Connect with Us

Sherr mes dy personave në Fier/ Plagoset me armë 35-vjeçari

Kronika

Sherr mes dy personave në Fier/ Plagoset me armë 35-vjeçari

Publikuar

-

Një sherr, mes dy personave, ka dërguar në plagosjen e njërit prej tyre në Fier.

Blutë bëjnë me dije se rreth orës 17:30 të pasdites së sotme, në lagjen “11 janari” janë konfliktuar dy persona.

Konflikti ka degjeneruar në përdorimin e armëve dhe si pasojë është plagosur në këmbë 35-vjeçari M.Rrapushi.

I riu është dërguar menjëherë në Spitalin Rajonal të Fierit dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

LEXO EDHE:  Policia shpall ne kerkim Arkimed Lushen (Stresi)

Ndërkohë, policia ka bërë të mundur identifikimin e autorit të dyshuar dhe po punon për kapjen e tij dhe për zbardhjen e konfliktit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Ardi Veliu pezullon përkohësisht shërbimet e OASH/ Si do të procedojnë qytetarët e dërguar për komision

Publikuar

-

Nga

Shefi i Sektorit në Drejtorinë e Policisë Rrugore Mitat Tola, ka shpjeguar mënyrën e re të funksionimit të Organi Administrativ Shtetëror, (Komisioni – OASH), pranë Drejtorive Vendore të Policisë.

Tola bëri me dije se drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu ka nxjerrë urdhrin “Për pezullimin e përkohshëm të veprimtarisë dhe shërbimeve të OASH-ve për trajtimin e kundërvajtjeve administrative”.

Ai deklaroi se ky urdhër i marrë në kushtet e mbrojtjes së shëndetit të qytetarëve, për një periudhë dyjavore parashikon:

“- Pezullimin e veprimtarisë së organeve administrative shtetërore të Policisë Rrugore pranë sektorëve të Policisë Rrugore në Drejtoritë Vendore të Policisë, në mënyrën si zhvillohet sot me prezencën e kundërvajtësit;

– Aktiviteti administrativ i OASH-ve për shqyrtimin e masave plotësuese dhe ato me gjobë do të vazhdojë të zhvillohet në mungesë të kundërvajtësve, duke shmangur praninë e tyre në zhvillimin e seancave verifikuese dhe të shqyrtimit të tyre;

LEXO EDHE:  Policia shpall ne kerkim Arkimed Lushen (Stresi)

LEXO EDHE:  Terrorizoi fshatin me automatik/ I riu e pëson keq

-Vendimet e marra nga ana e OASH-ve do t’u dërgohen me postë të zakonshme kundërvajtësve dhe  menjëherë, sapo vendimi të merret, pasqyrohet në E-GJOBA;

-Agjentët verifikues dhe patrullat e Policisë Rrugore, në çdo rast që konstatojnë shkelje rrugore që janë objekt shqyrtimi pranë OASH-ve, i transmetojnë kundërvajtësit detyrimin për mosparaqitjen në OASH dhe i kërkojnë, kundrejt miratimit të tij, një numër telefoni celular, të cilin e vendosin në rubrikën e “adresës” tek procesverbali i konstatimit të shkeljes, në të gjitha kopjet. OASH-ja respektive, në rastet kur është e mundur, i dërgon në numrin e deklaruar nga qytetari në aplikacionin ËhatsApp, vendimin në formatin PDF. Njëkohësisht, me procedurë të rregullt postare i dërgon kundërvajtësit, vendimin e firmosur dhe vulosur.”

Tola nënvizoi se në të gjitha rastet do të respektohen afatet e përcaktuara në Kodin Rrugor./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shisnin heroinë në Korçë/ Arrestohen 2 persona, procedohen penalisht 10 të tjerë

Publikuar

-

Nga

Finalizohet me sukses operacioni antidrogë i koduar “Sprinter”.

Strukturat e Hetimit të Krimit në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, nën drejtimin e Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Korçë, në vijim të punës për goditjen e paligjshmërisë në fushën e prodhimit dhe shitjes së narkotikëve, pas një hetimi 1 mujor kanë finalizuar me sukses operacionin policor të koduar “Sprinter”.
Si rezultat i këtij operacioni u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve: R. L., 38 vjeç dhe J. K., 27 vjeç, banues në Korçë.

Si edhe filloi procedimi penal në gjendje të lirë edhe ndaj 10 shtetasve të tjerë, banues në Korçë, Pogradec dhe Maliq.

Gjatë zhvillimit të fazave të këtij operacioni, u dokumentua me prova ligjore aktiviteti kriminal i shtetasve të mësipërm, të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin shpërndanin sasi me lëndë të dyshuar narkotike të llojit heroinë kundrejt pagesës, në qytetin e Korçës.

LEXO EDHE:  Goditet grupi kriminal/ Sekuestrohet kokainë, fishekë dhe armë

LEXO EDHE:  Policia jep versionin zyrtar/ Si e vrau të dashurën dhe veten 32-vjeçari

Në cilësinë e provës materiale iu gjetën dhe sekuestruan 25 doza me lëndë të dyshuar narkotike të llojit heroinë, si edhe 4 kokrra metadoni.

Materialet i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve, kryer në bashkëpunim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Organizatë kriminale, trafik droge dhe shfrytëzim prostitucioni”/ OFL “mësyn” të rrezikshmit e radhës

Publikuar

-

Nga

Operacioni Forca e Ligjit iu ka dërguar formularin për vetëdeklarimin e pasurisë, dy personave të radhës.

Mësohet se OFL u ka dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë brenda 48 orësh, shtetasve: M. H., banues në Berat, dënuar nga Gjykata e Torinos, Itali, për veprat penale “Organizatë kriminale” dhe “Shfrytëzim prostitucioni”; dhe S. P., banues në Berat, dënuar nga Gjykata për Krimet e Rënda Tiranë, për veprën penale “Trafikim i narkotikëve”;

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së.

Më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

LEXO EDHE:  Dhuna ndaj ish-deputetit të PD/Flet për herë të parë policia: Si ndodhi ngjarja

LEXO EDHE:  Denoncimi i Berishës/ Reagon Policia e Elbasanit

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse, për të evidentuar dhe dërguar në SPAK, të gjithë personat që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL thekson se do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

LEXO TE PLOTE