Connect with Us

Surprizat e motit/ Ja sa do arrijnë sot temperaturat

Sociale

Surprizat e motit/ Ja sa do arrijnë sot temperaturat

Publikuar

-

Për ditën e sotme pritet një përmirësim i mëtejshëm i kushteve atmosferike.

Moti do të jetë i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në orët e mesditës deri ato të pasdites.

Temperaturat e mëngjesit parashikohen në vlerat nga 1ºC në zonat malore deri në 5ºC në ato të ulta dhe ato bregdetare.

LEXO EDHE:  Parashikimi i METEO/ Ja kur rifillojnë reshjet

Ndërkohë në vlerat e mesditës parashikohet rritje me nga 15ºC në relievet malore deri në 21ºC në ato të ulta dhe ato bregdetare.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Horoskopi i ditës, 11 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Marrëdhënia juaj me partnerin do marrë një kthesë shumë pozitive gjatë kësaj dite. Do ndiheni edhe me të çliruar për t’i shprehur ndjenjat dhe do kënaqeni gjithë kohës. Disa beqarë do kenë fatin e madh të gjejnë personin që kanë ëndërruar prej kaq kohësh. Në planin financiar perspektivat do jenë goxha të mira dhe buxheti do mbrohet fort nga planetët.

DEMI 21. prill – 21. maj

Do jeni shumë karizmatikë sot ju të dashuruarit dhe do arrini të krijoni kurdoherë një ambient të ngrohtë pranë partnerit. Çdo çast do jetë i bukur. Beqarët do kenë mundësi për njohje të reja, por mirë është të mos nxitohen për asgjë. Financat do dini shumë mirë si t’i menaxhoni kështu që nuk do gjendeni në situata të sikletshme. Po vazhduat kështu edhe më tej shumë shpejt do pasuroheni.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Hëna do jetë pozicionuar mirë sot në jetën tuaj në çift kështu që klima do qëndrojë gjithë kohës sensuale. Do jeni në formë të shkëlqyer fizike dhe morale. Beqarët do tundohen shumë nga dikush, por ka rrezik që ai më shumë sesa t’ua zbukurojë, do ua ndërlikojë jetën. Buxheti do jetë goxha më i qëndrueshëm se më parë kështu që keni për t’u ndier të qetë.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Sot do mundoheni me çdo kusht t’iu gjeni zgjidhje problemeve që ju kanë dalë në jetën tuaj në çift dhe mund ta hiqni dorë edhe nga disa zakone të përditshme. Për të mirën e lidhjes do jeni gati për gjithçka. Beqarët do përdorin çdo lloj arme që do kenë në dorë për të joshur personat që pëlqejnë. Në planin financiar optimizmi do ju pushtojë dhe do arrini ta mbani situatën nën kontroll.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Ditë e mbushur me emocione pozitive ka për të qenë kjo e sotmja për të dashuruarit. Në asnjë moment nuk do ndiheni keq, përkundrazi do arrini të zgjidhni edhe disa hatër-mbetje të së shkuarës. Beqarët do kenë takime interesante dhe mund te kalojnë momente shumë romantike. Në planin financiar do ju mungojë maturia dhe mund të hidhni hapa të gabuara.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Do jeni shumë posesivë sot ju të dashuruarit dhe mund të thoni gjëra të pamenduara mirë. Debatet në disa raste mund të kalojnë çdo lloj parashikimi. Beqarët do jenë gati të hedhin çdo lloj hapi me ata që do takojnë sepse ai do ju përshtatet në çdo pikë. Sektori i financave do jetë goxha e trazuar dhe nuk duhet të kryeni asnjë lloj hapi të pamenduar me kujdes.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Mërkuri do ndikojë më shumë nga të gjithë për jetën tuaj në çift gjatë kësaj dite dhe do ju bëjë më te logjikshëm e më të kontrolluar. Asgjë e keqe nuk ka për t’iu ndodhur sot. Beqarët mirë është të përfitojnë nga çdo lloj mundësie që do iu jepet për të realizuar takimet e menduara. Priten gjëra pozitive sot. Në planin financiar mos prisni përmirësime të jashtëzakonshme sepse kjo gjë nuk ka për të ndodhur.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Sot mund të përballeni me goxha probleme ju të dashuruarit dhe në disa momente mund të ndiheni vërtet keq. As ju dhe as ai që keni në krah nuk do toleroni aspak. Beqarët që ndiejnë prej kohësh për dikë duhet t’i bëjnë sot deklaratat sepse është koha e duhur. Buxhetin do arrini ta mbani nën kontroll edhe falë mbështetjes së familjarëve.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Rutina do jetë armiku më i madh i jetës tuaj në çift gjatë kësaj dhe ajo mund të shkatërrojë gjithçka të bukur që keni ndërtuar deri më sot. Beqarët nuk do kenë një ditë pozitive, përkundrazi do mërziten shumë kur të mos i përfillë askush nga ata që do joshin. Buxheti do ketë përmirësime më të mëdha edhe nga sa mund të ishin parashikuar.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite shume e qëndrueshme ka për të qenë kjo e sotmja për të dashuruarit. Do ndiheni shumë më të qetë pasi do i zgjidhni një e nga te gjitha problemet që keni pasur. Për beqarët do ketë plot mundësi për takime, por jo të gjithë do mund të bëjnë zgjedhjen përfundimtare. Në planin financiar fati do jetë gjithë kohës ne jetën tuaj kështu që mund ta kryeni pa frikë edhe ndonjë shpenzim më të madh.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Dite shumë sensuale do jete kjo e sotmja për të dashuruarit. Do jeni pozitive dhe të buzëqeshur gjatë gjithë kohës. Nga ana tjetër, në mbrëmje do kaloni edhe çaste romantike. Beqarët do kenë disa takime, por vetëm një qe do realizojnë në mesditë do ju pëlqejë tej mase. Buxhetin do dini si ta menaxhoni gjithë kohës dhe gjendja ka për te qenë shumë më e mire nga më parë.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Sot do kaloni një krizë te vështirë ju të dashuruarit dhe në shumë momente do ndiheni keq. Si ju ashtu dhe ai qe keni ne krah do e ngrini zërin më shumë nga sa duhet. Beqarët do jenë pafund sensuale dhe shumë veta do mundohen t’i bëjnë për vete. Në këtë mënyrë ata do mund të bëjnë edhe zgjedhjen më të mirë. Në planin financiar mund të ndërmerrni edhe rreziqe nëse jeni të sigurt se do fitoni shumë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dom Gjergj Meta: Lutem që Koronavirusi të mos marrë më asnjë jetë

Publikuar

-

Nga

Ipeshkvi i Rrësheni, Dom Gjergj Meta, ka shpërndarë mesazhe lutje lidhur me situatën nga koronavirusi në vendin tonë ku deri tani janë regjistruar 10 raste të infektuar.

Kleriku katolik, lutet të mos kemi më të prekur dhe viktima.

Dom Gjergj Meta:

“Një lutje prag mbrëmje …

Lutem që koronavirusi të mos marrë më asnjë jetë,
Por dua që hyrja e tij në jetët tona të na nxisë të ndryshojmë jetë;

Lutem që ky virus të mbarojë sa më shpejt,
Por dua që të mos mbarojë dëshira jonë për t’i dhënë një kuptim jetës;

Lutem që spitalet tona të zbrazen sa më shpejt nga të sëmurët me koronavi,
Por dua që spitalet tona pas kësaj të jenë vendi i kujdesit për njeriun;

Lutem që mjekët dhe infermierët tanë të marrin frymë lirshëm nga lodhja që kanë,
Por dua që e gjitha kjo t’i shtyjë ata drejt humanizmit dhe kujdesit për njeriun;

Lutem që kufijtë tanë të hapen sa më shpejt e të lëvizim të lirë,
Por dua që këto kufij të mos jenë më mure që na ndajnë nga njëri-tjetri;

LEXO EDHE:  Surprizon sërish moti/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

LEXO EDHE:  Diell dhe rritje temperaturash/ Surprizat e motit për këtë javë

Lutem që të gjendet sa më shpejt ilaçi kundër koronavirusit,
Por dua që industritë farmaceutike të jenë në shërbim të shoqërisë.

Lutem që sa më shumë ta ndihmojmë njëri-tjerin,
Por dua që kjo të vazhdojë edhe kur koronavirusi të mos jetë më.

Dua dhe lutem. Lutem dhe dua. Lutem sikur gjithçka të varej prej Hyjit e dua sikur gjithçka të varej prej meje.

Ndaj të lutem o Zot! Na ndihmo të bëjmë çka është e duhur e të mos harrojmë çka është me vlerë për vete e për të tjerët. Na jep dashuri për jetën tonë dhe të tjerëve!

Një natë të qetë me Zotin e dashurisë në zemër!”

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Përfaqësuesi i OBSH tregon kur duhen mbajtur maskat/ Çfarë masash duhet të marrin qytetarët

Publikuar

-

Nga

Përfaqësuesi i OBSH në Shqipëri Raul Gonzales Montero, tregoi rastet se kur duhet të mbahen maskat nga qytetarët.

Teksa ishte i ftuar në emisionin “Real Story”, ai deklaroi se maskat po keqpërdoren në shqipëri, pasi sipas tij nuk duhet të mbahen nga qytetarët e shëndetshëm.

“U habita nga njerëzit që mbanin maska në rrugë. Këto masa nuk rekomandohen nga OBSH. Maskat duhet të përdoren nga personat që kanë simptoma të sëmundjeve respiratore, jo nga ata që janë të shëndetshëm. Duhet të mbahen nga mjekët dhe infermierët, duhet të mbahen edhe nga personat që bëjnë kontrollin në pikat kufitare dhe aeroporte”, u shpreh ai, ndërsa foli edhe për masat që duhen të marrin qytetarët.

LEXO EDHE:  Diell dhe rritje temperaturash/ Surprizat e motit për këtë javë

LEXO EDHE:  Moti/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

“Gjërat duhet të analizohen pas disa kohësh, pasi gjërat të kenë evoluar edhe pak. Ndodh transmetimi, për shkak se njerëzit ndërveprojnë. Duhet që të presim edhe njëfarë kohe që të shohim si ecin gjërat. OBSH ka kapacitetet për të ndërhyrë në këtë fazë të sëmundjes. Qeveria dhe OBSH janë këtu për të ndërprerë përhapjen e virusit. Ka shumë rëndësi edhe sesi njerëzit të veprojnë, njerëzit duhet të bëjnë siç iu këshillohet nga qeveria. Njerëzit duhet të mos takohen me dorë, as përqafohen, të mos rrinë shumë veta në një ambient të mbyllur”, tha Raul Gonzales Montero./ CNA.al

LEXO TE PLOTE