpikja e mitralozit nga Hiram Maksim

“Qëllimi është të demonstrojmë aftësinë e ushtrisë amerikane për të vendosur shpejt një forcë të madhe për të mbështetur NATO-n dhe t’i përgjigjet çdo krize. Aftësia jonë si ushtri për të projektuar fuqinë është absolutisht thelbësore për çdo gjë që ne do të përfundonim”, nënvizoi Christopher Cavoli./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

“Kam gjetur kurën për koronavirusin”/ Mjeku italian zbulon ilaçin që jep rezultate brenda 24 orëve

Publikuar

-

Nga

Një mjek italian në spitalin e Napolit, i quajtur Paolo Ascierto, pretendon se ka gjetur kurën për koronavirusin. Mjeku ka sugjeruar që në medikamentet e përdorura te personat e infektuar me koronavirus, të përfshihet edhe ilaçi i quajtur “Tocilizumab”.

Ky ilaç përdoret për kurimin e artritit dhe mjeku e ka testuar te dy pacientë. La Republica raporton se brenda 24 orëve terapia ka treguar rezultate të shkëlqyera dhe po përdoret te dy pacientë të tjerë.

“Dy pacientët e parë u trajtuan në Itali dhe brenda 24 orësh terapia tregoi rezultate të shkëlqyera. Dje filloi trajtimi për dy persona të tjerë dhe sot do të merremi me dy të tjerë. Sa i përket pacientit të dytë të trajtuar, ka pasur një përmirësim dhe tani është i qëndrueshëm. Këtu në Napoli kemi për qëllim të trajtojmë sa më shumë pacientë të jetë e mundur. Një protokoll kombëtar është i nevojshëm menjëherë për të zgjeruar përdorimin e tocilizumab në pacientët e infektuar me koronavirus dhe në kushte shumë kritike”, tha Paolo Ascierto./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Kryebashkiaku i epiqendrës së virusit në Itali tregon “recetën”/ Çfarë duhet bërë për ta luftuar

Publikuar

-

Nga

Vetëm disa ditë më parë u identifikua i infektuari i parë me koronavirus në Cordogno të Italisë dhe tashmë numri i tyre ka ardhur duke u rritur frikshëm.

Mirëpo kryebashkiaku i Codognos Francesco Passerini deklaron se modeli “zonë e kuqe” ka funksionuar. Sipas tij, trendi i infektimeve prej disa ditësh është negativ, por ende nuk ka përfunduar emergjenca.

Ai deklaron se izolimi i hyrjes dhe ndaljes nga zonat ka ndikuar pozitivisht, por thekson se duhet të shohim ecurinë e ditëve të ardhshme.

“Nëse numrat konfirmohen, trendi i përhapjes, sikurse e them prej disa ditësh, është më i ulët kundrejt pjesës tjetër të territorit të Lombardisë”, është shprehur ai për mediat vendase.

Po pavarësisht kësaj, ai nënvizon se është e nevojshme “mbajtja e një niveli kujdesi të lartë, duke adoptuar të gjithë masat e marra në zonën tonë në këto 17 ditë dhe të mos mendojmë se beteja ka përfunduar”.

Por kush është “receta” që po përdor Cordogno dhe që nuk përfshin vetëm rregullat e vendosura nga autoritetet sanitare qeveritare. Kryebashkiaku pretendon mbi të gjitha ka të bëjë sjellja shpitërore.

LEXO EDHE:  Studimi/ Europa po shkon drejt obezitetit

LEXO EDHE:  Pse ndërhyrja ruse, nuk do ta ndryshojë dot peisazhin politik në Evropë

“Nuk duhet pasur frikë. Duhet të jemi të arsyeshëm, duke ecur të gjtihë bashkë në të njëtin drejtim. Jam krenar për qytetarët e mi. Nuk ka pasur skena histerie apo agresioni. E kanë përballuar në mënyrë të kujdesshme situatën duke dëshmuar se mund të fitohet. Denoncimet për dhunë e shkelje kanë qenë të pakta” shprehet Passerini. Detyra më e vështirë ka qenë bindja e të rinjve për të marrë pjesë në këtë operacion të madh përgjegjshmërie kolektive”, deklaron ai, ndërsa thekson se teknologjia ka qenë një nga ndihmat më të mëdhaja.

“Nuk e kisha imagjinuar kurrë dy vite më parë, kur u bëmë një prej komunave të para n ëItali në të cilën mund të bëhet gjithçka në rrugë digjitale me aplikacionin e Codogno-s që u kthye në kaq thelbësor” shprehet Passerini./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritet bilanci në Itali/ 827 viktima, 10.590 persona të infektuar

Publikuar

-

Nga

Bilanci i të prekurve dhe viktimave në Itali nga koronavirusi po vazhdon të rritet me shpejtësi të frikshme.

Mësohet se vetëm brenda 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 196 persona, duke e dërguar në total numrin e viktimave në 827 nga 631 që ishte një ditë më parë.

Aktualisht 10.590 persona rezultojnë të jenë të prekur me koronavirus, ndërsa 1,045 janë shëruar, konkretisht nga dita e djeshme 41 qytetarë.

LEXO EDHE:  Pse ndërhyrja ruse, nuk do ta ndryshojë dot peisazhin politik në Evropë

LEXO EDHE:  Sulmet e Iranit/ Trump: Ushtria amerikane është e përgatitur

Sipas Corriere della Serra, 5,838 pacientë janë të shtruar në spital me simptoma, 1.028 janë në kujdes intensiv, ndërsa 3.724 janë në izolim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE